Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła I Instalacji Co I Cwu W Domu Energooszczędnym


kropekkkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na wiosnę, max do lipca 2015 roku muszę mieć zrobioną całą instalację CO i CWU.

 

Bardzo bym prosił o poradę.

Może najpierw powiem jaki mam domek.

 

Dom 11x9, dach dwuspadowy.

Ocieplenie: fundamenty 80cm PUR pod wylewką i 20cm styro 0,031 na wylewce.  Ściany z BM 24cm odmiany 600 i 30c m styro 0,031, poddasze skosy 15cm pomiędzy i 15 cm pod krokwy 0,032, strych około 40cm wełny.

Okna w domu łączne U=0,67 choć w OZC były przyjęte U=0,78

W całym domu ogrzewanie podłogowe + 2 grzejniki łazienkowe.  Nie wiem czy podłogówka w końcu w każdym pomieszczeniu jest pożądana.

 

Z OZC mam

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 242,8 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie       QH,nd: 33,33 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie       QH,nd: 9258 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku                 AH: 171 m2

Kubatura ogrzewana budynku                     VH: 434,5 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie         EAH: 195,3 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie         EAH: 54,3 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie         EVH: 76,7 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie         EVH: 21,3 kWh/(m3·rok)

 

 

Kotłownia ma 3x2 m.

Pytanie do Was, osób znających temat ogrzewania.

Jaki piec dobrać do mojego domku?

Kotłownia znajduje się na parterze a nad nią będą zamontowane solary http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-plaskimi/zestaw-solarny-hewalex-4-tlp-ac-400w.html

 

Jaki rodzaj ogrzewania zastosować piec zasypowy, piec zasypowy + bufor, piec z podajnikiem , piec z podajnikiem + bufor.?

 

Jakiej mocy potrzebuję kociołek.

 

Chciałem początkowo kupić kocioł KUS I , ale teraz zastanawiam się czy nie lepiej było by kupić na pellet pod warunkiem że uda mi się zakupić tonę za około 500 złotych bo w innym przypadku węgiel nadal wyjdzie taniej.

Druga strona medalu, to to że u mnie nigdy nie wiadomo jaki węgiel jest na składzie, więc z tego co czytałem na forum mogę mieć problemy z paleniem, tj. spiekaniem.

 

Jaki palnik jest że tak powiem najlepszy do pellet?

Ktoś pali pelletem w kociołku HG-BIO?

U mnie jest producent który sprzedaje http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/palnik-sas-multi-flame.html, ale kilka osób twierdzi, że konstrukcja nie jest dopracowana.

Ile energii elektrycznej zużywa palnik peletowy przez sezon? Nigdzie nie znalazłem takich informacji.

Czy palnik powinien posiadać automatyczne czyszczenie w razie słabej jakości pelletu?

 

Solary chciałbym podłączyć aby w okresach przejściowych a nawet w lecie jeśli będzie nadmiar ciepła w zbiorniku CWU, przekazywać je do podłogówki, zamiast upuszczać wodę ze zbiornika.

 

 

Mam więcej pytań ale najpierw konieczna jest wiedza jaki ten kociołek najlepszy.

Pompa ciepła raczej nie dla mnie bo koszty są za duże, a i ryzyko zepsucia też.

 

Pozdrawiam.

 

P.S.

Pana Przemka z góry przepraszam, jeśli zaśmieciłem jego temat, ale w sumie o jego kotły mi chodzi. A ja po prostu nadal nie wiem jaki kociołek i czy węgiel, drewno pellet itd.

 

Jeśli Pan może również coś podpowiedzieć to bardzo proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kol.@mobli gaz albo pompa,do tego kominek powietrzny z rozprowadzeniem w razie braku prądu(ogrzeje grawitacyjnie 1-2 dodatkowe pomieszczenia),żeby nie uciekać z własnej chałupy.

 

Ostatni przykład z Podlasia z ubiegłej niedzieli kilka dni bez prądu było 10 tyś gospodarstw,a jeszcze zima się nie zaczęła-masakra.

 

Można się zastanowić nad kotłem zasypowym DS i odpowiednim buforem ale tylko wtedy ,kiedy ma się swoje twarde drewno,a nie sosnowy badziew.

 

Jeśli chodzi o pellet to za 500PLN kupisz najgorszy chłam,pomieszany ze żwirem,który nie nadaje się do palenia.

