Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam kocioł 12-14 z palnikiem 8-10. Przy rozpalaniu, jak instalacja zimna i klapka PP podniesiona to temperatura spalin ok 220'C. 

Jak już się rozgrzeje instalacja i kocioł pracuje z niższą mocą to ok 150'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę wody mam ustawioną na 65'C. Jeśli chodzi o temperaturę to start krótkiego obiegu /piec + wymiennik/ jest od 30'C. Pompka od centralnego rusza od ok 50'C. Do 30'C temperatura rośnie szybko bo i szybkość krążenia wody jest tylko grawitacyjna. Do 50'C trzeba parę minut poczekać bo całość w kotle i wymienniku musi się rozgrzać. Jak włączy się pompka od układu zamkniętego to na kotle spada temperatura o jakieś 2 stopnie i później pomalutku rośnie do zadanej.

Powierzchnia -  ok 180 m2. Piwnica prawie nie ogrzewana, 1 grzejnik bez termostatu bardzo delikatnie odkręcony, parter stare żeliwne grzejniki z termostatami + 1 bez, poddasze stalowe panelowe liczone na niższą temperaturę i palenie gazem. Na klatce schodowej 2 małe panelaki, właściwie to żeby zagrzać ale "złamać" powietrze.

Jeśli chodzi o palnik to jest krótszy. Patrząc od góry to nie jest symetrycznie na środku. Z jednej strony nadłożony szamot. Ktoś na forum miał 2 palniki - w kotle pomniejszony i od producenta dołożony oryginalny 12 więc łatwiej porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już miałem puszczać zaliczkę na kociołek ;(. Niestety mój stary kociołek zaczoł mocno przeciekać i muszę coś kupić. Ale jeśli nie ten to który DS? Może ten http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/logiterm-unimax/Ktoś coś?

Edytowane przez Gelo2104
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłów bez wad niestety brak. Nawet na kalvisy ludzie potrafią narzekać. Gdyby nie to, że Ci się spieszy to odesłał bym Cię do Przemysława.. On robi na indywidualne życzenia i zna się na tym co robi. Jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości to jak na razie lepszej propozycji nie znajdziesz.. Ewentualne niedoróbki zawsze można reklamować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi reklamacjami różnie bywa. Jak kase wpłacisz to najczęściej mają Cię gdzieś. Przemka kociołki są fajne ale troszku drogie. A górniaka ma już dość. Oczywiście liczę się z faktem że ideału na dodatek w rozsadnej cenie nie kupię ale chciałbym aby tych wad miał jak najmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To może powiedz jakiej temperatury spalin oczekujesz na mocy nominalnej ?

Na pewno niższej niż mam teraz.Na max.mocy,paląc drewnem,syn dzisiaj informował że podchodziło do 370*.na minimalnej nie schodzi poniżej 150-200.W zeszłym sezonie spaliłem ok.1.7t węgla na starym kociołku 18kW.Palnik i ruszt był zmniejszony do mocy porównywalnej do obecnego MPM-a,węgiel spalał się szybciej,jednak instalacja nie była w stanie odbierać ciepła i nadwyżka gromadziła się w buforze.Na czopuchu nie miałem nigdy więcej niż 150* i wszystko suche.Teraz nie ma mowy o tym zeby bufor naładować przy odbiorze przez grzejniki,a co będzie gdy przyjdzie większy mróz?Komin czerwony od gorących spalin a w domuchyba niespecjalnie ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dobrze że nie zamówiłem tego kotła, spodziewałem się właśnie niestarannej produkcji przy takiej ilości zamówień i fakt ten się potwierdza.

 

Produkcja jest staranna. Konstrukcja pewnie wymaga jeszcze dopracowania ale firma sukcesywnie ją poprawia. Poza tym jak mam problem czy pytania to piszę czy dzwonię i dostaję wsparcie. Ciekawe jak to jest u dużych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już miałem puszczać zaliczkę na kociołek ;(. Niestety mój stary kociołek zaczoł mocno przeciekać i muszę coś kupić. Ale jeśli nie ten to który DS? Może ten http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/logiterm-unimax/Ktoś coś?

