Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Ustawieniu Cichewicz Futura Econo Mini 16Kw


damians1980

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem na forum nowy i nie ukrywam,że sprowadziły mnie tutaj problemy z prawidłowym ustawieniem kotła Cichewicz Futura Econo Mini 16kW ze sterownikiem RK-2006L2. Właścicielem kotła jestem od niedawna, zamieszkaliśmy też niedawno w domu, który ogrzewa powyższy kocioł. Piec podłączał serwisant, robił pierwsze uruchomienie i on również ustawiał parametry, takie "z grubsza". Wszystko było w porządku dopóki była grzana tylko woda w baniaku,bo generalnie nie zwracałem strasznie uwagi na zużycie groszku. Było dość ciepło,więc przepalane było tylko w kotle co jakiś czas. Aura jednak się zaczęła zmieniać i zacząłem palić w kociołku normalnie, z podawaniem temperatury na grzejniki no i zaczęły się problemy...Piec ewidentnie nie dopala paliwa,jak znowu zwiększę moc wentylatora, to słabo osiąga temperaturę. Ogólnie to nie mam żadnego doświadczenia z takimi kotłami,ale jedna rzecz nie daje mi spokoju - po jakiego grzyba zostawiony jest prześwit pomiędzy talerzem a retortą. Zastanawiam się,czy tego nie zaślepić. Czy mógłby ktoś z Was rzucić okiem na ustawienia mojego pieca i mniej więcej je skorygować?Będę  bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.

 

Kupuję groszek z kopalni Bobrek na składzie na Swojczycach we Wrocławiu.

 

Oto moje ustawienia:

Temperatura zadana kotła: 65st

Czas powtarzania podawania paliwa: 30s

Minimalna dawka paliwa: 5%

Dawka paliwa: 15%-18%

Czas podawania w podtrzymaniu- 30s

Czas postoju w podtrzymaniu - 15min

 

Minimalna moc wentylatora - 10%

Maksymalna moc wentylatora - 35%

Przewdmuchy wentylatora - Nie

Opóźnienie wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu - 20%

Obroty wentylatora przy zapalaniu - 20%

Czas chłodzenia zapalarki - 5s

Testowanie braku opału - Tak

Temperatura testu braku opału - 40st

Czas testu braku opału - 30min

Test zapłonu podajnika - Tak

Temperatura zapłonu podajnika - 85st

Czas napełniania podajnika - 10min

Cofanie paliwa - tak

Czas cofania paliwa - 2s

Czas zapalania paliwa - 10s

Tryb załączania pompy CO - Term

Okresowe załączanie pompy CO-  tak

Czas okresowego załączania pompy CO - 2min

Tor CWU - jest

Podwyższenie temperatury przy grzaniu CWU - 5st

Histereza grzania CWU - 5st

Wybieg pompy CWU - Nie

Temperatura minimalna kotła - 50st

Temperatura maksymalna kotła - 80st

Histereza pracy kotła - 2st

Histereza ochrony kotła -2st

Temperatura przegrzania kotła - 90st

Modulacja mocy - Nie

 

Dodam jeszcze,że klapka powietrza wentylatora jest otwarta w połowie,ale kombinacje z jej położeniem niewiele dały.

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam od 2 lat Future Econo Mini 21kw. Jest to mój pierwszy piec więc zacząłem go użytkować bez żadnego doświadczenia. Pierwszy sezon to była jedna wielka katastrofa. Problemy z osiąganiem temp., koszmarne spalanie, spieki, żużel i "kalafiory" wychodzące z retory, ekogorszek chyba z wszystkich źródeł z okolicy a efekt ten sam, Kilkakrotnie wzywany instalator nie potrafił poprawnie ustawić pieca,  w koncu zacząłem palić czeskim brunatnym bo nie wyrabiałem kasowo. Dopiero po nocach spędzonych na różnych forach zacząłem eksperymentować z ustawieniami i jak sie okazało tu właśnie tkwił problem. Drugi sezon paliłem mieszanym w stosunku 1/3 brunatny, 2/3 kamienny. Od tygodnia palę juz tylko ekogroszkiem polski. Dom 138 m2 + 21 m2 garaż. Ogrzewnie 100% podłogówka + 2 grzejniki w łazienkach.

 

Moje ustaiwienia pieca, ciągle w fazie drobnych zmian.

