Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Kotła Olimp 18 Kw Termo-Tech Stąporków


tyska91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Rodzice zakupili i zamontowali piec z podajnikiem automatycznym firmy TERMO-TECH Stąporków OLIMP 18 kW. 

Ogrzewamy dom o powierzchni 100m2 plus piwnica około 50 m2. Podłączony jest również zasobnik c.w.u. z którego jednak póki co nie korzystamy. Dom wybudowany w latach 70, ze starą instalacją, jednak dość dobrze ocieplony, okna drewniane, grzejniki żeliwne. Dodam że piec montowany był przez "znajomego", na piec wraca woda prosto z grzejników (nie ma żadnego mieszającego zaworu). Komin został wyczyszczony przez kominiarza. 

 

Ustawienia kotła (sterownik ST-80):

Histereza - 2 

Moc dmuchawy - 2

Czas podawania - 10 s

Czas przerwy podawania - 65 s

Temperatura załączenia pompy - 46 

Podtrzymanie 6 min

Temperatura zadana 46 

Przesłona dmuchawy otwarta na 3/4

 

Ogółem piec było bardzo ciężko ustawić żeby nie wygasał, zmieniło się to dopiero po ustawieniu temperatury załączenia pompy równej temperaturze zadanej. Jednak zużycie groszku nadal jest dosyć wysokie (ponad 30 kg na dobę, niezależnie czy było palone "lepszym" ekogroszkiem niż na zdjęciu). Piec pracuje w większości normalnie, do zadanej temp. dochodzi w około 5-6 minut, jednak na podtrzymaniu nie wytrzymuje więcej niż 6 minut. Dość szybko spada temperatura. Trudno jest osiągnąć wyższą temperaturę na piecu (50o to marzenie). 

 

Prosiłabym o zweryfikowanie parametrów i odpowiedzenie na kilka pytań, a mianowicie:
- czy wejście czopucha do komina pod kątem 90o ma wpływ na poprawną pracę kotła
- czy nagrzany przewód kominowy jest czymś groźnym (ściana z kafelek w łazience jest gorąca!)

 

Załączam zdjęcia jak pali się w piecu podczas pracy, w trakcie podtrzymania i parametry ekogroszku, z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi! 
 

post-60714-0-07675600-1417548836_thumb.jpg

post-60714-0-97227000-1417548844_thumb.jpg

post-60714-0-32180700-1417548854_thumb.jpg

post-60714-0-86974500-1417548870_thumb.jpg

post-60714-0-67270900-1417548880_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze

ten sterownik ma możliwość obsługi jedynie 1 pompy więc jeśli zasobnik nie jest podłączony tak aby mógł być grzany grawitacyjnie,lub  z oddzielnej pompy bezpośrednio w gniazdko,  lub z tego samego obiegu co CO to nie zadziała.

po drugie

zmień ustawienia startu pompy CO na najniższe możliwe. w tej chwili kociol ogrzewa jedynie swój zład a w momencie osiagnięcia zadanej startująca pompa zalewa go dużymi ilościami wody z układu. zakładam dodatkowo że skoro stara instalacja to grube rury i pewnie sporo wody w kalafiorach żeliwnych. nie ma zatem opcji aby był w stanie zagrzać taka masę wody bez nadmiernego wychłodzenia. musisz zmusić wodę by stale krążyła i była dogrzewana a nie "grzana od początku"

po trzecie

jeśli dobrze pamiętam to nie możesz ustawić podawania króteszego niż 10 sek. jest to kiepskie rozwiązanie zwłaszcza przy węglach spiekających. będziesz mógł zatem jedynie korygować nadmuch lub przerwę podawania(czas podawania powinien byc krótki). zmienisz te ustawienia dopiero jak poprawisz pracę wentylatora(poniżej)

po czwarte

jeśli masz gorące kafle to znaczy że ciepełko zamiast w dom ucieka w atmosferę

spróbuj wejść w menu serwisowe i obniżyć moc nadmuchu

instrukcja:

wyłącz sterownik, naciśnij obiestrzałki(górna i dolna) i trzymając je włącz sterownik, czekaj trzymając strzałki aż pojawią się dwie 8-ki

są tam 4 funkcje do zmiany. Ty masz znaleźć i obniżyć moc nadmuchu, poruszasz się przyciskiem opcje i strzałkami podobnie jak w menu głównym

po obniżeniu nadmuchu wyłacz sterownik i włącz go ponownie już "normalnie"

potem oceń czy moc wentylatora sie zmniejszyła, możliwe że będzie trzeba jeszcze ją obniżyć.

