Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Lazar Pellet Focus Opinie Użytkowników


piter821

Rekomendowane odpowiedzi

Na pogodowym pompa chodzi non-stop, jak piszesz.

U mnie w zależności od temperatury na zewnątrz, zawór podaje temp. na grzejniki mniej więcej w przedziale 33-46 (przy obecnej pogodzie) płynnie regulując.

Sprawdź, czy masz dobrze ustawione wszystko w menu, zwłaszcza włączone sterowanie mieszacz-pogodowe oraz wyłączone sterowanie Ecosterem200. Jest to opisane w instrukcji sterownika str.16-17.

W razie czego podam Ci moje ustawienia ze sterownika, do wypróbowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączone sterowanie pogodowe mieszacza, i niby ecoster wyłączony tak jak piszą w instrukcji ale nadal nie ma płynnej pracy zaworu 4d. Tylko tak jak pisałem wcześniej, krzywa 1,5 to na zaworze ok 49 i cały czas tak utrzymuje mimo że w domu gorąco. Może źle wyłączam ecoster sam już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co zauważyłem to np zmniejszyłem krzywą na 0,9 na zaworze utrzymuje 37 + - 2 stopnie i tylko tyle siłownik zmienia a na wyświetlaczu pokazuje 37 jako temperaturę zadaną mieszacza i do jej utrzymania dąży. Nie wiem jak się zachowa jak by zrobiło się zimniej czy otworzy bardziej czy będzie zimno w domu bo dla niego zadana to 37 . Może kolega coś podpowie bo jak sam nie dam rady to w końcu zadzwonie do serwisanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa 0,9 dla Twojego budynku może być za mało, moim zdaniem, ale to musisz dobrać doświadczalnie.

Tak to właśnie ma działać - dla danej temp zewnętrznej + ustawienia krzywej grzewczej dobiera określoną temp na mieszaczu i do niej dąży. Przy zmianie temp zewnętrznej zmieni temp zadaną mieszacza i do innej będzie wtedy dążył.

Przykładowo dla warunków, jakie masz teraz i dobranej krzywej wyznaczył temp na 37 st, w momencie, kiedy temp w nocy spadnie np o 4-5 st, wtedy dobierze temp o 3-4 st wyższą, by utrzymać temp w domu na tym samym poziomie. Podobnie w południe, kiedy temp wzrośnie o kilka st - obniży temp na mieszaczu, by nie przegrzać domu.

Cały szkopuł polega na "trafieniu" w ustawienie prawidłowej krzywej grzewczej ( i, lub przesunięcia krzywej).

Musisz zaobserwować czy przy zmianie temp zewnętrznej zmieni temp zadaną na mieszaczu i będzie ją utrzymywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie kolego. Trochę mi to rozjasniles. Teraz obserwuje i zobacze co z krzywą ale chyba masz rację bo u mnie przy grzejnkach to będzie wyższa. Jeszcze mnie zastanawia to przesunięcie krzywej. Chyba muszę wyłączyć minimalną temp mieszacza bo jest ustawiona na 35 stopni może będzie wtedy plynniej to działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Dzisiaj mała awaria :mellow:  zawiesił się pellet w tej rynience ukośnej i alarm rozpalania ale to pierwszy raz się zdarzyło (kilka minut i usterkę usunąłem) . Dziwi minie to że jak na razie nie zmienia temp mieszacza mimo że dzisiaj było cieplej i w domu też się nagrzało. Zważyłem dzisiaj pellet jaki przez 60s podaje ślimak i bardzo się zdziwiłem bo to aż 300 gram. Ciekawe jak by pracował wg ustawień z kalkulatora ale podawanie przy 30% to 1s :D  ciekawe co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie wejdź w ustawienia mieszacza i sprawdź/włącz regulację pogodową dla mieszacza, wtedy powinien zmieniać temp puszczaną na grzejniki w zależności od temp na zewnątrz.

Również dla mieszacza ustaw krzywą grzewczą (podejrzewam, że oba te parametry ustawiałeś dla kotła).

Moja propozycja: ustaw sobie krzywą na 1,5, przesunięcie krzywej 0 st.

Jeżeli będziesz miał za ciepło w domu, wtedy zmniejsz krzywą, a jeśli będzie za chłodno, zwiększ.

W razie dalszych problemów podam Ci moje ustawienia i z nimi spróbujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko sprawdzilem i napewno jest pogodowa dla mieszacza włączona. Jak ustawie krzywą na 1,5 to w domu nie można wytrzymać na grzejniki puszcza wtedy około 50 st. Na razie zostawiam krzywą 0.9 i przesunięcie 2 st i czekam na większą zmianę temp na zewnątrz i zobaczymy co będzie. Przy tej krzywej na grzejniki ok 38, obniżenie nocne o 3 st, przy tych ustawieniach w domu 21 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie widzę że zaczął zmieniać temp. ale dopiero jak teraz tak chłodno się zrobiło. Po za tym wydaje mi się że na pogodowym więcej pali niż na pracy zależnej od ecostera i temp pokojowej. Krzywa 1,1 na razie i w domu 21 st. Plus pogodówki to że nie ma wahania temp. a na termostacie pokojowym jednak coś się zdarza bo tak jak u mnie pracował z histerezą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co tam za pogodę macie w tej Centralnej Polsce ?   :)

U nas zmiany temp są wyraźniejsze  :mellow:

Miałeś do tej pory ustawioną krzywą dość "płaską" i pewnie stąd wynikało, że wolniej zmieniał temp zadaną na mieszaczu.

