Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Awaryjnego Zasilacza Ups


cder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuje zakup ups do zasilenia układu c.o.Przeczytałem wiele tematów i wcale nie jestem teraz mądrzejszy.Może ktoś ma taki układ i powie mi jednoznacznie czy taki ups :http://allegro.pl/ups-duo-pro-350-i3726170432.html  albo taki http://allegro.pl/ups-tekno-mr600-600va-420w-sinusoida-do-serwera-i3714444351.html z  aku od samochodu 50Ah wystarczy do :

Pompa na pierwszym biegu 48 w

Sterownik 10 w

Dmuchawa 0.09kv

Bardzo proszę o odpowiedż bo u mnie często nie ma prądu  i trochę strach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam coś podobnego ale o mocy 2000W i wytrzymuje to przy obciążeniu tylko dmuchawą ok 3 godziny  a to i tak zdecydowanie więcej jak to co tu wskazałeś 8 minut przy pełnym obciążeniu to maleństwo . Nie zawracał bym sobie tym głowy . Poszukaj czegoś zdecydowanie mocniejszego albo z możliwością gromadzenia energii w akumulatorze samochodowym . Przy zakupie należy zwrócić uwagę na prąd ładowania akumulatora im większy tym większy aku będziesz mógł podłączyć . Aku po rozładowaniu pobiera duży prąd .Szukaj czegoś dedykowanego pod aku samochodowy ale to już kosztuje pare stów .

I jeszcze jedno nie nastawiaj się że zastąpisz aku w ups samochodowym i będzie grało . Inne akumulatory , inny system ładowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj też w zawór różnicowy żeby w razie awarii UPSa poszło grawitacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być przede wszystkim czysty sinus na wyjściu przetwornicy, inaczej może dojść do uszkodzenia kondensatora w silniku pompy, wentylatora lub podajnika.

Czas pracy jest zależny od obciążenia i pojemności akumulatora, 

Np do UPS podłączenie zbyt dużego aku spowoduje uszkodzenie UPS-a lub ciągłe niedoładowanie akumulatora.

 

Najlepsze są takie układy jak ten http://allegro.pl/przetwornica-sinus-12v-230v-500w-lcd-siec-i3700415257.html

 lub http://allegro.pl/zasilacz-awaryjny-przetwornica-600w-sinus-co-55ah-i3701843153.html lub http://allegro.pl/zasilacz-awaryjny-przetwornica-400w-co-sinus-40ah-i3701843208.html  http://allegro.pl/zasilacz-awaryjny-pompa-c-o-ups-600w-sinus-wa-wa-i3703786924.html

 

Dla takiego urządzenia warto znaleźć miejsce po za kotłownia w suchym, przewiewnym miejscu, szczególnie jak korzystamy z aku kwasowych nie hermetycznych np samochodowych starszego typu.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Planuje zakup ups do zasilenia układu c.o.Przeczytałem wiele tematów i wcale nie jestem teraz mądrzejszy.Może ktoś ma taki układ i powie mi jednoznacznie czy taki ups :http://allegro.pl/ups-duo-pro-350-i3726170432.html  albo taki http://allegro.pl/ups-tekno-mr600-600va-420w-sinusoida-do-serwera-i3714444351.html z  aku od samochodu 50Ah 

 

Kolego czysty sinus, czyli ten tekno, u mnie mam ever cds i fabryczny akumulator żelowy, ale na forum ktoś podpiął duży aku samochodowy, zresztą nie on jeden poszukaj. Nie warto instalować dedykowanych, szkoda kasy, ale o tym poczytaj na elektrodzie. Tutaj jest aukcja, ostatnia sztuka z aku http://allegro.pl/ups-ever-eco-500-cds-cold-start-100-sprawny-i3723750319.html

 

Ostatecznie jeśli to co piszą koledzy wyżej jest rzeczywiście prawdą, to możesz zrobić tak, że awaryjne z ups, ale ładowanie ze zwykłego prostownika, wystarczy zastosować przekaźnik z cewką 230V. Jeśli jest zasilanie z sieci działa prostownik i ładuje aku, jeśli zabraknie, przekaźnik przełącza styki i włącza się ups podłączony do tego samego aku. Koszt wykonania? Sam możesz policzyć ile mniej, zostanie kilka stówek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja darowałem sobie te cuda choć na początku budowy domu to ho ho miałem wiele pomysłów i w planach  super wypasiony piec oczywiście z dmuchawami bajeranckim wyświetlaczem mnóstwo gadżetów diod i z 5 czujników chociaż :lol:   ale z czasem głowa mi zaczynała stygnąć gdy doszła cena tego wszystkiego pseudo bez awaryjność i brak obsługi potem kolejna myśl .. a jak braknie zasilania ...no to  agregat kupie a może UPS i gdy często nie ma mnie w domu zostawić z tym promem kosmicznym moją żonę :)  aby to wszystko ogarnęła po roku ciągłego myślenia co wreszcie wybrać trafiłem na to forum i ochłonąłem i dojrzałem do decyzji   

