Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja Pogodowa Beretta Conica Green 15 E.s.i - Grzeje Ponad Zadaną


rtpm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam kocioł kondensacyjny Beretta Conica Green 15 KW e.s.i, a do niego regulator Beretta Komfort Plus

 

Przyznam, że kocioł uruchomiony został wczoraj. Posiadam regulator wewnętrzny (wbudowany w bezprzewodowym sterowniku regulatora)

oraz sondą zewnętrzną, która była z kotłem.

 

Dzisiaj rano zauważyłem, że pomimo ustawionej temperatury 20st. C, kocioł grzał dalej - nawet gdy regulator pokojowy pokazywał już 22 st.C w pokoju.

Histereza ustawiona jest odpowiednio 0,1 i 0,5 (wyłączenie/włączenie). Krzywa grzewcza 1,2. Wpływ regulatora wewn. = 10.

 

Mój regulator posiada opcje wyboru krzywej grzewczej oraz wpływu czujnika wewnętrznego (0-20, domyślnie 10).

 

Czytałem trochę o regulacji i wyborze krzywej grzewczej, ale nie za bardzo wiem, jak się do tego ma ten parametr wpływu czujnika

temperatury wewnętrznej i jak go ustawić. Na elektrodzie czytałem (niestety dla innego sterownika), żeby całkowicie wyłączyć wpływ

czujnika wewnętrznego i testować od najniższej grzewczej rano czy kocioł daje radę te 20st. uzyskać. Zamierzam tak zrobić,

ale co z tą opcją "wpływ czujnika temp. wewn" ?

 

Może ma ktoś doświadczenia z tym sterownikiem ? Jest to chyba dość nowy sterownik. Poprzedni nie miał dobrej opinii, ale kto wie.

Dodam jeszcze, że nie mam podłogówki, a w domu są grzejniki (lekko przewymiarowane). Sterownik umieszczony w salonie (największe pomieszczenie i chyba

najtrudniejsze do ogrzania, stąd pomysł grzania wg. tego pomieszczenia i ograniczanie w innych termostatami grzejnikowymi) bez termostatów na grzejnikach. W pozostałych pomieszczeniach termostaty (ręczne i elektroniczne).

post-46397-0-61394000-1391860224_thumb.png

post-46397-0-43029200-1391860225_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni sterownik (REC07) byl znacznie lepszy, ale to szczegol :)

Wplyw t. wewnetrznej oznacza, czy kociol steruje tylko wedlug t.zewnetrznej (100% tryb pogodowy-wplyw pomieszczenia 0), czy tez dwustanowo (on/off w zaleznosci od t. pomieszczenia - wplyw pomieszczenia 20).

Tak wiec kociol przy wplywie 10 nie musi sie wylaczyc pomimo osiagniecia zadanej temperatury.

W Twoim wypadku ustawilbym wplyw 0 (czyli kociol chodzi 24h) i sprobowalbym dobrac kat i ofset KG. Jezeli bedzie trudno lub wrecz nie da sie, to wykorzystac glowice na kazdym grzejniku, nawet tym gdzie jest sterownik i na nich ustawic zadana temperature w pomieszczeniach - przy wplywie pomieszczenia 0 sterownik nie korzysta z czujnika t. wewnetrznej.

To jest ustawienie najbardziej komfortowe.

Jezeli zas chcesz, aby kociol wylaczyl sie po osiagnieciu t. ustawionej na sterowniku, to ustaw wplyw pomieszczenia na 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Widać nie działa to tak jak myślałem. Wczorajszy cały dzień praktycznie czytałem o pogodówkach / czujnikach pokojowych. Jest wiele teori i różne podejścia.

 

Wracając do odpowiedzi sz. kolegi. W instrukcji kotła zauważyłem, że nie ma np. krzywej 1.2. Jest 1 i 1.5

 

Z kolei w instrukcji sterownika jest krzywa 1.2. Z której krzywej korzysta kocioł?

 

Mam również kilka innych pytań, być może na któreś koledzy/koleżanki znają odpowiedź.

 

1.Czy jest jakiś empiryczny sposób na jej sprawdzenie ?

