Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Widzisz o co mi chodzi, napisałeś:

 

Dobudować do min. 10 metrów i minimum 1 metr ponad kalenicę. DS są wymagające, zwłaszcza z pionowym wymiennikiem. 

 

A potem:

 

 Poza tym u mnie ma 8 metrów od podstawy. Kotła czopuch jest wpięty do komina na wysokości ~1 metra, więc do ujścia komina pozostaje 7 metrów. 

 

Sam masz kocioł DS, mniejszą średnice komina i podobną wysokość, a piszesz komuś żeby dobudowywać do 10m, czemu u siebie nie dobudujesz jeszcze 2m, przecież sam umiesz i zrobisz jak sam pisałeś i radziłeś koledze "DS'y są wymagające"...

 

 

Pisałeś bzdury, aby po prostu popisać i niby zabłysnąć... szkoda że nie zaiskrzyłeś nawet...

 

 

kol. Palacz66 nie wierz we wszystko co tu piszą, albo przyjmuj to z dystansem. Śmiało możesz DS"a pakować do swojego komina, ja mam podobną sytuacje i śmiga, kol. emigrant, który usilnie radził Ci wspinać się na dach i murować też ma podobne warunki przy DS, jakoś mu działa i na cug nie narzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam komin fi 200 o długości ok 7.5m podłączony do niego DS 12-14kw i nie ma problemu  z ciągiem. Podstawa to odpowiednio rozpalic w kotle. Ja robię to w ten sposób; klapka krótkiego obiegu podniesiona  kilka pomiętych  papierów wrzucam jak najbliżej palnika i na to kilka drobnych patyczkow i ogień. Klape od wsypu zamykam otwieram tylko drzwiczki popielnika i słucham jak furkocze. Po chwili otwieram i ładuję piwerwsza porcje wegla i czekam aż sie rozbuja po czym dosypuje kolejna porcje zamykma krótki obieg drzwi popielnika i tyle w temacie. Nie mam założonej przegrody w palniku jedyną modyfikacją którą zrobiłem to zmniejszyłem powierzchnie paleniska. Wczoraj po załadowaniu węgla ok 5 łopatek (nie wiem ile mogł ważyć ale mieścił sie w wiaderku po farbie) i rozpaleniu o godz 17 do godz  24 utrzymywał temperature 60 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu do rzeczy ma moja sytuacja i mój komin? Chyba logiczne im wyższy komin tym lepiej jak są problemy z ciągiem. Jak kolega @Palacz66 ma problemy to jakie masz mu rozwiązania? Może usiąść pod kominem i odprawiać modły? Przedłużanie rurami to partactwo, już nie mówiąc o efekcie estetycznym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety ja juz mam GS na DS przerobiony i nie ciągnie mi ten komin niestety i dlatego szukam tu pomocy musze bardzo mocno uchylić drzwi zasypowe żeby zaczęło ciagnac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emigrant. Myślę że dołożenie rury to po wykorzystaniu innych możliwości - jak pisze Izydor86 /nawiew, szczelność, czystość komina/ - najtańszy sposób sprawdzenia czy podniesienie komina coś wniesie do sprawy. 

 

Ja zamierzam najpierw zainwestować w rurę - nawet z cienkiej blachy - a jak się sprawdzi to nadbuduję komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Darek55

 

Jeżeli potrzebujesz wyższego dymnego to po co przedłużać wentylacje ? Chyba że się łączy dymny z wentylacyjnym ale tylko raz taką dziką ewolucję widziałem.

 

Nie. Nie są kanały połączone tylko stoją jako 1 komin. Mam 3x kanały wentylacyjne, 2x spaliny od gazu i dymny. W każdym racie kawał komina. żeby podnieść cały to i dużo cegły i ogólnie pracy. Stąd moje pytanie czy robi się takie "czary - mary" i wentylacyjne zostawia dymny do góry. No i teraz kwestia czy jak wyjdę samym dymnym wyżej to nie zrobi się tak że w kanale wentylacyjnym a co gorsza spalinowym od gazowego nie pojawi się odwrotny ciąg?

Edytowane przez Darek55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś kratka nawiewna do kotłowni jest? Jeśli na rozgrzanym kominie nie ma żadnej poprawy cugu to nie pomoże dodatkowy metr ani dwa domurówki moim zdaniem. Wyczystka szczelna? Komin szczelny i czysty?

Wszystkie możliwe szczeliny uszczelnień komin czyszczony. Okno uchylone w kotłowni cały czas nawet jak drzwi otworze nic nie pomaga. Wyczystka szczelna. A czy komin szczelny tego nie wiem wiem ze jest na trochę krzywy napewo. Jak jest rozgrzany komin to za wiele nie ma poprawy. Jak uchyle drzwiczki od popielnika to jakby nic to nie dawało a jak w zaladowczych rozeta to jakby lepiej słychać było ze ciągnie. Na drewnie jeszcze jako tako ciągnie ale na węglu kiepsko

Na próbę włożyłem pół metra rury stalowej grubej tylko ze 14cm średnicy w ten duży komin i wydaje mi się ze lepiej ciągnie dym idzie w górę a nie jak wcześniej leje się po dachu. A co zrobić żeby ciąg ulepszyć Twoim zdaniem? Co mam wykonać żebym sprawdził o co chodzi? CZY MOGĄ BYĆ DZIURY NA SPODZIE KOTLA BO JA JUŻ SIĘ MORDUJE KOMBINUJE I NIC NIE POMAGA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że jeżeli jest kilka przykładów że śmiga dolniak na takich kominach to problem może być gdzieś indziej. Zacząć trzeba na pewno od wezwania kominiarza i sprawdzenie ciągu kominowego

 

No niestety ja juz mam GS na DS przerobiony i nie ciągnie mi ten komin niestety i dlatego szukam tu pomocy musze bardzo mocno uchylić drzwi zasypowe żeby zaczęło ciagnac

 

Czyli nie jest to fabryczny DS, więc problem może być zupełnie gdzie indziej.

