Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do Małego Domku(55 M2)


krzyhar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie forumowiczów.

 

Szukałem wcześniej informacji, ale dalej nie wiem jaki kocioł mam kupić. Interesują mnie dwa modele, a mianowicie:

 

1 Dakon dor 13 kw

2 Metal fach sdg 14 kw

 

Drugi kocioł ze względu na to że mogę mieć go taniej i na miejscu.

 

Domek jest świeżo po remoncie. Ocieplony 15 styropianem, okna plastikowe, prawie na całej powierzchni ogrzewanie podłogowe(oprócz sypialni) bojler 140 litrów. 

 

Wspomnę przy okazji że nie mam możliwości podłączenia się do sieci gazowej, ogrzewanie prądem też odpada. 

 

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się bufor jak masz podłogówkę tylko czy będziesz miał miejsce na niego. W takim przypadku można rozważyć też pompę ciepła powietrze-woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jestes absolutnie przekonany że musisz grzać wunglym ??? przeciez to tylko 55m2 zaizolowanego budynku ,policzyłes to dokładnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie posiadam kociołek, ale nie wiem ile tam jest kw-wchodzi do niego nie całe wiaderko 30 litrowe węgla. Kociołek jest stary i mały. Dlatego myślę nad zamianą jego na coś większego by nie biegać cały czas do kotłowni. 

Ten sdg miał bym poniżej 2 tys zł. Pompa ciepła wnioskuję że jest dużo droższa, tak samo zrobienie bufora cieplnego do tego kociołka co posiadam.

Węgiel mam tańszy, dłużej się pali niż drewno i dlatego postanowiłem nim palić w kotle. 

Może teraz bardziej wyjaśniłem sytuację-jakieś propozycje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest twoja sprawa a ja poszedłbym w gaz za pomoca zasobnika z wezownicą ,oczywiście gaz z butli ,czysto ;przyzwoicie tanio i czysto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żarty sobie stroisz z tym Dakonem na tyle metrów. Jeżeli domek jest ocieplony to zakisisz kocioł i komin albo będziesz miał saunę w domu.Posiedź na forum i poczytaj,jest tyle tematów na temat ogrzewania małych domków że na pewno coś znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam właśnie rozwiązania, co tu zrobić na takim metrażu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym rozwiązaniem(brak gazu)jest zakup jakiegoś górniaczka. Sam mam trochę ponad 80m2,dom ocieplony 10 styropianem,nowe okna i przy moim paleniu mam 25 stopni w domu a palę na jednym zasypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam właśnie rozwiązania, co tu zrobić na takim metrażu 

to jesli chcesz posłuchac to widze to tak

zasobnik 100l opalany gazem z butli w dodatku z wezownica ,temat poruszany na tym forum wielokrotnie i z wezownicy ogrzewasz sobie domek a z zasobnika masz cieoła wodę ,palniki w takich zasobnikach maja do 7kW ,jest to propozycja ale godna rozpatrzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę jeszcze że mam nowy komin i przerabiać teraz wszystko na gaz chyba nie będzie się opłacać....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będę może dostawiał jeszcze 100m2 do tych 50 m2 co aktualnie posiadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to trochę za mało.musisz być pewien co,czym i ile metrów będziesz ogrzewał.Jeżeli dobudujesz ze cztery lata i przez ten czas będziesz miał mocno przewymiarowany kociołek to musisz się liczyć z tym że będziesz miał dylemat jaki zakupić kocioł bo ten czteroletni będzie mógł się do niczego już nie nadawać,także radzę się dobrze zastanowić i bez pośpiechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Domek jest świeżo po remoncie. Ocieplony 15 styropianem, okna plastikowe, prawie na całej powierzchni ogrzewanie podłogowe(oprócz sypialni) bojler 140 litrów.

Jeśli masz miejsce, to wstaw bufor i kocioł węglowy.

Naładujesz i spokój na jakiś czas.

A co do kotła, to mogę polecić Dakona. Tylko trzeba go lekko poprawić.

Jeśli Ci się nie spieszy, to uderzaj do kolegi z forum po zestaw kocioł+bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kolega "krzyhar" niech określi przybliżoną kwotę jaką może wydać na kotłownię,wtedy będzie można pomyśleć nad źródłem ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej kotłownia już jest z starym kotłem-jest to pieco-kuchnia od pana "Mietka". Przed remontem stała ona w kuchni i ogrzewała centralne jak i samą powierzchnią przez fajerki. Myślałem że da rade, jednak kociołek jest za mały. Kwota na nowy kocioł, nie więcej jak 3 tys. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także instalacja z buforem odpada,przy tych metrach i dobrze zaizolowanym domu to tylko kociołek górnego spalania,tylko od Ciebie zależy jakiej firmy i czy ma być z miarkownikiem czy dmuchawą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć że górniak z tego względu by rozpalać cyklicznie? Ile KW wziąć by nie było za dużo ani za mało? Czy może jednak dolniak też nadaje się do przepalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzyhar może najpierw zrób OZC swojego domku. Wtedy będziesz wiedział jakie masz zapotrzebowanie na ciepło i czy w ogóle pchać się w kocioł na paliwo stałe. Przy tym ociepleniu i metrażu, to kuchnia z podkową(trzonem kuchennym) wystarczy.Powiem tak że śmiało dwa klimatyzatory i w razie wielkich mrozów ta kuchnia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Przyjrzyj się kotłom Ogniwo (S7WC 8KW), lub kotłom Anjas 8KW z Allegro - http://allegro.pl/kociol-co-uks-8-kw-piec-uniwersalny-do-60-metrow-i3995017040.html. Te ostatnie ostatnio wpadły mi w oko. Wymiennik mają co prawda nieszczególny, ale komora spalania ma kształt niemal idealny do palenia od góry (wymiar paleniska 25x26 cm) i dość wysoka. Ewentualnie poszukaj czegoś o jeszcze mniejszej mocy, bo na taki metraż 5KW też wystarczy, tyle że ja dla siebie oglądałem rozmiary ok 8 KW...

 

Pozdrawiam

meping

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.