Dobry kosztuje ok. 1000 PLN.

Wtedy też kocioł+ bufor.

Musisz to sobie wszystko policzyć i podjąć właściwą decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek dobrze docieplony więc szkoda pchać się w paliwa stałe. 

Porządny kocioł kondensacyjny na gaz + kominek z rozprowadzeniem ciepła dla uroku i ewentualnie sytuacji awaryjnych.

 

W kotłowni od razu możesz pomyśleć nad rozbudowana instalacją (podłącza pod kocioł na paliwa stałe) wiec ewentualna późniejsza rozbudowa będzie bez problemowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym wziął gaz, szkoda życia i zdrowia na te syfy zasypowe. W ostateczności coś z podajnikiem i pełną elektroniką, żeby raz w tygodniu zaglądać uzupełniając paliwo. Zdalnie nim zarządzać np. iPhone'em czy innym smartem. Nie pchaj się w zasypy nawet najlepsze imho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie że autor tematu ma małą kotłownię -2x3m to nawet nie każdy podajnik wejdzie a nie mówiąc już o buforze i CWU.

 

Dodatkowo ma być kocioł na wszystkie paliwa, spalać "pellet" po mniej niż 500zł/ t palnik ma być najlepszy, sam się czyścić, zapalać i być bardzo tani w zakupie.

 

Wobec takich wymagań polecam ci kocioł na miał - to nie kpina lecz prawda - taki kocioł jest tani, ma tanie paliwo, stałopalność ma rzędu 24h -co więcej potrzeba.

 

 

Dobry palnik na pellet to koszt min 3-5tys, a z samo-czyszczeniem nawet i 7tys, ale paliwo do niego już za minimum 800zl/t, do tego trzeba dodać cenę zasobnika i podajnika paliwa.

 

Pobór en el przez palnik pelletowy zależy od czasu jego pracy , w przestoju palnik praktycznie nie bierze en el.(sterownik do 15W)

 

I ciekawe że nie interesuje cię ile spalisz paliwa tyko ile prądu zje urządzeni - prąd to margines , tobie potrzeba ok 3-4t paliwa/ rok czyli 3-4 tys zł za samo paliwo.

A prąd to ok 30-40 zł/msc- rocznie 500zl

 

Dobrze się zastanów nad wyborem i pamiętaj - kocioł do wszystkiego , to kocioł do niczego.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @sambor nie wyobrażam sobie palenia miałem w takim domu. Sam spalam pozostałości z zeszłego roku i wiem co to oznacza. Nie znam planu chatki kolegi ale pewnie nie pomylę się jak "kotłownia umiejscowiona gdzieś w środku" W starszym domu podpiwniczonym to jeszcze można się w to bawić magazyn blisko kotła zero zabawy z transportem nic tylko sypać i palić.

Jest jeszcze jedna tania bezobsługowa alternatywa tylko trzeba się zaangażować, wyspawać lub wyszukać na złomie bufor do tego grzałki i II taryfa, można też przygotować go ewntualnie do podpięcia kotła na paliwo stałe w przyszlości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Chciałbym prosić o poradę w kwestii wykonania instalacji CO i CWU w nowo budowanym domu oraz doborze źródła ciepła.

 

Dom jest o powierzchni 170m2. w całym domu jest ogrzewanie podłogowe + dodatkowo 2 grzejniki ręcznikowe.

 

Bufor ma mieć 1000 litrów, natomiast zbiornik CWU 400 litrów i zamontowane do niego 4 panele solarne

 

Wstępne wyniki z OZC to

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H:  242,8 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie       QH,nd:   33,33 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie       QH,nd: 9258 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku              AH: 171 m2

Kubatura ogrzewana budynku                     VH: 434,5 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie         EAH: 195,3 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie         EAH: 54,3 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie         EVH: 76,7 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie         EVH: 21,3 kWh/(m3·rok)

 

Wykonałem schemat instalacji.

Czego w nim brakuje?

 

Instalację CO chciałem zalać glikolem lub czymś podobnym. Czy piec, bufor może być takim środkiem zalany, bo podłogówka tak.?

 

Czy zamiast zaworów termostatycznych oznaczonych 1 i 2 powinny być zawory trójdrożne?

 

Czy wyjście z bufora do zasilania podłogówki powinno posiadać również zawór trójdrożny z ustawioną temperaturą np 30 stopni na wyjściu?