Kocioł przerabiany był z jakiegoś powodu... na pewno nie dla zabawy...

Edytowane przez spioch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest fabryczny DS. Ale czy dolina czy Górniak nie chciało się palić a jak się paliło to duuuuzo dymu. Przerobił em na DS i powiem że jak były chłodniejsze dni to lepiej się to wszystko paliło i raz pali się w miarę a raz jakby nie można było tego ciągu uzyskać. A rozpalam palnikiem gazowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę trochę fizykę to wydaje mi się, że kominy systemowe o przekroju okrągłym stwarzają lepsze warunki dla ciągu kominowego nawet jak on jest za niski.  Przekrój okrągły, do tego idealna gładkość od środka, wprowadzanie spalin w ruch wirowy.

 

@palacz66

 

Zainteresuj się dmuchawą wyciągową+ sterownik. Zrobi dla kotła sztuczny ciąg i też będzie dobrze. Umiesz przerabiać kotły to i będziesz umiał wstawić dmuchawę. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to, tylko ja miałem na myśli wentylator wyciągowy montowany w czopuchu kotła. Z tym na kominie pierwszy raz się spotykam. Cena też kosmiczna, bez sensu to kupować. Przy czopuchu powinno być o wiele taniej, chyba. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz podać link i co dokładnie chodzi?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego linka. Taką zabawkę miałem mieć przy Fex Plus od Ferrum z Suwałk. Kotła nie udało się kupić. Takie wentylatory wyciągowe wstawia Przemek z forum. Jego pytaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to, tylko ja miałem na myśli wentylator wyciągowy montowany w czopuchu kotła. Z tym na kominie pierwszy raz się spotykam. Cena też kosmiczna, bez sensu to kupować. Przy czopuchu powinno być o wiele taniej, chyba. 

 

Możesz polecić/pokazać jak wygląda ten na czopuch?

 

Inne na komin widziałem za ponad 5k :blink:  . Kwestia trwałości tego tuż przy kotle i tego powiedzmy który ma lepsze warunki pracy na kominie.

 

I kolejny temat to inny kocioł - gazowy - w tym samym pomieszczeniu. Czy nie zaburzy się ciąg z pieca gazowego? Można przyjąć że jak pracuje węglowy to gazowy nie powinien. Ale na przykład włączy się na dogrzanie CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek z forum możesz podać jego stronę czy coś w tym stylu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz jego temat -> https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8615-kocioł-własnej-produkcji-wasza-opinia/ Zajmuje się zawodowo produkcją kotłów na paliwa stałe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, jakie fajne linki. Jako gotowy produkt tylko do wstawienia, 900 złotych. Trochę dużo. Sam bym wywalił z mego Ceramika dmuchawę i wstawił wentylator wyciągowy. Luxus 4 ładnie by regulował obroty.

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro sobie zrobię taki odciag spalin jak znajdę jakieś łopatki do silniczka od pralki założę w czopuch i zobaczę czy coś to da. Coś takiego

http://allegro.pl/wentylator-wyciagowy-odciag-spalin-dymu-sen80-75w-i5734695521.html

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem 0,5 m na komin rure fi 14 wczoraj i powiem że to już dało efekt ciąg lepszy tylko trochę mała ta rura fi 14 innej nie miałem porostu. Zastanawiam czy naprawdę nie przedluzyc go chociaż metrowa rura ok fi 18 bo czopuch ma 18x18cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzyłem, ale jeśli twierdzisz, że działa, to rzeczywiście przedłużaj komin.. Wyjdzie taniej a na dodatek to rozwiązanie nie będzie żarło prądu:) Co do fi to proponowałbym raczej wstawić max co w komin wejdzie bądź zainwestować w cegły i domurować ile trzeba.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem 0,5 m na komin rure fi 14 wczoraj i powiem że to już dało efekt ciąg lepszy tylko trochę mała ta rura fi 14 innej nie miałem porostu. Zastanawiam czy naprawdę nie przedluzyc go chociaż metrowa rura ok fi 18 bo czopuch ma 18x18cm

Ze swojego doświadczenia powiem że strażak w moim przypadku dał dużo. U mnie jest taki problem że komin wystaje tylko ok 0,5m (powinno być chyba 1,5m) ponad szczyt dachu czterospadowego i podczas silnego wiatru dymiło z pieca, po zamontowaniu strażaka problem już nie występuje (podczas silnego wiatru teraz mam za mocny ciąg) komin mam na ok 8m 16x16, ciąg polepszył się też znacząco po ociepleniu komina na poddaszu. Strażak będzie teraz 3 rok na dachu i dziur w nim nie widać obraca się jak nowy (na mosiężnej tulejce). Ma on też moim zdaniem drugą ważną zaletę jaką jest zawsze suchy komin wewnątrz który na pewno szybciej się nagrzewa niż zalany deszczem.

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.