Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Ze Spiekami, Sterowaniem Pogodówką Itd. ...


Egon57

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam ciepło wszystkich forumowiczów !

Jestem początkującym użytkownikiem kotła z podajnikiem Galmet Eko GT KWP 22 kW ze standardowym czujnikiem pogodowym, sterownikiem firmy Elster - EXPERT PID Dynamic oraz zaworem 4-drogowym z siłownikiem.

Od miesiąca nie mogę sobie poradzić z utrzymaniem temp. wewnątrz domu ( 160 m2 ), sterownik raz za dużo otwiera zawór na grzejniki temp. wewnątrz dochodzi do ponad 22 st. przy zadanej wew. 20 st. ( temp. zewn. minus 3 st. - plus 2 st. by następnie spaść po wprowadzeniu korekty wewnątrz domu do temp. niecałe 18 st.  Po przestawieniu na sterowanie ręczne sytuacja się poprawia i temperatura staje się stabilniejsza !

Druga sprawa to dużo spieków i nawet niedopalonego groszku. Próbowałem ekogroszek od różnych dostawców na próbę i problem jest ten się powtarza !

Poza tym wydaje mi się, że przy tych dotychczasowych temp. na zewnątrz piec chyba za dużo spala opału / ostatnio po załadowaniu 125 kg groszku pochłonął go w ciągu 4 dni ! / 

Proszę Was o sugestie i ewentualne porady odnośnie w/w problemów !

Dzięki za wszelkie uwagi ! 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wejdź tu http://cieplowlasciwie.pl/start wypełnił rzetelnie cały formularz i wklej link z wynikami obliczeń.

 

W międzyczasie wejdź tu http://czysteogrzewanie.pl/i zacznij czytać dosłownie po kolei każdy artykuł.

 

Na grzejnikach masz zawory termostatyczne + głowice termostatyczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie witam ciepło wszystkich forumowiczów !

Jestem początkującym użytkownikiem kotła z podajnikiem Galmet Eko GT KWP 22 kW ze standardowym czujnikiem pogodowym, sterownikiem firmy Elster - EXPERT PID Dynamic oraz zaworem 4-drogowym z siłownikiem.

Od miesiąca nie mogę sobie poradzić z utrzymaniem temp. wewnątrz domu ( 160 m2 ), sterownik raz za dużo otwiera zawór na grzejniki temp. wewnątrz dochodzi do ponad 22 st. przy zadanej wew. 20 st. ( temp. zewn. minus 3 st. - plus 2 st. by następnie spaść po wprowadzeniu korekty wewnątrz domu do temp. niecałe 18 st.  Po przestawieniu na sterowanie ręczne sytuacja się poprawia i temperatura staje się stabilniejsza !

Druga sprawa to dużo spieków i nawet niedopalonego groszku. Próbowałem ekogroszek od różnych dostawców na próbę i problem jest ten się powtarza !

Poza tym wydaje mi się, że przy tych dotychczasowych temp. na zewnątrz piec chyba za dużo spala opału / ostatnio po załadowaniu 125 kg groszku pochłonął go w ciągu 4 dni ! / 

Proszę Was o sugestie i ewentualne porady odnośnie w/w problemów !

Dzięki za wszelkie uwagi ! 

jeśli to nowy dom to będzie duże zużycie bo musi się wygrzać i wysuszyć więc ekonomia na plan dalszy i na przyszły sezon.

 

instrukcja stera w łapkę i do boju

zmien moc kotła bo jest za duży do potrzeb- ustaw 12KW to wystarczy - obniży to  parametry wyjściowe dla algorytmu a i tak pozwoli na ogrzanie domu.

sprawdź czy prawidłowo dobrany typ wentylatora i zakres jego pracy.

jeśli jest niedopalony węgiel i spieki to zapewne potrzebna będzie korekta wentylatora, standardowo jest chyba ustawiony na 25%- możliwe że w którymś momencie jest powietrza zbyt mało lub zbyt dużo, spróbowałbym zmiany na + np na 27% i zobaczyć co się zmieniło i czy na lepsze, jeśli tak to kolejna korekta a jeśli gorzej to robimy krok w tył i korygujemy w dół na 23%, powtarzamy obserwacje jak wyżej.

 

teraz instalacja

po pierwsze czy skalibrowane czujniki? jeśli nie w instrukcji opisane i wykonać,

sprawdzić również gdzie jest czujnik wewnętrzny(jeśli jest) wysyłający sygnał do zmiany ustawień siłownika. może trzeba go przełożyć w inne miejsce ponieważ reaguje nie tak jak powinien. pomimo osiągnięcia temperatury w pomieszczeniu on jeszcze tego "nie czuje" i każe dalej "słać ciepłą wodę przez zawór"

jeśli nie ma możliwości zmiany miejsca to może trzeba go oszukać i ustawić nieco niższą temperaturę aby wysyłał sygnał nieco wcześniej?

jeśli nie ma czujnika to i tak do przestudiowania masz cały rozdział w instrukcji poświęcony zaworowi i jego regulacji. myślę że musisz go zmusić do pracy jakiej oczekujesz a nie hasania jak mu pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zaczynam testować przez weekend na sterowaniu ręcznym bez pogodówki, Moje nastawy są następujące: Temp. na kotle 50; Podawanie/Podtrzymanie 8 s / 20 min. Po zmniejszeniu i ustawieniu mocy na 12 kW tak jak mi zasugerowałeś piec zaczął pracować o niebo lepiej, po pierwsze utrzymuje stałą temp.pomieszczeń ok.20-21 st. i zauważyłem, że chyba mniej zaczął łykać paliwa - przynajmniej tak pokazuje sterownik ( 0,4kg/1h ) ale przekonam się ile dni wytrzyma na zasypie 150 kg ? Po obniżeniu się temp. pieca poniżej 50 st. szybko ją wyrównuje i przeciąga o 3 st. do 53,1 i znowu przechodzi w podtrzymanie ! Wczoraj wyczyściłem piec i  zacząłem bawić się z ilością powietrza. Zobaczę czy coś się zmieni ze spiekami i niedopalonym grochem, ale to pewnie trochę potrwa.

Generalnie wielkie Ci dzięki za poradę - bardzo mi pomogłeś !!!

Pozdrawiam serdecznie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powietrze jest dość ważne ale nie możesz robić zbyt wielu korekt

spróbuj jedną góra 2 dziennie po 1-2% i zostawiaj kocioł na 12 godzin niech się przestawi na nowe parametry, czasem 1% potrafi dużo zmienić

cieszę się że jest poprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.