 

Czy pompki obiegowe powinny być zamontowane na powrotach (czyli zimna woda), czy powinny być na zasilaniu?

 

Jak wykonać schemat, aby w lato woda z solarów w przypadku zbyt wysokiej temperatury (np 70%) automatycznie załączyła obieg pomiędzy buforem oddając mu ciepło i zmniejszając np temperaturę do 50 stopni, po czym również automatycznie zostanie ten obieg wyłączony?

 

W zimie natomiast, aby było zabezpieczenie przed osiągnięciem temperatury przekraczającej przykładowo 70 stopni?

 

Jaka moc kotła jest mi potrzebna do takiego domku i bufora?

Czy faktycznie aby osiągnąć najwyższą sprawność kotła potrzebuję taki bufor, czy jest np. możliwość palenia kotłem na pellet z podajnikiem i instalacja nie będzie wymagać zainstalowania bufora? Wtedy jednak potrzeba będzie w lato upuszczać ciepło z CWU na ogrzewanie podłogowe w razie zbyt wysokiej temperatury.

Jakiej mocy powinien być kocioł do takiego budynku?

 

Co do sprawności to rożnie jest podawana, a w praktyce wychodzi jak zawsze.

Czy realne jest uzyskanie np 80% sprawności z kotła zasypowego, czy też 90% z kotła z podajnikiem na ekogroszek lub pellet?

 

W przypadku zastosowania bufora, czy kocioł powinien być podłączony z buforem przez wężownicę czy bezpośrednio?

Na jakiej wysokości powinny być wężownice w zbiornikach? Solary na samym dole, a kocioł u góry czy w połowie zbiornika?

 

Jest możliwość wykonania instalacji Kocioł-bufor w układzie otwartym z naczyniem zbiorczym, nawet jeśli instalacja mogłaby zalana glikolem?

Cała reszta w układzie zamkniętym?

 

Zestaw solarny będzie montować firma więc ona montuje wszystko co potrzeba do nich i wpinają się w istniejącą instalację.

Jest to taki zestaw http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-plaskimi/zestaw-solarny-hewalex-4-tlp-ac-400w.html

 

 

Jakie zawory, zawory róźnicowe i inne rzeczy powinny być na schemacie i gdzie?

 

Pozdrawiam wszystkich

Adrian

post-56672-0-56642400-1417293259_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już drugi twój post, oba posty o tym samym i dalej bez sensu.

Odpowiedz nam i sobie też na kilka pytań:

 

1- jaki układ pracy - otwarty czy zamknięty?

2- dlaczego glikol w instalacji?

3 - jak już glikol to jak zabezpieczysz pozostałą instalację wodno -kanalizacyjną przed zamarznięciem?

4 - jaki kocioł - paliwo i sposób podawania?

5 - ile masz na kotłownię przeznaczonej kasy?

 

6- do jakiego paliwa masz dostęp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam za powtórny post.

Myślałem, że został skasowany, a  moderator go wyłączył.

 

Zdaję sobie sprawę, że coś do wszystkiego jest do niczego, więc chcę znaleźć w miarę sensowne rozwiązanie.

Zbiornik CWU będzie na piętrze w pomieszczeniu technicznym.

 

Co do pelletu to parametry wiem tyle, że jest z trocin stolarskich, czysty bez lakierów itd, zawartość popiołu 5kg na tonę, kaloryczność 16-17MJ/kg.

 

Co do palnika nie chodziło mi o super drogi i najlepszy ale taki, żebym był z niego zadowolony i dał radę spalić  też słabszej jakości pellet.

 

Jak najbardziej interesuje mnie ile zużyje paliwa bo z zapotrzebowania nie mam problemów aby przeliczyć kWh na MJ i odwrotnie, jednak nigdzie nie pisze o poborze prądu przez palnik, a to też chciałem uwzględnić w ogólnych kosztach.

 

Solary montuję bo mam dofinansowanie na nie 75%, a zbiornik CWU i tak bym musiał kupić.

Wydaje mi się, że za te pieniądze opłaci się je mieć.

 

Pompa ciepła uważam, że na dzień dzisiejszy dla mnie  odległy temat. Obawiam się jej szybkiego zużycia, awarii. Mowa o pompie powietrzne-woda i małe jej efektywność przy niskich temperaturach. Na odwierty to już w ogóle mnie nie stać.

 

Jeśli chodzi o gaz to obecnie nie mam przyłącza. Koszt 7-10 tysięcy wstępnie, a może być i więcej.

