Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

a ja się zastanawiałem dlaczego przy przepalaniu u mnie nic nie kapie - przepalanie co 2 dni, ale na piecu nie spada poniżej tych 30'C ... i pewnie dlatego jest sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, drewniak napisał:

Ja wywierciłem otwór na dole wyczystki i wężykiem odprowadzam ewentualny kondensat do pojemnika.

Też tak myslałem zrobić jak nic innego nie da rady uczynić przy grzaniu w okresach przejsciowych. Dzieki za info że u kogos to zjawisko też wystepuje.

16 godzin temu, maronka napisał:

aj trochę więcej opału ,by bujło się do 80 ,lub połóż 2 cegły szamotowe na palniku przy ścianie środkowej ,lub pal na krótkim biegu,dodam że palę podobnie i mam suchutko ale te szamotki mam położone

Możesz cyknąc jakaś fote jak to wygląda ? PS Maronka - ty nie masz wspawanej tej blachy pod wymiennikiem i moze obieg spalin jest tam troszkę inny i nie skrapla sie aż tak .... 

 

Aha od siebie dodam że  jeżeli chodzi o wylot spalin zastosowałem przy samym piecu kolanko ze starego pieca - jest to stare grube  kolanko żeliwne o fi wewnątrz 150mm  potem ono wchodzi w 35cm rury fi 160 i następnie wprost do komina o wymiarach otworu dymnego 15X27cm wysokiego na 11m . Tak sobie mysle bo w instrukcji pisze ze do 14kw musi byc srednica otworu komina minimum fi 180  i czy  jeśli zdławiłem taki krótki odcinek wylotu spalin  pomimo że komin sam w sobie ma dobry ciąg -  może się coś takiego dziać???

 

Ogólnie wylewa mi sie co dzien jakieś 0.5 szklanki tego syfu na podłoge i musze jakoś zaradzić .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że masz czyste ścianki wymiennika i dosyć chłodny kocioł.Kondensat powinien zatrzymać się na warstwie sadzy/nagaru w wymienniku i szybko odparowywać.Masz typowy objaw jak przy pierwszym odpaleniu nowego kotła.Wsyp do dolnej wyczystki porcje trocin/wiórków żeby wchłonęły kondensat i zatrzymały go w środku.Po jakimś czasie spaliny powinny wysuszyć całość a może nawet zdążą się spalić po wysuszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mikkei napisał:

Tak sobie mysle bo w instrukcji pisze ze do 14kw musi byc srednica otworu komina minimum fi 180  i czy  jeśli zdławiłem taki krótki odcinek wylotu spalin  pomimo że komin sam w sobie ma dobry ciąg -  może się coś takiego dziać???

 

Ogólnie wylewa mi sie co dzien jakieś 0.5 szklanki tego syfu na podłoge i musze jakoś zaradzić .

 

Wedle mnie, masz zalany układ, zimną, swieżą wodą a na grawitacji zapewne kilka litrów w niej masz   i kocioł jeszcze się poci, daj mu  kilka dni ;) Z tego co pamiętam u mnie taki stan trwał niecały tydzień i wszytko ustało. Reszte tak jak kol. Carinus radzi. :)

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut po rozpaleniu,50 na kotle,drobna kostka sosnowa i nigdy mi się tu nie lało tylko delikatnie w pierwszy dzień

DSC_5033.JPG

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od tego jak dobrze działa grawitacja. Im lepiej ( szybszy przepływ wody) tym większe problemy z poceniem. Do tego dochodzi ilość wody w instalacji i inne czynniki. U jednych pomoże trochę intensywniejsze palenie u innych niekoniecznie. Trzeba tego pilnować. Jak nie ustanie, to koniecznie trzeba myśleć o systemach podniesienia temp.wody wracającej do kotła, bo zgnije w oczach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ,że teraz palę tylko na grawitacji grzejąc bojler i 1 grzejnik,włączanie pompki mam nastawione na 90 stopni tak w razie czego by przegoniła wodę w razie próby zagotowania,gdyż po przymknięciu miarkownika mam zostawione szczeliny na dwóch klapkach 5 milimetrowe ,bo tak jest w miarę bezpiecznie i jest non stop ogień aż do wygaśnięcia i zerowe zużycie prądu,gdyż rzadko kiedy dochodzi do załączenia pompki,ilość opału to około 15-20 litrów kostki sosnowej