Zmieniałem na sterowniku dla testu krzywą na 3, ale nie widziałem, żeby kocioł sobie zwiększył jakoś temperaturę zasilania CO.

 

2. Ktoś powiedział mi, że żeby sterować tym kotłem z tego regulatora (zaawansowane opcje jak krzywa grzewcza, wpływ czujnika na temp.) musi posiadać

szynę BUS czy jakoś tak. Pozostawałoby grzebanie przy krzywych bezpośrednio na kotle, a dokładniej regulując na potencjometrze pod pokrętłem temperatury CWU (Tak jest w instrukcji tej Beretty).

 

3. Czy dobrze zrozumiałem, że przyłączenie parametru "Wpływ czujnika temperatury" z domyślnych 10 na 20 powinien poniekąd zniwelować wpływ czujnika

pogodowego i grzać mi temperaturę w pokoju wg. histerezy ustawionej również na sterowniku ? Skąd kocioł weźmie sobie temp. zasilania? Wyliczy wg. jakiegoś swojego algorytmu ?

 

4. Dobieranie krzywej to ustawienie parametru wpływu czujnika na 0 i niech sobie kilka piec dni chodzi z ustawioną temperaturą 20st.C i obserwowac w ciagu dnia czy dogrzewa/nie dogrzewa i zmieniać krzywą. Wyczytałem gdzieś, że najlepiej sprawdzać to rano. Czy to dobra metoda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, ale wymaga to mrozow za oknem i kilku dni oczekiwan na zmiany.

2. Jezeli na sterowniku widzisz sumbol domku, to laczy sie on poprzez protokol OpenTherm, czyli inaczej mowiac przez szyne bus. To oznacza, ze sterownikmprzejal kontrole nad kotlem i regulacja krzywych na kotle (1, 1,5, 2, 2,5) pod pokretlem CWU jest nieaktywna, a na wyswietlaczu kotla masz symbol "ot".

3. Jesli wplyw pomieszczenia ustawisz na 20 to kociol ignoruje czujnik temp. zewnetrznej i ustawia na stale 45'C, z tym, ze w zaleznosci od temp. wewnetrznej zwieksza lub zmniejsza te 45'C, a dokladnie rzecz biorac algorytm wyglada tak:

Na sterowniku ustawione 21st, w pomieszczeniu 21st. temp. wody 45st.

Na sterowniku 21st, w pomieszczeniu 20,5st, temp. wody 55st.

Na sterowniku 21st, w pomieszczeniu 20st, temp. wody 65st.

4. Ustaw krzywa na minimum dla grzejnikow, czyli 1.0, wplyw pomieszczenia daj na 0, glowice na grzejnikach (wszystkich, nawet tych gdzie jest sterownik) ustaw na tyle ile chcesz i ciesz sie cieplem :) KG w Berettcie sa na tyle wysokie, ze predzej glowice odetna grzejniki, niz bedzie za zimno.

 

Ps na dobra sprawe, to ten sterownik jest niepotrzebny, jesli chcesz sterowac t. czynnika pogodowo - mozna odpalic pogodowke na samym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawy stają się coraz bardziej jasne :)

 

1. Czy używanie 100% pogodówki będzie jednocześnie możliwie najbardziej ekonomiczne?

Rozumiem, że idealnie dobrana/działająca pogodówka to dawanie budynkowi dokładnie tyle ciepła

ile wynoszą straty ? Nic ponad to / nic nad to?

 

2. Jak się ma sprawa obniżania temperatury na noc, albo praktycznie na większość dnia poza godzinami np. 15-24 ? (noc + czas, kiedy

jesteśmy w pracy) ? Obecnie mam ustawioną temperaturę 20st. C i w nocy obniżam ją do 18 st. C Większe obniżenie temperatury 

nie przyniesie raczej ekonomiki ? Czy obniżać to na czasowym programatorze sterownika, a on sobie niejako przesunie sam tą krzywą,

czy też trzymać dalej krzywą dla 20st. C i obniżać temperatury na termostatach ?