Może i była by ta opcja dla mnie, ale jaki kocioł musiałbym mieć do mojego domu?

Z moich obliczeń wynika że rocznie zużyję ponad 1000m3 gazu a to oznacza duże opłaty abonamentowe i przesyłowe przez cały rok a nie tylko okres grzania.

 

To już drugi twój post, oba posty o tym samym i dalej bez sensu.

Odpowiedz nam i sobie też na kilka pytań:

 

1- jaki układ pracy - otwarty czy zamknięty?

2- dlaczego glikol w instalacji?

3 - jak już glikol to jak zabezpieczysz pozostałą instalację wodno -kanalizacyjną przed zamarznięciem?

4 - jaki kocioł - paliwo i sposób podawania?

5 - ile masz na kotłownię przeznaczonej kasy?

 

6- do jakiego paliwa masz dostęp?

ad. 1 jeśli miałby być kocioł to chciałbym zrobić otwarty- natomiast całą reszta za buforem w układzie zamkniętym.

ad. 2 glikol dlatego żeby mi nie zamarzła instalacja jakby nie było mnie przez kilka dni i nie miał kto w piecu rozpalić, choć to małe ryzyko przy

         takim ociepleniu. Glikol jest czysty, tzn. moja woda w kranie ma więcej kamienia niż wody, przynajmniej na razie.

ad. 3 rurki od CWU i kanalizacja są zabezpieczone przez zamarznięciem

ad. 4 dla mnie najistotniejsza jest jego sprawności zużycie opału. podaje się różne sprawności dla różnych kotłów czy to na paliwa stałe czy  gaz

         czy pellet, a w rzeczywistości jest niestety gorzej.

ad. 5 zakładam, że na kotłownię i podłogówkę wydam jakieś 30 tysięcy, ale to moje szacunkowe wyliczenia.

ad. 6 węgiel, pellet  później również drzewo, gaz mogę podłączyć tylko ten koszt.

   

Po zimie będę wiedział ile kolega zużył pelletu w domku dosyć dobrze ocieplonym więc dopiero wtedy porównam czy jest sens się tym interesować.

 

Zakładam, że węgla przy 80% sprawności kotła zużyję 1,5-1,6 tony czyli jakieś 1200 złotych.

Gdybym miał zużyć trochę więcej i palić gazem lub w miarę bezobsługowym kotłem czy to na pellet czy ekogroszek jestem za.

Niestety co do kotłów z podajnikiem na ekogroszek to u mnie niestety koledzy mają same problemy, ciągłe zmiany ustawień czasów i dawek itd.

Uważam, że skoro kocioł automatyczny to nie powinienem nic grzebać przy nim, a tu okazuje się, że ten PID tak super sobie nie radzi jak wymaga ręcznych ustawień.

Mnie często nie ma w domu więc takiego kotła żona nie ustawi. Gas sam się ustawi, a zasypowy kocioł żona obsłuży. Palniki na pellet z tego co rozmawiałem nie wymagają takiej ingerencji w ustawianie.

 

Załączam rysunki domu i widok parteru na moją kotłownię.

 

P.S.

Jeśli piszę coś nie tak to tylko dlatego, że nie znam się na tym, a nie chcę wydać kasy w błoto bo niestety ale nie śpię na pieniądzach.

Instalatorzy z którymi rozmawiałem wciskają mi przeróżne schematy które są jeszcze gorsze niż mój przedstawiony.

Dlatego z góry przepraszam, ale szukam pomocy u osób które mają pojęcie w tej dziedzinie czyli Was wszystkich, za co z góry dziękuję i proszę o wyrozumiałość jak zadaję dla was oczywiste pytania.

post-56672-0-74050400-1417301197_thumb.jpg

post-56672-0-11247200-1417301225_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to tylko gaz! kocioł kupisz za 5tys + przyłącze jak sam piszesz za 10tys i gotowe.

Dobry kocioł na pellet to ok 10 tys + dodatki + trochę problemów + czyszczenie + drogie i loteryjne paliwo - ja sam palę pelletem już 4 sezon i trochę znam te problemy

kocioł na węgiel to smród , czarny pył  itd - a dobry to min 6-7 tys

Bufor też swoje kosztuje - ok 3tys 

 

Czyli na jedno cenowo wychodzi a gaz jest praktycznie bezobsługowy i glikolu  w inst nie potrzeba.