na 2 biegu powinien pracować dość łagodnie a z tego co piszesz(gorące kafle) to jego praca łagodna nie jest, widać to rónież po spiekach. węgiel ten ze zdjęcia to słabeusz więc zużycie będzie dość znaczne. może warto wydać trochę więcej i kupić mocniejszy aby spalić mniej.

nie zawsze przy węglu taniej w zakupie oznacza tańsze ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Zmieniłam temperaturę załączenia pompy, ale nie wiem co mam robić dalej z dmuchawą. Mianowicie wciskając obie strzałki wyskakuje mi na sekundę "U4" i od razu przeskakuje na temperaturę. Naciskając jednocześnie "opcje" i "wyjście" wchodzę w ustawienia C1, C2 itd... w których nie ma nic o mocy dmuchawy. Zadzwoniłam więc do serwisu pytając się jak wejść w ustawienia "U", na co pan mi odpowiedział że pierwsze słyszy o takich ustawieniach  :mellow: Kombinowałam też inaczej, wciskając jedną strzałkę (wszystko uruchamiając sterownik) - pojawiają się dwie 8, ale znikają po chwili tak samo jak "U4". Nie mam pojęcia jak dostać się do tych ustawień i czy jest to możliwe. Póki co zmniejszyłam dmuchawę na 1.

 

Rozumiem, że czas podawania mam zostawić bez zmian 10 sekund, ale czy czas między podawaniem zwiększyć (obecnie 65 sekund)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak znajdę chwilę dzisiaj i nie zapomnę to wyciągnę swój egzemplarz z pudła, podłączę i pomajstruję w serwisowym sprawdzając co tam siedzi a co siedzieć powinno.

jeśli obniżenie nadmuchu na 1 nie zlikwiduje spieków spróbuj zasłonić część wlotu dmuchawy. napisz czy masz tam przesłonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, super :) Piec od wczoraj chodzi z nadmuchem=1, ale komin nadal gorący. Przesłona jest, była otwarta na 3/4, niedawno przymknęłam na 1-2 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogrzebałem w swoim egzemplarzu i w sieci

znalazłem coś takiego :

 

Trzeba wyłaczyć sterownik natępnie 
Aby wejść w serwisowe:Przytrzymaj "Opcji" oraz "Wyjście" i włącz sterownik
C1 Czas pracy podajnika
C2 Opóżnienie załączenia Wentylatora
C3 Opóżnienie wyłączenia Wentylatora
C4 Zakres dolny temp zadaniej
C5 Zakres górny temp zadaniej
C6 Temp nie rośnie
C7 Temp Podajnika-Alarm
C8 Czas Pracy podajnika podczas błędu E2 i E3 

 

 
C9 -ma dwie pozycje 0 i 1, jak da się 1 to tem zadana z automatu wchodzi na 55 stopni C. 
CA -ma dwie pozycje jak C9, jak da się 1 to wentylator według A3 a jak 0 to idzie na max-a 

myślę że pozostaje sprawdzić czy zmiana CA coś zmieni w pracy wentylatora.

jeśli nie to trzeba będzie korygować czasem przerwy podawania aby dobrać mieszankę do nadmuchu chociaż dla mnie to najgorsze rozwiązanie.

można też tą przesłonę jeszcze mocniej przymnkąć.

działaj i pisz czy są jakieś efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CA było dobrze ustawione także pozostaje nadmuch na 1. Jutro dam znać jak pracuje przy większym przymknięciu przesłony.

 

Czy zamontowanie deflektora pomogłoby czy nie ma sensu się z tym bawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest chyba wersja z castoramy i nie ma w nim deflektora. w moim tez nie było mimo iż w wersji na stronie producenta już jest. nie było też szuflady na popiół i narzędzi do czyszczenia

myślę że na takich szczegółach zjeżdżają z ceną by móc być atrakcyjnym w markecie

jak nie ma deflektora to kupować taki do kotła o mocy do 25KW - średnica bodajże 18-19cm i wieszać na sztabkach rusztu żeliwnego(jeśli jest- u mnie również nie było :angry: ) wysokość deflektora pomiędzy 15 a 20cm nad palnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest kocioł z castoramy.... Nie polecałam go rodzicom plus moim zdaniem moc też za duża (z moich obliczeń 16kW zupełnie by wystarczyło) no ale cóż.. Kocioł już jest trzeba ustawić :) Deflektora nie było, szuflady nie było, próbowali wcisnąć jeszcze ruszt do spalania drewna ale nie wzięli bo trzeba było dopłacać ;) Czyli trzeba pomyśleć nad zamontowaniem deflektora... 

