Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Typ Dmuchawy Do Pieca Sds Ceramik 200 13,5 Kw


fox

Rekomendowane odpowiedzi

Piec pracuje ze sterownikiem luksus 4 i obecnie z dmuchawą WPA 120. Mam cały czas problem ze startem tej dmuchawy. Startuje tylko na 26- 27%. na niższych wartościach kręci się wentylator ale dmuchawa nie dmucha z potrzebną siłą i buczy. Czy nastawię na 10% czy na 20% to nie ma żadnej różnicy. Wydaje się że nie zmienia obrotów. Już raz był wymieniany kondensator  przez serwisanta i nadal problem pozostał. Piec już nie jest na gwarancji i dmuchawa też. A może to nie wina kondensatora. Słychać jak próbuje sterownik załączyć dmuchawę ale nie może jakoś zaskoczyć.Może coś w silniku nie tak uszkodzone uzwojenie. Jaka dmuchawa byłaby dobra do tego sterownika, jaki model?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czym walczysz? Kup na allegro nową sztukę, to grosze kosztuje ~150pln z przesyłką, na allegro od groma tego modelu. Jak to nie dmuchawa to możesz w ciągu 10 dni zwrócić bez podania przyczyny. Klapka swobodnie chodzi? nie zacina się?, nie jest zaklejona smołą?

Ja sam chyba kupię zapasową sztukę żeby leżała i w razie czego 3 miniuty i zmienione a mój ceramik ma już 6 lat, więc z dmuchową wszystko może się wydarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim gdybaniem nie dojdzie się nigdzie. Trzeba to zdjąć, dać do dobrego elektryka/elktronika i niech sprawdzi, co się dzieje. Może to regulator obrotów, a może sterownik ma "zimny lut", trzeba to sprawdzić. Jak juz kupować to można się pokusic o zestaw z funkcją PID, jest komplet dmuchawa i sterownik ale to wydatek ok. 600 zł w górę. Sam sterownik zwykły bez PID 200 - 400 zł zaleznie od modelu, firmy itd. Sama dmuchawa ok. 150 - 250 zł. Tylko trzeba zmierzyc ramke pod dmuchawą żeby pasowały śruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wszystko było nowe to dało się tą dmuchawą i tym sterownikiem pracować z mniejszą mocą ?

Widzę że sterownik steruję dmuchawą przez przekaźnik.

Zanim się zdecydujesz na wymianę wentylatora warto byłoby sprawdzić czy ten przekaźnik niema podpalonych styków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim gdybaniem nie dojdzie się nigdzie. Trzeba to zdjąć, dać do dobrego elektryka/elktronika i niech sprawdzi, co się dzieje. Może to regulator obrotów, a może sterownik ma "zimny lut", trzeba to sprawdzić. Jak juz kupować to można się pokusic o zestaw z funkcją PID, jest komplet dmuchawa i sterownik ale to wydatek ok. 600 zł w górę. Sam sterownik zwykły bez PID 200 - 400 zł zaleznie od modelu, firmy itd. Sama dmuchawa ok. 150 - 250 zł. Tylko trzeba zmierzyc ramke pod dmuchawą żeby pasowały śruby.

Sterownik Luxus 4 w sklepie fabrycznym kosztuje 459 zł nie wiem czy ma ten PId, ale za tą cenę to chyba ma . Tu na forum mają takie zestawy jak ja i mówią, że u nich to działa. Tą dmuchawę przywieźli mi razem z piecem to chyba powinno chodzić. Montował ten zestaw serwisant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wszystko było nowe to dało się tą dmuchawą i tym sterownikiem pracować z mniejszą mocą ?

Widzę że sterownik steruję dmuchawą przez przekaźnik.

Zanim się zdecydujesz na wymianę wentylatora warto byłoby sprawdzić czy ten przekaźnik niema podpalonych styków.

Właśnie od początku mi coś nie grało. Na gwarancji wymieniali mi kondensator w dmuchawie i problem z tymi obrotami cały czas był. Serwisant mówił, że tak ma być. Na forum piszą , że maksymalny nastaw 22% i wszystko chodzi. U mnie przy takim nastawie to wentylator się kręci ale tak jakby było zadane 5% nie może się załączyć żeby wskoczyć na obroty. Kręci się jak flaki z olejem i buczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wszystko było nowe to dało się tą dmuchawą i tym sterownikiem pracować z mniejszą mocą ?

Widzę że sterownik steruję dmuchawą przez przekaźnik.

Zanim się zdecydujesz na wymianę wentylatora warto byłoby sprawdzić czy ten przekaźnik niema podpalonych styków.

