Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Typ Dmuchawy Do Pieca Sds Ceramik 200 13,5 Kw


fox

Rekomendowane odpowiedzi

   A koniecznie musisz palić na dmuchawie ? Mam kocioł prawie identyczny jaK Twój i palę na naturalnym ciągu. Jak nie masz miarkownika to możesz sterować ręcznie odpowiednio ustawiając szczelinę w klapce w dolnych drzwiczkach. Na początku bedzie trochę z tym zabawy ale potem to ogarniesz. Sterownik zostaw do obsługi pompy co. Uwierz, że masa ludzi obywa się bez tego cudu techniki jakim jest dmuchawa. Ja mam i nie korzystam...

Nie mam klapki w drzwiczkach pieca. On jest zamknięty na głucho.Nie zostawię uchylonych drzwiczek przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do Warmeta Ceramika jakoś nie widze miejsca na miarkownik. A jak źle szczeline Koleżanka ustawi, to jej się kocioł rozhuśta i kto wtedy będzie płakał? Jak się nauczyła na dmuchawie to niech tak będzie. No i jakaś półka na sterownik bo na wisząco nic nie zobaczysz, on jest do pracy na poziomo, ale to mały problem, kawałek deski, 2 kątowniki metalowe, 2 kołki rozporowe i śrubki do przykręcenia deski do kątowników i półka gotowa. Jak wspomniałem miejsce musi byc takie, by czujniki sięgały i nie dotykały dorącego ani nie przeszkadzały kable przy czyszczeniu kotła. Może cos pomogłem, w razie czego napisz.  http://www.domer.pl/przewod-zasilajacy-wtyczka-2-metry.html   Taki przewód potrzebujesz. Eletryk albo ktos kto sie zna podłaczy to i będzie działać, sterownik ma złacze z dziurami a Ty potrzebujesz wtyczki z takimi bolcami jak podałem w linku.

Dzięki już obmyśliłam półkę tak żeby sterownik nie wyleciał. Mam trochę konstruktorskich pomysłów i co najważniejsze sama umiem takie drobiazgi zrobić. Nie chwalę się alet o dla mnie pestka w porównaniu ze zrobieniem obudowy do kominka ekologicznego lub ułożeniem paneli. Wygląda jak z fabryki, trudno poznać. A z tymi złączami to  coś się pomyśli i tu potrzebny elektryk, bo ja do prądu to nie dotykam się :blink:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceramik to tak twór, gdzie za wszystko trzeba płacić extra. Ta firma to żenada. Chcesz klapkę w drzwiczkach popielnika płać, chcesz ruchomy ruszt płać. Chcesz gwarancję to wymuszony przyjazd serwisu, gdzie za wszystko płacisz, za kilometry też. Raz przyjechał serwis na gwarancji bo taki mają obowiązek sprawdzić kocioł i wyczyścić jak trzeba. Trafiło tak, że jedna cegła szamotowa pękła na pół w poprzek, połówka. Niedaleko mnie w budowlanym taka cegła 2pln brutto. Mało tego ta cegła z tej samej cegielni co bierze Kostrzewa. Serwisant do mnie 15pln za jedną cegłę brutto ha ha ha. W brew pozorom palanie w ceramiku podoba mi się, prakrycznie bezobsługowy, ale więcej nic od Kostrzewy nie kupie za zachowanie i cwaniactwo pod każdym względem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanka miała sprawdzać dmuchawe u elektryka więc jak mniemam jest z nia wszystko w porządku skoro szuka sterownika.