 

3. Przy słuszności punktu #2, czy jest sens obniżać temperaturę na samą noc? (00:00-06:00) ?

 

Myślę, że to wszystkie pytania i zagadki. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Mam nadzieję, że też ktoś to przeczyta i skorzysta, bo trochę

się naszukałem na temat tych pogodówek, a tutaj jest ładnie napisane :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. pierwsza czesc pytania - nie, bo pompa w kotle caly czas pobiera prad, no i w zaleznosci od wielkosci imstalacji/ocieplenia domu, beda minimalne straty gazu na startach kotla.

druga czesc pytania - tak.

 

2. przy grzejnikach czasowe objizenie temperatury przynosi pewne oszczednosci. Czy zrobisz to na sterowniku, czy na glowicach, to nie ma znaczenia z punktu widzenia kotla. Ale najlepiej byloby uruchomic parametr 51 w kotle - wtedy w momencie temp. komfortowej kociol grzeje z krzywa przesunieta do gory, a gdy sterownik zazada temp. obnizonej to kociol obniza krzywa grzewcza. Ten sposob j3dnak wymaga idealnego dobrania KG - tak, by przy zdjetych glowicach na grzejnikach, w pomieszczeniach uzyskac idealnie pozadana temperature - a znalezienie idealnej KG to zadanie przynajmniej na jeden sezon grzewczy.

 

3.tak

 

Ps. jezeli priorytetem jest dla Ciebie komfort, to zrob jak juz pisalem wczesniej- albo wplyw pomieszczenia ustaw na 0, lub jeszcze lepiej odepnij sterownik i zaloz mostek na styki TA w kotle, a pod pokretlem CWU ustaw KG na 1.0, nastepnie zaloz glowice na WSZYSTKIE grzejniki i na nich ustaw pozadana temperature.

Jezeli chcesz oszczedzac, to hmmm... musisz sporo poeksperymentowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem gdzieś na forum taki oto tekst dot. Beretty.

 

"z termostatem pokojowym jest tak (doczytałem w necie i pogadałem z ludźmi co maja o tym pojęcie) W naszych kociołkach jest pogodówka (sonda zewnetrzna temperatury) i jeżeli do tego jest podłączony regulator pokojowy,to:

na kotle wybierasz krzywą (u nas parametr 45)i ja ustawiasz - nazwijmy ja krzywą "czystą". Jeżeli na pokojowym masz temperatury 20 dzien 18 noc, to pogodówka działa wzdłuż zadanej krzywej , ale.... jeżeli na pokojowym masz usatwione jak np ja 21 w dzień i 20 w nocy, to kociol czyta z pokojowego nastawy i przesuwa zadana wcześniej krzywą (tą "czystą") odpowiednio w górę, tak aby uzyskać zadane temperatury. Zobacz tutaj: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e518e7375e709ce.html"

 

Tak jak pisałem, chciałbym na noc obniżyć temperaturę. Chciałbym również (istnieje taka możliwość) sterować kotłem w 100% ze sterownika. OK, niech on nie służy jako czujnik temperatury. Wyrwę czujnik, zakleję, albo... dam parametr "wpływ czujnika temp." na 0. Ciekawi mnie jak działa 10'ka tego parametru i jak to zmienia sytuację w stosunku do tego,

gdyby był na zero. Z teori znam, ale jaki to ma wpływ na załączanie/wyłączanie kotła i temperaturę wody w obiegu grzejnikowym?

 

Idąc dalej, dając ten parametr na 0 (wpływ czujnika) sterownik służy mi do sterowania kotłem (ustawienia grzewczych + ustawienia godzinowe pożądanych przeze mnie temperatur).

Czy teraz, mając w sterowniku ustawioną krzywą 1.0 i zadaną temperaturę 20st. C w dzień i 18 st. C w nocy on sobie przesuwa krzywą w danych godzinach ? Zakładam, że kocioł nie będzie wiedział kiedy osiągnie moją temperaturę komfortową, bo nie będzie jej znał (czujnik wewn. wywalony), więc będzie się "domyślał"? (słowo klucz) i czym to się różni od parametru "wpływ czujnika temp. = 10).

 

Troszkę zamieszałem, więc skrócę.

Jeśli możliwe, chcę wyeliminować ustawianie czegokolwiek na kotle bezpośrednio i użyć do tego w 100% sterownika Komfort Plus (no chhyba, że ten parametr 51 trzeba odpalić na kotle, bo nie widzę go w sterowniku).

