Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka pytań przed zmianą instalacji co


jojo32

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Latem czeka mnie wymiana instalacji co w domu rodziców.Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do kupna wszystkich potrzebnych materiałów chciał bym zasięgnąć rady na forum co wybrać.Interesują mnie głównie wasze opinie na temat jaki piec kupić jakie grzejniki jakim materiałem pociągnąć instalacje . Jest to mieszkanie o powierzchni 80 metrów całe podpiwniczone

Opał będzie to w 70%drewno pozostałe 30% to węgiel miał węglowy lub eko groszek ,więc jaki piec polecacie .Ze względu na wiek rodziców chciał bym wybrać piec żeby odciążyć ich troszkę chodzi o to żeby miał dużą komorę załadunkową żeby nie musieli biegać co chwila do pieca i rąbać drewno na kawałki wielkości zapałek .Mile widziane jakieś sterowanie i nadmuch,

odpada piec zgazowujący drewno.Może jest jakiś piec w którym można spalać miał węglowy i drewno.Będzie to otwarty układ jakie do tego dobrać grzejniki,jakie przekroje rur dać żeby pracowała ta instalacja w grawitacji w razie braku prądu,bo już i takie dni bywały (zerwane instalacje elektryczne przez drzewa ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec możesz spokojnie mieć 12kw na twój metraż aczkolwiek i tak to wszystko jest uzależnione od tego czy dom ocieplony itp., ja mam na 110m2+podłogówkę+CWU 120l. 15kw firmy DEFRO Optima Komfort + taki właśnie uniwersalny i ma właśnie wszystko to co pisałeś w poście.Co do grzejników to różne firmy różne opinie(i tak sam w końcu będziesz musiał wybrać)albo portfel zmusi cię do innego wyboru.Jakie rury zastosować to niewiem dokładnie bo nie jestem instalatorem ale na posiadaną przezemnie wiedzę to od pieca musiałbyś wystartować jeśli chodzi o miedź min.28mm żeby chodziło grawitacyjnie a potem powoli redukować.A co do tego braku prądu to dziś można podtrzymać zasilanie pompy przez UPS lub inne urządzenia-przeszukaj forum to znajdziesz wiele odpowiedzi na twoje pytania po prostu każda instalacja inna i inne rozwiązania trzeba stosować no i oczywiście każdy ma swoje racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie .No mieszkanko jest nie ocieplone .Jeżeli chodzi o koszty to wolę je teraz ponieść i rozwiązać problem i mieć spokój niż oszczędzać parę złotych i pchać się w koszty z przeróbkami lub zmianą czegoś,co nie będzie działać .Będzie bojler na ciepłą wodę podłączony do instalacji,bo nie wspomniałem tego.Mam pytanko odnośnie zastosowania zaworu trójdrożnego ,dużo się mówi o korozji pieca z powodu niskiej temperatury ,zresztą miałem okazję pomagać koledze wynosić w ciągu pięciu lat 2 piece które szlak trafił .Nie wiem czym to było spowodowane ale za każdym razem w tym samym miejscu kornik go pożarł .Wolał bym uniknąć tego .Na grzejnikach chcę zamontować termostaty , mam pytanie czy zastosować zwykłe czy elektroniczną głowicę termostatyczną bo widziałem takie .Jeżeli chodzi o grzejniki stalowe czy żeliwne które są godne polecenia chodzi mi o jakieś konkretne namiary .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego chcesz wymieniac instalacje ?

piec to jakis uniwersalny co poradzic to nie wiem moze rodzice chcieliby eko groszek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem tak w przybliżeniu jak ja widzę ogrzewanie u rodziców. Czy mógł by ktoś zerknąć na to i podpowiedzieć co tam zmienić co dodać odjąć i w którym miejscu czy tak to może wyglądać .Mieszkanko 80 metrów nie ocieplone piec w piwnicy całe mieszkanie podpiwniczone.Zależy mi żeby działało to też w grawitacji.Obrazek nie wiem czy będzie dość przejrzysty jeżeli chodzi o kolory ,kolorami zaznaczyłem przekroje rur.

 

 

 

post-4953-1231005520_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie na zasileniu zimnej wody zasobnika (bojler) chcę postawić kolejno zawór odcinający ,reduktor ciśnienia, przyłącze manometru, zawór zwrotny,zawór bezpieczeństwa (jaki wstawić i czy wyciągnąć jego na maxa do góry?)widziałem na schematach jeszcze za tym naczynie przeponowe czy jest to wymagane i jak się dobiera je do instalacji.Jeżeli chodzi o pompę do zasobnika jakiej mocy dać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!w twoim zestawie na przyłączu zimnej wody do zasobnika obowiązkowo musisz załozyć naczynie przeponowe C.W.U.gdyż zawór zwrotny nie ma "opcji"upuszczania nadmiaru przyrostu cisnienia w trakcie podgrzewania wody z powrotem do sieci!a i ta "opcja" nie zawsze jest skuteczna zwłaszcza jesli za wodomierzem mamy zawór zwrotyny lub anty-skarzeniowy w ktorym też jest zwrotny! Zawór bezpieczeństwa z regłu montuje sie na 6bar.Taki jest zalecany pzez większość producentów!a często dostarczany razem z zasobnikiem jako zawór zwrotno-bezpieczeństwa=szmelc(dla mnie) o małym przekroju a w większości przypadków jego klapka zwrotna podczas przepływu wody wpada w wibracje i fajne buczenie niesie sie po instalacji! polecam na noc!!!

