Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wiem, że dolne spalanie lepsze ale chwilowo chyba nie mam wyjścia a z racji na małą kotłownię taki piec będzie łatwiej zmieścić. 2 budżet mam mały i remontów wiele więc nie mogę wydać na kocioł dużo a te za około 2tysie są do wzięcia. Będę przepalał drewnem a jak przyjdzie mróz to węgiel i od góry

O swoim domu już pisałem około 60m2 powierzchni użytkowej stary drewniany słabo docieplony (ściany deska szalówka stara, na stropie trociny, okna już plastik). System kominowy fi 200mm 5m.

O kotłach setlans nie znalazłem żadnych opinii nawet na tym forum, ktoś coś może powiedzieć?

Interesuje mnie też defro 8 lub 10Kw tylko nigdzie nie mogę znaleźć jakie wymiary ma palenisko i drzwiczki a to dla mnie ważne. Może ktoś mi to podać?... pliz

 

Z takich górniaków to mają sporo półek i spaliny mają sporą drogę do komina to chyba dobrze. Ważą też dużo to na +. Będę brał bez elektronki najwyżej miarownik i może coś dorobię w drzwiczkach do powietrza wtórnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

O kotłach Kon Bud Setlans nie ma żadnych opinii bo producent niedawno wszedł na rynek ;), ale wyglądają dość solidnie. Optima Komfort i Setlans to bardzo podobne kotły. Możliwe, że konstruktorzy setlansa wzorowali się na defro ;). Generalnie obydwa nie nadają się do spalania drewna co już pewnie wiesz :D. Możesz ewentualnie palić w nich drewnem od góry co będzie raczej uciążliwe. 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Defro pal tylko i wyłącznie od góry

Wymiary komory załadunkowej defro 8 

-szerokość 258 mm

-długość/głębokość 253 mm

-wysokość 250 mm

Drzwiczki zasypowe 258/188 mm

jednorazowy zasyp paliwa do 18 kg

 

Defro 10

 

szer. taka sama jak w 8

głębokość 368 mm

wysokość 264 mm

drzwiczki takie same

Zasyp paliwa do 21 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły Setlans wyglądają bardzo obiecująco, aczkolwiek przy rysunku na stronie producenta widnieje informacja, iż jest on tylko poglądowy. Z tego też względu gdybyś się na taki kocioł decydował, sugerując się czterema półkami przy małej mocy, to radzę się upewnić co do tego faktu u producenta przed zakupem, aby nie okazało się, że cztery półki to mają, ale modele powyżej 15-18KW.... Defro są sprawdzone, Setlansy mi się podobają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem przyjemność obejrzeć Setlansa 15kW (mniejszych nie mieli) wyglądał fajnie, miał te 4 półki, skoro mniejsze defro np. 10 kW mają cztery to i setlansy pewnie też... Jak nie będzie 4 to wtedy wezmę defro!
Myślicie, że w takim górniaku, paląc od góry da się palić też trocinami, np zasypując je na przemian z węglem? No bo tego mogę mieć za darmo i to sporo B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też bym chciał setlansa 12 kW bo ma duże drzwiczki zasypowe 21x27 cm ale na mój dom to chyba będzie za duża moc? 9kW ma drzwiczki tylko 14x27 i tu problem. Choć w sumie doliczając CWU i to że mieszkam na Podlasiu gdzie zimą bywa naprawdę zimno... ale chyba jednak będzie trzeba wziąć te defro 10 kW i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

witam wszystkich czy ktos ma tego Setlansa 12 kw i na ile on metrów starcza, Mam dom 135 m2 ocieplony styropian 10 cm +suporex 24 dom ma 6 lat obecnie pale Ds jest już stary i malo efektywny wiec jak można to zasiegne opini o tym Setlansie pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktos zna wymiary komory zasypowej setlans 12 kw bo producent tego nie podaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mój ojciec kupił na jesień właśnie tego Setlansa 12kW. Ogrzewa nieocieplony dom ponad 120mkw i kocioł daje radę nawet moim zdaniem jest ciut przy duży. Przy paleniu od góry brakuje mu podawania powietrza przez drzwiczki zasypowe (trzeba dorobić we własnym zakresie). Wymiennik ma bardzo rozbudowany są 4 półki (rura do komina praktycznie zimna) Komora załadowcza ma szer 27cm długość 30cm bądź 33cm (nie pamiętam dokładnie) w wysokość od rusztu do krawędzi dolnych drzwiczek też 27cm. Koniecznie trzeba w nim rozpalać od góry bo inaczej jest produkcja smoły i dymu a kocioł zasyfia się w oczach. Aha i jeszcze jedno na tabliczce z boku jest napisane że komora ma 41 litrów ale jest to wielkość maksymalna od rusztu aż po sklepienie drugiej półki (do komory wchodzi jakieś 15-17kg węgla ale to tak na oko bo nie ważone było). Mam nadzieję że pomogłem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok Dzieki za info