O tym kociołku z linku nie wiadomo w sumie nic, wiadomo tylko tyle że ma malutką komorę załadowczą i brak szamotu, czyli do węgla pewnie byłby OK. Co do Kotła MPM DS uważam że ciężko znaleźć dla niego alternatywę w tym przedziale cenowym (chyba że Przemek zatrudni parę osób i zacznie produkcję seryjną), dajmy producentowi czas jestem przekonany że po tym sezonie grzewczym wprowadzi jakieś kolejne modyfikacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności można jeszcze zmniejszyć palnik albo/i wstawić do komina regulator ciągu kominowego. 

Już dużo gorsza jest sytuacja, gdy kocioł ma wymiennik przewymiarowany lub zbyt ciasny i co wtedy, pole manewru jest dużo mniejsze a sanacja sytuacji nieporównywalnie droższa.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Już dużo gorsza jest sytuacja, gdy kocioł ma wymiennik przewymiarowany ... i co wtedy...

Jest na to rozwiązanie - wystarczy nie czyścić go ;)

 

Co do MPM - no to żeście zasiali nutkę niepewności - decyzja zakupu prawie podjęta, a tutaj 'takie kwiatki'.

 

Ja jako laik w kwestii kotłów rozumiem, że z tą klapką krótkiego obiegu, to można samemu poprawić, etc. jeżeli się nie domknie, co do kwestii, że być może wymiennik nie odbiera zbyt dobrze temperaturę - czy w zasadzie przekrój kotła i % powierzchni wymiennika (w stosunku do mocy)  nie gwarantują dobrej sprawności ?

No bo ileż jakaś to filozofia, aby spaliny przeszły daną drogę i się wychłodziły. 

 

pzdr

Bogdan

Edytowane przez wemibo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej koledzy.

Uczepiliście się tych spalin a nikt nie zadaje sobie pytania że w zwykłym śmieciuchu spaliny/płomień ma max 800*C a w takich palnikach często temp dochodzi do 1000*C i czasem więcej więc nie sposób na 1mb wymiennika zbić ją do 100*C.

Zanim zaczniecie dyskutować o sprawności niech choć jeden obciąży kocioł odbiornikiem odpowiadającym jego mocy nominalnej  założy ciepłomierz na wyjściu  wsypie 10kg węgla i sprawdzi jaka jest jego faktyczna sprawność a nie hejtuje tego rozwiązania.

Przypomnę że jeszcze ok rok temu nie mieliście prawie żadnego wyboru jeżeli chodzi o kocioł DS z prawdziwego zdarzenia rodzimej konstrukcji.

Pozdrawiam 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam zdanie przedmówców, też jestem posiadaczem kotłat12-14KW.

Produkcja jest staranna. Konstrukcja pewnie wymaga jeszcze dopracowania ale firma sukcesywnie ją poprawia. Poza tym jak mam problem czy pytania to piszę czy dzwonię i dostaję wsparcie. Ciekawe jak to jest u dużych producentów.

 

Ja jeszcze nie dzwoniłem, ale pewnie napiszę niedługo.

 

Co do Kotła MPM DS uważam że ciężko znaleźć dla niego alternatywę w tym przedziale cenowym (chyba że Przemek zatrudni parę osób i zacznie produkcję seryjną), dajmy producentowi czas jestem przekonany że po tym sezonie grzewczym wprowadzi jakieś kolejne modyfikacje. 

 

W sklepach tylko defro i sokoły, czasem klimosz się trafi. Zamawiałem ten kocioł to ludzie się śmieli że nie mogę kupić na miejscu. Dokładnie u mnie większość znajomych i ludzi w okolicy posiada śmieciuchy z dmuchawami i pali od dołu, zadowoleni że ustawią temperaturę i mają z bani kotłownie. Z komina sodoma się wydobywa na pół wioski. Jak na razie jedną osobę przekonałem do palenia od góry i chwali sobie tą technikę.