A co do tej dmuchawy to powiedzieli w serwisie( dzwoniłam) Techa, że co najmniej 2x za wielka. W małych kotłach zasypowych opalanych węglem i groszkiem oraz małych kotłach retortowych zaleca się stosowanie wentylatorów o liniowej charakterystyce regulacji i zmniejszonym sprężu typu: WPA 108, WPA 05, WPA 07, WPA 117.- te na około 20 kw. U mnie WPA 120 czyli 2x mocniejszy. Piec u mnie to 14 kw. Dlatego daje jak w piekle. Tak ,że dmuchawa do wymiany zapewne też. Przemyślałam i zamówiłam st-24 sigma i wentylator WPA 117- taki mi polecili .Wyniosło mnie to w sumie około 100zł drożej. Kostrzewa po "opierniku" zaproponowała mi, że po gwarancji sprawdzi mi sterownik za 100zł, mam ich gdzieś bo i tak dmuchawę musiałabym kupić, bo ta co mam to na piec minimum 27 kw , a nowy sterownik w promocjj za 217 zł. Mam dość tych nerwów, życie jest zbyt krótkie żeby myśleć o takich pierdołach i tracić nery za niecałe 400 zł. Mam nadzieję , że doświadczony forumowicz podpowie mi trochę parametry nastawu sterownika ;) . Wiem, że u mnie może to być trochę inaczej, ale chciałabym tak orientacyjnie  wiedzieć. Jeszcze trochę to chyba zostanę ekspertem od tych wstrętnych pieców ha,ha ha... :ph34r: . Na razie dziękuję za pomoc i wsparcie. Na pewno odezwę się w konkretnych sprawach po niedzieli, bo wtedy to powinien dotrzeć cały zestaw który zamówiłam: sterownik, dmuchawa. Zacznie się zabawa z podłączaniem :o . Jeszcze raz wielkie dzięki :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu ma do rzeczy, że dmuchawa 120 pod piec 20kW czy większy? Dmuchawą zarządza sterownik, taką dmuchawą też można kręcić wolno. Nie wiem jaka jest u mnie bo chyba tabliczka znamionowa jest na dole, więc musiałbym odkręcić dmuchawę żeby odczyt parametry, ale pewnie siedzi 120tka.

 

Poza tym istotny jest rozstaw mocowania dmuchawy do obudowy kotła. Jak te mniejsze dmuchawy są mniejsze to być może mają też inny rozstaw mocowania i zrobi się problem. Chyba, że to jest jakoś ustandaryzowane i wszedzie jest tak samo.

Do tego sterownik Luxus4 jest bardzo fajny. Nie widzę potrzeby zmiany na coś innego, jak dawali w dobrej cenie trzeba było brać. W domu byłaby tylko kwestia podmiany nawet samemu po wcześniejszym zrobieniu fotki co gdzie podłączyć, to banalnie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceramik to tak twór, gdzie za wszystko trzeba płacić extra. Ta firma to żenada. Chcesz klapkę w drzwiczkach popielnika płać, chcesz ruchomy ruszt płać. Chcesz gwarancję to wymuszony przyjazd serwisu, gdzie za wszystko płacisz, za kilometry też. Raz przyjechał serwis na gwarancji bo taki mają obowiązek sprawdzić kocioł i wyczyścić jak trzeba. Trafiło tak, że jedna cegła szamotowa pękła na pół w poprzek, połówka. Niedaleko mnie w budowlanym taka cegła 2pln brutto. Mało tego ta cegła z tej samej cegielni co bierze Kostrzewa. Serwisant do mnie 15pln za jedną cegłę brutto ha ha ha. W brew pozorom palanie w ceramiku podoba mi się, prakrycznie bezobsługowy, ale więcej nic od Kostrzewy nie kupie za zachowanie i cwaniactwo pod każdym względem.

Zgadzam się z Tobą w 100%. Serwis beznadziejny. Dwa razy u mnie byli do tej samej usterki i za przeproszeniem    .......o zrobili. Powiedziałam im,  że na wycieczki to lepiej jeździć do innych krajów. Z uporem maniaka wymieniali mi stale kondensator dmuchawy nawet go nie sprawdzając. Może nawet dobry zamieniali na dobry, albo dobry na zły, kto ich tam wie. Nic nie sprawdzali, a o sterowniku to nawet nic nikt nie wspominał. Usterka jest do dziś ciągle ta sama. Piec nie do użytku, służy jako współczesny zabytek, bo nie mam zamiaru zamieszkać na stałe w kotłowni. Mam nadzieję, że sama ten problem rozwiążę i ten koszmar się zakończy wkrótce z zadowalającym efektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu ma do rzeczy, że dmuchawa 120 pod piec 20kW czy większy? Dmuchawą zarządza sterownik, taką dmuchawą też można kręcić wolno. Nie wiem jaka jest u mnie bo chyba tabliczka znamionowa jest na dole, więc musiałbym odkręcić dmuchawę żeby odczyt parametry, ale pewnie siedzi 120tka.

