Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Vakomet VAKO-S 40kW tuning tłokowca


ogrzewanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

To mój pierwszy wpis na forum, mam nadzieję że chociaż trochę odwdzięczę się za wiedzę uzyskaną na forum.

 

Kilka słów o kotle:

 

pierwsze wrażenie: szok że taka perfekcja wykonania, wart każdej złotówki a było ich 8500. wrażenie trwało koło miesiąca.

 

Niestety cały czas paliłem na dodatkowym ruszcie gdyż za nic nie dało się dopalić miału, dodatkowy ruszt służył jako sitko popiół/koks czy co to tam powstawało.

W palenisku jeden wielki spiek.

Czyszczenie kanałów co 3 dni i pół wiaderka syfu.

5x dziennie do kotłowni bo miał się w podajniku zawiesza.

 

Diagnoza zły opał mnie nie zadowala co nasypie ma palić!!

 

 

Doszedłem do wniosku że lepiej było kupić zasypowy i za reszte miału, coś trzeba było z tym zrobić!!!

 

Wizyta w castoramie i zakup szamotu, wyłożyłem palenisko. i dałem blachę odbijającą lotny popiół a w kanałach zawirowywacze.

 

Efekt, miał jest idealnie dopalony, sam popiół, kocioł pewniej dochodzi i stabilniej trzyma.

Czopuch chłodniejszy.

Pod blachą pełno pyłu więc pewnie w kanałach go nie ma.

 

Co do podajnika mam już pomysł, aby przymocować "luźno" 3 pręty do szuflady i na drutach u góry tak aby ruch szuflady minimalnie wzruszał miał co by dobrze spadał - zrobimy zobaczymy.

 

Poniżej fotki, na samej górze bedzie dodatkowa cegiełka ( stłukła się :o)

 

Uważam że producent troche sie nie spisał, cegły mnie kosztowaly ok 30zł.

 

Do tej pory niby piec mial 40kW a nie mogl dobic do 60st wody na kotle ( 40 na kaloryfery ) i w domu bylo zimno. ( w instalacji podobno 1000l -spuszcza sie kolo 1h wiec moze tyle byc, rury w piwnicy 2", 3 kondygnacje ogrzewane - 300m2 ) teraz duzo lepiej.

 

20081229img9841nw4.jpg

 

20081229img9848zh4.jpg

 

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Też posiadam tłokowca ale innej firmy. Mam już fabrycznie zamontowany szamot. Faktycznie kociołek chyba dzięki temu mniej kopci. Szamot zamontowany jest bezpośrenio nad paleniskiem co wydaje się być odpowiednikiem deflektora jak w kotłach retortowych.

Na tą chwile nie żałuje swojego wyboru pale mialem pomieszanym z tzw orzechem. W kotle retortowym jest to nie do przejscia.

Jeśli wymyslisz cos nowego napisz może wprowadze to u siebie.

Ja nie wprowadzałem żadnych poprawek. Ograniczyłem delikatnie ciąg kominowy bo był za duży i to wszystko.

Poazdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

 

jak pisałem wczęniej mam tłokowca innej firmy z "fabrycznym" szamotem. Pisałem że kociołek nie kopci, ale dziś go przypilnowałem i kociołek kopci zaraz po podaniu nowej dawki. Dziejesię tak około 1 minut potem nie widać nic. Jednak największy mój problem to ciąg kominowy za duzy szukam pomysłu jak go ograniczyć, bo wyciąga mu za szybko temperature z kotła. Zrobiłem małe doświadczenie, tzn wyjołem klapke wyczystki na pół dnia dostarczając lewe powietrze do komina. Wiem że tak nie może być na stałe ale kocioł szybciej dochodzi do temperatury i nie stygnie tak szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

To mój pierwszy wpis na forum, mam nadzieję że chociaż trochę odwdzięczę się za wiedzę uzyskaną na forum.

 

Kilka słów o kotle:

 

pierwsze wrażenie: szok że taka perfekcja wykonania, wart każdej złotówki a było ich 8500. wrażenie trwało koło miesiąca...

Witam,

 

Cieszę sie, że chociaż ktoś jeszcze ma kocioł VAKO-S

Czy możesz podzielić się ze swoimi nastawami na sterowniku, mój kociołek ( 19kW ) spala jak smok, ok. 1 T na miesiąc, a ogrzewam ok. 90 m.kw. , dom jest ocieplony, okna nowe. Przeraża mnie to spalanie i wydana kwota na miał. Będę wdzięczny za odpowiedź

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piec innej firmy (Kotłobud) o mocy 30 kW ze sterownikiem ECO-TECH ST-77.

Na cały ubiegłoroczny sezon grzewczy spalił 2,5 tony groszku i tonę miału.