Temperatura zadana kotła: 54 st (z racji podłogówki)

Czas powtarzania podawania paliwa: 60s

Minimalna dawka paliwa: 15%

Dawka paliwa: 18%

Czas podawania w podtrzymaniu- 25s

Czas postoju w podtrzymaniu - 20min

Minimalna moc wentylatora - 10%

Maksymalna moc wentylatora - 15%

Przewdmuchy wentylatora - Tak

Czas przedmuchu 20 s co 10 min

Temp CWU 45

Podwyższenie temperatury przy grzaniu CWU - 4st

Histereza grzania CWU - 5st

Wybieg pompy CWU - Tak

Temperatura minimalna kotła - 49st

Temperatura maksymalna kotła - 75st

Histereza pracy kotła - 4st

Histereza ochrony kotła -5st

Temperatura przegrzania kotła - 85st

Modulacja mocy - tak (przy wyłączonej modulacji podaje i dmucha z ustawiem max)

Przesłona wentylatora uchylona na 1 cm.

Piec dochodzi do 65 st po przejściu w stan podtrzymania, w stanie pracy schodzi do 48 st i potem rośnie, popiół ładny (w porównaniu do lat poprzednich) minimalne spieki, trochę wg. mnie za dużo sadzy w komorze spalania ale jak pisałem wcześniej ciągle eksperymentuje. Moje rady od palacza amatora: utrzymuj kopiec na palniku, dmuchaj nie za mocno żeby płomień nie był poszarpany i nie za słabo żeby nie dymiło, czyść regularnie piec.

Pozdr. Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Dzięki za odpowiedź. Wygląda na to,że niewielu jest użytkowników tego kotła,albo tak niewielu ma z nim problemy;-) Zdemontowałem ten talerz, bo nie dawało mi to spokoju, okazało się że sznur się podwinął i wygląda na to że dostawał lewego powietrza. W ogóle ten talerz jakoś nie był centrycznie ustawiony, no ale poprawiłem go. Odkręciłem również od spodu nakrętkę od pokrywy kanału nadmuchowego i wysypała mi się stamtąd masa żużlu. Po wykonaniu tych czynności odpaliłem piec i mogę powiedzieć,że groch spala się zdecydowanie lepiej. Bez żadnej rewelacji, ale o wiele lepiej niż było. Spieków zdecydowanie mniej, ale bardzo krótko piec znajduje się w stanie podtrzymania. Dzisiaj np. przy plusowych temperaturach piec był maksymalnie 20 minut w podtrzymaniu. Reszta tryb praca. Jak na razie mam w podajniku groszek z Bobreka i z tego co wyczytałem to kiepski groszek, spieka się i zostawia masę sadzy. Piec czyściłem i faktycznie sadzy co niemiara. Spróbuję pokombinować jeszcze z tymi ustawieniami na tym groszku. 

W sumie nie ma tego złego...browarek i do kotłowni ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No forum mają po byku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na forum jest przedstawiciel firmy https://forum.info-ogrzewanie.pl/user/58723-cichewicz/ 

może warto go wywołać do odpowiedzi, napisz do Niego PW (może zależy mu na czymś więcej niż tylko na reklamie swoich produktów :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leszkowaty chyba  jestes nie poważny...

koleś kupił kocioł i teraz ma sie jeszcze prosic na PW na jakimś obcym forum o pomoc w ustawieniu kotła...

to jest jakas paranoja...

zapłacił za kocioł i ma mieć go ustawionego od A do Z...

niech dzwoni do firmy i niech mu go ustawiaja...

podobno cichewicz to porzadna firma wiec nie powinno byc z tym problemów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro @ damians1980 utworzył ten wątek szukając pomocy na "naszym forum" to morze oznaczać że pominął krok z telefonem do serwisu albo nie otrzymał tam pomocy.  PW miało służyć poinformowaniu przedstawiciela o tym temacie i nakłonieniu do zabrania głosu (być może zbyt dużego skrótu myślowego użyłem w poprzednim poście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