 

Poza tym istotny jest rozstaw mocowania dmuchawy do obudowy kotła. Jak te mniejsze dmuchawy są mniejsze to być może mają też inny rozstaw mocowania i zrobi się problem. Chyba, że to jest jakoś ustandaryzowane i wszedzie jest tak samo.

Do tego sterownik Luxus4 jest bardzo fajny. Nie widzę potrzeby zmiany na coś innego, jak dawali w dobrej cenie trzeba było brać. W domu byłaby tylko kwestia podmiany nawet samemu po wcześniejszym zrobieniu fotki co gdzie podłączyć, to banalnie proste.

Rozstaw taki sam sprawdzałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu ma do rzeczy, że dmuchawa 120 pod piec 20kW czy większy? Dmuchawą zarządza sterownik, taką dmuchawą też można kręcić wolno. Nie wiem jaka jest u mnie bo chyba tabliczka znamionowa jest na dole, więc musiałbym odkręcić dmuchawę żeby odczyt parametry, ale pewnie siedzi 120tka.

 

Poza tym istotny jest rozstaw mocowania dmuchawy do obudowy kotła. Jak te mniejsze dmuchawy są mniejsze to być może mają też inny rozstaw mocowania i zrobi się problem. Chyba, że to jest jakoś ustandaryzowane i wszedzie jest tak samo.

Do tego sterownik Luxus4 jest bardzo fajny. Nie widzę potrzeby zmiany na coś innego, jak dawali w dobrej cenie trzeba było brać. W domu byłaby tylko kwestia podmiany nawet samemu po wcześniejszym zrobieniu fotki co gdzie podłączyć, to banalnie proste.

Może u Ciebie zarządza bo u mnie na poniżej 26% jakoś nie ma zamiaru tylko ledwie kręci się i burczy nie wchodzi w obroty, nie ma przedmuchów nawet na 50% nawet dmuchawy nie załączy. Jak dam 27% to piec zaczyna gotować .Ludzie piszą że na 20% nawet chodzi. więc co jest grane?. Tak tylko na gwarancji serwis nie wpadł na pomysł, że to może być sterownik. Uczepili się dmuchawy i wymieniali z uporem maniaka kondensatory nawet ich nie sprawdzając. To nie ja powinnam wiedzieć co jest popsute od tego jest serwis żeby znalazł przyczynę i ją usunął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu ma do rzeczy, że dmuchawa 120 pod piec 20kW czy większy? Dmuchawą zarządza sterownik, taką dmuchawą też można kręcić wolno. Nie wiem jaka jest u mnie bo chyba tabliczka znamionowa jest na dole, więc musiałbym odkręcić dmuchawę żeby odczyt parametry, ale pewnie siedzi 120tka.

 

Poza tym istotny jest rozstaw mocowania dmuchawy do obudowy kotła. Jak te mniejsze dmuchawy są mniejsze to być może mają też inny rozstaw mocowania i zrobi się problem. Chyba, że to jest jakoś ustandaryzowane i wszedzie jest tak samo.

Do tego sterownik Luxus4 jest bardzo fajny. Nie widzę potrzeby zmiany na coś innego, jak dawali w dobrej cenie trzeba było brać. W domu byłaby tylko kwestia podmiany nawet samemu po wcześniejszym zrobieniu fotki co gdzie podłączyć, to banalnie proste.