Mój wybór prosty wydajny kocioł, podczas braku 230V  CWU   pracujące  grawitacyjnie aby nie zmarznąć Kominek w salonie i taki mam plan a czy dobry życie zweryfikuje 

ale to nie oznacza że jestem wrogiem technologi ,ale czasem za dużo elektroniki nie idzie w parze z oszczędnością i bezawaryjnością i spokojem którego mamy mało w dzisiejszych czasach 

przepraszam że tak trochę nie na temat ale w tym miejscu chciałem tylko napisać że powinniśmy sobie życie ułatwiać a pakując się w bardzo rozbudowaną instalacje czasem komplikujemy sobie nasze życie ale się rozpisałem  :lol:

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale u mnie nie ma szans na grawitacyjną instalacje.Dzisiaj wyłączyli prąd na jakieś 2 godziny.W tej chwili kiedy mrozów jeszcze nie ma palę zrębkami z drzewa,instalacje mam otwartą no i wracając po tym jak wyłączyli prąd nerwowo chodziłem do kotłowni kontrolując co się dzieje.Okazało się że po dwóch godzinach temp. na piecu była 62 stopnie przy 58 zadanej,ale międzyczasie było pewnie około 70 bo zaczeło kapać z rurki przelewowej.Trochę to dziwne i zaskakujące,czemu nie zagotowało to nie wiem.Myślę że na miale to nie ma bata i by zagotowało.Zawór różnicowy też mam ale tak jak już pisałem nie ma szans na obieg grawitacyjny bo kotłownia jest na tym samym poziomie co pomieszczenia mieszkalne a do tego rury idą posadzkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Poniekad masz racje Marekholand ale nie do konca moim skromnym zdaniem. Ja tez swoja polowice zostaiam czesto i na dlugo z tymi promami. Ale jest tak ze mialbym ciezkie zycie jakby mojej Frau :D  nozki zmarzly.  Bo mieszkam na prowincji a linie energetyczne napowietrzne to i zima dosc czesto zdarzaja sie wylaczenia pradu. Tak ze konkretny UPS jako zasilanie awaryjne to koniecznosc. Plus jest taki ze dla tej wlasnie zawodnej jak mowisz technologii moj UPS ma stabilizacje napiecia co wlasnie jest dobrodziejstwem dla elektroniki. A Frau jest na tyle rozgarnieta technicznie ze sama potrafi podajnik ustawic. Wie co to pogodowka dlaczego temperatura rano zadana taka jest a w dzien inna, co to jest obnizenie temp za 4d. Dlaczego i kiedy wystepuje. Itp. itd. Krotko mowiac trzeba sobie kobietke wychowac  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać ale taki agregat sam nie wystartuje w nocy jak śpisz lub jak ciebie nie ma w domu to też nie.

Agregat wymaga obsługi ,- start, przełączenie na agregat, uzupełnienie paliwa ew wyłączenie po powrocie napięcia 

Agregat jest dobry jak ma nie być prądu przez większy okres czasu np 12h lub 24h - wtedy jak najbardziej.

Niektóre małe agregaty mają kiepską charakterystykę otrzymanego napięcia wyjściowego, też mało podobną do sinusoidy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj masz racje - więc lepiej poszukać jakiegoś sensownego UPS-a,tylko problem kasy bo w tym roku był remont chałupki do tego cała instalacja c.o włącznie z kotłem i trochę się spłukałem.Ale coś zrobić muszę bo żonka na samą myśl że  wyłączą prąd jak mnie nie będzie w domu chce się ewakuować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna wskazówka jak to można rozwiązać taniej, niekoniecznie instalując akumulator 50Ah i drogi, "dedykowany" UPS.  Taki akumulator wcześniej czy później będziesz musiał wymienić, a mniejsze pojemności są znacznie tańsze. Dodatkowo w kotłowni lepiej mieć żelowe, ale do rzeczy  zamiast proponowanych rozwiązań, zainwestować w pompę elektroniczną, która na najniższym biegu potrafi brać np. grundfos 6W, a wilo chyba nawet 3W. Dodatkowo można zastosować przekaźnik na dmuchawie, czyli na czas braku zasilania odłączana będzie dmuchawa, a zasilany jedynie sterownik i pompa lub zrezygnować z dmuchawy na rzecz miarkownika. Tym sposobem, nawet na zwykłym małym UPS (ever 500 cds ma aku 7Ah) uzyskasz długie podtrzymanie, przynajmniej do czasu wygaśnięcia kotła lub ponownego pojawienia się zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

