Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Potrzebny Zawór Różnicowy W Bypassie Z Pompą?


tasheena

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wiem, że NIE.

Ale jak przekonać instalatora ?

 

Układ musi być na wymiennikach bo w "domu1" jest kotłownia (kocioł zasypowy) oraz kocioł gazowy w układzie zamkniętym a nowy "dom2" jest wyżej i nie ma tam kotłowni.

 

I pytanie zasadnicze jaki UPS polecacie dla zabezpieczenia w przypadku braku prądu ?

 

pozdr

Arek

 

ps

schemat jest ogólny i nie zawiera takich elementów jak filtry, zawory 3D w układach wtórnych oraz naczynia wyrównawczego bezpośrednio na wyj. z kotła.

 

post-37348-0-56590000-1413401926_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pierwsze pytanie czy nie może być 1 wymiennik a odbiory po stronie wtórnej to już inna sprawa.

Jeżeli dajesz dwa wymienniki to są potrzebne dwie niezależne pompy.

 

Co do doboru UPS-a to musisz podać jakie odbiory mają być z niego zasilane - czy tylko pompy , czy też podajnik , dmuchawa i inne odbiory.

Ważny jest też czas podtrzymania. jaki wymagasz od tego UPS-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dajesz dwa wymienniki to są potrzebne dwie niezależne pompy.

Będa 2 pompy na odbiorach z wymienników. Czy z kotła też muszą być 2 pompy do zasilania wymienników ? Jedna pompa  nie zasili dwóch wymienników po stronie kotła?

 

Co do doboru UPS-a to musisz podać jakie odbiory mają być z niego zasilane - czy tylko pompy , czy też podajnik , dmuchawa i inne odbiory.

Myśle,ze 2 pompy: po stronie kotła i jedna na budynek ( kocioł zasypowy). Czas do 8 h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety potrzeba na każdy wymiennik 2 pompy,  wymienniki płytowe mogą mieć trochę inne opory hydrauliczne i trudno będzie je zrównoważyć,

ponadto pompa obsługująca dwa wymienniki może być droższa od dwóch obsługujących osobno wymienniki. 

 

Co do przetwornicy to musi być to pełny sinus i mieć prostownik do ładowanie akumulatorów np taka http://allegro.pl/przetwornica-napiecia-volt-sinus-pro500e-12v-230v-i4681860875.html

 

a akumulatory żelowe 120Ah/ 12V na ok 8h lub 160Ah/12V na ok 10-12h

Jakby była przetwornica na 24V to wtedy pojemności dwukrotnie mniejsze, ale akumulatory będą po 2 szt w szereg - aby było 24V,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj za wymiennikiem pompę która zasili oba domy , a jeden od drugiego oddziel zaworem zwrotnym.

 

Nie wiemy nic o wielkości kotła, ani nic o tych tych domach -  oraz jakie tam mają być systemy grzewcze - grzejniki? podłogówka?

Jakie są też odległości pomiędzy tymi "domami"

 

Może lepiej będzie wstawić kocioł do układu zamkniętego i pozbyć się tych problemów z wymiennikiem - koszty powinny być podobne, ale prostsza instalacja

 

Co do ZR to przez wymiennik są duże opory hydrauliczne i woda grawitacyjnie nie popłynie - to naukowe wytłumaczenie 

 

a łopatologicznie - "Płacę to wymagam"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj za wymiennikiem pompę która zasili oba domy , a jeden od drugiego oddziel zaworem zwrotnym.

możesz dać jakiś szkic, bo nie wiem jak połączyć te zawory i pompę

 

Nie wiemy nic o wielkości kotła, ani nic o tych tych domach -  oraz jakie tam mają być systemy grzewcze - grzejniki? podłogówka?

Jakie są też odległości pomiędzy tymi "domami"

-kocioł 15 kW - Elektromet Solei EKO-KWR; istniejący "stary" budynek (z kotłownią ) 130 m2 ociepłony, grzejniki+kocioł gazowy.

Drugi nowy budynek(Ytong 24 +styr.15cm) ok. 80 m2 (odl. ok. 15m w preizolacji oryginalnej 2x32 ), grzejniki.

 

Może lepiej będzie wstawić kocioł do układu zamkniętego i pozbyć się tych problemów z wymiennikiem - koszty powinny być podobne, ale prostsza instalacja

tu nie wiem do końca czy mój kocioł może być instalowany w takim układzie. Dodatkowo co z kotłem gazowym ?

 

Co do ZR to przez wymiennik są duże opory hydrauliczne i woda grawitacyjnie nie popłynie - to naukowe wytłumaczenie 

a łopatologicznie - "Płacę to wymagam"

- dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mam jak rysować, po prostu dajesz pompę, za pompą rozgałęzienie na dwa budynki na każdym zasilaniu zawór zwrotny,

dodatkowo na zasilaniu starego domu zawór regulacyjny  - zasuwa lub grzybkowy., następnie po naczyniu przeponowym ok 18l i to wszystko .

 

Powroty razem spięte, ew zawory odcinające na każdym z nich - wtedy można odciąć dany budynek od kotła .

Pompa raczej 25/60.

 

Co do obsługi tych dwóch domów to mam trochę wątpliwości czy ten kocioł udźwignie ciężar ogrzewania całości , ale zawsze może grzać tylko ten drugi dom a pierwszy będzie grzany gazem.

 

Kocioł niestety nie jest dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym - na 1 stronie instrukcji masz podane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze do takich celów są akumulatory AGM głębokiego rozładowania - Deep Cycle, teoretycznie producentów jest dużo , ale naprawdę to środki są praktycznie takie same.

zobacz tu http://www.mc-sklep.pl/akumulatory-zelowe-agm-deep-cycle-c-17_19.html  lub na All......

 

Ale to niewdzięczny towar do wysyłki -- ciężki , niby z kwasem, lepiej samemu odebrać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

/.../Niestety potrzeba na każdy wymiennik 2 pompy,  wymienniki płytowe mogą mieć trochę inne opory hydrauliczne i trudno będzie je zrównoważyć,

ponadto pompa obsługująca dwa wymienniki może być droższa od dwóch obsługujących osobno wymienniki. 

/.../

A jeżeli są to te same wymienniki (moc,ilość płyt, przyłącze 3/4") to pójdzie na jednej pompie ?

 

pozdr

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziękuje koledze @sambor za wskazówki dot. UPS- zakupiłem zestaw: przetwornicę Volt SinusPro-800E i akum. żelowy  KM-130 Ah Deep Cycle.

Po wstępnych testach jestem bardzo zadowolony.

Testowałem przez 5 h na 3 pompach na I-biegu i 1 pompie elektronicznej (na AUTO)=razem ok.120W (ale moc mogła być momentami mniejsza bo jedna z pomp jest od CWU i nie zawsze chodzi) .

Wskaźnik naładowania akum. spadł tylko o 1 kreskę ( z pięciu). Natomiast wskaźnik obciążenia przetwornicy nawet nie wskazywał pierwszej kreski. Według moich obliczeń powinien wytrzymać ok. 8,5 h ale zrobię innym razem kolejny test i dam znać.

 

pozdr

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.