Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Autonomiczny Zestaw Fotowoltaiczny Do Zasilania Cwu


Gość Visitor1230

Rekomendowane odpowiedzi

jedlica, skąd takie odbliczenia dla pv? Z paneli o mocy 2kW uzyskasz moc rzędu właśnie 1,6kW. 

17% o których piszesz to część promieniowania słonecznego które panele fotowoltaiczne przetwarzają na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Nie zdecydowalem sie na panele z glikolem swiadomie. Mam maly odbior CWU, zwiazane z tym ryzyko zagotowania glikolu, Boiler 200 L to jak dla mnie jest trzy razy za duzy. Ponad to pobor pradu w takiej instalacji, czy tez nikle uzyski zima. Wystepuje tez cos takiego jak strata przesylowa. Jakby rur nir ociepli zawsze cos ucieknie.  Cieczowe panele z tego co wiem slabo dzialaja przy zachmurzeniu. Zdecydowalem sie na panele polikrystaliczne. Te lepiej wykorzystuja swiatlo rozproszone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla mnie dziwne to porownanie do lokaty ale porownaj prosze tak:

Lokate i panele likwiduje (uszkadzaja sie lub zuzywaja) po 5, 10, 15, 20.latach. Ile mam z tego na koniec w kieszeni?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę 10 lat. Panele się zużyją o 15% więc dołożę ze 2szt. Ubezpieczenie od gradu zakładam 150 na rok. Te ż gminy mam 10 lat na gwarancji. Falownik 2 kw za 500 zł ig20. 15 tyś plus 1500 ubezp plus 500 panele plus falownik 500. 17,5 tyś.  W kieszeni po 10 latach najmniej 12 tyś nie wydane za prąd plus instalacja warta 6 tyś czyli 18 tyś.  Lokata na 10 lat z 18tyś. To około 6 tyś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Visitor1230

od 21.06 do 15.07 bylo zdaje sie 470 kWh. jest jednak maly problem. sterownik czesto sie zawiesza. Ostatnio jest uzysku mniej. Nikogo nie ma pol dnia w domu. A po resecie parametry strzelaja w gore. W pochmurne ostatnie dni potrafi jeszcze pyknac 12 kWh. W czerwcu system zaczynal dzialac juz od godz 6.30. Teraz z racji krotszego dnia od ok. 7.30. 

Edit: Co ciekawe grzalka ma modul 220 V. Można sterownik dodatkowo podlaczyc pod 220. i gdynie ma slonca moza wode dogrzwac zwyklym pradem jak ktoś lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Visitor1230

Mam pewien maly problem. Panele dzialaja itd. Na obiegu kociol bufor dostawilem zawor zwrotny. Bufor grzany przez panele oddawal grawitacyjnie energie do kotla, ktory jbyl w trybie postoj. I sobie gdzies to tam w komin czy jakkolwiek wylatywalo. Teraz to juz nie wystepuje. Z drugiej jednak strony mam pewna strate przez ten nieszczesny zawor. Przepalam sobie kociol zeby poustawiac parametry, Teraz jest lepiej bo zimy kociol troche popracuje i mozna sie pobawic. Kociol pracujac laduje bufor na pelnej mocy. Czyli dobrze. W przypadku uzyskania zadanej na buforze kociol sie wygasza. Tez dobrze. Ale po wygaszeniu wszystko jest juz tak w kotle nagrzane ze temperatura w nim wzrasta o jakies 8 stopni. Ten naddatek grawitacyjnie moglby przejac bufor. Niestety. Zawor zwrotny to uniemozliwia. Jakies pomysly szanowni forumowicze?

Przepalalem dzis rano. Temperatura na kotle wskoczyla na 58 stopni. Przez caly dzien spadlo zaledwie do 50. Wniosek taki, ze Biawar dobrze ma ten kociol ocieplony. Miejsce montazu zaworu zaznaczone Strzalka.

Uklad.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
15 godzin temu, sambor napisał:

U mnie jest funkcja czas wybiegu pompy, czyli jak palnik się wygasi to pompa jeszcze pracuje.

Czas pracy ustawiany od 1 - 15 minut.

Sprawdź czy u ciebie jest taka opcja.

Wlasnie nie mam takiej funcji. Jest tylko w przypadku pompy CWU. Co mi nic to nie daje

 

14 godzin temu, zbigmaz1 napisał:

Mam inny sterownik ale na nim jest tak że jak temp na kotle wzrośnie do 70*C (tryb lato grzeje tylko CWU) to załącza się pompa mieszająca i przepompowane ją do bufora, może u ciebie coś takiego jest?

Hmm… Dales mi Kolego pewnego typa. Zeby pompka popracowala dluzej jak pisze Sambor wystarczylby jakis dodatkowy, prosty sterownik z jakims przekaznikiem do zasilania pompki obiegu bufor - kociol. Zeby nie bylo konfliktu zasilania pompki ( zasilanie ze sterownika- zasilanie z dodatkowego sterownika) Tak to troche na druciarstwo wyglada.  Mote ktos cos madrzejszego podpowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

U mnie w przypadku zalaczenia obslugi bufora, pompka obiegu pierwotnego pracuje tylko tak dlugo jak dlugo ladowany jest bufor.Kociol nie bedzie dochodzil do zadanej ustawionej czy zadanej przez pogodowke gdy bufor osiagnie temperatury zadane.  W przypadku ustawienia temp. alarmowej kotla i jej przekroczenia otworzy sie mieszacz i uruchomi pompka CWU. A ta jest ladowana nie z kotla a przez bufor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Co do problemu to znalazlem rozwiazanie.. Wylacznik czasowy z przekaznikiem.

Instrukcji niestety nie mam. Ciezko znalezc w necie. W domu mam to na papierze. ISG 3 jest tym samym co ISG 2. Inna obudowa i wyswietlacz.

 

 

18c5371c409cb51740ef9a6231ca.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Efekty grzebania w necie wykazuja ze powyzsze rozwiazanie jest do d... Prawidlowym rozwiazaniem bedzie zastosowanie przelacznika zrodla zasilania w polaczeniu z przekaznikiem czasowym. Przelacznik na dodatkowe styki przekaznika COM, NC i NO i t trzeba bedzie wykorzystac. Czyli w przypadku odlaczenia zasilania pompy przez sterownik zasilanie bedzie przelaczone na czasowke. Ta sprawi ze pompa popracuje zadany czas. W przypadku gdyby sterownik zalaczyl jednak pompe, spowrotem to czasowka bedzie odlaczona. 

Mysle ze dobrze to wykombinowalem

bdef1bfc48a2a57baafe090fea10.jpg

ec3008aa451c81d82b808e6c3205.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Visitor1230 napisał:

,,,, W przypadku uzyskania zadanej na buforze kociol sie wygasza. Tez dobrze. Ale po wygaszeniu wszystko jest juz tak w kotle nagrzane ze temperatura w nim wzrasta o jakies 8 stopni. Ten naddatek grawitacyjnie moglby przejac bufor. Niestety. Zawor zwrotny to uniemozliwia. Jakies pomysly szanowni forumowicze? ,,,,


Nie lepiej zacząć od podstaw.
Przelicz sobie jak duża strata ciepła występuje w Twoim przypadku. Te 8*C to nie jest żadna informacja o ewentualnych zyskach ciepła.

Masz pompę, więc na pewno wiesz z jaką wydajnością pracuje i ile litrów przetacza wody.
Sterownik wyłączy pompę, to Ty załącz ją ręcznie i mierz czas dopóki temperatury kotła i bufora się nie zrównają.

To w zasadzie wszystko.
 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.