 

Ale jest on bez dmuchawy jesli dobrze zrozumialem?

 

a możesz sprawdzic te wymiary długosc szczególnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok Dzieki za info

a możesz mi troche podpowiedziec jaki lepiej kupić z dmuchawa czy bez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedzie na miarkowniku (uważam że dmuchawa jest zbędna) przy 5,5m komina fi 200 daje spokojnie radę. Będę jutro u ojca to pomierzę i podeślę pomiary. Dmuchawa bedzie dodatkowo wydmuchiwała kłęby dymu przez komin lepiej z miarkownikiem ciągu. Dodam że kocioł jest estetycznie wykonany i wygląda solidnie zobaczymy ile wytrzyma. Ale na dzień dzisiejszy praktycznie od początku października jest OK. Jeden zasyp węgla brunatnego spala się 12h po rozpaleniu od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem dokładnie wczoraj komorę tego kociołka. 27cm - szerokość, 30cm głębokość, 27cm - wysokość od rusztu do dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych. Wymiary otworu załadowczego 27x21cm. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 12h to jak jest temperatura w okolicy 0 stopni. Wiadomo im zimniej tym czas palenia się zmniejsza ale jak było -10 stopni to zasyp wystarczał na 8-10h tak że uważam to za przyzwoity wynik. Na węglu kamiennym jest o wiele lepiej na Marcelu ciągnął ponad 28h przy temp. 0 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie piece setlans so duuuuzo bardziej dopracowane i oszczedne od defro a przeciez sa niemal identyczne.Ludzie narzekaja troche na niska stalopalnosc defro optima komfort. Nawet tu na forum pewna kobieta ma piec defro optima komfort 15k lapala stalopalnosc 4-6 h na kamiennym tez przy takiej temp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem czytałem ten wątek i powiem że byłem bardzo zdziwiony gdyż uważam że rozpalenie węgla od góry powiedzmy zasypu 25kg jest wręcz niemożliwe żeby wypaliło sie w 4-6h no ale widać że można :) A ha no i dodam że piec u moich rodziców lata na temp. 50 stopni, w kotle sucho w domu 22-23 stopnie no i namówiłem rodziców na niego z racji opisu na www.czysteogrzewanie.pl dodam że kupiliśmy go za 2tys z przesyłką. Piec jest estetycznie wykonany i bardzo szczelny bo test z gazetą był taki że praktycznie zaraz po wrzuceniu zgasła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem dokładnie wczoraj komorę tego kociołka. 27cm - szerokość, 30cm głębokość, 27cm - wysokość od rusztu do dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych. Wymiary otworu załadowczego 27x21cm. Pozdrawiam.

ok. dzieki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem czytałem ten wątek i powiem że byłem bardzo zdziwiony gdyż uważam że rozpalenie węgla od góry powiedzmy zasypu 25kg jest wręcz niemożliwe żeby wypaliło sie w 4-6h no ale widać że można :) A ha no i dodam że piec u moich rodziców lata na temp. 50 stopni, w kotle sucho w domu 22-23 stopnie no i namówiłem rodziców na niego z racji opisu na www.czysteogrzewanie.pl dodam że kupiliśmy go za 2tys z przesyłką. Piec jest estetycznie wykonany i bardzo szczelny bo test z gazetą był taki że praktycznie zaraz po wrzuceniu zgasła.

jesli jeszcze można zapytać- to czy ten Setlans jest zamontowany  z zaworem czterodrożnym lub trzy drożnym czy bez zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowany jest bez zaworów 4- czy 3-drożnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.