 

Właśnie od początku mi coś nie grało. Na gwarancji wymieniali mi kondensator w dmuchawie i problem z tymi obrotami cały czas był. Serwisant mówił, że tak ma być. Na forum piszą , że maksymalny nastaw 22% i wszystko chodzi. U mnie przy takim nastawie to wentylator się kręci ale tak jakby było zadane 5% nie może się załączyć żeby wskoczyć na obroty. Kręci się jak flaki z olejem i buczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WPA 120 silnik EBM i EMC też można do sterownika z PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik możesz kupić sobie inny, nie taki jaki masz, jak jest uciążliwy to nawet dla własnego zdrowia psychicznego warto zmienic, po co się męczyć stale? Ja uzywam Tech ST 32 i dmuchawa WPA 120, działa poprawnie wszystko. Ustawiony mam nadmuch na 1 bieg na 10 mozliwych czyli tak myślę 10% mocy i działa sobie. Przedmuchy też realizuje prawidłowo. Zestaw z PID jest z inna dmuchawa bo nie każda da radę pracować z PIDem, ale wtedy nadmuch pracuje cały czas tylko z różną siła, nawet na 1% może wiać a potem podnieść na 20 i znów zmniejszyć, obroty sa dobierane na podstawie danych z czujki temp. spalin i wody na kotle i tak kręci żeby utrzymac stały nawiew. Jak masz dać 450 zł za sam sterownik Luxus, to pomyśl, czy nie warto wziąć droższego zestawu PID, nic nie musisz ustawiać, tylko wybierasz paliwo węgiel czy drewno i temperaturę jaką chcesz, resztę sterownik dobierze siłe nawiewu tez sam ustawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że chyba kupię nowy sterownik. Mam pytanie.Czy ten sterownik który masz można zamontować na ścianie obok pieca?. Mój piec jest mały 14Kw i do tego na górze są dwie klapy. Jedna do  załadunku opału(wsad od góry), druga to do czyszczenia wymiennika . Nie ma miejsca aby zamontować na górze. I jeszcze jedno pytanie. Ile opału idzie na dobę, co jaki czas trzeba dorzucać i czym palisz?. Ja mam ten Luksus 4 był razem z piecem i nie mogę go ustawić. Jak większe obroty 27% to w piecu gotuje wodę jak mniejsze nastawię 20% to dmuchawa nie chce załączyć, kręci się i buczy, klapka się nie otwiera, palenisko wygasa( klapka luźno chodzi). Nie chce włączyć przedmuchów nawet na 50% a w instrukcji powinien od 20% Coś z nim chyba nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest na kotle ale jak się do ściany domontuje kawałek drewnianej półki to i na ścianie ujdzie, ważne, by czujniki w swoje miejsca trafiły. Ile opalu na dobę to zależy, jaki dom. Każdy kocioł tez inaczej spala. Akurat w moim wypadku przy kotle 14 kW i domem 100 m2 bez ocieplenia w mrozy -35 szło ok. 35 kg węgla, przy lekkich mrozach ok. 20 - 25 kg na dobę. Stałopalność najlepszą miałem 24 godziny, w te wielkie mrozy 14 godzin na pełnym zasypie. Pale węglem orzech I zmieszana z orzechem II kaloryczność 29 MJ. Jak masz większy kocioł i dom to i spalanie będzie większe, tu sterownik nie ma aż takiego wpływu. Z innych sterowników np. Euroster 11 WB można sprawdzić. Sterownik z funkcją PID sam steruje spalaniem i powietrzem więc nie trzeba tak sie męczyć by dobrac parametry. Tylko dmuchawa musi byc dopasowana do sterownia PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zuzycie węgla zależy tez od samego węgla więc to sprawa ściśle indywidualna. Jak z samochodami, dwa auta, ten sam silnik, jeden spala 6 litrów drugi 8. Zależnie od stylu jazdy. Tak samo z kotłami, jak chcemy w domku mieć bardzo ciepło to trzeba więcej spalić, tu nie ma reguł. Poprzedni kocioł miałem 12 kW i zużywał ok. 40% więcej węgla niż obecny 14 kW. Duże znaczenie ma sama budowa kotła i zdolnośc odbioru ciepła ze spalin. Dlatego trzeba dość często czyścić wymiennik z sadzy i pipiołu, nawet co 3 - 4 dni, dla dobra kotła i portfela. Raz na tydzień to minimum. Sterownik z PID jest opisany w temacie Kolegi Łysego. https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17791-sterownik-pid-i-nadmuch-w-kot%C5%82ach-g%C3%B3rnego-spalania/ Poczytaj, zorientuj się. Producenci obiecuja spadek zuzycia węgla nawet o 20% ale ja