Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Jestem nowy ale śledziłem forum od początku(tzn.czytałem).

Na początku tego roku kupiłem MPM DS2 12-14 kW.

Stworzyłem od podstaw całą instalacje łącznie z pomieszczeniem na piec i zasobnik wody urzytkowej(w pojedynke).

Zanim wyjechałem zdążyłem zrobic 3próby a pozniej żona przejęła pałeczkę.

Spisuje sie instalacja jak dla mnie-nowicjusza niezgorzej.

Żona też nie narzeka.

Oczywiście zrobiłem dwie modyfikacje za radami tutaj piszących osób.

Za wszelkie wskazówki Wszystkim dziękuje.

Może i mi sie kiedyś uda na coś uzdatniającego produkt wpaść to nie omieszkam sie tym podzielić.

Mam zamiar zakupić rębak tudzież rozdrabniacz do gałęzi ale nie wiem jaka frakcja zrębki byłaby najlepsza do MPM'a.

Czy zrebki od ok.6 do ok.14 cm.z rębaka walcowego czy może od.1 do ok.4cm.zrębka z rębaka bębnowego.

Czy ma ktoś doświadczenie w tych paliwach?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie potrzeba za dużo mocy to lepiej te większe bo w kg licząc wejdzie więcej,to i dłużej się będzie palić,ale połączenie tych paliw będzie najmądrzejsze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Felek2 napisał:

 

Mam zamiar zakupić rębak tudzież rozdrabniacz do gałęzi ale nie wiem jaka frakcja zrębki byłaby najlepsza do MPM'a.

Czy zrebki od ok.6 do ok.14 cm.z rębaka walcowego czy może od.1 do ok.4cm.zrębka z rębaka bębnowego.

Czy ma ktoś doświadczenie w tych paliwach?

Pozdrawiam

Posiadam rębak RP 120 4 noże na wałku długość zrębki do 10 cm i jeśli towar suchy to pali się rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po analizie kilku produktów dostepnych na rynku wlasnie tego tez sobie upatrzyłem tzn.RP120.

Bylo o nim tez i tutaj na forum.

Jednak chciałem zasięgnąć opinii osób które temat w realu przerabiały.

Odnośnie tego co kol.Maronka pisał to zamiast drobnej frakcji zrębki może by mieszać węgiel(groszek lub jakis inny drobny)z tą zrębką o frakcji do 14cm.

Węgiel wypełniłby luki pomiedzy kawałkami drewna a i wartość opałowa by wzrosła.

Edytowane przez Felek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ten 8 nożowy ale on potrzebuje wiecej mocy ciągnika  lub wiekszego koła zamachowego, za to podoba i się jedno - możliwość workowania w  te worki jak na ziemniaki - łatwo to składować w drewutni/garaźu  i łatwo transportować do piwnicy.  W mpmie z górnym zasypem -dodawanie tak opału to była by bardzo wygodna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kupiłem z bocznym załadunkiem bo jakoś górnego nie widziałem u siebie i teraz myślę czy to był przemyślany zakup(tzn.kwestia załadunku góra czy bok).

Kol.Maronka naturalnie miałem na myśli okres grzewczy.

Chociarz ja miałbym pewno problem z mocą przy takiej kombinacji bo celowo piec przewymiarowałem(w planach dobudówka) i chyba musiałbym palić cyklicznie.

A z filmiku jak i z danych rębaka to min.potrzebuje on 25KM to C360 ma mocy w zapasie.

I połączyć ten sprzęt z workownicą jak kol.Mikkei pisał.

Pozdrawiam

Edytowane przez Felek2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Felek2 napisał:

A z filmiku jak i z danych rębaka to min.potrzebuje on 25KM to C360 ma mocy w zapasie.

I połączyć ten sprzęt z workownicą jak kol.Mikkei pisał.

Przetestowałem sprzęt i c 360 sprawuje się idealnie ale przy grubości powyżej 8 cm i sękach musi chodzić na wysokich obrotach. 

Rębak z workownicą wymaga obsługi  minimum 2 osób.

temp1.jpg

Edytowane przez Piotr24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rębaka powraca u mnie przy okazji czytania informacji o nadchodzących zakazach spalania węgla.Na robienie gałęziówki nie mam czasu,ale rębak tarczowy do robienia drobnej zrębki i łupanie sosnowych wałków na drobne kawałki jest już do zaakceptowania.Mały podajnik do wsypu i też może być przyjemne i tanie grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z nożami na wałku będzie miał większy problem z suchym i twardym drewnem.Konstrukcja na tarczy,podobnie jak tarka,bedzie skrawać znacznie drobniej ale powinna dać sobie radę z twardym drewnem.Odpowiednia średnica drewna i wszystko ześrutuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MistrzMasarski napisał:

Pytanie, jak taki rębak poradziłby sobie z suchymi bukowymi i dębowymi oflisami. Dałby radę?

