Skocz do zawartości

grzskw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem tego radzaju, chcę zrobić ogrzewanie podłogowe w łazience i połowie kuchni tzn. tam, gdzie będą położone płytki (piec węglowy Ogniwo S6 z nadmuchem). W założeniu ma to być tylko podgrzanie płytek aby nie ziębiły więc w pomieszczeniach będą też grzejniki. Problem w tym, że instalator odradza mi montaż zaworu RTL i chce zasilać podłoge z powrotu grzejnika w danym pomieszczeniu argumentując to tym że zawór RTL sprawi kłopoty bo albo będzie grzał grzejnik albo podłoga. Ja natomiast boje się, że podłoga może być za gorąca. Licze na porade fachowców. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zawór RTL nie zakłuci pracy ogrzewania (będzie grzał grzejnik, będzie grzała podłoga). Trzeba zainstalować Zawór z głowicą odczytującą temp wody i podłączyć nie do grzejnika, lecz do instalacji (zasilanie c.o. - pętla podłogówki - wejście do RTL - powrót c.o.). Ważne!: jeśli rtl nie posiada w korpusie odpowietrznika, to trzeba go zamontować.

Twój instalator ma rację, ale nie zrozumieliście się chyba. Zawór RTL (ogranicznik temperatury) zamontowany na grzejniku da w efekcie : zimny grzejnik i zimną podłogę lub odwrotnie ( w zalezności od temp. zasilania).

Temperatura powrotu jest niższa od zasilania o ok. 20 st. Przykład zasilanie 60 st - powrót z grzejnika 40, Woda o idealnej temperaturze na "podłogówke). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można zasilić podłogówke z powrotu grzejnika (bez RTLa) i będzie ok? Boje się że podłoga będzie za gorąca i co w tedy? Zasilanie c.o. - pętla podłogówki - wejście do RTL - powrót c.o. czy w tym układzie konieczna jest druga pompa i osobny układ?

 

 

Witaj,

Zasilenie z powrotu grzejnika jest możliwe , odnosi się to do układu ok 10 m2 z zastosowaniem zaworu RTL.W twoim przypadku mają być dwie pętle, a więc nie zalecał bym tego rozwiązania.Należy zrobić nowe podejście z zasileniem i połączyć przez zawór 3D z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem tego radzaju, chcę zrobić ogrzewanie podłogowe w łazience i połowie kuchni tzn. tam, gdzie będą położone płytki (piec węglowy Ogniwo S6 z nadmuchem). W założeniu ma to być tylko podgrzanie płytek aby nie ziębiły więc w pomieszczeniach będą też grzejniki. Problem w tym, że instalator odradza mi montaż zaworu RTL i chce zasilać podłoge z powrotu grzejnika w danym pomieszczeniu argumentując to tym że zawór RTL sprawi kłopoty bo albo będzie grzał grzejnik albo podłoga. Ja natomiast boje się, że podłoga może być za gorąca. Licze na porade fachowców. Z góry dziękuję.

Witam ogrzewanie podłogowe z grzejnika to się robiło żeby ludzi tylko na koszty narazić i nic w zamian.

Tylko osobne zasilanie a na nim zawór rtl z głowicą termostatyczną z kapilarą lub zawór 3d też mógłby być zgłowicą z kapilarą i to napewno Ci wystarcy żeby nie mieć zimnych płytek ,a jesli byś chciał ogrzewać samą podłogówką te pomieszczenia to już inna bajka.Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam podłączone ogrzewanie podłogowe do grzejnika i raczej się to nie sprawdza. W łazience jest temperatura za wysoka-przykręcam głowicę. Termostat zamyka grzejnik, zamyka automatycznie podłogówkę. Jeśli chcę podgrzać podłogę, czekam, grzejnik "ręcznikowy" podgrzewa, rusza podłoga, znów za ciepło...itd. Miałem innego fachowca, który mówił mi o RtL-ach. Najlepiej niezależny obwód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Błędnie wykonane połączenie, gdyż nie łączy się przez zawór termostatyczny.Jeśli chcesz aby podłogówka pracowała to zdemontuj zawór termostatyczny i załóż przelotowy,głowica termostatyczna przy zamknięciu odcina podłogówkę.Jeśli będzie przepływ wody podłogówka będzie pracować.O ile jest możliwe do zrobienia ,można by na zasilenie wstawić trójnik i pociągnąć do wykonania podłogówki.Wyjście zawsze jest aby rozwiązać problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

To ja mam pytanie. Mam wykonywana wlasnie instalacje c.o. Generalnie do ogrzewania domu wykorzystywane beda grzejniki, a podlogowke robie w lazience i kuchni (tam gdzie kafelki). Na powrocie chce dac RTL. I teraz wazne pytanie, czy grzejniki powinny byc przewymiarowane na temperature 55 stopni ?

Czy moge grzac na 70 stopni ? Czy wowczas podlogowka bedzie dobrze dziala ? Nie bedzie sie przegrzewac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.