Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotoogniwa A Oszczedności


Rekomendowane odpowiedzi

Piastun,

 

 

Nie nie nie :) to nie tak. Nie ma czegoś takiego jak harmoniczne o mniejszej mocy!!!  To przebieg prądu lub napięcia jest odkształcony w stosunku do najbardziej optymalnego jakim jest sinusoida.  To przebieg, a konkretnie jego wartośc skuteczna czyli całka z pola powierzchni  tego przebiegu jest większa niz w przypadku czystego sinusa i to to właśnie grzeje. To ludzie wymyslili liczby zespolone (np. pierwiastek z -1) , szereg Fouriera i wiele innych, żeby za pomocą matematyki wyjaśnić i opisać zjawiska fizyczne ..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów, szczegónie Automatyka :)

 

Odnośnie odkształconych przebiegów prądów i napięć proszę zerknij tutaj na pierwszą stronę http://www.medcom.com.pl/dl/WE_AB_3-2004.pdf , a wszystko będziesz wiedział. Do wiertarek też jak najbardziej ma to zastosowanie - str 2 i 3.

 

Piastun

"Wiertarka może i pójdzie ale przy drogim sprzęcie byłbym ostrożny bo harmoczne na twojej modyfikowanej "sinusoidzie" mogą robić kuku silnikowi."

 

Harmoniczne "nie są" na modyfikowanej sinusoidzie, (harmoniczne to jest tylko i wyłącznie TWÓR MATEMATYCZNY) - przebieg PRĄDU LUB NAPIĘCIA JEST ODKSZTAŁCONY , który możemy rozłożyć na nieskończoną ilość sinusoid o wielokrotności czestotiwosci podstawowej 50Hz, nazywa się to szeregiem Fouriera. W roku 1807 zajmował się tym Joseph Baron Fourier ..... - jak myślicie czy już mam zmienić dealera, czy jeszcze nie??? :D

nie nie musisz zmieniać dobrze prawisz ale do zasilaczy impulsowych to się nie odnosi może mieć jedynie wpływ na powstanie harmonicznych w sieci gdyż prad jest wyprostowany i pobierany po wyprostowaniu o częstotliwości od 10-18kHz i to wnosi harmoniczne w sieć a co sie dzieje w przetwornicy to mnie nie interesuje nie zauwazyłem jakiegoś negatywnego wpływu nie piszczy nie marudzi w błedy nie wchodzi wydaje sie że jest zadowolona co 10 min włączy się wentylatorek na dwie min wiec nie widzę powodu żeby  kupować oscyloskop i badać co sie tam dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do Niemców nieuków to było do przewidzenia jak u nas sie inwestowało w sieć i sterownie to niemcy nie wiedzieli jak sie za to wziasć i teraz mają to co mają ja zaswieci słoneczko to prad puszczają do polski jak z gasnie to z polski biora juz kilka razy ich ratowaliśmy przed black -aut

tu bym taki nie był pewny, że to nieuki :). Raczej są sprytni wpuszczają syf do naszej sieci gdzie my musimy to ogarnąć i skompensować (podobno w polsce jedna elektrownia pracuje na pelen gwizdek, żeby ten syf co wpuszczają wyprostować) a my wszyscy za to płacimy. Oczywiście to nie jest tak, że my robimy przysługę niemcom tylko jest to nasz psi obowiązek bo systemy są połączone w całej europie i prad z niemiec do austrii przez infrastrukutrę PL i Czech :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk

 

"ale do zasilaczy impulsowych to się nie odnosi może mieć jedynie wpływ na powstanie harmonicznych w sieci gdyż prad jest wyprostowany i pobierany po wyprostowaniu o częstotliwości od 10-18kHz"

 