 

Sprawdzałam niedawno płomień, na dmuchawie równej 1, w czasie pracy, nie daje już jak z pepeszy, więc chyba jest lepiej. Zrobię zdjęcie spalonego ekogroszku i postaram się wrzucić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób zrób i jeszcze zdjęcie wentylatora oraz podaj jaki to model. ile wołali za ruszt dodatkowy?

jeśli go nie wzięliście to będzie kłopot z powieszeniem deflektora, tam zwyczajnie nie ma na czym i trzeba do tego wykorzystać 2 sztabki rusztu dodatkowego właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam zdjęcia. Model dmuchawy to wentylator nadmuchowy ewmar-ness RV 12 PK.

 

Za ruszt wołali 70 albo 130 zł - mama już nie pamięta. 

 

Skrócić czas pomiędzy podawaniami? obecnie jest 10/65 sekund.

post-60714-0-62052800-1417809142_thumb.jpg

post-60714-0-12007000-1417809152_thumb.jpg

post-60714-0-65211100-1417809161_thumb.jpg

post-60714-0-89429900-1417809170_thumb.jpg

post-60714-0-26264700-1417809180_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dali ten mocniejszy wiatrak i pewnie dlatego taka jazda. u mnie był w zestawie RV14 - jest słabszy i łatwiej nim sterować już z niskich biegów było.

węgiel widząc po wprku też chyba z Castoramy?

w popiele sporo łupka ale to natura wegla i z tym nic nie zrobisz. większych spieków nie widzę więc nic bym nie zmieniał. 

dodałbym ten deflektor i powinno się poprawić dopalanie oraz spaść nieco temp spalin. 

Jaki to ma wymiennik?

półki poziome czy kanał pionowy za komorą spalania?

pytam bo można też dołożyć zawirowywacze aby poprawić sprawność i jeszcze więcej ze spalin ciepła odzyskać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, węgiel z castoramy, głównie ze względów logistycznych - jest 5 minut od domu i najłatwiej tam się zaopatrywać nam w ekogroszek. Wiem że to słabizna, jednak przy paleniu dwa razy droższym groszkiem schodziło go może nieznacznie mniej + wielkie spieki. 

Nie jestem pewna ale wydaje mi się że wymiennik poziomy.

 

Nagrałam filmik jak się pali w trakcie pracy na tej jedynce (przepraszam za obrócony ekran, na telefonie nagrywało się niby ok :blink: )

https://www.youtube.com/watch?v=OQlX5x_iNkc&feature=youtu.be

 

Co do komina to faktycznie, płytki w łazience nadal ciepłe, ale nie gorące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inaczej spytam bo mam wrażenie że chyba pionowy

czy do czyszczenia wystarczy otwarcie drzwiczek czy musisz odkręcać na górze klapkę żeby zgarnąć brud z pionowych ścianek?

zrób fotkę kotła z góry to rozwieje wszystkie wątpliwości.

dobrze by też było wymiennik wyczyścić bo mocno zasyfiony a to też wpływa na sprawność kotła 

 

jeśli węgiel z Castoramy to sugeruję otwierać worki które chcesz wsypać przynajmniej kilka dni wcześniej i pozwolić im trochę odparować. im więcej wilgoci w węglu tym więcej energii z jego spalenia idzie na odparowanie wody, czyli się zwyczajnie marnuje. jak masz gdzie to rozłóż jakiś worek albo folię i na niej susz a potem dopiero do zasobnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec jeszcze nie był ani razu czyszczony z popiołu, chodzi z 2-3 tygodnie (co ile w ogóle powinno się go czyścić?) 

