Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To jest coś dziwnego, klapka raczej wcale nie jest "zagięta", zrób może zdjęcie i pokaż.

 

Mam pytanie do palących węglem, i z tą wiszącą cegłą, jaką macie wysokość żaru? Myślałem że ma sięgać do tej cegły, a mi raczej podchodzi do przegrody wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką uzyskujesz temperature spalin na pomniejszonym palniku? Bo jak już ktoś wcześniej napisał pomniejszony palnik może wpływać na obniżenie temperatury spalin.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest,gdy pomniejszysz palnik do drewna to temperatura spalin spada i to znacząco Ja mam palnika 20 cm na 8,5 cm i temperatura na czopuchu od 90 do 150 stopni.Pali się super bez dymu na węglu oraz na drewnie.trzeba pamiętać że palnik musi być zasłonięty paliwem i wtedy u mnie zero dymu nawet przy rozpalaniu.Rozpalam palnikiem gazowym do zgrzewania papy.Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zmniejszyłem palnik i dzisiaj doszedłem w końcu do tego ze nawet podczas palenia drewnem na wiekszej mocy nie mam dymu z komina.Strumień gazów znacznie przyspieszył i teraz widać i słychać efekt palnika gazowego,zwiększyła się też powierzchnia wymiennika bo odpadł przyklejony szamot,a w miejsce szamotu na pokrywie dałem wermikulit.Mam jeszcze jedną najważniejszą rzecz do zrobienia w myślę że to zakończy większe prace nad tym kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest,gdy pomniejszysz palnik do drewna to temperatura spalin spada i to znacząco Ja mam palnika 20 cm na 8,5 cm i temperatura na czopuchu od 90 do 150 stopni.Pali się super bez dymu na węglu oraz na drewnie.trzeba pamiętać że palnik musi być zasłonięty paliwem i wtedy u mnie zero dymu nawet przy rozpalaniu.Rozpalam palnikiem gazowym do zgrzewania papy.Pozdrawiam

90-150 stopni na czopuchu to nie trochę mało? Czytając miedzy innymi to forum jak i inne informacje w internecie to 150 stopni to powinno być minimum na czopuchu. Oczywiście ważniejsza jest temperatura na wylocie z komina (minimum 40-50C), i jeżeli ktoś ma dobrze zaizolowany komin na poddaszu i na dachu to może spróbować nieco zjechać z temperaturą przy czopuchu ale chyba nie do 90C.

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej ja mam komin postawiony na zewnątrz budynki,stal nierdzewna w środku ocieplenie i we wnętrzu ceramika.Komin wysokości 7,5 m fi 200,palę trzeci sezon i naprawdę niema żadnego problemu.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury spalin nie mam jak zmierzyć , bez problemu trzymam na piecu 60 stopni a mogę i więcej ale mi nie potrzeba , komin mam fi 200 wysoki 12 metrów może dlatego nie mam problemów z niczym odnośnie tego pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kotla DS taki komin 27x25cm wysokość ok 7m trochę lipny? ?? Jest sen przedłużyć chociaż o metr rura izolowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo dla paliw stałych, gdzie komin jest kominem dymowym a nie spalinowym, nie powinno używać się żadnego metalu. Jako komin spalinowy do oleju czy gazu tak, ale nie do paliw stałych. Przecież w takim metalowym kominie od razu na ściankach rury będzie wytrącać się woda, smoła, itd. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak przedluzyc komin do lepszego ciągu w tak dużym kominie a krótkim? ?? Bo słabo mi ciągnie w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie chodzi o sito. Zalepi się smołą i zatrzyma w jednej pozycji. Będą same problemy, kasa wywalona w błoto. Komin dymowy nie powinien mieć żadnego zakończenia typu parasole, strażaki, itd.  imho. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak przedluzyc komin do lepszego ciągu w tak dużym kominie a krótkim? ?? Bo słabo mi ciągnie w kotle.

Dobudować do min. 10 metrów i minimum 1 metr ponad kalenicę. DS są wymagające, zwłaszcza z pionowym wymiennikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz sobie???? Dobudować tyle komina jestem w szoku bez tego nic nie da się zrobić znaczy ciągle będę miał problemy w paleniem z powodu słabego ciągu? Wymienniki mam pionowe.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś sterownika do tego kociołka,  mam miarkownik mechaniczny i 2 pompki (podłogówka i grzejniki) Jaką elektronikę poradzicie?

 

Dobudować do min. 10 metrów i minimum 1 metr ponad kalenicę. DS są wymagające, zwłaszcza z pionowym wymiennikiem.

