Skocz do zawartości
IGNOROWANY

schemat kotłowni


rj77

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że na forum było już strasznie wiele opisów kotłowni ale niestety nie odnalazłem niczego co by mi odpowiadało więc postanowiłem na podstawie informacji zawartych u innych "projektantów" narysować schemat kotłowni, którą u siebie chcę zrobić. Niestety nie jestem fachowcem w tej dziedzinie więc proszę o słowa krytyki :):)

 

 

Schemat :

 

http://www.dlugaszlachecka.pl/kotlownia/k1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieźle, ale:

1. Nie stosuje sie pompy na wyjściu ciepłej wody z bojlera,

2. Jeśli instalacja jest nowa, a średnice rur do 28, to nie potrzebne są obejścia na pompach i zawory różnicowe

3. Przed pompami muszą być filtry, zawór przed filtrem i za pompą,

4. Można całość uprościć stosując tylko jedną pompę i zawór odcinający c.o. (na lato)

 

Więcej informacji poproszę (jaki metraż, ile grzejników, jaki piec, z czego instalacja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko ad 2. Dlaczego? Myślałem, że zawory różnicowe stosuje się po to, żeby instalacja miała szanse pracować grawitacyjnie - jaki ma to związek ze średnicą rur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko ad 2. Dlaczego? Myślałem, że zawory różnicowe stosuje się po to, żeby instalacja miała szanse pracować grawitacyjnie - jaki ma to związek ze średnicą rur?

 

Odpowiedź jest bardzo prosta: Nowe instalacje c. o. buduje się z rur o średnicach 15,18,22,28 (np w miedzi). Rura o średnicy 28 mm to wyjście z kotła ~ odpowiednik 1", czyli średnica stosowanych najczęściej pomp. Jeśli zawór różnicowy miałby być tej samej średnicy, to traci to jakikolwiek sens, gdyż przepływ ciepła w tym przypadku (sprawdzone, ale możesz to sam zaobserwować) jest lepszy przez pompę niż przez ten zawór (przy wyłączonej pompie oczywiście).

Po roku pracy zaworu różnicowego w instalacji nie jesteś w stanie odkleić gumowej kulki od korpusu zaworu (sprawdzone), więc bez prądu i tak idzie przez pompę.

Zawór Różnicowy montuje się w starych kotłowniach, gdzie średnica rury wychodzacej z pieca to najczęściej stal DN 40, DN50, a chcemy w układzie zamontoqwać pompę. Wtedy robimy tzw obejście, by nie dławić przepływu (różnicowy o średnicy starej rury).

Dziękuję. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. W sumie rozsądny argument... U mnie jest tak jak na powyższym schemacie, ale od kotła wychodzą dość poważnej grubości rury (całość chodziła całe lata grawitacyjnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest bardzo prosta: Nowe instalacje c. o. buduje się z rur o średnicach 15,18,22,28 (np w miedzi). Rura o średnicy 28 mm to wyjście z kotła ~ odpowiednik 1", czyli średnica stosowanych najczęściej pomp. Jeśli zawór różnicowy miałby być tej samej średnicy, to traci to jakikolwiek sens, gdyż przepływ ciepła w tym przypadku (sprawdzone, ale możesz to sam zaobserwować) jest lepszy przez pompę niż przez ten zawór (przy wyłączonej pompie oczywiście).

Po roku pracy zaworu różnicowego w instalacji nie jesteś w stanie odkleić gumowej kulki od korpusu zaworu (sprawdzone), więc bez prądu i tak idzie przez pompę.

Zawór Różnicowy montuje się w starych kotłowniach, gdzie średnica rury wychodzacej z pieca to najczęściej stal DN 40, DN50, a chcemy w układzie zamontoqwać pompę. Wtedy robimy tzw obejście, by nie dławić przepływu (różnicowy o średnicy starej rury).

Dziękuję. Pozdrawiam.