No jak się nie odnosi???? Przecież zasilacze impulsowe jak sama nazwa wskazuje pobierają z sieci prąd impulsowy, który wraca też do tej sieci i przez interferencję czyli nakładaie się fal spójnych nakłada się na sinusoidę napięcia, którą z kolei w jakimś stopniu odkształca. Kilka takich instalacji, świetlówki kompaktowe w domach, komputerki itp itd, a dławiki rezonsowe i kompensacyjne trzeba na zasilaniu stawiać .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu bym taki nie był pewny, że to nieuki :). Raczej są sprytni wpuszczają syf do naszej sieci gdzie my musimy to ogarnąć i skompensować (podobno w polsce jedna elektrownia pracuje na pelen gwizdek, żeby ten syf co wpuszczają wyprostować) a my wszyscy za to płacimy. Oczywiście to nie jest tak, że my robimy przysługę niemcom tylko jest to nasz psi obowiązek bo systemy są połączone w całej europie i prad z niemiec do austrii przez infrastrukutrę PL i Czech :)

tak dokładnie kolego ale tylko nasz system tak szubko reaguje na zmiany calutki system w kilka sekund o 10% potrafi zbić wydajność lub podnieść a już elektrownie jądrowe tego nie potrafią  a do tego jeden lub dwa bloki w Polsce zawsze sa pod para nieobciążone   wrazie draki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk

 

"ale do zasilaczy impulsowych to się nie odnosi może mieć jedynie wpływ na powstanie harmonicznych w sieci gdyż prad jest wyprostowany i pobierany po wyprostowaniu o częstotliwości od 10-18kHz"

 

No jak się nie odnosi???? Przecież zasilacze impulsowe jak sama nazwa wskazuje pobierają z sieci prąd impulsowy, który wraca też do tej sieci i przez interferencję czyli nakładaie się fal spójnych nakłada się na sinusoidę napięcia, którą z kolei w jakimś stopniu odkształca. Kilka takich instalacji, świetlówki kompaktowe w domach, komputerki itp itd, a dławiki rezonsowe i kompensacyjne trzeba na zasilaniu stawiać .....

tak zgadza sie widać pisałem o moim przypadku przetwornicy ale juz dalej widac że potwierdza sie to co piszesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak się nie odnosi???? Przecież zasilacze impulsowe jak sama nazwa wskazuje pobierają z sieci prąd impulsowy, który wraca też do tej sieci i przez interferencję czyli nakładaie się fal spójnych nakłada się na sinusoidę napięcia, którą z kolei w jakimś stopniu odkształca. Kilka takich instalacji, świetlówki kompaktowe w domach, komputerki itp itd, a dławiki rezonsowe i kompensacyjne trzeba na zasilaniu stawiać .....

Kolego szponi ale jedziesz na oklep :). Piszesz takim językiem jakbyś conajmniej prowadził wykłady z teorii obwodów itp.

Generalnie :) chodzi o to, że mamy 3 typy odbiorników w sieci tj. rezystancyjne, indukcyjne (np. silniki) i pojemnościowe (np. zasilacze impulsowe). Bez wchodzenia w szczegóły rezystancyjny jest "neutralny" dla sieci a pozostałe dwa oddają w czasie prąd lub napięcie i tyle :). Pisanie o interferencjach i nakładani się fal SPÓJNYCH nawet osoby z branży mogłoby powalić na nogi o tak późnej porze :P.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz, że czas już zmienić dealera? :)

 

Co do fotowoltaiki na dzień dzisiejszy zdanie moje jest takie : jak za friko to ok, jak trzeba wykładać grubą kasę, to panele mają sprawnosc około 14% przy 25C bodajże, z tego co o uszy mnie się obiło to NASA ma 22%, a na dachu mamy cieplej więc ich sprawnosc jeszcze bardziej spada, akumulatory, to jest w ogóle sedno sprawy - chyba nie ma droższego gromadzenia energii, a później coś trzeba zrobić z tymi akumulatorami??? No chyba że pchamy w sieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piastun

 

Proszę Cię nie pisz, że pozostałe dwa oddają prąd lub napięcie. Napięcie na odbiornikach indukcyjnych wyprzedza prąd o 90 stopni a na pojemnosciowym prąd wyprzedza napiecie o 90 stopni, ale nie pisz że jakiś ODBIORNIK coś oddaje, bo to nie zyski z hamowania hybrydą :)  o przepraszam fikołka walnąłem - odkurzacz oddaje do gniazdka energię w postaci iskierki jak na włączonym silniku pociągniemy za kabelek i wyrwiemy go z gniazdka, a czemu? bo energia jest zgromadzona w polu magnetycznym silnika i gdzieś musi uciec, dobra spadam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piastun

