Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Pieca Defro K1P + Regulator Pokojowy Spk Lux (Tech 280)


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

jak w temacie "Sterownik pieca Defro K1P + Regulator pokojowy SPK LUX (Tech 280)" co bardziej ekonomiczne, opłacalne i niezawodne?. Ustawić, aby regulator pokojowy SPK LUX po osiągnięciu temp. zadanej w pokoju wyłączał pompę CO, czy wprowadzał kocioł w stan nadzoru?. Proszę o odpowiedzi, napewno ktoś z Kolegów/ Koleżanek już testował ww. osprzęt pieca. (kocioł z podajnikiem + zawór 4D uzbrojony w siłownik i pogodówkę, na grzejnikach głowice termostatyczne).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sterownik jest z PID i posiada także wbudowany sterownik silownika zaworu 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja posiadam sterownik defro K1 bez pid, oraz spk lux, oraz pogodówke. U mnie jest ustawione to w taki sposób że temperaturą jaka idzie na grzejniki steruje pogodówka i siłownik odpowiednio przymyka lub otwiera zawór 4 d. Natomiast spk lux po osiągnięciu temperatury zadanej w domu wyłacza pompe, pompa ma załączony cykl pracy co 2 min na 30 s, więc grzejniki cały czas ciepłe. Kocioł mahistereze 3 s i jeśli spadnie to sam się dogrzewa pomimo iż w pomieszczeniu temperatura nie spadła. Kocioł nie schodzi nisko bo potem musiał by długo dochodzić. Jak mam tak ustawione to kocioł przy obecnej pogodzie do zadanej dochodzi ok 15-20 min i w podtrzymaniu stoi ok 1,5 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja jest taka żebyś nie ustawiał sterownika w ten sposób żeby kocioł przeczhodził do trybu nadzoru nadzorów.

Pid jest tak skonstruowany że sterownik będzie oscylował w okolicy zadanej temp.na kotle.

Na sterowniku kotła powinieneś mieć taki parametr jak "obniżenie pokojówki"

Jest to parametr który działa w ten sposób że jak dom jest nagrzany to sterownik obniża temp.zadana na kotle.

Dla przykładu na kotle masz zadana temp.60C a parametr obniżenie pokojówki masz dla przykładu 10C.

Teraz dom jest nagrzany i kocioł oscyluje w okolicy 50 stopni (tak jak nastawiłeś obniżenie pokojówki) dom sie wychładza i kocioł zaczyna oscylować w okolicy 60 stopni.

Nie reguluj temp w domu za pomocą pompy czyli zimno pompa chodzi a jak ciepło pompa CO stoi to strasznie żle wpływa na pracę instalacji CO jak ikotła bo bedzie otrzymywał strasznie duże ilości wychłodzonej wody.

Masz zawór 4D to nim sobie steruj temp.wody w CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...

Witam.Posiadam kocioł Defro Komfort Eko 30 kw ze sterownikiem K1P z pid. Z kotłem współpracuje sterownik pokojowy Salus. Mam doogrzania ok 240 m z czego połowa grzana jest grzejnikami żeliwnymi.

Sterownik mam ustawiony w ten sposób, że po osiągnięciu temperatury zadanej na pokojówce rozłączana jest pompa c.o. Oczywiście na tym sterowniku jest takie ustawienie jakcykl pracy pompy. Ustawione mam tam, że po dogrzaniu pomieszczenia pompa włącza się co 3 min na 30 sek. Nie mogłem znaleźć nigdzie w sieci jaka jest mniej więcej zasada ustawienia tych wartości, jak z grubsza powinny być dobrane na co zwrócić uwagę. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ten regulator pokojowy to wielkie g...no. Służy tylko do pokazywania stanu kotła i włączania ew. wyłączania kotła. A cena nie adekwatna do możliwości ok. 630 zł. Nie polecam. Mój sprzedaję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

WITAM

Odgrzeje temat

Widzę że różne opinie co do tego sterownika i różne techniki nim sterowania .

Kociołek defro komfort eko K1PV4 i d niego podłączyłem spk lux . Widać różnie można sobie sterować zadaną temperaturą w domu . Ja ustawiłem by mi regulował siłownikiem czterodrożnym . Z mego punktu widzenia uważam że to jest jedno z lepszych .Dlaczego tak uważam a no dlatego że załączanie i wyłączanie    pompy  nie zdrowo wpływa na kociołek . co jakiś czas dostaje porcje chłodnej wody  i piecyk musi zasuwać . Tu widzę że po osiągnięciu zadanej temperatury piecyk sobie chodzi na małej mocy i bardzo stabilnie krzywa temperatury w pomieszczeniu  prościutka .

Na wyświetlaczu mamy te same informacje co na piecu plus parę dodatkowych .

Domniemam że niezadowolenie z spk lux może wynikać że sterownik przy piecu jest starszej wersji i nie ma paru funkcji by móc w pełni wykorzystać  możliwości pokojówki . Tu dzież złej konfiguracji , a jest parę rzeczy do ustawienia .

Nie żebym uważał że jest to och ach bo ma sam uważam że na ten czas living eco byłby sporo leprze , bo jesteśmy wstanie w każdym pomieszczeniu ustawić temperaturę na jaką  chcemy , tu z kolei  ładnie trzyma tylko tam gdzie stoi .     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Sam się zastanawiam nad zakupem spk lux do swojego piecyka z k3p z pid .