 

Witam,

 

Wskazane średnice rur nie mogą odnosić się do kotłów na paliwo stałe.

W obrębie kotła na paliwo stałe, przekrój uzależniony jest od mocy kotła,ważną rzeczą jest też to aby spojrzeć w dokumentację kotła.W karcie gwarancyjnej często jest zapis odnośnie wymogów

co do przekroju rur,lub też wskazanie na NP.Nie spełnienie tych warunków pozbawia użytkownika gwarancji na kocioł. Minimalna średnica rur przy kotłach na paliwo stałe to 1 1/4 C.Drugą sprawą jest to ,że w układach z miedzi nie należy stosować w systemach otwartych ins.CO.Dopuszcza się stosowanie inhibitorów korozji w takich systemach, należy okresowo stosować kontrolę wody

w układzie CO.Inhibitor nie eliminuje korozji ,lecz spowalnia ją a także podnosi koszty.W przypadku braku zasilenia należy całkowicie zapomnieć o czymś takim jak przepust wody przez

pompę, zawór w pionie musi pozostać drożny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam jedno tylko pytanie do hydraulikstargard, niech mi kolega powie co się stanie jak nie zainstalujemy zaworu różnicowego równolegle wraz z pompą i nagle w czasie pracy tegoż pieca co pompę szlak trafi i co wtedy którędy ciepła woda sobie znajdzie ujście? A drugie pytanie to do zaworu różnicowego ja mam pompę 1' i zawór 1' i to już pracuje 5 lat i nie ma żadnej opisywanej przez kolegę hydraulikstargard sytuacji że kulka się przykleja wewnątrz zaworu różnicowego, to niech kolega ni wytłumaczy w jakich warunkach musi pracować ten zawór żeby się kulka przykleiła? Bo jak się oriętuje to ten zawór różnicowy to jest właśnie bajpas i zabezpieczenie pompy i całej instalacji w przypadku awarji pompy lub nagłego braku zasilania jej w prąd. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czegoś tu nie rozumiem...

 

1. Jak to się nie stosuje pompy na wyjściu ciepłej wody z bojlera... - stosując tu pompę miałem na myśli cyrkulację, tak aby mieć zawsze ciepłą wodę w kranie. Chyba, że coś pokręciłem ?

2. to wreście stosować te zawory kulkowe czy nie ? - czy jak zabraknie prądu to woda popłynie przez pompę ? a jak tak to po co w większości schematów są stosowane te zawory ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam jedno tylko pytanie do hydraulikstargard, niech mi kolega powie co się stanie jak nie zainstalujemy zaworu różnicowego równolegle wraz z pompą i nagle w czasie pracy tegoż pieca co pompę szlak trafi i co wtedy którędy ciepła woda sobie znajdzie ujście?...

Przedstawię mój pogląd na sprawę - ciepła woda znajdzie sobie ujście poprzez odpływ do zbiornika wyrównawczego, lub w (obecnie nielegalnym) układzie zamkniętym zadziałają (?!?) zabezpieczenia. Zawór różnicowy oczywiście teoretycznie spełnia rolę zabezpieczenia, jednak w poprawnie wykonanym układzie jego zadaniem wydaje mi się jest głównie umożliwienie obiegu grawitacyjnego (od zabezpieczenia są inne elementy).

 