Po co odkręcać wystarczy podłożyć lusterko i wszystko widać. Ja tak robię. Na małych obrotach nie podnosi klapki wirnik poniżej 25% chodzi tak jak na 5% nie łapie obrotów, a jak zrobię obciążnikami. że uniesie trochę to nie może zamknąć i klapka otwarta zostaje.Nadmieniam, że klapka chodzi bardzo lekko i swobodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te przedmuchy na ile sekund ustawione? U mnie jest 40 sekund i 21%,  tak z 20 sekund się rozkręca i kolejne 20 sekund ma żeby zrobić przedmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, dla mnie to wina dmuchawy i niczego innego. Z resztą jak przyjedzie dmuchawa to sobie przetestujesz na luxusie 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że nic nie rozkręca nawet dmuchawy nie włącza jakby prąd nie dochodził.

Mam jeszcze jedno pytanie.Czy u Ciebie te dwa kable które wchodzą z tyłu do pieca nie wiem co to chyba termik i coś tam . Mierzą temperaturę kotła tam są takie dwa.Czy one założone są równo? tzn. czy dwie końcówki są na tej samej długości ,czy ta niebieska jest bardziej wysunięta od tej metalowej.Jedna jest zalana w jakiś plastik, a druga koniec metalowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie wsuwasz na chama do końca i tak zostawiasz, obie razem, równo. Trzeba co jakiś czas sprawdzić czy się nie wysunęły bo one wchodzą bardzo luźno, za luźno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem, dla mnie to wina dmuchawy i niczego innego. Z resztą jak przyjedzie dmuchawa to sobie przetestujesz na luxusie 4.

Też myślałam o tym żeby przetestować ten sterownik na nowej dmuchawie. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie wsuwasz na chama do końca i tak zostawiasz, obie razem, równo.

Zauważyłam,że u mnie ta niebieska wysunięta jest o jakieś 0,5 cm od tej metalowej. Może tu tkwi problem. ale instalator tak założył. Od czego ta metalowa.Ona jest u mnie krótsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie wsuwasz na chama do końca i tak zostawiasz, obie razem, równo. Trzeba co jakiś czas sprawdzić czy się nie wysunęły bo one wchodzą bardzo luźno, za luźno.

U mnie ten niebieski jest wysunięty o jakieś0,5 cm przed metalowy.Ten w plastiku to termik ,a ten drugi to co? on jest jakby o 0,5cm krótszy nie kończą się w tym samym miejscu i może on nie dotyka i tu tkwi problem. U mnie ine są razem złączone tzn. jakby sklejone powyżej taśmą. O wysunięciu nie ma mowy bo je zaparłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest, to nic nie dotyka czubkami tylko one wchodza między ocieplenie z waty a ściankę kotła, ot cała filozofia. Rozwiązanie mega prymitywne i złe. Tak sobie kostrzewa wymyśliła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest, to nic nie dotyka czubkami tylko one wchodza między ocieplenie z waty a ściankę kotła, ot cała filozofia. Rozwiązanie mega prymitywne i złe. Tak sobie kostrzewa wymyśliła.

Na razie poczekam na dmuchawę i przetestuję to tak jak radzisz, a wtedy będę "dumać dalej. Może w poniedziałek już dotrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać a ten sterownik kupiony odeślesz.

 

Tak naprawdę u Ciebie dmuchawa powinno dmuchać non-stop. Każdy przestój to mega kiszenie i zamiast spalania masz utylizację. Masz za mocny kocioł te 14kW na swój domek. Przedmuchy nie rozwiązują problemu praktycznie w ogóle, to jest mega głupi wymysł.  U mnie sytuacja jest troszkę lepsza bo w drzwiczkach popielnika mam klapkę która jest uchylona na 2mm. Non-stop jest podawane powietrze pierwotne, które też przekształca się w tunelu dopalającym gazy we wtórne wg. zamysłu mózgów z Kostrzewy. Więc, jak u mnie zatrzyma się dmuchawa, przekroczy zadaną temperaturę to i tak piec dostaje non-stop świeże powietrze z zewnątrz. Te uchylenie 2mm nie gotuje mi kotła.