Mi oprócz ładnego bądź co bądź wyglądu samego regulatora pokojowego to bardzo zależy aby przy pomocy spk lux można było sterować temperaturą zaworu mieszającego i tutaj w tym aspekcie upatruję celowość zakupu.

Nie wiem na ile zaworem 4 d płynnie steruje moduł w k3p z pid. Spotkałem się z opinią, że nie za bardzo to wychodzi. Że płynniej i lepiej będzie to wychodziło przy dodatkowym module. W moim przypadku musiałby to być Defro Mz jesli się nie mylę.

I tutaj pytanie do osób które mają takie rozwiązanie jak im to hula.

U mnie zawór jest otwierany w momencie złapania przez kociołek odpowiedniej temperatury i skokowo wg parametrów otwiera się do maxa i tak pozostaje jakąś chwilę , gdzie po spadku temperatury na kociołku i najczęściej po załączeniu się wentylatora zawór stopniowo zostaje przymykany. Nie wiem czy tak powinno być. Jedni mówią ,że zawór powinien tylko otworzyć się na tyle aby złapać odpowiednią temperaturę i zaraz następnie powinien się przymknąć. U mnie zawsze jak się zacznie otwierać to robi to pomału skokowo do 100% i po jakimś czasie postoju w tej pozycji jest przymykany na 100%.

Odnośnie SPK lux i dodatkowego modułu sterującego to też nie mały wydatek stąd moje dywagacje na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sam się zastanawiam nad zakupem spk lux do swojego piecyka z k3p z pid .

Mi oprócz ładnego bądź co bądź wyglądu samego regulatora pokojowego to bardzo zależy aby przy pomocy spk lux można było sterować temperaturą zaworu mieszającego i tutaj w tym aspekcie upatruję celowość zakupu.

Nie wiem na ile zaworem 4 d płynnie steruje moduł w k3p z pid. Spotkałem się z opinią, że nie za bardzo to wychodzi. Że płynniej i lepiej będzie to wychodziło przy dodatkowym module. W moim przypadku musiałby to być Defro Mz jesli się nie mylę.

I tutaj pytanie do osób które mają takie rozwiązanie jak im to hula.

U mnie zawór jest otwierany w momencie złapania przez kociołek odpowiedniej temperatury i skokowo wg parametrów otwiera się do maxa i tak pozostaje jakąś chwilę , gdzie po spadku temperatury na kociołku i najczęściej po załączeniu się wentylatora zawór stopniowo zostaje przymykany. Nie wiem czy tak powinno być. Jedni mówią ,że zawór powinien tylko otworzyć się na tyle aby złapać odpowiednią temperaturę i zaraz następnie powinien się przymknąć. U mnie zawsze jak się zacznie otwierać to robi to pomału skokowo do 100% i po jakimś czasie postoju w tej pozycji jest przymykany na 100%.

Odnośnie SPK lux i dodatkowego modułu sterującego to też nie mały wydatek stąd moje dywagacje na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj udało mi się okiełznać sterowanie zaworem 4d. Wcześniej pisałem ,że siłownik zaworu jak już się ruszył to otwierał sie do końca i po jakimś czasie czyli rozprowadzeniu gorącej wody wracał do punktu wyjścia. Działo się tak ponieważ mam załączoną ochronę powrotu , która była źle ustawiona tzn min 45st a max 60st . I piec przy rozpędzaniu się często przekraczał 60s i wtedy uruchomiała się kontrola powrotu i zawór otwierał się na maxa. Teraz mam 35/80st  i na pogodówce śmiga aż miło. W kotłowni w większości czasu cisza.

Wracając do tematu skp lux to mam pytanie czy obniżenie pokojówki w tym stanie jaki teraz mam w ogóle działa czy też nie. Na mój rozum to załączenie obniżenia pokojówki  w menu użytkownika skutkuje wpływem na temperaturę CO a w menu instalatora zawór  wpływa na pracę zaworu 4D. Obie te funkcje zadziałają chyba tylko przy regulatorze pokojowym.

Przy zakupie samego skp lux będę miał wpływ tylko na zmianę temperatury CO po odebraniu odpowiedniej temp z pomieszczenia.Gdybym dokupił moduł MZ defro to wtedy można by było sterować zaworem 4D.  I teraz jest taka sytuacja ,że na kaloryferach mam założone elektroniczne głowice clarus i one pilnują odpowiedniej temperatury. Przy dodaniu spk lux dodatkowo bym wspomógł te głowice właśnie poprzez obniżenie pokojówki powiedzmy o 5st. Wtedy z zadanej krzywej pogodowej powiedzmy 45st obniżyłbym o w/w 5st temperaturę CO do 40st. Same głowice na grzejnikach tego nie zrobią. Wiadomo zmniejszą odbiór energii z pieca. Nie wiem czy dobrze myślę. Dodatkowo oprócz tego za pomocą spk lux mógłbym doraźnie wpływać na temp.pomieszczenia w przypadku wyjścia z domu na dłuższą chwilę a w piecu akurat jest palone to obniżył bym temp pomieszczenia i tym samym mniejszy pobór energii z pieca.

Tak jakoś to sobie wymyśliłem przed decyzją zakupu skp lux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam mam pytanie na temat pieca mam defro 25kw i jest sterowany pokojową więc problem polega na tym że jak uzyskam temperaturę w pokoju np. 22 stopnie to piec momentalnie wie wygasa i nawet z 60 potrafi spaść 28 stopni jak wstawić piec żeby tak się nie działo proszę o pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereze zmień. 

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.