W moim przykładowo układzie pompa praktycznie cały czas chodzi i wcale nie mam gwarancji czy jakieś "paprochy" nie uniemożliwią jego otwarcia lub faktycznie coś się tam "zapiecze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie masz rację w razie jakiejś awarji taki zawór umożliwia obieg grawitacyjny w dobrze zrobionej instalacji. A co do zaworu różnicowego to nie wiem co ma się tam zapiec jak to jest kulka metalowa powlekana gumą która jest zamknięta w odlewie z żeliwa ni jak nic do nie czego nie może się przykleić i zapiec. A co do owego zabezpieczenie to się z tobą Marcin nie zgodzę to jest bajpas pompy i ma on być na wszelki wypadek jak coś się stanie z pompa. To tak samo jak byś miał pompę która np podaje 100 atmosfer do układu i nagle połowa układu w jakiś sposób się zapycha to wtedy rośnie gwałtownie ciśnienie na pompie i albo szlak trafi pompę albo porozrywa rury które nie wytrzymaja np 150 atmosfer i dlatego do takiej pompy zakłada się zawór ciśnieniowy który upuszcza ciśnienie za pompą jeśli ono przekroczy owe 100 atmosfer i to jest taki same zabezpieczenie pompy jak owy zawór różnicowy do pompy CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie jest to zabezpieczenie na wypadek awarii pompy tylko zatkania części instalacji za pompą (czyli zabezpieczenie przed awarią pompy :) ). Jak pompa ulegnie awarii to się po prostu zatrzyma :) I wtedy faktycznie dobrze gdy taki bypas jest, bo może się uda otrzymać obieg grawitacyjny (ja słyszałem, że do tego raczej są wymagane grubsze rury niż 1'', ale jak słyszę niektórym chodzi grawitacja i na takich rurach). Ale jako zabezpieczenie przed skutkami awarii pompy raczej wypada wyprowadzić przed nią (i każdą inną armaturą) rurę do naczynia wyrównawczego - wtedy nawet brak bypasu nie przeszkadza.

 

Co do zapieczenia zaworu - miałem na myśli również "wpadnięcie" tam jakiegoś zanieczyszczenia - sytuacja oczywiście ekstremalna, ale podobnie ekstremalna jest sytuacja zatkania instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wydaje mi się, że stosowanie zaworu różnicowego w instalacjach pompowych zwłaszcza za zaworem mieszającym nie ma jakiegokolwiek sensu. Bo co pomoże taki zawór na zasilaniu, skoro nie ma go na powrocie przy zaworze 4-D. Poza tym małe średnice rur i kryzowanie ( regulacja ) grzejników skutecznie zniechęcają wodę do obiegu grawitacyjnego. U siebie zrobiłem tak, że rura wzbiorcza z pieca idzie pionowo do naczynia wzbiorczego ( na strychu ) a niżej na piętrze rozchodzą się nitki do poszczególnych pionów. Zawór mieszający mam 3-D na powrocie więc przy pełnym otwarciu go mam leniwą bo leniwą ale namiastkę grawitacji. Pompa jest przed zaworem 3-D i nie wydaje mi się żeby cokolwiek tłumiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam powiem tak każdy twierdzi swoje i poniekąd każdy ma rację ja ma jednak zamontowany zawór różnicowy równolegle z pompą oczywiści za zaworem 4drożnym i powiem tak grawitacja jest przez to utrudniona ale idzie jakoś jak na piecu jest 90 stopni, ale dodatkowo mam założone dwie zasuwy mosiężne ze sterowaniem elektronicznym i to przez nie właśnie w przypadku braku prądu cała woda wypływa i wpływa do pieca omijając wszystko czyli zawór 4d pompy i zawór różnicowy i to jest takie moje zabezpieczenie a wogóle to przez ten układ mogę palić normalnie tzn bez prądu i dmuchawy to tak na wszelki wypadek wojny i totalnego zaniku prądu w czasie srogiej zimy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już nic nie rozumiem z tego

 

zawsze wydawało mi sie że zawór róznicowy montuje sie równolegle z pompa tylko po to by pracująca pompa nie robiła chwilowych lub dłuższych "cofek" w przepływie cieczy w instalacji oraz by jednocześnie zachować mozliwość pracy na grawitacji przy braku zasilania, jeśli sa ku temu warunki fizyczne

