Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Zasypowy W Tunelu Foliowym (Potrzebna Pomoc)


wacha1910

Rekomendowane odpowiedzi

Czy może ktoś polecić jakiegoś projektanta tunelu z konstrukcji drewnianej? Ten który mi robić miał projekt nie ma doświadczenia za bardzo w tego typu tunelach... Chodzi mi o wszystkie potrzebne rozwiązania (ogrzewanie, wentylacja, chłodzenie, kąty dachu aby np wyeliminować skraplanie przy danej folii, obliczenia wytrzymałości przy danej sile wiatru, obliczenia zapotrzebowania na ciepło przy danej deltaT itd, itp) w tym moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No można chyba te listwy alu do folii podwójne położyć? Ale chcę to zrobić rzeczywiście jak najmniejszymi kosztami - tych tunelików chcę postawić zresztą 5 więc koszty są bardzo istotne... Tylko nie chciał bym stracić uprawy jak np temperatura jakiejś nocy spadnie na zewnątrz przez 3-4 dni do np +2 i popłynę... No i cały czas mnie nurtuje pytanie ile węgle więcej do pieca na pojedynczej folii względem podwójnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 30% to masz rację - zwykła folia i dużo taniej wyjdzie. Koleś twierdzi, że niby cztery szufle węgla co dwie godziny wystarczy dorzucić aby mieć pełną moc - czyli powiedzmy 1,5szufli więcej to da się przeżyć... Muszę sprawdzić te piece gdzieś u kogoś jak to rzeczywiście pracuje. Został jeszcze problem wentylacji - wiem, że to nie to forum ale może ktoś ma pomysł jak rozwiązać ten problem nie wchodząc w duże koszty typu dachowe siłowniki itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tunel będzie miał 30mb dlugości, to do wentylacji wystarczą szczyty, z dużymi oknami umieszczonymi jak najwyżej.

Jak będzie za mało to zrobisz sobie w połowie długości otwierane okna. Przy konstrukcji drewnianej to mało kłopotliwe.

Musisz być przygotowany na to, że pierwszy tunel będzie poligonem doświadczalnym i będzie dużo poprawek.

Ale zazdroszczę Ci wyzwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za info- stawiam Ouzo jak będziesz na wycieczce w grecji;) Tak mi się wydaje, że jeśli w każdej nawie będzie wisiał wentylator i szczyty będą w dużej części otwieralne to chyba musi się szybko schłodzić wewnątrz? Co do poligonów doświadczalnych wolał bym czerpać z doświadczenia kogoś kto wie jak to zrobić aby było dobrze - nie chciał bym umoczyć... Dlatego ponawiam pytanie o jakiegoś projektanta z doświadczeniem w temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do budowy tunelu polecam materiał cięty do kantu,równo ,możliwość zamontowania górnego wietrzenia,zimny wiatr duże słońce,drzwi otworzysz szok termiczny.piony najlepiej stara rura zalana betonem lub sam wibrowany słupek,rozstawy i wysokość trzeba dostosować do sprzętu jaki posiadasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg Ciebie lepiej jednak górne wietrzenie zastosować niż wentylację w szczytach? Rzeczywiście zimą w ciągu dnia może być nawet i 10 stopni jak kiepski dzień - 15 średnio więc jak w środku będzie 30 to różnica 20 stopni dla papryki...? Co do sprzętu to jeszcze praktycznie nie mam - dopiero chcę kompletować. Póki co były oliwki i oliwa z oliwek ale na tym się za dobrze nie wychodzi - aczkolwiek prosta uprawa i sprzętu nie trzeba... Z Waszego doświadczenia jak najlepiej dobrać szerokość naw i wysokość? No a co do pionów to piszesz o słupach kotwiących w ziemi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestię - może ktoś jest tu na forum właśnie z naszego zagłębia paprykowego? Chętnie bym podjechał i obejrzał jak to wygląda... Szczególnie mogą być ważne szczegóły - czyli przekroje, długości itp - taka konstrukcja musi wytrzymać napór czasem sporego wiatru...

 

ps. Tutaj zamieszczam link do filmiku z tym piecem o którym pisałem wcześniej: 

Jego dane techniczne:

 

Wymiary pieca: 2300x850x1200

Wymiary bez dmuchaw i wylotow powietrza

2000x850x890

Wymiary paleniska: 1800x500x450

5 wyloty ogrzanego powietrza

Waga oloło 900 kg

 

Dane techniczne dmuchaw:

 

Zasilanie: 230V/50Hz

Turbinka: metalowa

Moc pobierana:1.15A

Prędkość obrotowa: 2300 obr./min

Wydatek max: 7500 m3/h

 

cena 7500 zł netto 

 

Co koledzy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie dramat.

Sprawność na poziomie 40% może będzie. Chyba, że koksem będziesz palił, co też jest wyjściem.

A ten wentylator na pewno nie rozprowadzi Ci ciepła po całym tunelu.

Ale za te pieniądze to nic lepszego nie kupisz.

Jak transport cenowo wychodzi? Może lepiej coś na miejscu wyspawać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam wymiennik jest bardzo skromny, tak jak przy kosksiaku. Więc na pewno palenie koksem będzie bardziej wydajne.

Ale w procentach nie będę zgadywał.

A przy okazji mniej będziesz przesiadywał nocą przy piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a taki piec?: http://allegro.pl/piec-nadmuchowy-metalcover-hot-eco-175kw-f-vat-i5067420664.html

Albo kilka takich mniejszych?: http://allegro.pl/piec-nadmuchowy-innowacyjna-konstrukcja-2200m3-h-i5209535804.html

Ewentualnie na kilka tuneli jeszcze większy - ale co dziwne podają dużo mniejszą powierzchnię ogrzewaną w stosunku do mocy jak pieca z pierwszego przykładu: http://allegro.pl/piec-nadmuchowy-do-suszarni-i5208415542.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ten ostatni to na te Twoje 2400m2 byłby w sam raz.

Ja na Twoim miejscu celowałbym w kocioł CO i do tego nagrzewnice wodne.

Szczególnie jeśli chcesz stawiać więcej niż 1 tunel.

Wyczaić na olx lub alledrogo młodą używkę ze 300 kW i do niej dokupić nagrzewnice (52kW są po ok. 1600zeta nowe).

I za zbliżone pieniądze masz perspektywiczny zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzewanie wodne to kosmiczne kwoty się robią;( Mam jeszcze pytanie dodatkowe - przy piecu nadmuchowym jaką wydajność wentylatora należało by przyjąć znając kubaturę i powierzchnię do ogrzania przy niewielkim deltaT (maks 10stopni). Czy np wentylator musi zapewnić dwie wymiany powietrza w ciągu godziny a może mniej lub więcej? Myślałem też o zastosowanie tych kurtyn podwieszanych - albo po prostu folię podwieszać na noc. Można w takim wypadku przyjąć kubaturę powietrza pod folią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.