Jak zmieniłeś na 1,1 i doszła większa amplituda temperatur (dzień/noc), zaczął bardziej zmieniać temp.

A czasem spalanie Ci nie wzrosło dlatego, że zrobiło się zimniej ? Czy dlatego, że grzebiesz w ustawieniach?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam podobnie. Teraz jadę na IFL-u i mam w przedziale 175-140 st C (IFL max 75%- min 10%) na dworze  -5 st brrrr...

Czy już Ci reguluje płynnie temp zawór 4D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

a ja mam problem z FL i ustawione 100%, dymi mi. Korekta nadmuchu 120%. Przy podobnej temp spalin przy ustawieniach standard i 77% nadmuchu nie widać dymu. Gdy nadmuch zmniejszam do 70% dymi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam planowane wyłączenia prądu teraz na dniach (jakieś naprawy i remonty, jakby nie można latem) i to prawie całe dnie, czy te kotły mogą chodzić pod agregatem ? Mam agregat inwertorowy 2kw, poprzedni kocioł chodził bez problemu, teoretycznie na takim agregacie może chodzić elektronika.

 

Kolego u mnie też widać dym od jasno szarego po ciemno szary i nie ważne czy IFL czy standard. Zastanawiam się co z tym robić czy tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... dziwne to dymienie. U mnie dymi tylko przy rozpalaniu, gdy zgazowuje się pelet a nie ma jeszcze płomienia.

Jak pojawi się ogień, dym zanika. Trwa to ok 3-4 min i dym ma biały kolor.

W trakcie palenia nie dymi, jedynie przy większym mrozie widać parę wodną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś wiecie na temat pracy z agregatem ? A co z tym dymem ? Kocioł zawsze czysty (automatyczne czyszczenie wymiennika) i popiół z wymiennika z dołu raz na jeden zasyp wybierany i widać dym, zastanawiam się czy ma za mało czy za dużo powietrza ? Bo jakoś nic innego mi do głowy nie przychodzi.

 

Jeszcze jedno... może być to że wypalają się sadze w kominie po poprzednim kotle ? Był na ekogroszek i ostatnie 2 sezony to już była katastrofa a nie palenie w nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem użytkownikiem tego pieca drugi sezon, w pierwszym wszystko działało bez problemów, w obecnym z tydzień po wizycie serwisanta ( koniec września) wystąpiły problemy.

Piec od czasu do czasu wyrzucał komunikat "nieudana próba rozpalenia, opróżnij popielnik" mimo że popiół wybrany w obu komorach, wajchę często używam więc wszystko czyszczę na bieżąco.

Dzisiaj 17.12.2017 jest apogeum. Rano wyskoczył ten komunikat o 9, i ponownie o 16. Proszę mi podpowiedzieć czy ktoś tak miał ? załączam zdjęcie miejsca gdzie piec zasypuje pellet (przed czyszczeniem)

Po głębszym wyczyszczeniu paleniska znowu "od strzała" rozpalił pellet.

 

Będę wdzięczny za komentarz.

 

Przeczytałem wszystkie posty i zastanawiają mnie krzywe grzewcze które są zaproponowane. Od początku października zacząłem z tego korzystać i szybko z krzywej grzewcze kotła na poziomie 1.0 zszedłem stopniowo do 0,1 poieważ było zawsze za gorąco a jak były niedawno temperatury w dzień na poziomi 8-10 stopni to piec po protu wyłączałem ponieważ nie szło wytrzymać ( było w domu na dole gdzie jest tylko podłogówka oprócz sypialni 23-23,5 stopni). Grzejniki są na górze gdzie na razie mam wykończone dwa pokoje, w sypialni na dole i jeden w łazience oprócz podłogówki i tu ustawiam temperaturę w ustawieniach mieszacza recznie, nie korzystam ze sterowania pogodowego na grzejniki gdyż jak ustawię temperaturę 40stopni to ten grzejnik na dole jst dużo cieplejszy od tych górnych - dlatego ustawiam temperaturę pod górne grzejniki a ten dolny w sypialni skręcam aby mniej grzał na noc.

post-76671-0-83705400-1513530771_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że komunikat "nieudana próba rozpalenia..." nie ma nic wspólnego ze stanem popiołu w piecu.

Miałem ten komunikat, kiedy na palnik nasypało za mało peletu do rozpalenia. Przyczyną tego był zebrany pył z peletu w podajniku, za sprawą którego podajnik chodzi "ciężej" i przez to podaje za małą ilość paliwa.

Sprawdź, czy w chwili rozpalania na palnik jest nasypane powyżej wylotu grzałki - wtedy się rozpala najszybciej i bez problemu.

Jeśli peletu jest za mało, powinieneś usunąć zebrany pył z dna zbiornika oraz podajnika, poprzez spuszczenie całego paliwa ze zbiornika i zasypanie świeżym. Ten, który zsypuję przesiewam przez sito i z powrotem do zbiornika.

Taka konstrukcja zbiornika i nie ma innej możliwości na wyeliminowanie tego problemu :( - chyba, że ktoś ma pomysł.

Jeżeli czyściłeś zbiornik i nie podaje wymaganej ilości paliwa, to pozostaje zmiana czasu podawania w ustawieniach serwisowych.

 

Jeśli chodzi o krzywe grzewcze (chyba Ci chodzi o krzywe pieca) - ja mam wyłączone sterowanie pogodowe piecem, tylko używam do sterowania siłownikiem mieszacza i to sprawdza się doskonale. Przy wzroście temp zewnętrznej obniża temp puszczaną na grzejniki, dzięki czemu nie przegrzewa domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.