byłbym ostrożny. Fakt jednak, że obsluga jest prostsza bo sprowadza się do wyboru paliwa i ustawienia temperatury a reszta sama się wieje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STEROWNIK ST - 24 SIGMA Mam prośbę. Czy możesz zerknąć na ten sterownik. Czy on się nadaje do mojego pieca i dmuchawy WPA 120. Ma sterować u mnie tylko dmuchawą i pompą co. Nie mam podłogówki ,ani termy do podgrzewania wody. Nie mam też gdzie wkładać czujki do temperatury spalin, do temperatury kotła jest z tyłu kotła wejście. A zresztą to się na tym nie znam. Jestem kobietą której przyszło się palić w tym wstrętnym piecu. Zależy mi na takim sterowniku, żeby samej dobrać ustawienia ponieważ na tym co mam nic nie mogę zrobić. Chcę żeby był prosty jak budowa przysłowiowego cepa, ale i też taki żeby zwalniał obroty przed zadaną temperaturą. Jak nie ten to jaki byś polecił?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry sterownik z modulacja nadmuchu - na każdy stopień spadku temp. zwiększa obroty, potem zmniejsza o 1 bieg na każdy stopień. Powinien działac z dmuchawą wpa 120 ale dopytaj w sklepie. Ja mam 2 pompy więc uzywam ST 32, krótko uzywałem też ST 28, oba są dobre i łatwe w ustawianiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko sprawdź typ połaczenia do dmuchawy, czy jest takie komputerowe czy inne, żeby pasowało. A jak na ścianę ma byc to czujka temp. kotła musi być do rury przymocowana tej wychodzącej z kotła z gorącą wodą. Jak styknie to w studzience na czujnik, o ile taka jest, jak nie to na rurze i będzie dobrze. No i nie mogą dotykać gorącego przewody ale to oczywista oczywistość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko... :angry: U mnie w dmuchawie to zwykły długi sznur bez końcówki żadnej same druty na końcu :o  .Jak to zamontować :blink: . Trzeba będzie chyba dokupić sznur z końcówką gdzieś takie widziałam chyba 10 zeta kosztował. A jakie wejście jest w sterowniku, bo przypuszczam, że w tej serii to wszystkie mają takie samo. Jakie jest u Ciebie?. Przepraszam, że zawracam Tobie głowę, ale mam już tego dość. "Nerw" mnie bierze bo na podwórku ciepło można by było trochę przepalać ,a ja muszę palić piecem gazowym- dobrze, że jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   A koniecznie musisz palić na dmuchawie ? Mam kocioł prawie identyczny jaK Twój i palę na naturalnym ciągu. Jak nie masz miarkownika to możesz sterować ręcznie odpowiednio ustawiając szczelinę w klapce w dolnych drzwiczkach. Na początku bedzie trochę z tym zabawy ale potem to ogarniesz. Sterownik zostaw do obsługi pompy co. Uwierz, że masa ludzi obywa się bez tego cudu techniki jakim jest dmuchawa. Ja mam i nie korzystam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do Warmeta Ceramika jakoś nie widze miejsca na miarkownik. A jak źle szczeline Koleżanka ustawi, to jej się kocioł rozhuśta i kto wtedy będzie płakał? Jak się nauczyła na dmuchawie to niech tak będzie. No i jakaś półka na sterownik bo na wisząco nic nie zobaczysz, on jest do pracy na poziomo, ale to mały problem, kawałek deski, 2 kątowniki metalowe, 2 kołki rozporowe i śrubki do przykręcenia deski do kątowników i półka gotowa. Jak wspomniałem miejsce musi byc takie, by czujniki sięgały i nie dotykały dorącego ani nie przeszkadzały kable przy czyszczeniu kotła. Może cos pomogłem, w razie czego napisz.  http://www.domer.pl/przewod-zasilajacy-wtyczka-2-metry.html   Taki przewód potrzebujesz. Eletryk albo ktos kto sie zna podłaczy to i będzie działać, sterownik ma złacze z dziurami a Ty potrzebujesz wtyczki z takimi bolcami jak podałem w linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czemu od razu kupować sterownik? Skoro działa to pewnie wina w dmuchawie, coś z nią jest nie tak. Najpierw sprawdzić dmuchawę a dopiero na sam koniec sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanka miała sprawdzać dmuchawe u elektryka więc jak mniemam jest z nia wszystko w porządku skoro szuka sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.