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat nie pożera prądu,mam zrobione podobnie.Używam zwykłego termostatu z bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wczoraj przegoniłem kocioł - znalazłem na strychu mojego garażu stare zapasy drewna sosny - sezonowane 12lat idealnie suche -  piec odpaliłem w 15 sekund i od razu ogien na full - na początku krótki obieg potem załaczyłem wymiennik i jak piec złapał temp +45  odkreciłem melatową klapkę od wyczystki bocznej podswieciłem telefonem i jak tylko ciag osłabł z wymiennika woda zaczeła kapać jakby lał tam deszcz... jak tylko przyłożyłem tą pokrywke piec znowu złapał ciąg i zaczeło całą wilgoć wysysać , ogólnie pociekło trochę ale było to 1/3 tego co dzien wczesniej.    Dodam że  Piec przegoniłem do 90'C na CWU potem otwarłem pełen obieg  i nagrzałem całą instalację w domu do mniej wiecej +40 C . Czyli widać że jakaś poprawa  jest z dnia na dzień.

A tak mam zamontowany miarkownik  

 

 

 

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie załączanie pompki robi za taki zawór bezpieczeństwa i te 5wat przeboleję,przykładowo dziś z rana napaliłem ,piec doszedł już na szczelinach do 90(miarkownik był na 80 nastawiony) .pompka się załączyła na 1 biegu i temp spadła do 83 i już nie podskoczyła ,obieg był puszczony tylko na bojler ,wsad około 20 litrów,i cały czas ogień w palniku

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaw

W dniu 7.09.2018 o 09:47, HarryH napisał:

A co Ci załącza tę pompkę? Bo jeżeli jakiś sterownik, to nie masz zerowego zużycia prądu :-)

Jest takie urządzenie co nie pobiera prądu - nazywa się termostat bimetaliczny - i kosztuje 3zł  pracuje na 220v i do 5A , wystarczy że temp pieca osiągnie/przekroczy 90 czujnik się załacza i pompka działa.  Ja palisz na mniejszych temperaturach niż 90'C czujnik nie załaczy pompki. Te czujki są do kupienia z mozliwością wyboru temperatur co 5'C  

https://www.piekarz.pl/pl/?item=51184 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam temat, tez miałem termostat, ale regulowany zwierny do pompki CO i rozwierny na czopuchu, by nie wychładzał zasobnika po wygaśnięciu pieca. W wielu bojlerach termostaty dotrwały do dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduje koniec wyciekania smoły z wyczystki.   :) 2x przegoniłem piec do 85 i jest miodzio. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, mikkei napisał:

Melduje koniec wyciekania smoły z wyczystki.   :) 2x przegoniłem piec do 85 i jest miodzio. :)

Baczność!Od dzisiaj jesteś mianowany na starszego palacza.Spocznij!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto nie zagotował kotła niech pierwszy żuci kamieniem,osobiście mpm-a jeszcze nie zagotowałem ale hajnówke i poprzedni parę razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

śledzę ten temat już dość długo gdyż zastanawiałem się nad wymiana kotła na właśnie omawianego tutaj MPMa, a ze względu na to że mój obecny właśnie wyzioną ducha, a miał cale 23 lata, więc miał już prawo ;-) oczywiście chciałem zakupić nówkę sztukę MPMa, ale ze względu na chwilowy brak gotówki pojawiła się opcja zakupu omawianego w innym wątku kotła Baderusa (link poniżej)  w cenie 1500 zł piec został zakupiony w 2017 roku więc przepracował jeden sezon i teraz pytanie czy warto go wziąć za takie pieniądze ?

z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

 

 

 

 

pozdrawiam Jan Fus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek - daj sobie spokoj. Masz blisko do jarosławia to przejedz zobacz na miejcu jak wygladają piecyki mpm na żywo - dojazd do firmy jest łatwy - na A4 zjeźdzasz wezłem Jarosław wschód a stamtąd to juz rzut beretem.

W dziale sprzedam jest Dakon Dor - to jest samo co ten buderus a nikt nie chce tego brać.

Ten Buderus 15kw jak patrzyłem waży 180kg   ,    MPM 14kw waży 310 . - wiadomo ceramika swoje wazy ale bez przesady.

W tym buderusie aby spalać jakoś w miare czysto i efektywnie musiałbyś kombinować i budować od nowa ceramiczny palnik inaczej to zwykły smoluch.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedam Ci 25 kw za 2000 z 2016 roku

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25kw z lekka troche dużo do 80m2 ..... 

na olx jest koło piaseczna 7-10kw 2 letni za 1.5kzł  - mysle że byłby jak znalazł do takiej powierzchni https://www.olx.pl/oferta/kociol-mpm-ds-CID628-IDvyZEi.html#912f693aa8 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.