 

Proszę Cię nie pisz, że pozostałe dwa oddają prąd lub napięcie. Napięcie na odbiornikach indukcyjnych wyprzedza prąd o 90 stopni a na pojemnosciowym prąd wyprzedza napiecie o 90 stopni, ale nie pisz że jakiś ODBIORNIK coś oddaje, bo to nie zyski z hamowania hybrydą :)  o przepraszam fikołka walnąłem - odkurzacz oddaje do gniazdka energię w postaci iskierki jak na włączonym silniku pociągniemy za kabelek i wyrwiemy go z gniazdka, a czemu? bo energia jest zgromadzona w polu magnetycznym silnika i gdzieś musi uciec, dobra spadam :)

obiecuję i przysięgam, że kończę już pisać o niuansach związanych z teorią obwodów ale tutaj muszę odpowiedzieć koledze Szponi, żeby nie zmienił dilera a książki  :D a tak poważnie to prosze zapoznać się z tzw. mocą bierną najlepiej tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_bierna albo w dowolnej książce ze szkoły średniej :).

 

Ps. kolego szponi jak dalej nie wierzysz to przypomniały mi się, że zawsze można sprawdzić to "oddawanie" organoleptycznie np. poprzez podłączenie kondziorka do napięcia (oby <48V) a następnie dotknięci do jego elektrod językiem :) 

 

pozdro i wesołych świąt :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piastun,

 

Moc bierą indukcyjną i pojemnościową znam doskanle, swojego czasu projektowałem baterie kondensatorów do kompensacji mocy biernej indukcyjnej, baterie dławikowe do kompensacji mocy biernej pojemnościowej i spotkałem się również z nadążnymi :) a z analizy jakości energii elektrycznej (min. harmoniczne) robiłem dyplom ... ja mówiłem o jednym, Ty o drugim, nie dogadaliśmy się. :) Kondziorek to jeszcze zupełnie co innego .... po naładowowniu stanowi wanienkę z ładunkiem elektrycznym, czyli mini akumulatorek, wiec jak jest naładowany i zewrzemy elektrody jezykiem to musi oddać. Dla AC jest 25 i 50V dla DC 60 i 120V, więc zgodnie z tym co proponujesz <48V na kondziorku po naładowaniu moze być 120VDC :)  Dobra styka, bo było o ogniwach   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiecuję i przysięgam, że kończę już pisać o niuansach związanych z teorią obwodów ale tutaj muszę odpowiedzieć koledze Szponi, żeby nie zmienił dilera a książki  :D a tak poważnie to prosze zapoznać się z tzw. mocą bierną najlepiej tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Moc_bierna albo w dowolnej książce ze szkoły średniej :).

 

pozdro i wesołych świąt :ph34r:

wiesz też sie kedys dawno tego uczyłem na energetyce i przesyle ale powiem jedno jeszcze kilka lat i 90% indukcji zniknie silniki beda na prąd stały ,zasilacze impulsowe spawarki transformatory tez jako impulsowe wiec naprawdę nie warto do tego wracać a sieci beda sasilane z falowników gdzie przesunięć żadnych nie ma tak jak w tej chwili wszystkie siłownie wiatrowe oraz fotoogniwaw sieć puszczają z falowników  a transformatory sieciowe będziemy oglądać w muzeum 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc bierą indukcyjną i pojemnościową znam doskanle, swojego czasu projektowałem baterie kondensatorów do kompensacji mocy biernej indukcyjnej, baterie dławikowe do kompensacji mocy biernej pojemnościowej i spotkałem się również z nadążnymi :) a z analizy jakości energii elektrycznej (min. harmoniczne) robiłem dyplom

To widać ;)

Miło, że się tą widzą podzieliłeś w ciekawy sposób.