 

Tak, tak, kolejny teoretyk co w życiu komina nie murował... A sam ma 8m systemówki... Najlepiej doradzać jak nie trzeba za to płacić. Wiesz ile majster weźmie za "domurowanie" 1m ? To jest jakieś 8 szlicht po jakieś minimum 6-9 cegieł w zależności od komina daje jakieś 700-1000zł wraz z materiałem. Nie sądzę że warto wydawać te pieniądze nie mając realnej podstawy do tego.

U mnie nawet brakuje do kalenicy około 10-15cm i nic się nie dzieję (woj. podlaskie), może w górach inaczej jest.

 

 

A do kotla DS taki komin 27x25cm wysokość ok 7m trochę lipny? ?? Jest sen przedłużyć chociaż o metr rura izolowana?

 

U mnie od podstawy do czapy ma jakieś niecałe 8m, od kotła do czapy jakieś 7.10 +/- 10cm, średnice mam tą samą na 2 cegły i jest gitara, ja myślałem że ten komin za szeroki i chciałem RCK dorzucić, ale na razie nie planuje. Komin jest w całości wymurowany przeze mnie 2 lata temu z cegły poniemieckiej rozbiórkowej, powyżej kalenicy cegła klinkierowa.

Mogę zrobić fotki dla potwierdzenia swojej tezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

         U mnie  komin od "dna" do czapy chyba 8,3 metra, W standardowym kanale 27-14 cm siedzi rura o średnicy 13 cm i to ona odprowadza spaliny z kotła DS o pionowym wymienniku. Zadnych problemów z ciagiem nie mam, nawet w największe upały, mgły, dżdże itp. Nie komin a palacz to najsłabsze ogniwo w tej układance... ;)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kotla DS taki komin 27x25cm wysokość ok 7m trochę lipny? ?? Jest sen przedłużyć chociaż o metr rura izolowana?

 

oczywiście, że jest sens. Najprostszy i najtańszy sposób. Nie trzeba nawet rury izolowanej wystarczy zwykła metalowa.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, kolejny teoretyk co w życiu komina nie murował... A sam ma 8m systemówki... Najlepiej doradzać jak nie trzeba za to płacić. Wiesz ile majster weźmie za "domurowanie" 1m ? To jest jakieś 8 szlicht po jakieś minimum 6-9 cegieł w zależności od komina daje jakieś 700-1000zł wraz z materiałem. Nie sądzę że warto wydawać te pieniądze nie mając realnej podstawy do tego.

U mnie nawet brakuje do kalenicy około 10-15cm i nic się nie dzieję (woj. podlaskie), może w górach inaczej jest.

No popatrz a wydawało mi się, że to ja stawiałem swój komin. Akurat systemowy to każdy postawi, żaden big deal. To, że mam 8 metrów to nie znaczy, że jest dobrze. Też jestem z podlaskiego. Co do samego ciągu można go zmierzyć. Nie wiem ile taka usługa kosztuje.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam jakiej średnicy mam komin ale standard jak w latach 70-tych. Wysoki na ok 8m. Muszę kupić kawałek rury i wstawić tak żeby z 80cm podwyższyć. Zobaczę jaki będzie efekt.

 

Wraz z dymnym idą mi kanały wentylacyjne. Pytanie: czy podwyższając muszę cały ciągnąć czy mogę nadbudować sam dymny?

Edytowane przez Darek55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko że skoro sam stawiałeś to wiesz że systemowy to jest 2h max roboty (3 bloczki po 33cm), a jednak murowany z cegły trochę więcej i majster inaczej liczy, wiem bo zdarzyło mi się murować kilka kominów z cegły i systemówki. A takie POPRAWKI kominowe liczy się inaczej, blacha jest już na dachu, trzeba robić drabinki, kawałek stopnia, bo nie każdy ma od razu wszystko na dachu.

 

Kiedyś chłop na wiosce mnie się spytał czy mu dwie szlichty domuruje, ale jak usłyszał 500zł to odechciało mu się.  Myślał chyba że za 100zł będę się po dachu z cegłami ciągał... Bo to dzień roboty przecież...

 

Ja bynajmniej bym nie murował do 10m, sprawdził jak ciąg ma się na aktualnym kominie, ew rurę wstawił metrową dla testu jak by słabo było na obecnym stanie, ale nie pakować się w takie koszty bez uzasadnionej podstawy, tylko oparte na teorii.

 

Darek55

 

Jeżeli potrzebujesz wyższego dymnego to po co przedłużać wentylacje ? Chyba że się łączy dymny z wentylacyjnym ale tylko raz taką dziką ewolucję widziałem.

Edytowane przez spioch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie godziny to bez przesady, ale na spokojnie w jeden dzień jak najbardziej. U mnie są jeszcze pustaki 40x40. Już takich nie produkują tylko 33(niby unormowane). Poza tym u mnie ma 8 metrów od podstawy. Kotła czopuch jest wpięty do komina na wysokości ~1 metra, więc do ujścia komina pozostaje 7 metrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.