Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Ekokomfort - Dużo Dymu W Trybie Nadzoru


MarekE

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

W moim ekokomforcie w trybie nadzoru zbiera się bardzo dużo dymu w komorze spalania. W momencie otwarcia drzwiczek dym dosłownie bucha do kotłowni. Z komina również w nadzorze wydobywa się dym, przez co na podwórku czuć nieprzyjemny zapach. To mój pierwszy kocioł z podajnikiem, nie wiem więc czy to normalny objaw? (zakładam że dym powstaje z żarzącego się węgla co jest normalne, jednak moim zdaniem jest go u mnie trochę dużo - zwłaszcza że przy piecach z podajnikiem z reguły nie widać wogóle dymu z komina).

 

Ustawienia pieca: podawanie 10s. przerwa 45s. max czas nadzoru 30 minut. wentylator 50%. przysłona 20mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik to Eco Max 800. Kocioł pracuje 4 sezon, ale wcześniej ogrzewał pusty budynek więc pracował tylko kiedy temperatura była niska (wtedy mniej jest trybu nadzoru - zauważyłem że ten problem pojawia się głównie kiedy temp na zewnątrz jest wyżsxa).

Kominiarze sprawdzali i czyścili 2 tyg temu komin - powiedzieli że był w bardzo dobrym stanie.

Czy winny może być za słaby ciąg? w trybie nadzoru komin pewnie się ochładza. Z drugiej strony spaliny powstają nad żarem, więc co miałby do rzeczy ciąg?

Jak jest u was, czy w nadzorze komora produkuje dużo dymu? a może ktoś ma też Ekokomfort od Lazara?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ekoperfekt sterownik ecomax800 ale ten sterownik wywaliłem,dlaczego ano dlatego że tak jak piszesz gdy było zimniej to kocioł pracował częściej a jak zrobiło się ciepło to nadzory są dłuższe.

W tym sterowniku jest taka sytuacja że jak kocioł doszedł do zadane temp.to wentylator wyłącza się pozostawiając na retorcie to co sobie dymi przez 10 do 20min.

Sterownik ten też cały czas podaję taka samą ilość opału przez cały czas w trybie praca.Jedynie możesz teraz ubrać ilość podawanego paliwa na retortę ale i tak pozostanie dymiący "kopiec kreta" po wyłączonej pracy wentylatora i nie zrobisz z tym nic.

Teraz mam sterownik Tech-a z funkcją PID i ten sterownik nie dopuszcza do pozostawienia dymiącego "kopca kreta" wentylator jak i podajnik proporcjonalnie pododają paliwo jak moc nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam porównanie miedzy Fuzzy logic  firmy Plum a PID z Tech-a.

FL zmienia tylko moc nadmuchu ale nie zmienia ilości podawanego paliwa do retorty.Przez cały czas podaje taką samą ustawioną(przez palacza) dawkę paliwa i nawet jeżeli kocioł dochodzi do zadanej temp.to FL i tak jeszcze wciska paliwo do retory a po chwili wyłączy wentylator i oto dymiący "kopiec kreta" gotowy.

 

Teraz mam zmontowany TECH ST-480 z PID (montowałem go sobie sam).Praca nowego sterownika wygląda tak że zadana temp.kotła jest przykładowo 60stopni.

Mimo osiągniętej zadanej temp.na kotle wentylator nie wyłącza się pracuje na minimalnej mocy.Podawane paliwo do retorty jest powiem w ilości takiej żeby ledwo oko zaprószył.

Temp.na kotle zaczyna spadać prędkość wentylatora zaczyna wzrastać i dawka paliwa też zostaje zwiększona,teraz kocioł dochodzi do zadanej temp. obroty wentylatora spadają i ilość paliwa podawana jest dużo mniejsza aby wypalić to paliwo z retory i mimo że jest 60stopni na kotle wentylator pracuje nadal cały czas doprowadzając minimalną ilość powietrza aby to nie dymiło.Nawet jeżeli dojdzie do sytuacji że temp przekroczy 65 stopni (bo taką mam histerezę) dopiero w tedy wentylator wyłączy się ale nie ma kopca kreta który dymi przez ileś tam minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja ten problem rozwiązałem w ten sposób że nie zamykam drzwi na hak są minimalnie otwarte około 1mm, przez co minimalna ilość powietrza zasila  komorę spalania wykluczając zadymienie. Mam najgorszy z możliwych sterowników RecalArt. używam tego sposobu głównie w okresie kiedy kotłem grzeje tylko wodę od kwietnia do końca października. Spalam 350 kg węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam porównanie miedzy Fuzzy logic  firmy Plum a PID z Tech-a.