 

Co do modyfikacji to jak producent nie zapomni o obecnych klientach to może chociaż udostępni zmiany w kotle ew dośle w ramach gwarancji potrzebny materiał na życzenie. Bo z tego co zauważyłem to dosyć elastyczna jest ta firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wymiennik czas wyczyścić? Zawirowywacze dorobić?  Albo przestać palić drewnianą drobnicą?

 

Można prosić coś więcej odnośnie zawirowywaczy do pionowego wymiennika? Jak powinny prawidłowo wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gelo2104  @wemibo i inni wątpiący :D

Co konkretnie wywołuje te "wątpliwości"? Wiecie że niektórzy ludzie szukają jakiejś namacalnej imaginacji ideału. Powiedzmy szczerze, nie znajdą jej, chyba że są gotowi położyć milion na stół i mieć wszystko robione na miarę. Tymczasem odnoszę wrażenie ze pewnemu ogółowi użytkowników ten kocioł pasuje. Kupując cokolwiek, np. samochód też widzę że wiele rzeczy zrobił bym inaczej, ale co mogę na to poradzić, nakleić naklejkę ala wiejski tuning?

 

Co do pewnych niedoróbek co się trafiły niektórym kolegom, przecież firmy robiące wielkoseryjną produkcję też potrafią niezłe wałki w produktach mieć, co gorsza mogą widzieć o nich i stwierdzić że nie opłaca się ich zmieniać, bo większość ludzi jest bierna, kilku ponarzeka reszta będzie cierpieć w milczeniu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prosić coś więcej odnośnie zawirowywaczy do pionowego wymiennika? Jak powinny prawidłowo wyglądać?

Jak prawidłowo?  Bardzo dobre pytanie. Polecam wyszukiwarkę.

Poniżej linki do pomysłów z tematu o trojaczkach Dakon/Buderus/Junkers. Użytkownik MPM powinien przeczytać ten temat. Kotły są podobne, problemy podobne i pomysły na modyfikacje można adaptować.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12-buderus-logano-s111/page-34?do=findComment&comment=138516

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/352-junkers-supraclass-lub-dakon-dor12-buderus-logano-s111/page-32?do=findComment&comment=130610

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej koledzy.

Uczepiliście się tych spalin a nikt nie zadaje sobie pytania że w zwykłym śmieciuchu spaliny/płomień ma max 800*C a w takich palnikach często temp dochodzi do 1000*C i czasem więcej więc nie sposób na 1mb wymiennika zbić ją do 100*C.

Zanim zaczniecie dyskutować o sprawności niech choć jeden obciąży kocioł odbiornikiem odpowiadającym jego mocy nominalnej  założy ciepłomierz na wyjściu  wsypie 10kg węgla i sprawdzi jaka jest jego faktyczna sprawność a nie hejtuje tego rozwiązania.

Przypomnę że jeszcze ok rok temu nie mieliście prawie żadnego wyboru jeżeli chodzi o kocioł DS z prawdziwego zdarzenia rodzimej konstrukcji.

Pozdrawiam 

Panie Przemku,

ten wątek obserwuje pilnie wielu szukających sensownego DS'a, takich jak ja. Pozwolę sobie nie zgodzić się z Pana opinią nt. "hejtu".

Zapewniam, że z pewnością nie będziemy za producenta testowali realnej sprawności pieca, za to pilnie słuchamy opinii użytkowników. I od nich uzależniamy nasze decyzje zakupowe. Uprzejmie proszę nie wygaszać negatywnych opinii, bo są dla nas bardzo wartościowe.

Jest cała masa ludzi, którzy mieli nadzieję, że ten kocioł będzie się nadawał do palenia drewna albo dłuższego spalania węgla (duża komora zasypowa). Czyste ogrzewanie narobiło nadziei... i co mamy:

 

1. za mały wymiennik - Carinus pisze, że nie oddaje ciepła do instalacji (a ma bufor!), czyli nie nadaje się do palenia drewnem,

2. problemy z obiegiem wody - podgotowuje wodę (większe moce?)