Wygoda trochę kosztuje, ale wierz warto gaz.

Innym rozwiązaniem może być  druga taryfa i ogrzewanie prądem - grzałkę el wstawiasz do bufora i grzejesz bufor wtedy kiedy tanio a resztę dnia czerpiesz z bufora.

Przy podłogówce i 1000l buforze ciepło z bufora  wystarczy na 8-10h.

Jeżeli masz przydział en el i nie masz częstych zaników prądu to jest też rozwiązanie.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @kropekkk nie wiem jak chcesz osiągnąć 80% sprawności w kotłach na paliwo stałe bez osprzętu i oczywiście wiedzy (chyba że je posiadasz za co z góry przepraszam)

Tu fachowcy na tym forum od spalania pewnie są bardzo blisko tych procentów ale nie zwykły palacz jak ja i większość na tym forum. O pellecie pogadaj na PW z @samborem, nie wszystko złoto co się świeci.

Żonie oszczędź obsługi jakiegokolwiek kotła tym bardziej że często przebywasz poza domem.

 

Jeszcze raz GAZ albo POMPA CIEPŁA. Twoja chata to jest TERMOS.

 

Solarami komplikujesz instalację a jak się dorwą do niej pazlaki to układ nie będzie tak wydajny jak zakładasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe @sony23 dobre dobre, może to być poważny argument.

 

A tak na poważnie 20cm styro w podłodze, 30cm na ścianie do tego wełny 40cm pod dachem.

Jakie kolega kropek będzie miał zapotrzebowanie 5-7 kw przy -25C?? Fachowcem nie jestem ale na pewno nie więcej. Chciałbym mieć taki dylemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stać nie stać, zacząłem budowę i staram się ją skończyć. 

Zainwestowałem w ocieplenie bo obecnie mieszkam w starym powojennym domu którego,  aby w miarę ogrzać to potrzeba jakieś 4-5 ton węgla i sporo drzewa.

Nie znaczy jednak, że na wszystko mam kasę. Muszę znaleźć kompromis pomiędzy wygodnym i możliwie drogim, a tańszym i częściej obsługowym.

 

Znam dom Pasywny, który zużywa max 400 zł na CO i CWU, ale niestety koszt budowy jego to 950 tysięcy.

Nikt mi chyba nie powie, że jest się czym pochwalić.

Zresztą właściciel też zmienił zdanie o swoim domku.

 

Obecnie kalkuluję koszty ogrzewania:

Węgiel przy sprawności 75%                 Pellet sprawność 85%                        GAZ GZ 50 sprawność 95%

koszt ogrzewania - 1320zl                      koszt ogrzewania - 1570zł                   koszt ogrzewania - 2600zł

      kaloryczności - 27MJ/kg,                 kaloryczności - 15MJ/kg                            kaloryczność - 35MJ/kg

          ilość zużyta - 1646 kg                      ilość zużyta - 2615 kg                             ilość zużyta - 1002 m3

 

 

Nie znam kosztu podłączenia gazu, ale po dzisiejszej rozmowie wynika, że PGNIG nie podepnie mnie w zakładanej wcześniej sumie tj 10 tyś, kręcili głową więc chyba ktoś z nich się pomylił. Czekam na kosztorys z max błędem 1000zł.

Wtedy podejmę decyzję, czy skusić się na gaz.

 

Jakiej mocy kocioł potrzebny byłby do domu o takim zapotrzebowaniu? 10KW wynika z moich obliczeń o ile dobrze to robię.

 

Co kolega VLAD24 rozumie bezobsługowe czyste?

Węgiel można spalać czysto, drewno też i pellet również. Można też kopcić z komina.

Co do finansów- wiele osób się buduje i to buduje po kilka lat. Dlatego ja chcę to zrobić dobrze i w miarę w przyzwoitych pieniądzach, nawet jak będę musiał iść co jakiś czas do kotłowni.

Pójście raz czy dwa na dzień to i tak nic w porównaniu do teraz kiedy prawie co godzinę nie raz częściej trzeba chodzić do pieca.

 

Pompa ciepła P-W uważam, że sama w sobie nie jest tania, i długo może nie pochodzić.

Co innego kotły na paliwo stałe czy też gaz. Dlatego tylko w tym zakresie się poruszam.

 

Zamierzam palić najefektywniej jak się da danym źródłem ciepła, tj. tak aby jak najwięcej poszło do instalacji CO, a nie w komin.

