Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Pid I Nadmuch W Kotłach Górnego Spalania.


Gość lysy1l

Rekomendowane odpowiedzi

Co z tego, że zmniejszy się moc dmuchawy przy wygaszaniu, skoro dzięki takiemu zabiegowi resztki żaru się nie wypalą, bo są zbyt nisko poniżej otworów napowietrzających dmuchawą. 

 

Dmuchawa to generalnie złe rozwiązanie, no chyba żeby była zainstalowana na drzwiczkach PG lub na samym dnie paleniska a tor powietrza skierowany maksymalnie w górę. Tylko po co.

 

Warto zrobić sobie elektroniczny miarownik ciągu, który byłby sterowany sygnałem elektrycznym PIDa z kabelka do dmuchawy. Obroty zamienić na kąt uchylenia klapki PG. 

W przypadku wyłączenia napięcia, klapka zamykałaby się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega będzie łaskaw przeczytać cały temat... Wtedy okaże się, w jakim kotle i w którym miejscu zamontowana jest dmuchawa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to jest napisane.... Zaczynam rozumieć decyzję lysy'ego....

 

Spokojnych Świąt, panie Norbercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Paliło się ok. 8 godzin, ale nie wnosi to nic do tematu z powodu ciągłej zabawy ustawieniami (zbyt wysoka temperatura spalin, ciągłe otwieranie i zamykanie kotła itd.) i startu kompletnie zimnej instalacji grawitacyjnej z dużym bojlerem. Informacja o tym, ile się paliło ma sens tylko wtedy, kiedy będziesz wiedział co i w jaki sposób jest ogrzewane.

Cokolwiek o stałopalności będę mógł spróbować napisać dopiero jutro.

Rura wisi na zawiesiu częściowo opierając się o ruszt. Jest wyciągalna w 3 sekundy.

hej jak tą rurę zamontowałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Możesz równie dobrze zapytać, czy ktoś ma sterownik PID i porównywał spalanie z włączoną funcją PID i na przedmuchach. Co prawda odpowiedź już jest na tym forum, ale skoro lubisz drążyć.

 Dobrze skonfigurowany sterownik Pid jest dobry do miału, flotokoncentratu, drobnego groszku i niesortów, nawet orzecha 2. Przy grubszym węglu generalnie to przerost formy nad treścią, wystarczy miarkownik.

W legendach w szybszym spalaniu opału na sterowniku w porównaniu do miarkownika, czy szczeliny jest ziarno prawdy, bo PID utrzymuje stabilnie non stop zadaną temperaturę kotła. Nie ma tam tak jak przy miarkowniku okresów przysypiania kotła i wahań temperatury związanych z bezwładnością miarkownika i zapopieleniem. Jest zapopielenie i temperatura spada, to sterownik podnosi obroty utrzymując ciągle temperaturę pieca i spalin.

I dlatego potem legendy, że miarkowniku  to 15 godzin, a na sterowniku tylko 10. Coś za coś.

 

I nie tylko to. Sam Ci ostatnio napisałem, że moim zdaniem jeżeli sterownik, to tylko PID i czujnik temperatury spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki. A drąże temat bo chodzi mi o to że teraz paląc od góry jeden pełny załadunek orzecha II (jakieś 12kg) pali się ok.12 godzin o czy da radę jakoś wydłużyć ten czas. Więc zastanawiam sie nad zmianą sterownika na pid ale nie wiem czy to coś zmieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja mam pytanie do Pana Norberta o wybór węgla do spalania w kotle górnego spalania 14 KW z sterownikiem pid i nadmuchem.

Wiem że dysponuje Pan dużą wiedzą w temacie. Najważniejsze kryterium dla mnie to stałopalność.

W obecnym sezonie tak naprawde mam do wyboru oczywiście orzech (sortowany) z następujących kopalni:

Szczygłowice,Chwałowice, Sośnica i Centrum.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam Wszystkich !

Niestety mój dotychczasowy sterownik TECH 85 z PID odszedł do krainy wiecznych nastaw.

Sterował miarownikiem MCI v3.

Niestety SPR11 już nie jest produkowany i nie wiem co kupić.... mogę wydać 250 zł.

Nie potrzebuje graficznych wyświetlaczy.