W Twoim przypadku zamysł powinien być taki, że dmuchawa pracuja non-stop nawet na 10%(tak przy 10% też podnosi klapkę w dmuchawie bo sprawdzałem) malutko, ale jak wsadzisz rękę do popielnika to te 10% czuć podmuchu delikatnego. Być może nie poprzez uchylenie tylko poprzez nieszczelność klapki. Bym musiał głowę do środka włożyć z latarką albo lusterko ;). Ta klapka perfekcyjnie raczej nie odcina powietrza, musi lecieć jakieś lewe. Ale jak za duża moc to i te 10% może gotować wodę w kotle. To wszystko trzeba przećwiczyć.  BTW, zdejmij klapę wymiennika bo tam pewnie wszystko "zarośnięte", sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik niedawno czyszczony ciąg dobry dym nie leci na kotłownię. To najmniejszy piec sds ogrzewa od 60- 160 m powierzchni ja mam 110m. A jak to zrobić żeby pracowała non stop. Żeby osiągnąć np 65 na kotle to dmuchawa musi chodzić szybciej np27. Jak dochodzi do zadanej np 65 to wentylator zatrzymuje się i stoi.Rozpalać na większej, a jak dojdzie do zadanej temperatury to na sterowniku przestawić np max 10 min 5?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu 65 stopni? Zgnije Ci kocioł. Ustaw temp. zadania 75 stopni. W Twoim przypadku trzeba tak ustawić temp. zadaną aby kocioł nigdy do niej nie doszedł metodą prób żeby dmuchawa non-stop dumchała nawet tym 10% podmuchem. Minimum to chyba 10% i wystarczy żeby dochodziło powietrze. Plus awaryjnie przedmuchy co 4-6 minut na 40 sekund jakby temp. zadana została przekroczona.  200 litrów to sporo, wydaje mi się, że 10% nie zagotujesz. Nie bój się wysokiej temp. zadanej, to tylko zdrowiej dla kotła. Masz zawór 4D i nim sobie ustaw temperaturę jaka ma lecieć na grzejniki. U mnie zadana jest 75 stopni i z racji bezwładności temp. oscyluje  ~80 stopni.

 

ps. te 10% to nie na sztywno tylko ostatni etap dochodzenia do temp. zadanej. O ile pamiętam u mnie to jest 10% Poniżej 10% dmuchawa się wyłącza co jest jednoznaczne z przekroczeniem temp. zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, najlepiej 90 stopni ustawić. A potem płacz bo rozwaliło kocioł. 75 to przeciągnie pewnie dośc mocno, u siebie ustawiam 60 i dobija po wyłączeniu nadmuchu do 72. Ale może Kostrzewa tak nie przeciąga, nie wiem, trzeba próbować. 65 wystarczy by nie było klopotów z kotłem, ważniejszy jest powrót bo jak na górze 75 a na dole 40 to i tak zgnije od dołu. Dlatego mam wpięty powrót z cwu i podgrzewa mi powrót kotła i nie ma duzych wahań między dołem a górą kotła. A ustawienia dla swoje tech st 32 mam takie: dmuchawa 1 bieg [nie ma % tylko biegi, albo 6, abo 10, ja mam w skali do 10 na 1], temp. załaczenia pomp 45, histereza 1, praca w podtrzymaniu 10 sekund, przerwa 4 minuty, i tyle. W menu serwisowym zminiłem temp. wentylatora na 37 [przy tej temp. jak braknie wegla zacznie wygaszać, fabrycznie jest 300 stopni]. A dmuchawa nie będzie wiała ciągle, nie w tym sterowniku, chyba, że wrzucisz 1 kg węgla i z niego chcesz ogrzać to wtedy będzie wyć ale temp. nie wzrośnie, jak kocioł pełny węgla to szybko dojdzie do zadanej, nawet jak ustawisz 80 ale odradzam. 60 - 65 wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.