Na ten rok przewidziałem 4 tony opału - choć widzę, że przy takich mrozach może być mało...

Nastawy mam takie jak w tym wątku. Poczytaj też niżej - gość ma kocioł 50 kW, na kamienicę 350 m2 zużywa 2 tony groszku/miesiąc.

Chyba musisz pomanewrować coś z ustawieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam piec innej firmy (Kotłobud) o mocy 30 kW ze sterownikiem ECO-TECH ST-77.

Na cały ubiegłoroczny sezon grzewczy spalił 2,5 tony groszku i tonę miału.

Na ten rok przewidziałem 4 tony opału - choć widzę, że przy takich mrozach może być mało...

Nastawy mam takie jak w tym wątku. Poczytaj też niżej - gość ma kocioł 50 kW, na kamienicę 350 m2 zużywa 2 tony groszku/miesiąc.

Chyba musisz pomanewrować coś z ustawieniami.

 

 

Witam

 

Piszesz o manewrowaniu z ustawieniami, ja nic innego nie robię prze ostatnie 3 miesiące.

Kocioł o mocy 19 kW spala ok. tony miału na miesiąc! Dom jest ocieplony, okna nowe - wczesniej zwykły "olsztyniak" spalał 2,2 T na cały sezon ( 6 miesięcy ), a w domu był upał przez całą dobę.

Kontaktowałem się z producentem, ustawiłem parametry wg polecenia, a kocioł dalej pali jak smok. Mam wrażenie , że kupiłem chyba niezły bubel, albo jest to kocioł dla bogatych, którym nie zależy na kosztach ogrzewania.

Kontaktowałem się również z producentem sterownika, poradzili tyle, żeby przysłonić wlot powietrza do dmuchawy. Efekt ekonomiczny żaden, a jedynie kocioł wolniej osiąga zadaną temperaturę i dłużej pracuje sama dmuchawa.

Czy ktoś z Państwa ma kocioł tej "wspaniałej" firmy ( VAKOMET ) i może się podzielić swoimi doświadczeniami?

Sterownik tego kociołka to "Perfect T", a samo spalanie przebiega chyba dobrze, bo z ok. 4 wiaderek miału, jest ok. pół wiaderka drobnego popiołu z pojedyńczymi spiekami.

Tylko to spalanie!!!!!

 

Pozdrawiam

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie podać dokładnych nastaw (mam inny kocioł), ale mogę podać kierunek, w którym należy iść.

1. Kocioł nie musi dobijać temperatury w 2 minuty, wystarczy że dojdzie do temperatury w ciągu 5-10 minut. Rozruch całkowicie zimnego będzie trwał dłużej, ale to chyba jasne. Trzeba zmniejszyć przelot powietrza przez kocioł - nie ma sensu go wietrzyć - przymknij mocniej dmuchawę i ustawić ją na najmniejszą prędkość (zazwyczaj na sterowniku).

2. Pilnuj czystości wymiennika - czyszczenie codzienne jest dobrym zwyczajem. Popiół i sadza skutecznie utrudniają oddawanie ciepła.

 

Jaką masz temperaturę na sterowniku?

 

Szkoda, że producent nie udostępnia za wielu informacji na stronie na temat kotła, podobnie ze sterownikiem. Nie ma się czego chwycić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Cię to pocieszy to ja przed wymianą pieca (był samoróbką) spalałem ok 5 T węgla grubego.Ale co chwilę trzeba było do niego zagladac i pilnować aby nie zagorąco lub zimno. Polepszyłem sobie kupiłem tłokowca na miał SAS ECO i już spaliłem 5 T ale nie muszę latać , śmiać się czy płakać?. Zrobiłem próbę palenia na ruszcie dodatkowym paliłę węglę grubym przez 12h i spaliłem 25 kg węgla na nastepny dzięń następna próba 12h palenia miałem węgla kamiennego na tłoku - 40 kg miału(ale nie muszę latać :P )czyli 60% więcej wagowo a 30% więcej kosztowo. Jutro testuję ten sam okres 12h samym miałem węgla brunatnego. Testuję od października dochodzę pomału do wniosku wygoda kosztuje a jak "Cię"(bez obrazy) nie stać to lataj co chwilę i pilnuj ;) .

Pozdrawiam fryniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marna to pociecha, a spalanie szalone. Jest mała nadzieja, że coś się zmieni, bo umówiłem się na wizytę przedstawiciela producenta. Mam nadzieję, że jak przyjedzie, nie będzie narzekał tylko na jakość miału i zrobi jakieś mądre ustawienia.

 

Pozdrowienia

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie podać dokładnych nastaw (mam inny kocioł), ale mogę podać kierunek, w którym należy iść.

