Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

mechanizm odpopielania już działa i sprawuje się bardzo dobrze, pomysł ukradziony od Wilu. Praca 20sek. co 70 min. i po nocy nie trzeba chodzić wachlować rusztami

odpopielanie.AVI

Edytowane przez edisded
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Piecuch19 napisał:

 

Zmniejszenie mocy kotła tylko powierzchnią rusztu się robi - wielkość i kształt palnika tu nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi o moc.

Odpowiedz mi na takie pytanie.. 

Jeżeli mam kocioł 25kw i palę na pełnym ruszcie, temperatura na czopuchu 230st, a gdy zmniejsze powierzchnię rusztu o połowę (blacha pionowa) i utrzymuję też 230 na czopuchu, to jaką mam wtedy moc? :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecuch19,  nikogo nie wprowadzam w bład piszac o małym palniku , zauwaz co napisałem w avatarze-kocioł , jest napisane -palnik POZIOMY własna konstrukcja ,a oryginalny wlot jest pionowy ,więc trzeba czytać dokładnie ,a jak kto zainteresowany jak on wyglada znajdzie moje posty i filmy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zaciapa napisał:

Odpowiedz mi na takie pytanie.. 

Jeżeli mam kocioł 25kw i palę na pełnym ruszcie, temperatura na czopuchu 230st, a gdy zmniejsze powierzchnię rusztu o połowę (blacha pionowa) i utrzymuję też 230 na czopuchu, to jaką mam wtedy moc? :-) 

Na pewno mniejszą bo mniejsza ilość opału spalana w takich samych warunkach da mniejszą ilość energii. Istotnym parametrem jest tu czas spalania Chyba że Ci chodzi o moc chwilową trudną do utrzymania dłużej przy takich parametrach jak podałeś bo opału będzie o połowę mniej.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przypadkowo z komina strażaka strąciłem. Czy jest sens go ładować tam z powrotem? Słyszałem różne opinie ale ciekaw jestem jakie doświadczenia mają użytkownicy mojego kotła? Wiem, że strażak na tych blaszkach zarastał sadzą nawet mimo czystego komina - czyli ciąg pogarszał ale czy deszcz nie będzie powodował szybszego zużycia komina? Mam 8m od kotła fi20 z ceramicznych segmentowych wkładów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, edisded napisał:

mechanizm odpopielania już działa i sprawuje się bardzo dobrze, pomysł ukradziony od Wilu. Praca 20sek. co 70 min. i po nocy nie trzeba chodzić wachlować rusztami

 

Nie boisz się że jak kamień wpadnie pomiędzy ruszta to wyrwie ten cały mechanizm z blachy obudowy? Ja swoją wytrząsarkę chce zamontować na podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Na pewno mniejszą bo mniejsza ilość opału spalana w takich samych warunkach da mniejszą ilość energii. Istotnym parametrem jest tu czas spalania Chyba że Ci chodzi o moc chwilową trudną do utrzymania dłużej przy takich parametrach jak podałeś bo opału będzie o połowę mniej.

W takim razie nie mam więcej pytań... :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rarek napisał:

Nie boisz się że jak kamień wpadnie pomiędzy ruszta to wyrwie ten cały mechanizm z blachy obudowy? Ja swoją wytrząsarkę chce zamontować na podłodze.

Tutaj autor ciekawie go rozwiązał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rarek napisał:

Nie boisz się że jak kamień wpadnie pomiędzy ruszta to wyrwie ten cały mechanizm z blachy obudowy? Ja swoją wytrząsarkę chce zamontować na podłodze.

nie, górna część jest przykręcona do blachy obudowy ale dolna część przykręcona do kątownika do którego jest przymocowana blacha obudowy i mechanizm jest zmontowany na sztywno. Sprawdzałem co się dzieje gdy wpadnie kamień, gdy jest na tyle kruchy to trochę zwalnia i go kryszy, jeżeli nie daje rady i zablokuje, po kilku sekundach bezpiecznik wyłącza mechanizm ale już myślę jak to rozwiązać i zamiast sztywnego ramienia napędzającego ruszt zamontować siłownik (taki od klapy bagażnika)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, zaciapa napisał:

Odpowiedz mi na takie pytanie.. 

