Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Usprawnienie Procesu Spalania W Kominku Z Płaszczem Wodnym


macx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam kominek z płaszczem wodnym tak i jak na rys:

post-32722-0-03929900-1413637429_thumb.jpg

 

 

Planuję go trochę usprawnić (tzn. proces spalania). Sugerując sie tym co piszecie chciałbym zmienić sposób podawania powietrza. W chwili obecnej powietrze pierwotne jak i wtórne mam podawane przez ruszt żeliwny od dołu. PP jest podawane z zewnątrz przez przepustnice automatyczną natomiast PW jest z domu przez regulowany ręcznie szyberek. Chciałbym to zmienić tzn zrezygnować z rusztu i PP podać na drewno przy tylnej ściance kominka a PW chcę podawać ramką metalową z otworami która będzie umiescowiona dookoła drzwiczek. Rys poniżej

Proszę o opinię czy takie rozwiązanie ma sens ewentualnie co zmienić?

post-32722-0-88186500-1413637453_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze pierwotne jest potrzebne do palenia się opału a powietrze wtórne do dopalania gazów powstałych w procesie spalania.

Jedno i drugie trzeba podać we właściwe miejsce.

Czyli PP tam gdzie powstaje ogień z drewna a PW w tam gdzie są gazy przeznaczone do dopalenia.

Podejrzewam że bez zmiany sposobu palenia dużo zmian z podawaniem PP i PW nie wymyślisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A tu jednak Grażdanin proponuje wewnętrzny system wentylacyjny.

Troszkę czasu minęło ale gdzieś omawialiśmy rurowy ruszt do kominka, którego zadaniem było uzupełnienie deficytu powietrza w tylnej części kominkowego paleniska. Swoją drogą jeśli rozwija się nam epidemia podawania w kotłach podgrzanego powietrza, to może i w kominkach coś by to dało. Sam kominka nie mam, ale po kumotersku jestem bardzo zainteresoawany takimi próbami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu, PP powinno być podane w okolice drewna, od spodu, aby je dobrze spalić, zaś PW tak jak narysowałeś.

W chwili obecnej coraz więcej pojawia się kominków bezrusztowych, więc gdzie tam jest podawane PP. A może podawać powierze na tylną ściankę kominka ale na całej wysokości??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnich kadrach filmu w prawym, górnym rogu wnętrza pieca widać popękaną ceramikę.

Sambor, powietrze niekoniecznie musi iść z dołu.  Przecież w kominkach stosuje się tzw,,zimną szybę", gdzie powietrze podaje się otworami nad szybą. Zimne powietrze spływa w dół, wzdłuż szyby i chroni ją przed zabrudzeniem. Gdzieś widziałem palenisko na drewno, gdzie powietrze podawano dwoma podziurawionymi rurami w górne krawędzie przestrzeni paleniska, a wylot spalin był w tylnej ścianie do dopalającego kanału.

Macx, co jest nie tak ze spalaniem w kominku, że chcesz go usprawniać? Czy palenisko ma jakieś wyłożenia z szamotu lub wermikulitu, czy gołe blachy płaszcza wodnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sambor, powietrze niekoniecznie musi iść z dołu.  Przecież w kominkach stosuje się tzw,,zimną szybę", gdzie powietrze podaje się otworami nad szybą. Zimne powietrze spływa w dół, wzdłuż szyby i chroni ją przed zabrudzeniem. Gdzieś widziałem palenisko na drewno, gdzie powietrze podawano dwoma podziurawionymi rurami w górne krawędzie przestrzeni paleniska, a wylot spalin był w tylnej ścianie do dopalającego kanału.

 

 

Ale powietrze do palenia musi trafić do paliwa  a nie jak kolega rysuje do komina, może być podane od góry, ale to sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem -

 przecież w  palenisku jest ruch gazów do góry, co będzie jak zacznie się palić przy samej szybie?

Najczęstszym rozwiązaniem jest PW z zewnątrz domu pod ruszt a PW podawane jest z dołu szyby i przepływa do góry -

chroniąc szybę przed zabrudzeniem i dodatkowo się nagrzewając.

 

Aby poprawić jakość spalania to przydałaby się wykładzina paleniska z szamotu np 3cm i na pewno ochrona powrotu przez odpowiedni zawór termostatyczny zamontowany na powrocie do kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szamotem mam wyłożone boki kominka na wys 12 cm. Skoro mam włożony deflektor droga spalin jest wydłużona i w taki wypadku PP podane by było od góry (pod deflektor). Tak jak to opisują niektórzy producenci kominków bezrusztowych pali się jak w typowym ognisku gdzie nie ma podania powietrza od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zawór 3-D na powrocie masz?, jak nie to załóż.