 

Druga strona medalu to taka, że niezależnie od tego czy w moim domu założę gaz czy nie, to w starym budynku rodziców muszę zamontować właśnie kocioł na węgiel i do tego bufor.

Dlatego temat aktualny jest jak najbardziej co do schematu, bo będzie identyczny (różnica tylko w wielkości zbiornika CWU i ilości paneli solarnych).

Gaz w starym domu nie wchodzi w grę z uwagi na ilość opału jaką zużywa dom, gaz już był i poszedł do lamusa razem ze starym piecem.

 

Solarami komplikujesz instalację a jak się dorwą do niej pazlaki to układ nie będzie tak wydajny jak zakładasz.

Co rozumiesz przez powyższe i dlaczego uważasz że kotły na paliwo stałe nie osiągną sprawności 80%? Może 75% osiągną?

Rozważam konstrukcję z komorą szamotową i dopalaniem z PW

W lato z solarów woda za darmo, za 3000zł chyba warto.

 

Nie doczytałem dokładnie o pelletach w poście kolegi Sambor. Czyli wychodzi albo węgiel lub drewno albo Gaz.

 

Za pomoc z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już chcesz być niewolnikiem kotłowni to przynajmniej weź co jest mało obsługowe, czyli coś z podajnikiem. Nie pchaj się w zwykłe zasypowe. Jakimś cudem spróbuj coś dobrać żeby zmieściło się do tej kanciapy. Ja żebym miał taki domek nowoczesny od razu bym wstawił gaz nawet jakbym miał za to więcej płacić. Te pieniądze i tak trzeba na coś wydawać. Jak już ten gaz się zrobi to i się znajdą pieniądze na opłacanie gazu a ile problemów odejdzie i satysfakcja z bezobsługowości. Jest piec gazowy co mniej spala, działa na zasadzie mikro wybuchów czy coś w tym stylu, poczytaj sobie.  Miałeś pieniądze na 4-5 ton węgla to i będziesz miał te 2600pln na gaz.

Latem te solary będą Ci grzać wodę za darmo, więc gazu będziesz używać tylko zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @kropekkk widze że decyzja zapadła, mam tylko nadzieję że masz komin systemowy z odprowadzeniem skroplin, jeśli nie, no cóż za 3-4 lata remont komina. Powiem ci jeszcze mam wielkościowo identyczną chatę z 3 krotnie słabszym ociepleniem (w podłodzie chyba nie mam wogóle styropianu nie pytałem poprzednich właścicieli) i u mnie kocioł 12 kw przy -3C w dzień i -6C w nocy dopiero się rozkręca (nie wiem co 10kw bedzie robic u ciebie) i gdyby nie spiepszona instalacja na piętrze (brak akumulacji i niedowymiarowane grzejniki i jeszcze kilka pierdół) założyłbym gaz, ba założę gaz jak tylko zrobie porządek z niedoróbkami mam nadzieję że ciągu 2 lat się z tym uporam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom energooszczędny i ogrzewanie węglowe to niestety nieporozomienie, a stracił zdolność myślenia ten co chce podgrzewacz cwu zamontować gdzieś na poddaszu. Co tu więcej madrego napisać poza tym co koledzy już napisali? Też uwazam że jak ogrzewanie płaszczyznowe i dom o niskim zapotrzebowaniu na ciepło to tylko PC albo kondensacyjny kocioł gazowy i wtedy ten solar ma sens (nie wiem tylko po co aż 4 panele). Żadnym problemem nie powinien być brak gazu ziemnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej musi być gazowy. Dom się wygrzeje porządnie i zaczną się problemy jak nie będzie gdzie oddać nadmiaru ciepła z kotła. Kocioł zasypowy czy nawet z podajnikiem nie zatrzymamy jak gazowego, musi pracować non-stop. A jak zatrzymamy albo zmniejszymy intensywność spalania to będzie wszystko się kisić.  Nawet ze względów bezpieczeństwa bym wziął gaz. Masz spokojną psychikę nawet jak Cie nie będzie w domu, że nic się nie stanie. Że nie zagotuje wody w kotle czy coś innego się stanie.  Poza tym nie masz miejsca na rozbudowane kotły, mało miejsca to też może być problem z odpowiednim dotlenieniem kanciapy. Masz w podłodze dziurę na zew. albo chociaż jakieś okienko żeby było non-stop otwarte?  Ta kanciapa jest idealna na piec gazowy, kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.