No to się raczej rzadko zdarza,żeby firma po zakupie produktu strasznie przejmowała się klientem ;-) U nas to średnio działa, ale faktycznie ten krok pominąłem i napisałem bezpośrednio tutaj. Kocioł ustawiał mi sympatyczny gość od Cichewicza, kotłownię również on mi wykonywał, więc może się poczuje żeby coś pomóc. Jak na razie to założyłem,że problem spiekania, bierze się z właściwości groszku z tej kopalni. Posiłkowałem się dzisiaj ustawieniami i sugestiami Dhamiana i spieki nie są już tak wielkie, aczkolwiek są cały czas. W przyszłym tygodniu mam nadzieję wypalić ten ekogroszek i kupić 4 worki z innej kopalni i w innym miejscu i wówczas zobaczę co się będzie dziać. Mogę tylko powiedzieć,że obecny groszek zostawia niesamowicie dużo sadzy. No i spieka się. 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Jeżeli masz u siebie kaloryfery to ustaw większą temp. zadana kotła może wtedy będzie dłużej w podtrzymaniu, i zwróć uawgę ile masz węgla na palniku w momencie uruchomienia trybu praca, nie może go byc zbyt mało bo podajnik długo będzie usypywał kopiec i długo będziesz czekał na właściwy płomień, a bez płomienia dmuchawa będzie wychładzać piec.

Pozdr.Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecny groszek zostawia niesamowicie dużo sadzy

 

jak dużo sadzy to nie wina groszku tylko złego procesu spalania tego groszku...

http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/4-proces-spalania/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

No nie da się ukryć,że proces spalania jest do kitu, ale cały czas nad tym pracuję. Dzięki za podanie na tacy artykułu na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też jestem użytkownikiem w/wym. pieca co już opisywałem  w poście https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/9568-cichewicz-futura-econo-mini-16kw/ teraz będę grzał tak naprawde pierwszy sezon ale jużnasuneł mi sie kilka pytań.

 

A teraz od początku

 

dom 137m+20m garaż z poddaszem mieszkalnym - ocieplony 10cm styropian

12 grzejników na 11 głowice termostatyczne ustawione na 21 stopni.

podłogówka w łazience na górze i  na dole: łazienka, wiatrołap, kuchnia i kawałek korytarza

 

piec cichewicz futura econo mini 16kw + sterownik/termostat pokojowy (temperatura na dole w salonie ustawiona na 21.2)

 

Węgiel: RETOPAL

 

Moje ustawienia:

temp. zadana 50st.

czas powt. podaw paliwa 40s

minimalna dawka paliwa 5%

dawka paliwa 14%

czas podawania w podtrzymaniu 20s

czas postoju w podtrzymaniu 10min

 

minimalna moc wentylatora 6%

maksymalna moc wentylatora 15%

przedmuchy wentylatora TAK

czas przedmuchu 20s

czas przerwy przedmuchu 15 min

opóź. wył went. w podtrzymaniu 20%

obroty went. przy zapalaniu 20%

czas chłodzenia zapalarki 120s

testowanie braku opału TAK

temp. testu braku opału 28st.

czas testu braku opału 240min

test zapłonu podajnika TAK

temp. zapłonu podajnika 85st

czas napełniania podajnika 10min

cofanie paliwa NIE

czas cofania paliwa 2s

czas zapalania paliwa 300s

tryb załączania pompy C.O. AUTO - (no i właśnie tutaj pierwsze pytanie Co stosować AUTO CZY TERM, na auto całe grzejniki ciepłe (gdy głowica termostatyczne sie otworzy) na term (gdy głowica termostatyczne sie otworzy) ciepłe do połowy i pompa włącza sie co 2 minuty)

okresowe załączanie pompy C.O. TAK (czy wybraćTAK czy NIE - ale czy wtedy na dole sterownik tygodniowy nie włączy pieca do póki temp spadnie poniżej zadanej a na górze może juz być o wiele zimniej)

czas okres. zał. pompy C.O. 2min - (jak wybadać dobry czas i czy nie zabije to pompy CO i czy przypadkiem ta metoda nie będzie najlepszym kompromisem )

tor CWU JEST  - (co jest ekonomiczniejsze priorytet grzania cwu czy nie - bo jak jest bez priorytetu to wyglądało jak by nie mógł zagrzać wody w bojlerze do temp 44stopni)

temp minimalna kotła 46st. - było 42 ale jak zaczynał pracować to spadał nawet do 39 wiec podniosłem - teraz przy 45 wchodzi w tryb praca.

temp. maksymalna kotła 90st.

histereza pracy kotła 3st

histereza ochrony kotła 2st

temp. przegrzania kotrła 98st.

modulacja mocy NIE

ustawienia serwisowe NIE

ustawienie producenta NIE

 

osłona wentylatora przysłonięta na maxa wlot powietrza ma możę 1,5 cm.

 

jako świeży palacz rozumuje w następujący sposób - dąże do tego aby piec po osiągnięciu tem zadanej był jak najdłużej w podtrzymaniu i żeby na retorcie był odpowiedni kopczyk by ponowny start w prace był nieopóżniony przez dokładanie paliwa.