 

co do mozliwości rozsadzenia cisnieniem pompki instalacji wodnej to według mnie ona miała by miejsce gdyby owa pompka posiadała 1KW mocy

jestem przekonany że pompka nie jest w stanie fizycznie pokonac takiego cisnienia w instalacji by doszło do jej rozszczelniena czyli najsłabszym elementem jest pompka i jesli dochodzi do rozszczelnienia to jest wina wady materiałowej lub zlego wyykonania połaczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja wcześniej podałem tylko przykład a nie odnosiło się to do pompy CO która faktycznie nie wytworzy takiego ciśnienia żeby rozszczelnić instalację. No ale powiedzmy że za piecem mam założony zawór 4d który wprowadza jakieś tam kryzowanie przepływu cieczy którą jest tu akurat woda grzewcza i za tym zaworem jest montowana pompa CO to montaż w takim układzie zaworu różnicowego równolegle z pompą i tak do końca nie zapewni nam bezproblemowej pracy instalacji jako grawitacyjnej bo będzie utrudniony przepływ wody przez zawór 4d a poza tym trzeba by zastosować 2 takie zawory różnicowe jeden na zasilaniu a drugi na powrocie do pieca. Następną sprawą jest możliwość zamontowania zaworu różnicowego przed owym zaworem 4d i wtedy też potrzebny by był 2 taki sam różnicowy na powrocie do pieca żeby woda swobodnie sobie krążył. No ale taki układ ma błąd bo co jak użytkownik będzie chciał latem podgrzać sobie wodę w zbiorniku CWU to puki pompa CWU będzie pracowała i wytwarzała jakieś tam ciśnienie i ruch wody to zawory różnicowe na nitce CO będą pozamykane ale gdy w zbiorniku CWU zostanie osiągnięta temperatura zadana to pompa CWU się wyłączy a cała ciepła woda z pieca zacznie sobie powoli krążyć grawitacyjnie przez owe zawory zwrotne w CO i latem robić sałnę w domu. I powiem tak jak ktoś uważa że zawór zwrotny jest zbędnym złem i niepotrzebny w instalacji CO to niech go nie montuje ale większość z nas właśnie owe zawory montuje tak samo jak ja i powiem tak już wiele razy ten zawór uratował mi tyłek że nie musiałam gonić do kotłowni i wywalać żar z pieca jak nagle pan z elektrowni zrobił pstryk i nie ma prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Załączenie pompy c.o. np. standardowej "60" ( 25/60 ) spowoduje wzrost ciśnienia w instalacji na poziomie pompy o maksymalnie 0,3 - 0,4 bar ( atm ). Całkowicie zablokowany przepływ przez pompę spowoduje wzrost ciśnienia do 0,5 bar za pompą. I nie więcej. Z żadną instalacją nic się nie ma prawa wtedy stać, chyba, że jest w agonalnym stanie.

 

Sprawa obiegu grawitacyjnego: jeśli ktoś ma wykonaną instalację na rurach o średnicy 22 mm ( 3/4" ) to moze sobie spokojnie dać na wstrzymanie z zaworem różnicowym, bo jego zastosowanie mija się z celem. na rurach o średnicy 28 mm - już mozna pomyśleć o czymś takim, oczywiście pod warunkiem, że pozostała część instalacji została przystosowana do obiegu grawitacyjnego. Przepływ grawitacyjny przez standardową pompę o średnicy 1" jest porównywalny z rurą o średnicy większej niż 22 mm i mniejszej niż 28 mm w przypadku zastosowania miedzi lub pomiędzy 3/4" a 1" przy zastosowaniu stali.

 