FL zmienia tylko moc nadmuchu ale nie zmienia ilości podawanego paliwa do retorty.Przez cały czas podaje taką samą ustawioną(przez palacza) dawkę paliwa i nawet jeżeli kocioł dochodzi do zadanej temp.to FL i tak jeszcze wciska paliwo do retory a po chwili wyłączy wentylator i oto dymiący "kopiec kreta" gotowy.

 

Teraz mam zmontowany TECH ST-480 z PID (montowałem go sobie sam).Praca nowego sterownika wygląda tak że zadana temp.kotła jest przykładowo 60stopni.

Mimo osiągniętej zadanej temp.na kotle wentylator nie wyłącza się pracuje na minimalnej mocy.Podawane paliwo do retorty jest powiem w ilości takiej żeby ledwo oko zaprószył.

Temp.na kotle zaczyna spadać prędkość wentylatora zaczyna wzrastać i dawka paliwa też zostaje zwiększona,teraz kocioł dochodzi do zadanej temp. obroty wentylatora spadają i ilość paliwa podawana jest dużo mniejsza aby wypalić to paliwo z retory i mimo że jest 60stopni na kotle wentylator pracuje nadal cały czas doprowadzając minimalną ilość powietrza aby to nie dymiło.Nawet jeżeli dojdzie do sytuacji że temp przekroczy 65 stopni (bo taką mam histerezę) dopiero w tedy wentylator wyłączy się ale nie ma kopca kreta który dymi przez ileś tam minut.

 

Testowales tego Techa w trybie pracy bez PID ? Zastanawiam sie nad wymiana RecaArt Economic Premium na wlasnie tego Techa. Ciekawe czy w pracy bez PID tez ma te fajna ceche zeby nie dopuszczac do kopca kreta podajac mala dawke powietrza gdy osiagnie juz temp zadana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pracowałem jescze bez PID-u i nie mam zamiaru wyłączać PID-a .W tym tygodniu przełącze sterownik na tryb letni bo według instrukcji to jest praca bez PID zobaczymy jak to będzie wyglądało sam jestem ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietajcie o ustawieniu klapki za wentylatorem na pelne otwarcie caly czas, to do kolegow co maja techa z pid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam porównanie miedzy Fuzzy logic firmy Plum a PID z Tech-a.

FL zmienia tylko moc nadmuchu ale nie zmienia ilości podawanego paliwa do retorty.Przez cały czas podaje taką samą ustawioną(przez palacza) dawkę paliwa i nawet jeżeli kocioł dochodzi do zadanej temp.to FL i tak jeszcze wciska paliwo do retory a po chwili wyłączy wentylator i oto dymiący "kopiec kreta" gotowy.

 

Teraz mam zmontowany TECH ST-480 z PID (montowałem go sobie sam).Praca nowego sterownika wygląda tak że zadana temp.kotła jest przykładowo 60stopni.

Mimo osiągniętej zadanej temp.na kotle wentylator nie wyłącza się pracuje na minimalnej mocy.Podawane paliwo do retorty jest powiem w ilości takiej żeby ledwo oko zaprószył.

Temp.na kotle zaczyna spadać prędkość wentylatora zaczyna wzrastać i dawka paliwa też zostaje zwiększona,teraz kocioł dochodzi do zadanej temp. obroty wentylatora spadają i ilość paliwa podawana jest dużo mniejsza aby wypalić to paliwo z retory i mimo że jest 60stopni na kotle wentylator pracuje nadal cały czas doprowadzając minimalną ilość powietrza aby to nie dymiło.Nawet jeżeli dojdzie do sytuacji że temp przekroczy 65 stopni (bo taką mam histerezę) dopiero w tedy wentylator wyłączy się ale nie ma kopca kreta który dymi przez ileś tam minut.

gdzie kupiles tech st 480 z pid ? W jaji sposob skalibrowales sterownik na twoj kociol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ten problem rozwiązałem w ten sposób że nie zamykam drzwi na hak są minimalnie otwarte około 1mm, przez co minimalna ilość powietrza zasila komorę spalania wykluczając zadymienie. Mam najgorszy z możliwych sterowników RecalArt. używam tego sposobu głównie w okresie kiedy kotłem grzeje tylko wodę od kwietnia do końca października. Spalam 350 kg węgla.

Tez myślałem o takim rozwiązaniu a nawet zastanawiam się czy nie wyciąć w drzwiach otworu i zrobienia ruchomej przesłony - czy ktoś może praktykował takie rozwiązanie ?

 

A jak ciąg kominowy wpływa na dymienie się kopca? czy jeśli zwiększę ciąg to sytuacja poprawi się, pogorszy, czy nie ma to wpływu? (zakładając że drzwi są szczelnie zamknięte)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.