Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Wkład Kominkowy Do Pieca Kaflowego


piotrekpiter2

Rekomendowane odpowiedzi

Bardziej nadaje się kaseta niż wkład z płaszczem wodnym. Woda odbiera ciepło i temperatura spalin jest niższa niż  kominku "powietrznym".A żeby nagrzać piec kaflowy musi być wysoka tem spalin by szamotka sie nagrzał i oddał ciepło przez kafle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jestem w temacie, będę coś takiego robił

Wkład kominkowy  firmy L12 KAW-MET mam zamiar wykorzystać ponieważ jest tani.

Czy ktoś miał z tym wkładem lub firmą styczność? Jakiej jakości ma wkłady żeliwne?

 

Piec kaflowy z wkładem kominkowym, jest spoko. Wiele osób w naszym regionie przerabia stare piece i co słyszę są zadowoleni. Tylko kwestia jakości wkładu. Na co zwrócić uwagę?

wklad-kominkowy-l12-kaw-met,big.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dobre rozwiązanie, bo ciepło które "normalnie" poszło by w komin zostanie zakumulowane w kaflaku. Wkład z płaszczem się do tego nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię zdjęcia jak to zrobię krok po kroku. Patrząc na zdjęcie łatwiej zrozumieć. 

Mogę zdradzić, że piec będzie niższy o jeden poziom kafelków.

Piec będę rozbierać od góry, kafle które mi zostaną wystarczą na bok gdzie były drzwiczki do paleniska i górę pieca tak aby wyglądało estetycznie.

Wkład którego zdjęcie i producenta podałem ma dobre wymiary w stosunku do pieca kaflowego który przerobię. 

 

Niestety nie wiem z jakiej jakości żeliwa wyprodukowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor dobrze podpowiada wykorzystaj tylko z tego wkładu front panel i drzwiczki,do śrub mocujących plecy przykręcisz kotwy ustalające ,montuj bez drzwi trochę ważą .poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wykonać projekt tak jak na poniższym zdjęciu.  Kominek dobrze nagrzeje kafle i szamot. lub nie ;-D to się jeszcze okaże.

Ale słyszałem, że taki pieco-kominek nagrzewa kafle i jest ciepło w domu.

 

Klient akceptuje to co na zdjęciu. 

pieco-kominek.jpg

 

 

Oczywiście jest możliwość przerobienia paleniska w takim piecu kaflowym na kominkowe. Koszt to około 450 zł. Obejmuje wymianę rusztu i drzwiczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w necie zdjęcia projektów kominków kaflowych.

Sprawdzałem ceny kafelków. Nie są tanie. Ale sam kominek wygląda Świetnie.

 

 

220920111581.jpg

 

 

Mój model to budżetowa wersja ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślę. Sprawdziłem instrukcje w której pisze,że wkład nie jest do ciągłego palenia.

Szamot i kafle będzie odbierać ciepło.

Lub

Zastosuje kratki wentylacyjne na górze pieca.

 

Natomiast wkłady z płaszczem wodnym tego producenta są do ciągłego palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Ciekawe czy producent wkładu przewidział jego pracę bez chłodzenia. 

Witam. Mam też w domu piec kaflowy. Myślę już od jakiegoś czasu  o jego przebudowie. Przeglądałem pionowe wkłady kominkowe. Możecie  coś więcej napisać o tej pracy bez chłodzenia? W kafloku pale ponad 20 lat i trochę mnie to zaskoczyło.  W piecu dokładam max 3 godz. Potem go zamykam.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wkłady tzw. powietrzne (czyli bez płaszcza wodnego) to producenci określają jaka powinna być szczelina pomiędzy wkładem a jego obudową i jaka powierzchnia (czynna!) otworów wlotowych i wylotowych - dla zachowania odpowiedniego chłodzenia.

Absolutnie niedopuszczalne jest obkładanie wkładu "na ciasno" jakimkolwiek materiałem, bo się przegrzeje i wygnie. Żeliwne się rozszczelniają i nieszczęście gotowe. 

Tak mogą pracować wyłącznie wkłady przeznaczone do obudów "zamkniętych" (musi to być wyraźnie zaznaczone) lub tzw. paleniska "zduńskie" wykonane w całości z ceramiki (poza drzwiczkami. Ceny za samo palenisko lub wkład zaczynają się od jakichś 6 tys. zł (górnej granicy nie znam). 

Na dodatek takie paleniska nie mogą być włączone bezpośrednio w komin, bo żaden nie wytrzyma temp. rzędu 1000 stopni. Konieczny jest dodatkowy wymiennik np. w postaci klocków/krążków z betonu (też kilka tys. zł). Można to wszystko ładnie zabudować kaflami  - też kilka tys. zł (co najmniej). 

 

Raul,

W kaflaku można spróbować wymienić drzwiczki na takie z szybą - o ile jest w dobrym stanie. Ale jeśli ma np. więcej niż 10 lat bez remontu to nie odważyłbym się bez całkowitej rozbiórki. 

Z innego wątku wiem, że masz przyzwoity kominek, który jest sprzedawany przez jedną z najlepszych firm zduńskich w Polsce. Zwróć się do nich z zapytaniem. Lepiej pytać niż zrobić coś niebezpiecznego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za informacje. Nawet do głowy by mi nie przyszło żeby dobierać wkład pod tym kątem.

Jedną informacje też jestem winien.....w kafloku pale ...drewnem :-) więc temperatury też nie będą jak przy spalaniu węglem. Komin też będę dobudowywał bo z lokatorem z parteru mamy ten sam komin. W przypadku pieca i wkładu bez dobudowy komina się nie obejdzie. Pomysł z wymianą tylko drzwiczek tez ciekawy, muszę rozeznać temat.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.