Zawór różnicowy nie jest w instalacji żadnym zabezpieczeniem. Zabezpieczeniem instalacji jest prawidłowo zamontowane naczynie wzbiorcze i zawór bezpieczeństwa 1,5 bar. Zasadne jest stosowanie zaworu różnicowego w instalacjach wykonanych jako grawitacyjne i o średnicach większych od średnicy pompy ( ta zwykle 1" ). Wtedy stosuje się zawory różnicowe o średnicy rury, na której będą zastosowane. W nowoczesnych instalacjach wykonanych najczęściej z miedzi o średnicy 15 mm do grzejnika o grawitacji można zapomnieć i stosowanie zaworu różnicowego także mija się z celem. Grawitacja nie działa także przy ogrzewaniu podłogowym. Tak na dobrą sprawę jesteśmy w słusznej większości skazani na pompę wymuszającą obieg. A jeśli obiegu grawitacyjnego nie ma to po co różnicowy? Żadne uszkodzenie pompy nie prowadzi do zablokowania przepływu przez nią. Jeśli jednak dojdzie do tak dziwnej sytuacji to układ naczynia wzbiorczego z zaworem bezpieczeństwa rozładuje każdy możliwy wzrost ciśnienia spowodowany wzrostem temperatury. Należy jedynie dbać o odpowiedni poziom wody w naczyniu a po każdym zagotowaniu uzupełnić ewentualny brak.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz,

 

Jeśli ktoś ma życzenie mieć poza zaworem czterodrożnym jeszcze obieg grawitacyjny to musi zamontować 2 zawory różnicowe lub klapowe - proponuję te drugie. W przypadku zastosowania zaworu trójdrożnego wystarczy 1 zawór.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stary układ na grubych stalowych rurach, dołożyłem zawór 4D 1,5" , pompkę i zawór różnicowy. Mój układ może działać grawitacyjnie bez pompy ale najlepiej gdy zawór 4D jest otwarty od 80-100%. Fazę siłownika otwierającą zawór podłączyłem przez przekaźnik tak aby w czasie braku prądu zasilana była z UPS-a i otwierała całkowicie zawór i układ pracował grawitacyjnie . Proste i tanie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim :)

 

Dziękuję za rady i sugestie wszystkim, reasumując - czy ten schemat sprawdzi się, może czegoś brakuje, może coś nie będzie działało jak należy ?, czy naczynie przeponowe za bojlerem jest potrzebne ?

 

Piec z automatycznym podajnikiem na paliwo stałe, ze sterownikiem, który reguluje pracę pompy CWU i CO. Instalacja w układzie otwartym wykonana z miedzi. Pompa do cyrkulacji CWU za Bojlerem sterowana cyklicznie - zależnie od temperatury.

 

Nowy schemat kotłowni :

 

http://www.dlugaszlachecka.pl/kotlownia/k2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim :)

 

Dziękuję za rady i sugestie wszystkim, reasumując - czy ten schemat sprawdzi się, może czegoś brakuje, może coś nie będzie działało jak należy ?, czy naczynie przeponowe za bojlerem jest potrzebne ?

 

Piec z automatycznym podajnikiem na paliwo stałe, ze sterownikiem, który reguluje pracę pompy CWU i CO. Instalacja w układzie otwartym wykonana z miedzi. Pompa do cyrkulacji CWU za Bojlerem sterowana cyklicznie - zależnie od temperatury.

 

Nowy schemat kotłowni :

 

http://www.dlugaszlachecka.pl/kotlownia/k2.jpg

 

Cyrkulację na c.w.u wykonuje się tylko w przypadku długich odcinków dopływu wody do baterii Np. w blokach mieszkalnych, w domkach raczej nie wskazane. Mała ilość wody zimnej do spuszczenia jest tańszym rozwiązanie niż komplikowanie układu pompą.

jeśli jednak chcesz zamontować pompę to należy ja zamontować na powrocie do zbiornika, przez pompę nie powinna płynąć woda do baterii. Na cyrkulacji za pompą należy zamontować zawór dławiący który z oporuje pompę, aby ustalić dla pompy warunki pracy oraz dopasować przepływ do potrzeb (minimalna ilość wody która zapewni temperaturę wody w miejscu odbioru). Naczynie rozszerzalne np. Refix firmy reflex służy do kompensacji przyrostu objętości c.w.u w przypadku gdy jest zawór zwrotny na instalacji wody. Zabezpiecza to instalację przed wzrostem ciśnienia. Niezależnie od tego przy zbiorniku ciepłej wody powinien być wtedy zamontowany zawór bezpieczeństwa wg wskazań producenta zbiornika zazwyczaj jest to 6 bar.

