Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Kotłowni Do Weryfikacji


meping

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Jestem na etapie rozkładania instalacji i dopracowuję ostatnie detale podłączenia kotłowni. Na tą chwilę instalacja ma być bardzo prosta. Zakupiony został już zawór 4D i większość elementów. Jak widać na schemacie liczę na to, że instalacja pójdzie na jednej pompie, zaś bojler (pionowy z wężownicą Biawar 120l) na grawitacji. O ile co do instalacji to raczej nie ma wątpliwości, to nie wiem, czy co do bojlera nie są to moje pobożne życzenia. Co więcej, ze względu na przebieg rur w kotłowni planuję puścić odejście do bojlera od rury idącej do naczynia przelewowego mniej więcej w połowie drogi. Nie wiem, czy to dobry pomysł, ale pozwoliłby zaoszczędzić sporo materiału i pracy. Co o tym sądzicie? Załączam schemat.

post-57217-0-77672200-1418325595_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość predox999

Chcesz naczynie przelewowe podlaczyc do bojlera? Zrob tak jak nalezy i nie zaluj materialu,zrob zgodnie z norma jaka obowiazuje ,chyba ze chcesz kotlownie budowac od nowa ,pozdro''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - z kotła szłaby rura 1 cal do NP, a w 1/3 drogi byłoby z niej odejście 3/4'' do bojlera. Oczywiście po drodze do NP nie byłoby żadnych zaworów, a ponadto większość przewodu do bojlera byłoby 1'' co zmniejszyłoby opory na grawitacji. Trochę dziwnie to wygląda, ale w mojej kotłowni to miałoby sens. Alternatywą jest prowadzenie na odcinku ok. 220cm równolegle dwóch rur: jednej do NP, drugiej do wężownicy bojlera. Wydaje się to nieco dziwne i nieracjonalne. Nie widzę sensu aby ciągnąć dwie rury zamiast jednej, chyba że ktoś napisze, w czym to może zaszkodzić. 

 

P.S. Norma mówi, że do naczynia przelewowego ma iść rura 1'' najprostszą możliwą drogą bez zaworów po drodze. To w moim schemacie jest zachowane. Nic nigdy nie słyszałem, aby nie mogło tą rurą płynąć coś innego  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz naczynie przelewowe podlaczyc do bojlera? Zrob tak jak nalezy i nie zaluj materialu,zrob zgodnie z norma jaka obowiazuje ,chyba ze chcesz kotlownie budowac od nowa ,pozdro''

 

Schemat zamieszczony przez autora tematu jest prawidłowy. Sposób podłączenia naczynia jest jak najbardziej bezpieczny i zgodny z normą więc prosił bym o nie sianie zamętu 

 

Jak najbardziej można wykorzystać rurę do naczynia jako zasilanie zasobnika tylko jeśli ma to działać grawitacyjnie powrót warto również zrobić rurą 1 cal 

 

Zawór zwrotny na zasilaniu zasobnika musi być klapowy i za nim odpowietrznik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jak najbardziej poprawny. Zawór klapkowy dałbym na powrocie (sam tak mam, lepiej pracuje, łatwiej się otwiera) z tym że u mnie dwupłaszcz. Rura 1" lub Cu28 jeśli chcesz mieć grawitację ale to loteria w twoim przypadku ponieważ masz kawał wężownicy spiralnej w twoim zasobniku, a wogóle to gdzie ten zasobnik będzie? piętro wyżej ? jeśli tak to większe szanse na obieg grawitacyjny. Ale możesz spróbować, zawsze możesz dać pompę tu gdzie teraz masz zwrotniaka:) Pexem chcesz jechać od czworodroga do rozdzielaczy czy system trójnikowy cały w pexie? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Norma mówi, że do naczynia przelewowego ma iść rura 1'' najprostszą możliwą drogą bez zaworów po drodze. To w moim schemacie jest zachowane. Nic nigdy nie słyszałem, aby nie mogło tą rurą płynąć coś innego  ;)

 

Rozdzielanie RB i RW przed naczyniem robi się inaczej. "Priorytet" ma RB, bo to ona ma odprowadzić parę do przestrzeni powietrznej naczynia. Szczegół, ale jak ma być dobrze...

post-18583-0-11020700-1418330679_thumb.jpg

 

 

Reszta OK.

 

Skoro bojler może gonić do temp kotła, to osobiście uważam, że lepszym rozwiązaniem jest kupić calowy 3D do mieszania na grzejniki, a do układu bojlera energooszczędną pompę włączoną na stałe.

1. Z bojlera wyciągniesz 100 %.

2. Powrót kotła będzie idealnie dogrzany.

3. Regulacja na grzejniki będzie niezależna bez martwienia się o robienie "nadwyżki" temperatury na kotle.

4. Możliwość zastosowania mniejszych średnic.

 

Generalnie to z trzech metod ochrony powrotu: termostatyczny 3D, pompa kotłowa i 4D (na grawitacji), to ta ostatnia jest najbardziej zawodna i przereklamowana. Działa tylko po spełnieniu dość rygorystycznych warunków, a jednocześnie jest bardzo wrażliwa na zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KubaSko, system trójnikowy. Nie mam innej możliwości, gdyż dokładam CO w domu w którym mieszkam. Nie będę przecież skuwał podłóg ;)

 

kiminero, dzięki za zwrócenie uwagi na odpowietrznik.

 

Zawór 4D już leży i czeka na montaż. 

 

Co do rur 1'' na przyłączu wężownicy, to nie wiem, czy to ma sens, gdyż przyłącza i zapewne wężownica są 3/4''. Bojler w tej chwili chodzi elektrycznie, więc jeśli nie pójdzie na grawitacji, to przez krótki czas jeszcze tak zostanie, a potem przerobię na pompę (jak dozbieram kaskę). Tu od razu pytanie, czy może ona być na powrocie z bojlera? Łatwiej będzie ją zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz spróbować z grawitacją to daj 1" mniejsze opory na rurach, nie szkodzi że wężownica 3/4. Możesz dać pompę na powrocie ale wtedy naczynie wzbiorcze musi być 0,7xHp (wysokość podnoszenia pompy) czyli jak pompa 40 to 2,8m nad wpinką bojlera naczynie. Ale jeśli masz dom piętrowy a bojler w piwnicy to myślę że nie jest to problemem. No i pamiętaj wtedy o zaworach zwrotnych za pompą co i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler i kotłownia na parterze, naczynie wzbiorcze w łazience nad kotłownią. Czy te 2,8m to dotyczy wysokości zbiornika nad pompą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.