Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połączenie Wymiennikiem Ciepła Z Zaworem 4D


Tri

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem laikiem w sprawach CO. W tym roku zainstalowałe kocioł CO POLSPAW 25 kW, wymiennik ciepła oraz zawór 4d. Proszę o opinię czy firma dobrze wykonała instalację kotła, wymiennika i zaworu 4d. Po krótkie eksploatacji tej instalacji mam pewne wątpliwości czy aby to dobrze wykonali . W załaczeniu przesyłam schemat mojej instalacji.

Schemat_CO.doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co jest stosowany wymiennik, jakiś konkretny powód czy sugestia firmy montującej?

 

Instalacja przekombinowana, jeśli oczywiście nie ma jakiegoś uzasadnienia dla stosowania np. wymiennika, o których nie wiemy. Problemy może sprawiać zawór 4D, który nieodpowiednio ustawiony nie pozwala wymiennikowi na odbiór ciepła co w efekcie może wpływać na pracę kotła, itd.

 

Jakie konkretnie wątpliwości albo objawy skłoniły Cię do przyjrzenia się instalacji?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zastosowania wymiennika istnieją przesłanki o których wiemy wszyscy :o W ten sposób można legalnie zastosować kocioł na paliwa stałe i instalację zamkniętą po stronie grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zastosowania wymiennika istnieją przesłanki o których wiemy wszyscy :) W ten sposób można legalnie zastosować kocioł na paliwa stałe i instalację zamkniętą po stronie grzejników.

 

 

Racja, racja ale każda instalacja ma swoje wady i zalety. Ta otwarta bez wymiennika też działa w wielu miejscach i jest.... tańsza o wymiennik :o Są sytuacje kiedy nie da się uniknąć zastosowania wymiennika to też wszyscy wiemy. Stąd moje pytanie....

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę inaczej odczytałem Twoje pytanie :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawor 4d raczj tu jest nie potrzebny ale wymiennikk jak najbardziej gdyz instalacja w ukladzie zamknietym jest bardziej sprawna i sie nie zapowietrza. Zamiast 4d zastosowal bym tu tylko eurostera ktory by sterowal instalacja

 

 

Wymiennik też będzie miał straty w związku z tym sprawność również się nieco obniża.

 

Zawór 4D zapewne w założeniu instalatorów miał pełnić rolę regulatora temp. wody podawanej na grzejniki a tym samym regulacji temp. w domu. Można to zrobić Eurosterem sterując tylko pompką, bez zaworu. Czy jest to lepiej, opinii jest na ten temat mnóstwo na forum, jak już ktoś ma takie sterowanie to jest ok.

 

Można było zrobić tą instalację inaczej, może lepiej na pewno taniej ale skoro wydałeś już pieniądze to jakiekolwiek zmiany pociągną za sobą dodatkowe koszta a to co masz powinno spełniać swoją rolę.

 

Napisz co spowodowało Twoje wątpliwości co do poprawności instalacji?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwość co do miejsca zainstalowania pompki za zaworem 4d.

 

Mam pytanie do MJK. Czy możesz mi powiedzieć jak powinna być dobrze wykonana moja instalacja.

 

Tak jak napisałem wcześniej ta instalacja powinna chodzić bez problemu. Pompka jest wstawiona w dobrym miejscu, gdyby była przed zaworem mogłaby się zdarzyć sytuacja zamknięcia zaworu i uniemożliwienia poprawnej jej pracy a w skrajnym przypadku do uszkodzenia pompki.

 

Co do zmian i propozycji za mało danych. W celu podniesienia komfortu obsługi mógłbym jedynie tak jak sugerował kolega powyżej zaproponować sterowanie sterownikiem pokojowym np. Eurosterem bezprzewodowym, wówczas można byłoby "odzyskać" zawór i mieć możliwośc sterowania temperaturą w domu "z kuchni" :o bez konieczności ręcznego sterowania zaworem

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem instalacja jest wykonana poprawnie z malymi watpliwosciami co do zaworu 4d. Jezeli instalatorowi zalezalo na obnizeniu temperatury w instalacji to rozumie jego zastosowanie i popieram ten wariant.Ale patrzac z innej strony mam na mysli koszty mogl rownierz zastosowac najprostsze wyjscie stosujac termostatyczny zawor mieszajacy TZM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolego masz swietnie zrobioną instalacje ale pytam tak prywatnie po co do samochodu 6 kół ???????

a konkretnie po co ten zawór poprostu go wywal wymiennik w tym momencie spełnia swietnie swoją role zabezpiecza powrót pod wzgledem temperatuty stabilizuje prace tylko jedno pytanie czy masz głowice na grzejnikach ?

jesli tak to ok jesli nie i niechcesz miec to pompe wysteruj jakims eurosterem albo cos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.