zawór różnicowy jest zupełnie niepotrzebny tym bardziej że jest to "bajpas" obejście. zawór różnicowy służy do czego innego. Stosuje się go w przypadku zbyt dużego ciśnienia za pompą i obniża on ciśnie przepuszczając część wody z powrotem przed pompę (przy przekroczeniu ciśnienia otwarcia zaworu). Chyba nie chodziło o taki zawór. Co do bajpasu na c.o. to powinien on omijać tak pompę jak i zawór czterodrożny tylko że powrót z instalacji i tak z oporowany jest przez ten zawór. Dlatego lepszy jest zawór trójdrożny a obieg kotłowy wykonany jest dodatkową pompą ( w celu utrzymania temperatury powrotu do kotła). Pompa do c.w.u. ma sens gdy temperatura na pompie c.o. jest niższa niż niezbędna do podgrzania c.w.u. A tak jest w tym przypadku. Bajpas jest niepotrzebny. Najlepiej gdy instalacja pracuje z priorytetem c.w.u., tj. w czasie podgrzewu ciepłej wody wyłącza się pompa c.o.. Na każdym z obiegu należy zamontować zawór zwrotny aby woda nie płynęła przez nieczynny obieg. Np. przy c.o. z zaworem trójdrożnym należy zamontować na dojściu z powrotu i z wylotu z kotła, aby woda przez ten zawór nie była zasysana przez pompę c.o., oraz za pompą c.w.u. aby nie cofała się przy pracy z c.o., pompę wymuszającą przepływ przez kocioł należy wpiąć jak najbliżej kotła ze sterownikiem utrzymującym temperaturę powrotu i również zabezpieczyć zaworem zwrotnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest bardzo prosta: Nowe instalacje c. o. buduje się z rur o średnicach 15,18,22,28 (np w miedzi). Rura o średnicy 28 mm to wyjście z kotła ~ odpowiednik 1", czyli średnica stosowanych najczęściej pomp. Jeśli zawór różnicowy miałby być tej samej średnicy, to traci to jakikolwiek sens, gdyż przepływ ciepła w tym przypadku (sprawdzone, ale możesz to sam zaobserwować) jest lepszy przez pompę niż przez ten zawór (przy wyłączonej pompie oczywiście).

Po roku pracy zaworu różnicowego w instalacji nie jesteś w stanie odkleić gumowej kulki od korpusu zaworu (sprawdzone), więc bez prądu i tak idzie przez pompę.

Zawór Różnicowy montuje się w starych kotłowniach, gdzie średnica rury wychodzacej z pieca to najczęściej stal DN 40, DN50, a chcemy w układzie zamontoqwać pompę. Wtedy robimy tzw obejście, by nie dławić przepływu (różnicowy o średnicy starej rury).

Dziękuję. Pozdrawiam.

kolego wszystko sie zgadza ale zawór tu pełni inn a funkcje przedewszystkim gwarancja i bezpieczenstwo jak ktozs przy pompie zawór zakreci i co lepiej nie pytac a tak zawsze chocby cisnieiowo wyrzuci wode w układ a druga jak walnie piec na gwarancji to wytłumacz firmie z ten zawór jest nie potrzebny ,tak bez zaworu to mozesz u siebie ja u siebie tez bym nie zakładał a nie u klienta pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam jedno tylko pytanie do hydraulikstargard, niech mi kolega powie co się stanie jak nie zainstalujemy zaworu różnicowego równolegle wraz z pompą i nagle w czasie pracy tegoż pieca co pompę szlak trafi i co wtedy którędy ciepła woda sobie znajdzie ujście? A drugie pytanie to do zaworu różnicowego ja mam pompę 1' i zawór 1' i to już pracuje 5 lat i nie ma żadnej opisywanej przez kolegę hydraulikstargard sytuacji że kulka się przykleja wewnątrz zaworu różnicowego, to niech kolega ni wytłumaczy w jakich warunkach musi pracować ten zawór żeby się kulka przykleiła? Bo jak się oriętuje to ten zawór różnicowy to jest właśnie bajpas i zabezpieczenie pompy i całej instalacji w przypadku awarji pompy lub nagłego braku zasilania jej w prąd. Pozdrawiam.