1. Kocioł nie musi dobijać temperatury w 2 minuty, wystarczy że dojdzie do temperatury w ciągu 5-10 minut. Rozruch całkowicie zimnego będzie trwał dłużej, ale to chyba jasne. Trzeba zmniejszyć przelot powietrza przez kocioł - nie ma sensu go wietrzyć - przymknij mocniej dmuchawę i ustawić ją na najmniejszą prędkość (zazwyczaj na sterowniku).

2. Pilnuj czystości wymiennika - czyszczenie codzienne jest dobrym zwyczajem. Popiół i sadza skutecznie utrudniają oddawanie ciepła.

 

Jaką masz temperaturę na sterowniku?

 

Szkoda, że producent nie udostępnia za wielu informacji na stronie na temat kotła, podobnie ze sterownikiem. Nie ma się czego chwycić.

 

Witam,

 

Mam ustawione 52 stopnie ( wystarcza, żeby w domu było ok. 22 stopni przy obecnej pogodzie ), a z tym czyszczeniem to chyba nie tak źle, bo jak ostatnio zaglądałem do wyczystki ( po miesiącu palenia ), to było tylko trochę drobnego pyłu. Producent udziela w miarę jasnych odpowiedzi telefonicznie, które jednak w moim przypadku niewiele dają, umówiłem się na wizytę u mnie w domu, więc może to coś da.

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że się podzielę z ustawieniami.

Chociaż obecnie sam zacząłem kombinować z ustawieniami i paradoksalnie, ustawiłem je niezgodnie z logiką. Zwiększyłem podawaną dawkę miału poprzez wydłużenie czasu podawania i zredukowałem prawie maksymalnie powietrze na wentylatorze i to jest chyba to, o co chodziło ( była juz kiedyś o tym dyskusja na forum ).

Utworzył się bardzo duży kopczyk żaru, który przesunął się bliżej popielnika i drzwiczek, ale ważne jest to, że od dwóch dni zamiast 4 wiaderek miału / dobę, wsypuję 2,5.

Zobaczę co powie fachowiec, ale jak nie będzie lepiej, to zostanę przy tych ustawieniach, to już i tak duży sukces.

 

Pozdrawiam

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że się podzielę z ustawieniami.

Chociaż obecnie sam zacząłem kombinować z ustawieniami i paradoksalnie, ustawiłem je niezgodnie z logiką. Zwiększyłem podawaną dawkę miału poprzez wydłużenie czasu podawania i zredukowałem prawie maksymalnie powietrze na wentylatorze i to jest chyba to, o co chodziło ( była juz kiedyś o tym dyskusja na forum ).

Utworzył się bardzo duży kopczyk żaru, który przesunął się bliżej popielnika i drzwiczek, ale ważne jest to, że od dwóch dni zamiast 4 wiaderek miału / dobę, wsypuję 2,5.

Zobaczę co powie fachowiec, ale jak nie będzie lepiej, to zostanę przy tych ustawieniach, to już i tak duży sukces.

Witaj

Ja miałem podobnie i faktycznie paliło sie dłużej ale piec niemiłośiernie kopcił. Po jednym dniu zebrało sie tyle sadzy co przez caly tydzień na normalnych ustawieniach. I znów mam dmuchawe na 70%

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Przeglądam to forum od jakiegoś czasu, kiedy to szykowałem się do zmiany instalacji CO całej wraz z piecem. Wybór padł na piec Wakometu Vako-S 25kW. Dom niedocieplony i trzy okna do wymiany. Piec ustawiony na 55'C. W mieszkaniu ok. 21-22'C w zależności od ustawienia termoregulatorów na grzejnikach. Spalanie ok 30kg miału na dobę. Czasami zdarza się, że miał w zasobniku się zawiesi. Kupowany zimą jest niestety mokry. Ale z rozpalaniem nie ma problemu a komfort w porównaniu z poprzednim kopciuchem pozostawionym w spadku po poprzednikach nie do opisania. Specjalnie nic nie zmieniałem w ustawieniach fabrycznych poza większą prędkością wentylatora. Piec nie kopci nie ma dużo sadzy. Trochę dużo tak mi się wydaje jest popiołu. Szuflada zapełnia się po ok. 12 godzinach. Może ktoś z kolegów ma większe doświadczenie i służy dobrą radą. Sterownik do pieca to "Tango Negro"

I pytanie do kolegi "gościa" z pierwszego postu

"Wizyta w castoramie i zakup szamotu, wyłożyłem palenisko. i dałem blachę odbijającą lotny popiół a w kanałach zawirowywacze.

 

Efekt, miał jest idealnie dopalony, sam popiół, kocioł pewniej dochodzi i stabilniej trzyma.

Czopuch chłodniejszy.

Pod blachą pełno pyłu więc pewnie w kanałach go nie ma.