Jeżeli mam kocioł 25kw i palę na pełnym ruszcie, temperatura na czopuchu 230st, a gdy zmniejsze powierzchnię rusztu o połowę (blacha pionowa) i utrzymuję też 230 na czopuchu, to jaką mam wtedy moc? :-) 

 

16 godzin temu, gumy74 napisał:

Moc ta sama,tylko sprawność będzie lepsza.Z blachą łatwiej zmniejszyć moc.

Moc będzie mniejsza ,o ile to nie wiem ale mniejsza,po to sie zmniejsza palenisko by palić sprawnie z mniejszą mocą a przy tej samej temp spalin przy zmniejszonym palenisku mniej energii przekazuje żar ściankom kotła,bo jest tego żaru połowa mniej na przykład a temp spalin ta sama bo spala sie ostrzej ta mniejsza częsć opału 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hochwander napisał:

Dzisiaj przypadkowo z komina strażaka strąciłem. Czy jest sens go ładować tam z powrotem? Słyszałem różne opinie ale ciekaw jestem jakie doświadczenia mają użytkownicy mojego kotła? Wiem, że strażak na tych blaszkach zarastał sadzą nawet mimo czystego komina - czyli ciąg pogarszał ale czy deszcz nie będzie powodował szybszego zużycia komina? Mam 8m od kotła fi20 z ceramicznych segmentowych wkładów.

Mam zwykły ceglany komin z z roku 80-tego bez daszku 20x40 otwór i ma się dobrze,palone prawie co dzień przez ostatnie 15 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok,martwić się trzeba jak jest powyżej 250,doczyść wymiennik i na 150 spadnie ,u mnie zanim dojdzie do zadanej jest około 200 jak dojdzie 150 ,a jak się już w miarę wszystkie gazy wypalą to 100

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozbija się o to czym i jak palimy.Dla mnie ważniejsze od samych temperatur jest czystość spalania i to jak wygląda końcowy odcinek komina.Każdy może mieć inne warunki do spełnienia żeby było dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozpalaniu na krótkim jest ponad 300 stopni. Do zadanej 70 dochodzi tylko przy rozpalaniu, później spada do 65 stopni, i tak pali się 14 godz bez odpopielania pełny kociołek. Do zadanej już nie dojdzie, powierzchnia rusztu i palnik oraz węgiel jest tak dobrany, żeby na miarkowniku  było uchylone 1.5 cm. I tak pali się cały czas. Temperatura spalin spada do 100 stopni jak zostaje sam żar.Na te temperatury jest idealnie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ile węgla ci się spala przez te 14h ?wg.moich wyliczeń około 12 kg powinno

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maronka napisał:

 

Moc będzie mniejsza ,o ile to nie wiem ale mniejsza,po to sie zmniejsza palenisko by palić sprawnie z mniejszą mocą a przy tej samej temp spalin przy zmniejszonym palenisku mniej energii przekazuje żar ściankom kotła,bo jest tego żaru połowa mniej na przykład a temp spalin ta sama bo spala sie ostrzej ta mniejsza częsć opału 

Skąd wiesz że żaru będzie połowę mniej?Mniejsze palenisko,więcej powietrza,większa temp.żaru=moc taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ,,  Skąd wiesz że żaru będzie połowę mniej?Mniejsze palenisko,więcej powietrza,większa temp.żaru=moc taka sama.,,      Połowę przy przysłonięciu połowy ruszt ,będzie większa ale to nie wystarczy by moc była większa ,ale też nie twierdzę że połowę mniejsza ,tylko o ileś tam mniejsza moc będzie

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednostce czasu

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wilu napisał:

Jaką macie temperaturę spalin? Ja mam 185 stopni czy aby trochę nie za wysoka? Komin ceglany około 10 metrów przekrój 200, był rozwiercany i szlamowany

U mnie jest 250 ale palę tylko drewnem i termometr mam przed wylotem do czopucha.

20190111_121754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gumy74 napisał:

Piszemy o paleniu z tą samą temp. spalin (to gdzie ta moc znika?).

Ale powiedz kolego dlaczego tego nie rozumiesz,jak mam to ci wytłumaczyć ,kilo żaru przekaże mniej energii ścianką komory załadowczej niż 2 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gumy74 napisał:

Skąd wiesz że żaru będzie połowę mniej?Mniejsze palenisko,więcej powietrza,większa temp.żaru=moc taka sama.

Miałeś kolego kiedykolwiek w szkole fizykę?Przecież mocy nie określamy parametrem temperatury.Ręce opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.