jesli chodzi o tą kulke to niestety ma racje ze sie ptzykleja ale przy 80 na piecu sie odkleja zazwyczaj jak masz dosc duzo mułu w instalacji to sie zdaza ale i tak jest bezpieczniej niz bez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulację na c.w.u wykonuje się tylko w przypadku długich odcinków dopływu wody do baterii Np. w blokach mieszkalnych, w domkach raczej nie wskazane. Mała ilość wody zimnej do spuszczenia jest tańszym rozwiązanie niż komplikowanie układu pompą.

jeśli jednak chcesz zamontować pompę to należy ja zamontować na powrocie do zbiornika, przez pompę nie powinna płynąć woda do baterii. Na cyrkulacji za pompą należy zamontować zawór dławiący który z oporuje pompę, aby ustalić dla pompy warunki pracy oraz dopasować przepływ do potrzeb (minimalna ilość wody która zapewni temperaturę wody w miejscu odbioru). Naczynie rozszerzalne np. Refix firmy reflex służy do kompensacji przyrostu objętości c.w.u w przypadku gdy jest zawór zwrotny na instalacji wody. Zabezpiecza to instalację przed wzrostem ciśnienia. Niezależnie od tego przy zbiorniku ciepłej wody powinien być wtedy zamontowany zawór bezpieczeństwa wg wskazań producenta zbiornika zazwyczaj jest to 6 bar.

zawór różnicowy jest zupełnie niepotrzebny tym bardziej że jest to "bajpas" obejście. zawór różnicowy służy do czego innego. Stosuje się go w przypadku zbyt dużego ciśnienia za pompą i obniża on ciśnie przepuszczając część wody z powrotem przed pompę (przy przekroczeniu ciśnienia otwarcia zaworu). Chyba nie chodziło o taki zawór. Co do bajpasu na c.o. to powinien on omijać tak pompę jak i zawór czterodrożny tylko że powrót z instalacji i tak z oporowany jest przez ten zawór. Dlatego lepszy jest zawór trójdrożny a obieg kotłowy wykonany jest dodatkową pompą ( w celu utrzymania temperatury powrotu do kotła). Pompa do c.w.u. ma sens gdy temperatura na pompie c.o. jest niższa niż niezbędna do podgrzania c.w.u. A tak jest w tym przypadku. Bajpas jest niepotrzebny. Najlepiej gdy instalacja pracuje z priorytetem c.w.u., tj. w czasie podgrzewu ciepłej wody wyłącza się pompa c.o.. Na każdym z obiegu należy zamontować zawór zwrotny aby woda nie płynęła przez nieczynny obieg. Np. przy c.o. z zaworem trójdrożnym należy zamontować na dojściu z powrotu i z wylotu z kotła, aby woda przez ten zawór nie była zasysana przez pompę c.o., oraz za pompą c.w.u. aby nie cofała się przy pracy z c.o., pompę wymuszającą przepływ przez kocioł należy wpiąć jak najbliżej kotła ze sterownikiem utrzymującym temperaturę powrotu i również zabezpieczyć zaworem zwrotnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.Czy mógłby pan do swojej wypowiedzi dołączyc jakiś prosty schemat gdzie zamontowac zawory różnicowe lub klapowe by miec obieg grawitacyjny przy zamontowanym zaworze 4 drogowym.Czy nie zakłóci to regulacji poprzez zawór 4 drogowy? Interesuje mnie to ponieważ chce u siebie zamontowac zawór 4 drogowy i zabezpieczyc się na wypadek braku prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.