Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zgłoszenie instalacji CO do nadzoru budowlanego


HP79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie natury prawnej/formalnej. Nie pasuje ono raczej do innych kategorii forum (zdominowanych przez kwestie techniczne) więc zadaję je tutaj.

 

Do rzeczy:

Mieszkam od trzech lat w osiemdziesięcioletniej kamienicy. Nie jest objęta rejestrem/nadzorem konserwatora zabytków (przepraszam za nieprecyzyjne sformułowania, nie pamiętam jak dokładnie się to nazywa).

Wyburzyłem trzy kuchnie węglowe. Wcześniej były tam jeszcze dwa piece kaflowe, pozostał po nich tylko ślad na starych planach budynku.

Wykonano instalację CO, składającą się z kotła na węgiel, rozprowadzenia ciepła rurkami ukrytymi w ścianach i aluminiowych grzejników. Dodatkowo rozbudowana była instalacja wodno-kanalizacyjna (w pomieszczeniu gdzie wcześniej była tylko ubikacja dołożona została wanna i umywalka).

Czy taki zakres prac wymaga zgłoszenia do nadzoru budowlanego lub pozwolenia?

Przeszukując różne fora dyskusyjne i ustawę „Prawo budowlane” nie znalazłem takiego obowiązku.

 

Mam nadzieję, że obecni na forum instalatorzy spotkali się z takim problemem i udzielą mi odpowiedzi.

 

Pytanie drugie, w zasadzie do hydraulików, ale może uzyskam odpowiedź:

Mam w instalacji wodnej wysokie ciśnienie, zwykle w zimę wynosi ono 5 barów. Czy zakładając reduktor zmniejszę szum w rurach po odkręceniu kranu? Chcę ograniczyć uciążliwość mojej instalacji dla sąsiadów za ścianą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

do 50kw mocy kołowni nie muszisz nigdzie zgłaszac chyba ze masz zasobnik powyzej 1000l wody na cisnieniu powyzej 1,5bar wtedy podlega dozorowi oraz ukałdy c.o zamnkiete powyzej 50kw jedynie adninistracja powinna byc poinformowana ale to juz wewnetrzne sprawy adninistracji budynku a na drugie pytanie to tak ustawisz ok 3 bar ale szumy sie przeniosa w okolice tego zaworu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Do dozoru technicznego zgłasza się zbiorniki które mają ciśnienie różne od atmosferycznego (zamknięte). Jeśli iloraz ciśnienie x objętość nie przekracza 5o to nie ma potrzeby zgłaszania, jeśli powyżej 50 do 300 odbiór jednorazowy przez UDT, powyżej 300 do 500 jeśli jest całkowicie wypełniony wodą odbiór jednorazowy, przy poduszce gazowej dozór ograniczony, do 1000l zbiorniki całkowicie wypełnione cieczą dozór ograniczony, powyżej 1000l dozór pełny. Patrz przepisy dozoru technicznego.

Można pewne przedziały ominąć jeśli stosuje się zamiast jednego zbiornika 1000l dwa np. po 500l. Za przeglądy, w zależności od typu dozoru są opłaty a zbiornik jest zarejestrowany w UDT. Kazdy zbiornik posiada wtedy dokumenty lub książkę rewizji i przeglądów zarejestrowaną w UDT i przez niego założoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie natury prawnej/formalnej. Nie pasuje ono raczej do innych kategorii forum (zdominowanych przez kwestie techniczne) więc zadaję je tutaj.

 

Do rzeczy:

Mieszkam od trzech lat w osiemdziesięcioletniej kamienicy. Nie jest objęta rejestrem/nadzorem konserwatora zabytków (przepraszam za nieprecyzyjne sformułowania, nie pamiętam jak dokładnie się to nazywa).

Wyburzyłem trzy kuchnie węglowe. Wcześniej były tam jeszcze dwa piece kaflowe, pozostał po nich tylko ślad na starych planach budynku.

Wykonano instalację CO, składającą się z kotła na węgiel, rozprowadzenia ciepła rurkami ukrytymi w ścianach i aluminiowych grzejników. Dodatkowo rozbudowana była instalacja wodno-kanalizacyjna (w pomieszczeniu gdzie wcześniej była tylko ubikacja dołożona została wanna i umywalka).