 

- u mnie też zauważyłem szczelinę pod  uszczelnieniem retorty - mogłem tam bez wysiłku włożyć ostrze noża. Na tą chwilę uszczelnione.

- czasem nie dopala groszku z tyłu retorty.

- kombinuje z czasem podawania i przerwą w podawanie celem eliminacji / zmniejszenia spieków, które i tak są mniejsze niż rok temu.

- zauważyłem ze mam pompe C.O. ustawioną przez instalatora na II bieg (biegów III) - czy przełączając na I przy takiej temp. jak teraz spowoduję, że piec będzie wolniej sie wychładzał.

 

- aha nad moimi podłogówkami nic nie czuwa nie mam zaworów mieszających itp. tylko, że rurki od podłogówki mam co 20cm a nie co 10 (tak mi tłumaczył hydraulik) - kupiłem juz z opdłogówką wiec nie krzyczcie, że żle bo nie miałem na to wpływu.

 

- mam zawór 3D, żeby powrót do pieca był ciepły.

 

- czy na grzejnikach łazienkowych montuje sie termostaty ?  bo ten grzejnik jest gorący + podłogówka w łazience = SAUNA. Grzejnik z założenia złuży do suszenia jak był pusty to zakręcałem ale zaczeło mi juz kapać z zaworu jak zakręcoy.

 

Teraz w ciągu dnia grzejniki zimne. ciepłe tylko podłogówki i wieczorem jak temperatura na zew. spada to  w pokojach grzejniki zaczynają grzać. Czyli na dniu piec grzeje CWU i wode w pionach a i tak spalanie mam w granicach 18-19kg moim celem na początek jest 17kg co dało by mi cały tydzień pracy na jednym zasobniku.

 

Zaczołem prowadzić ręczne statystyki w excelu to będzie można jakieśkonkretne wnioski wysnuć i ew. porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okresowe załączanie pompy C.O. TAK (czy wybraćTAK czy NIE )

----> jaki masz rozdział zasilania- górny czy dolny ?

jeśli masz górny to możesz mieć na TAK

jeśli masz dolny to możesz mieć na TAK, ale pod warunkiem że masz założony zawór różnicowy pomiędzy zasilaniem a powrotem... nie mylić czas z zaworem różnicowym przy pompie CO (tzw. bajpasem)...no albo bedziesz pamietal zeby ktorys z grzejnikow byl zawsze odkrecony

 

dąże do tego aby piec po osiągnięciu tem zadanej był jak najdłużej w podtrzymaniu i żeby na retorcie był odpowiedni kopczyk by ponowny start w prace był nieopóżniony przez dokładanie paliwa.

no cóż - tak robi najwięcej osób... jest jeszcze inne podejście stałopalne,ale przy sterowniku który posiadasz nie będzie ono raczej do uzyskania więc uznajmy że dobrze rozumujesz dla częsci palaczy...

pamiętaj jeszcze o tym, że sterownik powinien pilnować temperatury powrotu... nie wiem czy twoj sterownik pilnuje temp. powrotu - zadzwon do tych co ci go sprzedali i zapytaj... jesli sie okaze ze nie pilnuje temp powortu to zaloz sobie zawor 3d termostatyczny wyregulujesz sobie nim odpowiednia temp. powrotu... gdyby temp spadala to zawór bedzie otwierał krótki obieg tzw. kotłowy... ogolnie jesli miales piec montowany przez tych ekspertow od cichewicza to problemu byc nie powinno... oni na pałe zawsze robią jeden i ten sam schemat...

 

zanim zaczniesz sie bawic ustawieniami postaraj sie zrozumiec jak twoja instalacja dziala i czy nie wymaga ona poprawek... jesli instalacja jest poprawna to wtedy mozna zaczac sie bawic z ustawieniami...

 

pompę CO to najlepiej założyć adaptacyjną... będzie się ona dopasowywała sama do panujacego ciśnienia w układzie... jak ustawił na 2 to po prostu wybrał po środku... u siebie obserwuje zróżnicowany przepływ od 0,1 m3/h do 0,4m3/h...

opory cisnienia zmieniaja sie dynamicznie wiec nie bedziesz w stanie ustawic odpowiedniego biegu...

 

nie powinno kapac z zaworu jak jest zakrecoony...