Wszystko zależy jak grube będą i jak mocno wysuszone ale do 5 moźe 6 cm poradzi sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Piotr24 napisał:

Przetestowałem sprzęt i c 360 sprawuje się idealnie ale przy grubości powyżej 8 cm i sękach musi chodzić na wysokich obrotach.  

Rębak z workownicą wymaga obsługi  minimum 2 osób.

Fakt wymaga 2 osób - ale ma też plusy o których pisałem powyżej - odpada dużo roboty z transportowaniem naszego "urobku" do szopy.   2 plus to cena  za tą wersje z taśmociągiem chcą 7k.  gdzie sam mechanizm wychodzi 2.5k

Ja widziałem jak RP 120 6 nozowy pracował z C330 . Tylko 1 ale - do mechnizmu rebaka było przykrecone duże koło zamachowe z starego Esa (esioka) ważyło wg własciciela 110-120kg ale przez to skrzynia słabego traktora jakim jest 30 nie dostawała tak w dupe . Własciciel mówił ze bez tego koła zamachowego nie szło ciąć nawet 7cm suchych gałęzi jak czasami trafiło na seka , z zamachem widziałem na żywo jak zjadało gałezie po 10-11cm grube.  Gosciu teraz kombinuje z silnikiem elektrycznym - szuka jakiegoś  11kw + założy mu jeszcze przełożenie na paskach klinowych aby był wiekszy moment obrotowy. 

Te rebaki są fajne jak sie ma swój las- zapinasz to na podnośnik za tym przyczepe jedziesz w las i tniesz na miejscu i odrazu możesz pakować na przyczepe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze paliwo do MPM,łatwo się osypuje i na temperatury 10-15 stopni ma idealna kaloryczność




73ea190aaf26d93831e323b5afbaeda4.jpg844e1747a209d028f17f02cf12e78529.jpg28918645fbbada9e0bbfd84447a594ce.jpgcdeb450f44d50733df8960151b3e4485.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zauważyłem u siebie - spalając bardzo słaby wegiel groszem z taurona  - kilka łopatek zasypanych na żar płomien był bardzo pomaranczowy - ewidentnie się to źle spalało. Ale jeszcze gorzej było jak miarkownik przymknał klapkę - jednak z głupia otworzyłem wtedy na max ile się da klapkę z boku od powietrza wtórnego i o dziwo piec nie zaczął nabierać temp ale płomien zrobił sie jasny i od razu widać było poprawe. Tak samo jak miarkownik otworzyl lekko powietrze pierwotne -płomien sie zwiększył - wiadomo - ale też nie zrobił sie jakoś gorszy,  tak samo jak podniosłem temp na miarkowniku o 5'C wyżej aby bujnąć piec na tym ustawieniu - po tym jak sie rozbujał do 80 - płomien był niebieski - czyli bardzo spoko.

Moim zdaniem na słabym weglu PW na max daje efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie nie miałeś jeszcze odpowiedniej warstwy żaru  tak jest np przy rozpalaniu jak wytwarza  się dużo gazu wtedy trzeba dużo PW .Miałem kiedyś na to sposób regulowana automatycznie klapka PW jak pojawiał się dym na wylocie z kotła czopuchu to się otwierała samoczynnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest przyklejony, wychodzi normalnie do góry. Trzeba się tylko trochę powyginac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w piecu Ad 2018 jest wklejony na slikon kominkowy ten do 1500C.  Tak btw po co chcesz to wykrecać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Betonu nie ruszysz.

Ja mam kocioł z końca 2017 i palnik nie był klejony (albo się klej wypalił, ale śladu nie ma) - wyciagalem kilka razy do czyszczenia bez problemu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wersja 2016 jest "przytrzymywana" wezyrami. Po ich wyciągnięciu nie ma problemów większych z demontażem również.

Ps.

Jak tam u was z trwałością tej ceramiki ? Bo ja po jednym sezonie muszę wymienić na nową (leży sobie w paczce) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spękana ale się trzyma (2 sezony przeleciały, latem grzeje na cwu). Dopóki się nie rozsypie w mak, będzie służyć ;)

A ktoś już robił próby na tym nowym palniku do 5-tej klasy? Warto to to zamawiać i przekładać, czy zostawić jak jest? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.