Czy taki zakres prac wymaga zgłoszenia do nadzoru budowlanego lub pozwolenia?

Przeszukując różne fora dyskusyjne i ustawę „Prawo budowlane” nie znalazłem takiego obowiązku.

 

Mam nadzieję, że obecni na forum instalatorzy spotkali się z takim problemem i udzielą mi odpowiedzi.

 

Pytanie drugie, w zasadzie do hydraulików, ale może uzyskam odpowiedź:

Mam w instalacji wodnej wysokie ciśnienie, zwykle w zimę wynosi ono 5 barów. Czy zakładając reduktor zmniejszę szum w rurach po odkręceniu kranu? Chcę ograniczyć uciążliwość mojej instalacji dla sąsiadów za ścianą.

 

Pozdrawiam

 

Niestety z punktu widzenia obecnego PB jest to przebudowa budynku i potrzeba na nią pozwolenia na budowę (a do tego z kolei projektu, inwentaryzacji stanu bieżącego, warunków zabudowy lub planu zagospodarowania przestrzennego, kierownika budowy). W nowym PB (od września 2009?) będzie już wystarczało tylko powołanie kierownika budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

witam,

 

trochę odświeżę temat, ale mam maly problem w temacie UDT.

w październiku uzyskalem pozytywny odbiór przez UDT kotłowni o mocy 90kW. kotłownia jest wyposażona w zasobniki cwu o poj. 500 l i 300l - jako zasobnik solarny. Inspektor z UDT twierdzil, ze na te zbiorniki nie potrzeba odbiorow przez UDT. natomiast dzisiaj przyszlo pismo z PINB, ze przed oddaniem do uzytkowania chcą otrzymac protokół odbioru UDT zbiornikow ciśnieniowych. niestety nikt od inwestora nie dowiedzial sie o jakie zbiorniki chodzi. innymi zbiornikami sa naczynia przeponowe o poj. 80 l na co i 60 l na cwu.

czy ktos moze mi powiedziec czy zbiorniki 500 i 300 l podlegaja odbiorowi? a moze to chodzi o naczynia przeponowe?

 

dzieki za odpowiedz

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniki o tej pojemności, temperaturze jak i ciśnieniu podlegają dozorowi. 300l jednorazowemu , 500 litrów może już ograniczonemu, to pewne. Złóż dokumenty do UDT (paszporty) schemat, ustawienie zbiorników, z informacją o zasilaniu i urządzeniach zabezpieczających. muszą dać odpowiedź, na piśmie lub dokonać czynności odbiorczych (skonsultowałem to z przedstawicielem UDT z którym współpracuję w mojej firmie). Tak samo naczynia przeponowe gdzie zbiornik częściowo jest wypełniony gazem pod ciśnieniem.stabilizator c.w.u 2.doc

Tu przykładowy dokument dla zbiornika (zasobnik c.w.u). jest to oryginalny dokument pozbawiony nazwy firmy. Do tego trzeba załączyć świadectwo zaworu bezpieczeństwa, schemat ustawienia, schemat instalacji, oryginalny paszport zbiornika od wytwórcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki,

tez juz rozmawialem z inspektorem, ktory u mnie odbieral i wyjasnilem z nim, ze chodzi o naczynie przeponowe na cwu (60l x 6bar). w czwartek przyjedzie i zrobi odbior tego urzadzenia i wystawi mi protokol, zebym zawiozl do PINBu. na pozostale urzadzenia sa odbiory uproszczone i nie wymagaja wydania decyzji. wg ustawy DU nr 135 poz 1269.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden egz. zostaje w UDT a drugi u użytkownika. W momencie zmiany lub zakończenia użytkowania (np. z powodu uszkodzenia), wysyła się zgłoszenie o wycofaniu urządzenia z eksploatacji, dozór wykreśla go z ewidencji i odsyła wiadomość do użytkownika. Przy wymianie na nowy postępuje się podobnie dochodzi tylko nowe zgłoszenie. Zbiornik przy rejestracji nie otrzymuje numeru ewidencyjnego nadanego przez UDT tylko posługuje się numerem fabrycznym i datą produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.