 

spalanie jest pochodna wielu czynników... wynika przede wszystkim z zapotrzebowania na cieplo... podaj jakie masz zapotrzebowanie na cieplo a bedzie mozna wyliczyc teoretyczna ilosc wegla potrzebna do spalenia w najmrozniejszy dzien w sezonie jako odniesienie..

 

jesli chodzi o statyski i chec porownania to wejdz tutaj https://esterownik.pl/zdalny-dostep choc trudno bedzie porownywac bo kkazdy dom to rozne zapotrzebowanie na cieplo i rozne nastawy np. temp dziennych czy okresów tygodniowych gdzie temp. grzania jest obnizona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- rozdział zasilania z tego co sięzorientowałem to mam górny. na parteże i na pięrze mam skrzynki z "pionami" i odpowietrzenia.

 

- jak ustalić zapotrzebwanie na ciepło? Z charakterystyki energetycznej budynku ?

 

- mój piec nie pilnuje temperatury powrotu (musiałbym wyłączyć CWU i czujnik podpiąć w powrót) ale mam zawór 3D c prawda nie termostatyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak ustalić zapotrzebwanie na ciepło? Z charakterystyki energetycznej budynku ?

http://cieplowlasciwie.pl/start

 

mój piec nie pilnuje temperatury powrotu (musiałbym wyłączyć CWU i czujnik podpiąć w powrót) ale mam zawór 3D c prawda nie termostatyczny.

to kup zawór 3d termostatyczny (150zł) i go załóż koniecznie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

No i kontynując temat ustawień - po zmianie groszku jest on dopalany, są minimalne spieki no i teraz mogę próbować z ustawieniami. Serwis Cichewicza się na mnie wypiął - mogą ustawić kocioł - za opłatą i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Panów z Cichewicza nic nie zmobilizuje :-) Nie ma się co nawet szarpać, bo szkoda nerwów. Gdyby zapłacić $ to ktoś przyjedzie, nie ma problemu. Ale za darmo to się nie za bardzo da. I tyle w temacie.

 

Dodam tylko,że wypaliłem Pieklorza Piekary Śl. ze składu na Swojcu we Wrocławiu, spala się o niebo lepiej niż Bobrek, jutro jadę do Nadolic, bo ponoć mają fajny,suchy groszek. Zobaczymy co to za wynalazek;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

WItam po przerwie.

 

JAk wasze zmagania z Cichewiczem.

 

Ja zaczołem sezon optymistycznie 25.10.2014 i średnie dobowe spalanie wynosiło od 14kg/dobę do 19,5kg/dobę przez pierwsze 3 tygodnie.

Potem wraz ze spadkiem temperatury nawet 25kg na dobę przy -10 stopniach.

 

Nie mogę sobie dać rady z jedną rzeczą - na dniu jak zaglądam do pieca i z reguły termostat pokojowy osągnął temp. zadana to węgiel spala sie w miarę ładnie natomiast po nocy na palniku są twarde spieki, których czasem nie mogę rozbić pogrzebaczem bo piec w nocy chodzi więcej w pracy. Kombinuję z nadmuchem zmniejszam , zwiekszam i nic.

 

Jak to ugryźć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam! Jak Wam idzie palenie w Cichewiczu? U mnie przez sezon letni i jesienny ( po dziś dzień ) generalnie bezproblemowo - spalanie się ustabilizowało, ale zobaczymy jak będzie gdy przyjdą mrozy. Do tego czasu paliłem Retopalem, przy prawie całkowicie przymkniętej przysłonie wentylatora i jego mocy max na 8% . Tylko że jak przyjdą mrozy, to trzeba będzie zwiększyć moc pieca i pewnie zaczną się cyrki.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! 

 

Rozwiązanie moich wszystkich problemów było banalne. "Fachowiec" na dolny śląsk od Cichewicza zamontował mi nieoryginalną przesłonę wentylatora, dlatego w maksymalnie zamkniętej pozycji miałem jakieś 30mm prześwitu. Byłem u kolegi z podobnym kotłem - klapka ma możliwość 100% zasłonienia prześwitu. U drugiego to samo. Po dorobieniu przesłony i regulacji podawania powietrza problemy ustały. 

 

Moja uwaga - gdybym wiedział, że serwis Cichewicza jest tak dziadowski - nie kupiłbym tego pieca. 

 

Dodaję zdjęcie wentylatora i przesłony, którą zrobił mi "fachowiec" . 

 

Załamka.

 

post-60029-0-64683800-1448602565_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.