 

Worki przywiezione z castoramy i tak leżą kilka dni w kotłowni w której jest dość sucho i ciepło, niestety nie ma za bardzo miejsca żeby go rozłożyć

 

post-60714-0-55178500-1417862185_thumb.jpg

post-60714-0-36952100-1417862190_thumb.jpg

post-60714-0-21883500-1417862195_thumb.jpg

post-60714-0-54870800-1417862198_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój opał kupiłem w czerwcu luzem i mimo iż było wtedy sucho na dworze to i tak był lekko wilgotny. dosychał w kotłowni kilka miesięcy.

w tych workach nic nie wyschnie. musisz je przynajmniej rozciąć na zgrzewie i postawić na tydzień lub dwa niech z nich paruje. jak dobrze pamiętam to oni tam deklarują wilgotność 20% a to jest błoto prawie już.

czyszczę swój kocioł co zasyp czyli zależnie od zużycia opału od kilku do kilkunastu dni.

wyczystki nie ma więc juz wiem że półki są. łatwo się taki i szybko czyści więc warto poświęcić chwilę by mieć mniejsze straty. można dołożyć zawirowywacze na półki co jeszcze podniesie sprawność i ten deflektor. tylk osię zastanawiam czy będzie gdzie go zaczepić???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak opal masz mega kiepski tez mialem cos takiego i tylko zmiana opalu pomoze polecam karena, wesola iskra, naprawde dobry groszek, popiolu bardzo malo kalorycznosc bardzo dobra, w marketach to sprzedaja najgorsze badziewie niby taniej ale na czyms musza sobie odbic, kiedys na stacji beznynowej kupile super duper eko 30mj a byl brunatny jak go otworzylem w domu dlatego teraz kupuje tylka wesola

 

 

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj kociol to 18kw na niecale 100m pali tez cos kolo 30kg, jest duzo,przewymiarowany, chociaz pEacuje podobnie jak u ciebie ale ja mam sterownik automatyczny, temperatura tez szybko spada, teraz mam tak ustawiony ze chodzi caly czas wogole sie nie wylacza, wrzucilem 3 rozne ekogroszki dla testu i teraz na obecnym nie może dobic do zadanej 56 leci na ok 46 na weslokej dobijal bez probelmu

 

 

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blachaxxx

opał jest kiepski ale dający się spalić.

obawiam się jednak że wcale za te 600/tonę nie będzie taniej niż gdyby był kupiony dobry za 800/t

kazdy ma jednak inne priorytety. jeśli taki opał jest akceptowany to są jakieś powody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu gdzie spadek zeszla wesola i wszedl groszek innej "firmy" cena 780 wesola 850 ,wszystkie parametry takie same, nawet jest chyba troche cieplej, do podajnika wrzucilem trzy rozne groszki, i co z tego ze taniej jak ie osiaga temperatury zadanej , chcac ja osiagnac musialbym zwiekszyc dawke co wiaze sie z wiekszym spalaniem, pracujac w dwustanie dochodzi jeszce praca dmuchawy ok 80w i podajnika nie wiem ile ma.

 

 

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na tanszym opale musze tak piec czyscic co drugi dzien jeden worek wegla = wiaderko popiolu , kilka workow i pelny kosz, do tego krecenie kotla na wyzszych mocach co zwieksza koszt energi elektrycznej i oczywiscie spalanie , nie wiem niektorzy leja opalowy olej do auta i jezdza

 

 

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to oczywiste że z mniej kalorycznego uzyskasz mniej ciepła i musisz spalić go więcej

czasem udaje się kupić tańszy i słabszy w takiej cenie że spalisz go w sumie za mniejszą kwotę niż tego mocniejszego, z którym mogą być kłopoty z poprawnym spaleniem

najlepiej by było policzyć sobie cenę nie za kg a za KJ i wtedy ocenić czy warto kupić tańszy by zapłacić drożej za ogrzewanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My właśnie mieliśmy problem z prawie dwa razy droższym ekogroszkiem (ale też z castoramy). Robiły się naprawdę olbrzymie spieki. Jeśli nawet na tym słabym ekogroszku wyjdzie 560 zł za miesiąc grzania dla 6 osób (+ciepła woda, ale musimy przerobić źle zamontowany zasobnik cwu) nie będzie to najgorsze spalanie. 

 

Piec wyczyściłam i faktycznie było już sporo popiołu. Pomyślimy co z tym deflektorem, trzeba by było od razu kupić ruszt. Sam zawirowacz może wystarczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.