Co mi polecacie ?

Zastanawiałem się nad PROTONEM z PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje sterownika z PID. Mam dość ciągłych wybuchów w moim kotle... A taki sterownik podobno całkowicie je usuwa.

Kocioł miałowy z dmuchawą (z klapką, przymknięta w 3/4, gdy nie chodzi całkowicie odcina powietrze), górnego spalania. Obecnie palę orzechem z wieczorka. 

Moje nastawy:

 

Temperatura: 55

Przedmuchy: 1

Czas przedmuchu: 6

Obroty min: 4

Obroty max: 12

Kocioł przy takich ustawieniach trzyma temperaturę 58-60oC. Jak się dobrze rozpali wybuchy nie występują, ale przy rozpalaniu dość często wybucha i strasznie kopci. 

 

 

Jaki model sterownika wybrać do 500zł?

Proton? St-28? St-81?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A palisz od góry czy od dołu ?, bo jak od dołu to chyba sterownik z pid ci nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale od góry...

W instalacji tylko jedna pompa. 

Chodzi mi o sterownik który poprowadzi prawidłowo spalanie oraz proces kończenia palenia, bo zostaje mi trochę niespalonego węgla.

Myślałem nad miarkownikiem ale to podobne koszta wyjdą jeśli wliczę przeróbkę drzwiczek popielnika.

 

Dmuchawa RV 14RK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy problem w spalaniu węgla polega na tym, że w różnych etapach spalania potrzeba różnych ilości PG i PW. Tego się nie da zrealizować dobrze dmuchawą. Do grubszego węgla tylko miarkownik i ciąg naturalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może "agni s"?

Kupiłem PROTONa 440 PID. Na razie jeden z problemów to obniżona temperatura pokazywana przez sterownik. Czy ktoś z Was wie gdzie jest studzienka pomiarowa w piecu SAS NWT 12 kW ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Tak, zestaw już chodzi. Sam PID, to taki troszeczkę pic na wodę fotomontaż w porównaniu na przykład do Techa z czujnikiem temperatury spalin, ale ja akurat kupiłem go w tej wersji z premedytacją.

Bardzo precyzyjna mozliwość regulacji dmuchawy w zależności od jej wydajności. Ja akurat chciałem najsłabszą i najmniej wydajną WPA 117 35W. Generalnie jestem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój TECH czasem dostaje głupawki. Jeśli chodzi jakiś czas na stałych parametrach a później się przestawi np. temperaturę dopuszczalną spalin czy moc nadmuchu, próbuje walczyć i ma sporą niechęć do realizacji nowych ustawień czyli po zmianie parametrów dłuższy czas trwa nim się dostosuje. Ostatnio używam Unistera i spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie mam TECHA, bo również mam złe doświadczenia. Na przykład przerwanie przerusztowanie i dołożenie opału powodowało, że po ponownym uruchomieniu często dostawał zawiechy. To samo działo się przy braku zasilania sieciowego, mimo przetwornicy z pełnym sinusem i prostownikiem plus aku. Przy sekundowej przerwie podczas przejścia z sieci na akumulator potrafił się wieszać. Sam algorytm TECHA był bardzo dobry, ten niby PID IE 30 jest bardzo prymitywny, po dojściu do zadanej (ustawiamy krzywą dochodzenia), dmuchawa staje, inaczej niż w TECHU, który stara się nie doprowadzić do jej wyłączenia. 

Mam ustawione bardzo powolne rozpalanie, a po dojściu do zadanej ustawione przedmuchy co 5 minut 15s. Poza tym mam w dolnej części kotła otwór, który jest tak dobrany, że nie podnosi temperatury na kotle, a jednocześnie nie pozwala na całkowite zdymianie paliwa - dlatego nie mam już zasilania awaryjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja posiadam sterownik Krypton 340 z PID FUZZY LOGIC,   zamontowałem do niego Pilot R i zastanawiam się nad czujnikiem temperatury spalin. Mam  go już 2 lata  i powiedzmy że jestem zadowolony, w ustawieniach fabrycznych dopasowałem dmuchawy i momentu wyłączeniu pieca.  Dmuchawa chodzi pod nim płynnie nigdy się nie zaciął . 

Link do dokładnego opisu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.