 

Co do podajnika mam już pomysł, aby przymocować "luźno" 3 pręty do szuflady i na drutach u góry tak aby ruch szuflady minimalnie wzruszał miał co by dobrze spadał - zrobimy zobaczymy.

 

Poniżej fotki, na samej górze bedzie dodatkowa cegiełka ( stłukła się wink.gif)

 

Uważam że producent troche sie nie spisał, cegły mnie kosztowaly ok 30zł."

Czy cegiełki nie przeszkadzają podajnikowi. Może skorzystał bym z modyfikacji, ale nie bardzo wiem jak je ułożyć. Piec jest mniejszy.

Tango_negro.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam - pierwszy sezon grzeję piecem VAko-S 25kW nowo wybudowany dom i jestem zadowolony.

Pow. domu 110m2 , przekrój komina 200 mm - ceramiczny.

Otórz - na początku kupiłem miał węglowy 21 000 cal - i porażka - miał nie chciał samoczynnie opadać i w dodatku nie dawał zadanej temperatury, z 1 zasobnika 4-5 szyflad z popiołem (żużlem) - okazało się, że :

1 - miał był zbyt wilgotny (wydawał mi się suchy - metoda organoleptyczna nieskuteczna)

2 - niestety miał nie posiada prawdopodobnie 21 000 cal , a co najwyżej 19 000 cal

 

Kupiłem retopal (groszek o granulacji do 30mm - 26 000 cal) - objawy minęły jak ręką odjął....

temperatura zadana osiągana błyskawicznie, z całego zasobnika 1,5 szuflady popiołu, zero żużla...po prostu bajka...teraz nie wiem, że mam piec (raz na 4 dni ładuję zasobnik).

 

Pozdrawiam użytkowników Vako-S

 

P.S. W ciągu 3 mies. miał się podsuszył i teraz samoczynnie opada i jakoś trzyma temp.- musi mieć wilgotnośc wg mnie 5-10% max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Jeśli Cię to pocieszy to ja przed wymianą pieca (był samoróbką) spalałem ok 5 T węgla grubego.Ale co chwilę trzeba było do niego zagladac i pilnować aby nie zagorąco lub zimno. Polepszyłem sobie kupiłem tłokowca na miał SAS ECO i już spaliłem 5 T ale nie muszę latać , śmiać się czy płakać?. Zrobiłem próbę palenia na ruszcie dodatkowym paliłę węglę grubym przez 12h i spaliłem 25 kg węgla na nastepny dzięń następna próba 12h palenia miałem węgla kamiennego na tłoku - 40 kg miału(ale nie muszę latać :o )czyli 60% więcej wagowo a 30% więcej kosztowo. Jutro testuję ten sam okres 12h samym miałem węgla brunatnego. Testuję od października dochodzę pomału do wniosku wygoda kosztuje a jak "Cię"(bez obrazy) nie stać to lataj co chwilę i pilnuj :mellow: .

Pozdrawiam fryniu.

 

Hej Fryniu,

Jak tam ? Opanowałeś już kocioł ?

Ile spaliłeś za sezon ?

Co było przyczyną problemów i wielkości spalania ?

 

Pozdrawiam

 

( tak dla przypomnienia - "ja" to ten od komina schiedel , któremu służyłeś pomocą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

No i zaczął się problem :unsure: miał niedawno zakupiony jest mokry i zawiesza się w zasobniku. Zamocowanie dwóch prętów w podajniku poprawiło sytuację tylko częściowo. miał spada tylko w granicach mocowanych prętów. Ma może ktoś patent na udoskonalenie spadania miału. A co do spalania to tona idzie na miesiąc. Dużo to czy mało? Piec Vako-s 25KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej suszyć miał przed załadunkiem niż kombinować z półśrodkami - z jakimiś prętami.

Rozsypuj na dzień wczesniej w kotłowni miał ( objętość zasobnika) aby go lekko podsuszyć ( nie musi być super suchy) i potem go wrzucaj do zasobnika.

A latem kup taką ilość aby wystarczyła Ci na cały przyszły sezon.

 

Co do twojego pytania o zuzycie opału , to jest mniej wiecej tak jakbyś powiedział że twój samochód pali 12 l/100 km .Czy to dużo czy mało ? Problem w tym , że nie wiemy czym jeżdzisz i jak jeżdzisz , spokojnie czy pedał w "dechę" . W przypadku duuużego auta to zużycie w normie, natomiast na auto wielkości smarta to baaaardzo dużo.

 

Powiem , krótko :

Na chatę ~ 200m2 , niedocieploną z wymienioną stolarką i średnią temp. pomieszczeń ~ 21-22'C przy załozeniu że palimy przyzwoitej jakosci opałem to w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.