a wracając do naczynia przeponowego to o ile dobrze pamiętam to powinno mieć 4%pojemności zasobnika.Wieksze też może być bo różnica w cenie nie duża!A pompę to małą!jeśli sie uda kupic to "25" a jak nie to "40" i na 1-ce sobie pyka!widziałem nawet wynalazek z wstawiona pompa od cyrkulacji c.w.u. i też grzalo!tylko pompa kosztowna i nie przeznaczona do tego!a i ten reduktor ciśnienia?takie duże cisnienie masz z sieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie nie jest za duże więc mogę z regulatora zrezygnować .Do tej instalacji jaki piec dobrać bo według obliczeń 80 metrów +140 litrów bojler to wychodzi coś koło 12kW jeżeli dobrze policzyłem według kalkulatora podanego na jednej ze stron.Są dwa które mnie interesują :

http://kotly.com/product_info.php?cPath=45...products_id=291

a drugi

http://www.seko.pl/kotly_mialowe.html

i tu bym wybrał 15/12kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.

W nowoczesnej instalacji zasilanej pompami możesz zapomnieć o grawitacyjnym działaniu C.O.Naczynie przeponowe powinno mieć 10% pojemności zasobnika. .Na obiegu pieca możesz zastosować zawór bezpieczeństwa 1.5 bar gdyby przelew zamarzł.Na rysunku są obejścia pomp.Nie musisz stosować takiego czegoś .A co do grzejników radze zamontować jakieś lepsze Kermi ,Stellrad , Radson , Buderus dobry zakup na wiele lat. A co do kolegi który ciągle wymieniał piece to może napuszczał wody do instalacji na rozgrzany piec.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam jeszcze kilka pytań bo im dłużej czytam forum tym więcej ich przybywa

Czy tak ma wyglądać podłączenie z zaworem trójdrożnym na powrocie ?

Czy zawory zwrotne tak powinny być ustawione i w tym miejscu ?

Czy taki sposób podłączenia będzie działał w grawitacji w razie braku prądu ?

Jaki zawór trójdrożny zastosować konkretna firma i czy dać sterowanie do niego ?

Czy lepiej zostawić tak jak narysowałem z czterodrożnym i czy z nim są szanse na działanie w grawitacji w razie braku prądu ?

Na 4 grzejnikach będą głowice termostatyczne dwa grzejniki zostawiam na zwykłych zaworach czy zastosować przy takim układzie zawór upustowy czy nie?

Jak dobrać grzejniki do pokojów o wymiarach

-5.20x5x2.50

-3.40x2.80x2.50

-3.50x3x2.50

-3.50x2.80x2.50

-3.50x2.20x2.50

Jaki piec ile kW ? Dojdzie do tych grzejników jeszcze bojler 140 litrów dwupłaszczowy (blok z lat 80 nieocieplony

Piec będzie na paliwa stałe ze sterownikiem i nadmuchem .Sterownik będzie regulował pracą dwóch pomp i nadmuchem.

Dziękuję z góry za podpowiedzi

post-4953-1236711635_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Mam jeszcze kilka pytań bo im dłużej czytam forum tym więcej ich przybywa

Czy tak ma wyglądać podłączenie z zaworem trójdrożnym na powrocie ?

Czy zawory zwrotne tak powinny być ustawione i w tym miejscu ?

Czy taki sposób podłączenia będzie działał w grawitacji w razie braku prądu ?

Jaki zawór trójdrożny zastosować konkretna firma i czy dać sterowanie do niego ?

Czy lepiej zostawić tak jak narysowałem z czterodrożnym i czy z nim są szanse na działanie w grawitacji w razie braku prądu ?

Na 4 grzejnikach będą głowice termostatyczne dwa grzejniki zostawiam na zwykłych zaworach czy zastosować przy takim układzie zawór upustowy czy nie?

Jak dobrać grzejniki do pokojów o wymiarach

-5.20x5x2.50

-3.40x2.80x2.50

-3.50x3x2.50

-3.50x2.80x2.50

-3.50x2.20x2.50

Jaki piec ile kW ? Dojdzie do tych grzejników jeszcze bojler 140 litrów dwupłaszczowy (blok z lat 80 nieocieplony

Piec będzie na paliwa stałe ze sterownikiem i nadmuchem .Sterownik będzie regulował pracą dwóch pomp i nadmuchem.

Dziękuję z góry za podpowiedzi

 

Odpowiadam:

-5.20x5x2.50 2080W

-3.40x2.80x2.50 761W

-3.50x3x2.50 896W

-3.50x2.80x2.50 761W

-3.50x2.20x2.50 616W

Razem 5114W

+ c.w.u. 1500W (wężownica)

Kocioł byłby najlepszy taki który jako paliwo podstawowe ma drewno, a zamienne inne paliwa w tym węgiel, np. Junkers supraclass, Dor lub inne rodzimych wytwórców, moc minimalna jaką musiałby posiadać kocioł to ok. 12 kW. Czy kocioł stałby w piwnicy? Bo to ważne ze względu na montaż. Jeśli chodzi o układ pompowy, to tu są różne szkoły. Poczytaj trochę Forum o ogrzewaniu > Ogrzewanie w teorii > Instalacje CO i CWU. jest tam sporo rozwiązań, łącznie z zaworami obejściowymi dla grawitacji. Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania po lekturze wtedy zapraszam. Najlepiej przez komunikator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.