Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Autonomiczny Zestaw Fotowoltaiczny Do Zasilania Cwu


Gość Visitor1230

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm zastanawiam się nad okresem zwrotu tej inwestycji. Koszt grzania cwu latem to dla mnie może 500zeta . Za zestaw solarny liczą najmniej 6000 . Zbiornik mam 160 6 osób...Nie ma szans na dłuższą autonomię niz 2 dni. Kusi mnie by latem nie musieć palić w kotle ale zdrowo rozsądkowo to się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak policzyć opłacalność grzania prądem na drugiej taryfie? Bo rozumiem że tylko część popołudnia i całość nocy ? Zbiornik musiałby utrzymać wodę z nocy do wieczora ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w gminie coś ruszyło pod koniec ubiegłego roku z dofinansowaniem na zestawy solarne, pompy ciepła, kotły na biomasę i ogniwa. Zapisałem się na ogniwa, jest to instalacja 3,4kw, jednak nie znam szczegółów, bo na razie zbierali wnioski od chętnych, później przetarg i oferta. Więc na pewno się odezwę, jak będę wiedział co i jak, to mam nadzieję że doradzicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napalaj się bo takich co pisali że gminy dają kasę były już dziesiątki jeśli nie setki. Jak myślisz ilu z nich się odezwało ;)

A później poszukaj ile gmin w Polsce zainstalowało panele, później sprawdz liczbę gmin w Polsce i wylicz procent gmin z zainstalowanym zestawem PV ;)

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem twoich wywodów, ale niech ci będzie.

 

Jak się zakwalifikuje, to podaj mi powód dlaczego mam nie zaczerpnąć opinii na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem takich jak Ty co się zakwalifikowali do nie wiadomo czego było na forum dziesiątki. Żadna z gmin nie rozpisała nawet przetargu na wyłonienie wykonawcy. Więc mój wywód dotyczy tego abyś się nie napalał na PV, zauważ że ani ja ani automatyk nie robili tego z dofinansowania - więc mamy. A i wiemy z czym dofinansowanie się wiąże, z tego powodu robiliśmy wszystko za swoje pieniądze a nie Unijne.

 

Poza tym wykonawca nie będzie się Ciebie pytał o zdanie, co i jakiej jakości ma Ci założyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj powoli, gdzie stoi napisane że jestem napalony jak "arab na kurs pilotażu", gdzie napisałem, że gmina zakłada instalacje, itd.

Wyraźnie stoi napisane, że złożyłem wniosek, a nie podpisałem umowę, wyraźnie napisałem, że jak dojdzie do skutku to będę szukał opinii na temat tego co chcą wcisnąć, a nie że tj. ty sobie to interpretujesz, że nie dojdzie do skutku. Nie dojdzie to będę żył dalej, tj. żyje już 35 lat.

 

Ty i automatyk, jak jesteście firmami wyk. instalacje to sobie możecie kombinować i instalować co chcecie, bo macie inne możliwości, ja pracuję u kogoś i nie mam takich możliwości i dla zwykłemu zjadaczowi chleba, nie opłaca się kupować samemu części, elementów, itd. Co za 6000PLN mogę kupić? bo tyle będzie kosztowała instalacja z dofinansowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja napisałem że jestem firmą, też pracuje u kogoś ale mam już wiedzę która pozwala mi kupować sprzęt taniej to co innego.

 

"Napalony jak Reksio na szynkę" powiadasz jak już miałem sprzęt na dachu to tak byłem napalony na instalację licznika 2 kierunkowego, aby w końcu można było przekręcić magiczny włącznik w inwerterze. Za 6000 można sporo rzeczy kupić pewnie ze 2 kW by się uzbierało ;)

 

@automatyk myślałeś ostatnio aby wziąć dofinansowanie na instalację jeśli masz gdzie jeszcze panele stawiać? If you know what I mean ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ale dotacji nie chce bo te 10kW co mam to juz pracuje coraz lepiej ,mógłbym jeszcze jakie 20-30 kW dołożyć ale na firmę ale nie mam pomysłu na konsumpcję energii a sprzedawać jako firma po 210zł plus VAT za MW .... nie czuje tu kasy

a w każdej chwili mogę postawić w partnerstwie 1,2MW z dofinansowaniem ale pod warunkiem że broszkowy rząd do maja zniknie z planety ... pmimoze instalacja moze być za przysłowiowa złotówkę za kW przy takiej mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja napisałem że jestem firmą, też pracuje u kogoś ale mam już wiedzę która pozwala mi kupować sprzęt taniej to co innego.