Ci co robią paleniska bezrusztowe robią to trochę inaczej - rys poniżej

Tam PP jest podawane z dołu w górę do komory spalania , ale sama komora jest wydzielona przez skośną ściankę z tyłu

a PW jest podawane w kanał za komorą spalania - tak jak w typowych kotłach DS w których można podać PP zarówno nad zasyp , jak i pod zasyp.

Jak zmienisz deflektor to może coś z tego będzie.

post-18578-0-56816900-1413751280_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zawór 3-D na powrocie masz?, jak nie to załóż.

Ci co robią paleniska bezrusztowe robią to trochę inaczej - rys poniżej

Tam PP jest podawane z dołu w górę do komory spalania , ale sama komora jest wydzielona przez skośną ściankę z tyłu

a PW jest podawane w kanał za komorą spalania - tak jak w typowych kotłach DS w których można podać PP zarówno nad zasyp , jak i pod zasyp.

Jak zmienisz deflektor to może coś z tego będzie.

Instalację mam zrobioną na wymienniku ciepła, także powrót mam dogrzany.  Czy tak bedzie lepiej ?? : 

post-32722-0-56532300-1413805579_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze prowadzone na rysunku lewą stroną przechodzi przez ruszt  i paliwo , gdzie bierze udział w spalaniu a następnie co..........

Tak jakby wylatywało do komina.

Tu lepiej by było jakbyś prawą stroną podał PP do komory spalania a lewą stroną podał PW, do kanału dopalającego, tylko trzeba to PW jakoś oddzielić od paliwa, aby nie brało udziału w spalaniu w spalaniu, tylko dopalaniu gazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wielkości szczeliny to trzeba to doświadczalnie ustalić, na początek proponowałbym ok 5-6 cm a następnie zmniejszać do ok 3-4cm - tak jak w palnikach DS 

Wylot gazów z komory tylko tą szczeliną, 

Co do PP to możesz dać je dookoła szyby, ale pod warunkiem że trafi do paleniska a nie do komina - jak narysowałeś ( strzałki na rys w poście # 12 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW powinno być podane ..... i tu są rozbieżności - była taka dyskusja https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18073-sposoby-podawanie-pw-w-kot%C5%82ach-ds/

 

Ale w tym przypadku PW powinno być podawane zaraz za przewężenie  - tam gazy powinny się dopalić,  - czyli dużo niżej niż strzałka narysowana w poście #12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka pytań:

- czy ta przegroda może być wykonana powiedzmy z blachy 10mm?

- czy podczas takiego spalania w pierwszej komorze nie bedzie zbyt dużo dymu od którego bedzie brudziła sie szyba?

- w jakiej odległości od tylnej ścianki powinna być ta przegroda?

- czy szczelina 3-4 cm nie będzie zapychała się od popiołu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której przegrodzie mówimy? - jak ta skośna na górze to lepszy byłby szamot, ale stal też może być

Dym będzie zawsze, ale trzeba ustawić przepływ PP i gazów po spaleniu 

O której przegrodzie mówimy? - jak ta skośna na górze to 5-6 cm 

Ta szczelina to gdzie ma być ?  i co obsługiwać? - PP czy PW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak powinno być, mylne są te czerwone strzałki .

Szczelina na wlocie  - ok 6cm i lekko się powinna rozszerzać, tak jak w zwykłych kotłach D, z tym że tam z tyłu masz chyba płaszcz wodny, i pierwsza faza dopalenia powinna być osłonięta szamotem, aby nie schładzać gorących spalin.

Czyli odsuwasz tą przegrodę o 3,2 cm - cegła szamotowa + 6cm - przelot.

Przegroda podniesiona nad ruszt ok 8cm

To tak na początek, następnie trzeba to dostroić, łącznie z regulacją PP i PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli można się wtrącić.

 

Teoretycznie wszystko się trzyma kupy,przepływ spalin,podawanie powietrza tak jak w kotłach DS.

Spalał będziesz czyściej,gazy powinny się dopalić,tylko co się wydarzy w 'komorze zasypowej" Twojego kominka czy też będzie smoła,czarna szyba i inny syf taki jak w DS.

Mam niestety takie obawy ale spróbować warto.

Jak na razie nie napisałeś jak wygląda wnętrze kominka jak szybko brudzi się szyba itd.,paląc bez tych zmian.

Być może będzie potrzebna na górze przegrody np.2 cm szczelina oddymiająca(znowu hybryda górno -dolna? :wacko: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.