No tak Arthi. Racja, ale dlaczego ma wszystko przestac dzialac i wygasac w piecu. Chyba tylko po to zeby nie zabuzowalo sie w kotle. A potem sie juz tylko marznie w domu. Sam juz przezylem awarie energetyczne po 12 lub wiecej godzin. Dlatego jestem zdania ze cos drozszego sprawdzi sie o wiele lepiej. Wydatek jednorazowy i swiety spokoj. A samo akku powinno wytrzymac szesc do osmiu lat co najmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak co do wygaszenia słusznie, dlatego dopisałem, że ewentualnie przejście na miarkownik to jakieś rozwiązanie, a w/w wskazówki to dla osób, które lubią racjonalnie gospodarować pieniędzmi, może kolega cder nie skorzysta, ale forum w końcu nie czyta on jeden. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak co do wygaszenia słusznie, dlatego dopisałem, że ewentualnie przejście na miarkownik to jakieś rozwiązanie, a w/w wskazówki to dla osób, które lubią racjonalnie gospodarować pieniędzmi, może kolega cder nie skorzysta, ale forum w końcu nie czyta on jeden. 

Zgadzam się z kolegą Arthi  ,na rynku jest tyle nowinek i możliwości jak ktoś ma dużo  kasy tylko kwestia wyboru , ale czasem są tańsze rozwiązania i prostsze i nie wymagające wysokiego nakładu finansowego i po to jest to forum aby wymieniać się doświadczeniami i nie nabierać się na reklamy i obietnice sprzedawców 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już lepiej ups + agregat jakiś tańszy. Jest czas na załączenie

jest jeszcze inna opcja w której nie potrzeba "taniego" agregatu który może przydać się raz do roku lub wcale

 

przetwornica podłączona do odpalonego auta

 

Przeżyłem tak nie jedną noc bez prądu (pomijając fakt że zasilałem telewizor oraz laptopa)

 

auto pali około 1,2 l na godzinę (przy LPG wychodzi 3 zł)

zawsze to jakaś alternatywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie małe auto np cinquocento i przetwornica za 100 zł bez problemu pozwolą na zasilanie całonocne.

Ja np wożę na stałe w samochodzie przetwornicę 300/600VA - wiele razy pomogła mi i to nie tylko do ładowania komórki lub laptopa - kilka razy zasilałem z niej np małą wiertarkę lub ładowarkę do akumulatora wkrętarki

Dokładnie taką, tylko czarna obudowa http://allegro.pl/przetwornica-napiecia-pradu-12-230v-300w-600w-i3706573172.html.

Przyznam się że nie próbowałem z niej zasilać instalacji CO, 

 

Do tego mam Smart UPS APC 1000VA + baterię 24v/160Ah + dod prostownik do ładowania - sam UPS ma w oryginale aku 24V/18Ah i nie wyrabiał z tak dużymi aku.

UPS kupiłem na All.. za 152 zł, oczywiście bez baterii, baterie załatwiłem jak w jednej firmie wymieniali ak w dużym UPS-ie - wymienili mi sztuka za sztukę z samochodowymi - u nich musiały się sztuki zgadzać a serwis wybrał mi 4 szt w miarę dobrych.

Prostownik był najdroższym zakupem - taki do szorowarki, tylko wymieniłem tyrystor na mocniejszy i do 20A ciągnie - w sumie przy niewielkich nakładach pracy i finansów ok 350zł mam zasilanie awaryjne praktycznie na 12h pracy CO.

Czyli można tanio i dobrze, tylko przeważnie taka opcja rozciąga się w czasie - trzeba poszukać, jak nie ma czasu to wtedy trzeba niestety zapłacić drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.