 

"Napalony jak Reksio na szynkę" powiadasz jak już miałem sprzęt na dachu to tak byłem napalony na instalację licznika 2 kierunkowego, aby w końcu można było przekręcić magiczny włącznik w inwerterze. Za 6000 można sporo rzeczy kupić pewnie ze 2 kW by się uzbierało ;)

 

@automatyk myślałeś ostatnio aby wziąć dofinansowanie na instalację jeśli masz gdzie jeszcze panele stawiać? If you know what I mean ;)

 

Zacznijcie pisać, ile co kosztuje i koszty robocizny + papierologia, żeby odsprzedawać energię, a nie ile to można załatwić za tyle czy tyle. Nie zauważyłem, żeby na forum ktoś konkretnie napisał, ile wydał na nową instalację bez kombinacji. Chodzi mi wszystko nowe z papierami a nie załatwiane.

 

P.S.

Napisałem "jak jesteście" a nie jesteście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rynek foto Polacy już tak *** wiec robota jak robota ,miesimy szanse na czyms zarabiać a zaczęło się juz linienie roboty i duszenie cen ,generalnie rynek juz jest spalony i to w dwa lata

wiec szukajcie montujcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość Visitor1230

Zestaw 2 kW zamontowalem. Osiem paneli, sterownik i grzalka na prad staly zamontowana w buforze. Bufor ma pojemnosc zaledwie 300 L. Mial byc co prawda 500, ale wykonawca doradzil mi nmiejszy ze wzgledu na to ze do zestaw na dachu bylby w takim wypadku za slaby. Uzysk dzienny wykazywany na sterowniku to przy zachmurzonej pogodzie 15 kWh. Przy dobrej pogodzie ponad 20 i startuje juz od 6.30 z moca minimalna. Panele pracuja od 21.06. Kociol od tamtego dnia permamentnie stoi. Na razie jest lepiej niz sie spodziewalem. Najbardziej interesuje mnie jak to sie sprawdzi w okresach przejsciowych. Bo taka byla idea i dlatego tez grzalka zostala wpieta w bufor.. Co widac na jednym z wykresow pomimo braku pracy kotla temperatura grawitacyjnie od bufora sobie wzrastala niepotrzebnie na kotle. W zwiazku z tym sostanie dostawiony jeden zawor zwrotny. 

System ustawiony jest tak, ze w nocy i do popoludnia woda w boilerze jest obnizona. Dogrzewana jest od 17ej do 46. Wtedy gdy juz bufor jest nagrzany. i to dziala. Zadaniem sterownika jest grzanie bufora do 85 stopni. I niezaleznie od temp. na buforze gdy tylko zaistnieja warunki solar bedzie dazyl do tej wartosci. 3 lipca sterownik sie zawiesil. Stad tez niski przyrost temp na buforze. Zostalo to juz zareklamowane u producenta.

 

Przechwytywanie2.thumb.JPG.c75c283741fa770cdd34664559396ccd.JPG

 

 

Przechwytywanie.thumb.JPG.8f6ebc5ab4bc8e1ae1fc5e90c6e4d939.JPG

Przechwytywanie3.JPG

Przechwytywanie4.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.02.2017 o 09:35, jarekr napisał:

Instalacja ok 2kW  jeśli ma kosztować tak jak piszą w kwocie ok 12 - 14 tyś zł , w obecnych warunkach nie ma prawa się zwrócić . Realnie taka moc to do 7 tyś to granica realnego zwrotu .