3. przegroda się wypala, a nawet sezon się nie zaczął.

4. klapka się zacina, kiedy się zagrzeje, bo za szeroka (to chyba producent powinien ruszyć tyłek na gwarancji)

5. komora ma inny kształt (zawieszanie się opału) niż na rysunku (zmilczę, bo można by i do sądu z tym pójść)

... jeśli coś jeszcze, to proszę dopiszcie.

Może jednak nie ma sensu kupować tego kotła.... ???

My właśnie palimy w śmieciuchach i chcemy sobie poprawić, a nie dalej grzać wróble na dachu i grzebać się w szamotkach.

Gdzie to my niby mamy ten wybór?  Jakoś nie widzę DS'a poza mpm, coby miał komorę zasypową na tyle sensowną, żeby ogrzać 200m2 i nie ganiać co chwilę do piwnicy. Uprzedzając odpowiedź - za 6 tys to sobie kupię kocioł z podajnikiem. Może to jest pomysł... :D

Pozdrawiam.

Edytowane przez Vel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Przemku. Tu chodzi o całokształt a nie spaliny. Ludzie czytają, oglądają rozmawiają i wreszcie zaczynają szukać. Ja szukam kotła którego dymienie będzie ograniczone do minimum a przy tym będzie ekonomiczny i ograniczy mój czas jego obsługi do minimum. Od kotła za 3500zł już coś się wymaga może nie ideału ale...Duża firma jak wspomniał kolega wyżej ma szerokie możliwości rozwoju i 'dopieszczenia takiego kotła' o ile tylko będzie chciała. Ale po co jak i taki klienci kupią a jak przestaną kupować to wtedy firma zacznie myśleć dlaczego? I tu dobrym przykładem jesteś Ty Przemku, skoro w przydomowym garażu się da i po zakupie dalej jesteś z klientem to wielki plus. Natomiast ciekawi mnie czy ktokolwiek z obecnych posiadaczy kotła mpm reklamował cokolwiek i ewentualna reakcja firmy na reklamację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle się wypowiedziałem. Nie twierdzę wcale że ten kociołek jest idealny ma swoje plusy i minusy jak każdy kocioł, jednak niektóre uwagi nie są podparte merytorycznym podejściem do sprawy.

Producent zapewne obserwuje wątek  ale też nie jest wstanie wszystkich zadowolić, zawsze trafi się ktoś kto miał wyższe oczekiwania  z tym ze jeden to przemilczy a inny będzie publicznie krytykował .

 

Ten kociołek MPM nie jest kotłem do drewna , nie jest też idealny do węgla  jest czym pośrednim i tak należy do niego podchodzić.

Klapka się zacina pod wpływem ciepła co może być uznane za wadę ale z drugiej strony jak zrobi węższą klapkę to znowu będzie krytyka że za duży luz itp.:)

Czy kociołek ma inną budowę niż na rys tego nie wiem ale zapewne producent ma klauzulę że  zastrzega sobie wprowadzenie zmian mających na celu poprawienie produktu.

 

Czasem czytając fora  mam wrażenie że idealny byłby kocioł który ma 5cm skosu na 50cm z tym ze na każdej ze ścian  :)  jednak znowu trzeba by iść na kompromis albo małe drzwiczki i normalny ruszt albo normalne drzwiczki i olbrzymi ruszt co też pewnie spotkało by sie z krytyką .

 

Z tym wyborem to miałem na myśli że przed MPM był tylko Kalvis, Vienebe i Warmet Ceramik  a teraz jest już kilka kolejnych na rynku.

PS. kotła nie kupuje się po komorze zasypowej !  jak ktoś niema czasu ani chęci ganiać do kotłowni to kupuje kocioł z podajnikiem (byle dobry a nie z marketu)

 

 

Ok widzę że moja obecność na forum drażni toteż już nie zabieram głosu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.