 

Tym, co to jeszcze czytają Wesołych Świąt życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Nie tak dawno słuchałem czy tam oglądałem wywiad z niemieckim pastorem, w którego parafii zainstalowano mnóstwo właśnie baterii słonecznych. Na dachu kościoła włącznie. Wszyscy parafianie poszli w jego ślady. Na pytanie czy to się opłaca odpowiedział, że tak ale dopiero wtedy, gdy odkupili (parafia czy gmina) od zakładu energetycznego cąłą sieć na swoim terenie. Do czasu gdy działało to na zasadzie sprzedaży energii zakładowi gdy mieli jej zbyt dużo i kupowaniu gdy brakuje- byli pod kreską. Swoją drogą gmina w której mieszkam postawiła własną farmę z takimi ogniwami i po wielkim szumie włącznie z telewizją jakoś wszystko ucichło. Trudno się czegokolwiek dowiedzieć. Tylko wtajemniczeni po cichu przebąkują, ze jakoś mało tego prądu wychodzi w porównaniu z tym czego się spodziewano. Jak będę miał czas i sposobność obwącham temat dokładniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w tej chwili sie nie opłaca Polsce sprzedawać gdyż od dostawcy przeciętnie kupujesz za 65gr za kWh a do sieci mozesz sprzedac za 19 gr za kWh natomiast jesli przejdzie ustawa prosumenta a przejśc musi to za kWh zapłacą 1,1zł no i to już jest opłacalne   tylko że jak wszytko co będzie opłacalne będzie zaraz droższe dlatego teraz jest taki bum na instalację w Polsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do taryf dostosował umowe podpisał tylko jeszcze mi paskudy nieprzeprogramowali licznika wiec ten rachunek co przyjdzie nie będzie wiarygodny ,mam nadzieje że we wtorek ktoś wreszcie się  połączy z moim licznikiem i wpisze program na dwie taryfy a ja jeszcze dociążę system bo w tecj chwili słoneczko za chmurką a nie mam co z energią robić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to koszt niewielki - nawet mniej niż dobra przetwornica z sinusem 12 DC/AC 230V

ja swój kupiłem na All... za 150zl, oczywiście bez baterii - taki sam jak ten http://allegro.pl/ups-apc-smart-1000-sinus-bardzo-dobre-aku-do-co-i4164209428.html , pracujuje jak już pisałem z bateriami 24V w oryginale 2x 7Ah/12v x 2szt - czyli 14Ah/24V, ale zaryzykowałem i podłączyłem najpierw 160Ah/24V a nastepnie 320Ah/24V i działa dobrze.

Jak patrzyłem to podobne są  od 150 - 300zł.

Jak kupować to warto z wentylatorem chłodzącym.

 

Uwaga od 1500VA UPS APC pracują nie na 24V lecz już na 48V, czyli warto sprawdzić jaki aku do niego ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykres z wczoraj z porównaniem pierwszego wykresu ,wczoraj cały czas od 7-22 szło z fotoogniwpost-4676-0-42577100-1398070431_thumb.png tylko ktoś mi zrobił sabotaż od rana i coś na włączał co jest poza przetwornicą ale jeszcze nie wiem co ,ale i tak rekord w ciagu ostatnich 7 lat 7,56kWh przez cała dobę hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie

z racji że nie mogłem zdzierżyć faktu  iż nie wykorzystuje całej Energi z fotoogniw dodatkowo tydzień temu założyłem grzałkę 3*500W do zasobnika no i na dzień dzisiejszy jeszcze spalam o pół metra gazu mniej dziennie  a cała energia jest wykorzystana co prawda zarazie na jednej grzałce ale sukces

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie pracuje jedna 500W która jest na napiecie 31V natomiast odbiera prad resztkowy na napięciu około 25-27V czyli wynikowo wydziela ok 300W czyli tyle co nie wykorzystuje przy słoneczku na aku i przetwornicę ale wszytko pracuje w automacie wiec gdy nie ma poboru na przetwornicy to włącza sie cyklicznie druga grzałka a gdy jest duzy pobór na przetwornicy to grzałki stoją i to wszytko pozwala na podgrzanie wody o około 15st w zasobniku 300l ale ile dokładnie wody podgrzewa to nie wiem bo to żywy organizm wiem tylko że jak dziennie zużywałem ok 2 do 2,3m3 gazu teraz zużywam 1,2 do 1,6m3 dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.