Ile trwa czas zwrotu takiej inwestycji, jeśli uda się zamontować 2kW we wspomnianej kwocie 7tys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licz sobie roczną produkcję z 1kW na poziomie 850-900kWh uwzględniając bilansowanie i erozję paneli. Na pewno jest to inwestycja długoletnia,ale docelowo  zarobisz. Jest to jednak aktywo, a nie pasywo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
2 minuty temu, robinet napisał:

Licz sobie roczną produkcję z 1kW na poziomie 850-900kWh 

Brakuje mi jeszcze kilka dni do miesiaca uzytkowania instalacji. I juz mam prawie 500 kWh. Trzeba wziac pod uwage ze na standartowej instalacji z inwerterem straty siegaja 10 %.Tu mamy grzalke na prad staly.  A czy to sie zwroci? Dla mnie wazne jest to, ze kociol nie pracuje. Zobaczymy czy i jak sie sprawdzi w okresach przejsciowych dogrzewajac bufor. W mgliste i deszczowe dni uzysk spadal do 8 kWh dziennie. Optymistycznie liczac uzysk w okresie grzewczym na poziomie 5kWh na dobe,  daje to jakies 900 kWh. Biorac pod uwage sprawnosc kotla da nam to 250 kg pelletu. Pewnie drugie tyle zaoszczedze w okresie letnim. Najwyzszej jakosci pellet kosztuje ponad 1000 PLN za tone. Czyli zwrot inwestycji do 20 lat. Ale dokladniej da sie cos powiedziec po pelnym sezonie za rok.

Wyjscia sa zawsze trzy jak mowi stare przyslowie. Dla mnie wazne jest ze kociol nie pracuje. Zawsze to jakas wymierna korzysc eksploatacyjna. Jakie by nie bylo zuzycie pelletu to bedzie nizsze. No a patrzac z innej strony mozna jechac 80 na godz zdezelowanym dewoo tico za dwa kola,  jak i mercedesem za 200 tys. Kwestia podejscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak również, uwzględniając sprawność bardzo rozbudowanej instalacji, można po prostu kupić energię elektryczną za znacznie mniej,niż 200 pln w G12 lub G13.

Nie ktytykuję pomysłu, chciałbym tylko wiedzieć -dlaczego grzałki nie ma bezpośrednio w zasobniku cwu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Grzalka jest w buforze, bo Boiler ma tylko 80 L. Co na dwie osoby a przewaznie na jedna w zupelnosci wystarcza.  Z solarow o tej mocy bylaby nadprodukcja energii. Wlasciwie juz teraz jest. Sklaniam sie do pracy bufora na niskich temperaturach w okresie grzewczym. Zmniejsza to strate cieplna bufora. I jezeli sprawdza sie moje przewidywania co do okresu grzewczego, osiagne to co chcialem. Rozbudowana instalacja to ona az tak nie jest i wymaga tylko optymalnych ustawien dostosowanych do zapotrzebowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230 Podoba mi sie sam pomysl. Bede obserwowal Twoje wyniki jesli bedziesz chcial sie nimi oczywiscie podzielic...

Interesuje mnie rowniez wypracowanie kwh na potrzeby wspomagania co w okresie przejsciowym.

Sprawa zwrotu i ekonomi dla mnie to sprawa drugorzedna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest nie opłacalne wykorzystywanie paneli w ten sposób, sprawność foto 17% a cieczowych 80% z Twoich 2 kw w słoneczny dzień wprowadzasz do instalacji 340w na godzinę ( idealne warunki) natomiast z cieczowych z 2m kwadratowych panela wprowadziłbyś  1,6KW . Kiedy przyjdą dni ze słońcem 2h dziennie to 700w, które uzyskasz z foto nawet nie pokryje dobowych strat z zasobnika a jedna płyta cieczowego dałaby ponad 3kw energii

 

Fajnie, że to zrobiłeś i opisujesz bo będziemy mogli doświadczalnie ocenić przydatność takiego rozwiązania.

Panele potrafią zaskoczyć u mnie z zainstalowanej mocy 2550w czasami na falowniku pokazuje się 3200w ( oddawane do sieci )musiałem bezpieczniki na stringach powymieniać na dwa razy większe bo ciągle paliło.

Karol

20180616_132543.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.