 

Chcę na sterowniku ustawić krzywą załóżmy 1.0. W nocy temperatura 18st.C w dzień 20 st.C

Czy na sterowniku ustawiam krzywą 1.0, wpływ czujnika temp. wewn = 0, programowanie godzinne (T1/T2 18/20 st.C w odpowiednich godzinach)

i przesunie on sobie tę krzywą w odpowiednim czasie w okolicach np. północy/rana?

 

Czy może wymagany tutaj jest parametr "wpływ czujnika temp. wewn" (choć po rozmowie domyślam się, że nie ma on nic wspólnego z programowaniem czasowym (T1/T2) ?

Jak się ma do tego, co napisałem ten parametr 51. Jak by to było w obu powyższych przypadkach, gdyby był 0 / 1.

 

Przepraszam z góry za takie mącenie, ale po prostu chciałbym zrozumieć działanie konkretnego ustawienia (choć nie zdziwię się, jak uzyskam odpowiedź, że w tym wątku już to napisano).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz parametry - ja pisze o parametrach TSP, a Ty o parametrach ktore z niewiadomych mi wzgledow w Twoim sterowniku sa zagmatwane. Dlatego pisalem wczesniej, ze poprzedni sterownik REC07 byl o wiele lepszy.

Najpier wyszukaj u siebie w sterowniku parametr 22, wejdz w niego i wpisz kody TSP: 44 (aktywacja termoregulacji), 45 (nachylenie KG) i 51 (nocne obnizenie) i napisz jaki maja stan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 moze nie byc, bo masz ja pod innym numerem w sterowniku.

Dobra, w zasadzie to co chcesz uzyskac (obnizanie czasowe) robi sie parametrem 51. Odpowiada on za czasowe obnizenie krzywej grzewczej w dol. W starym sterowniku wybieralo sie oddzielnie temp. komfort i ekonomiczna, u Ciebie powinno byc podobnie.

Czyli parametr 51 wlacz, wplyw czujnika wewn. na wylacz, temp. komfort tyle ile chcesz, temp. obnizona na tyle ile chcesz.

Ale ten sposob jest najlepszy pod warunkiem, ze masz idealnie dobrana KG.

Jesli nie, to ustaw tylko wplyw pom. na 1, i niech sterownik zamiast pogodowki martwi sie o temp.

 

Ps sprawdz jeszcze czyninstalator nie zapomnial zdjac mostka TA, bo jesli jest zalozony, to sterownik nie przejmia pelnej kontroli na parametrami kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przy wyłączonym parametrze 51 (0) i dobranej doświadczalnie krzywej (a więc rano przez 2 tygodnie mam około 20 st. C rano) mogę sobie zmieniać na sterowniku czasowo temperaturę nocną (np. 18) i nic to nie da.  Oczywiście przy założeniu, że wpływ czujnika temp. wewn również = 0.

 

Dopiero zmiana owego parametru 51 na 1 sprawi, że przy zerowym wpływie czujniku temp. wewn. mogę sobie zmienić temp. nocną na 18 i kocioł (a raczej sterownik, bo z niego krzywe będą brane?) obniży ją o te 2 stopnie ?

 

Ciekawe, czy to będzie tak działać, że parametr TSP jest z kotła, a krzywe ze sterownika. Bo tak rozumiem.

 

Eh, dokumentacja tego sterownika to badziew. Nie ma połowy rzeczy, które sam znalazłem. Nawet tych poza menu, które ujawnia się po wpisaniu hasła.

Sprawdzę ten mostek jak będę w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek jest zdjęty. Dałem właśnie wpływ czujnika temp. wewn na zero i czekam aż się piec załączy. Rozumiem, że powinien wtedy sobie jakoś prawie cały czas chodzić i grzać wg. krzywej.

Parametr 51 mam ustawiony na 1. Jeśli chodzi o brakujący parametr 45, to chyba u mnie to po prostu "Wybór krzywej grzewczej" na sterowniku. Aktualnie 1.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem właśnie do Torunia i miły Pan wyjaśnił mi o co biega.

 

Parametr "wpływ czujnika temperatury" (0-20) określa czy kocioł sobie będzie zwiększał / zmniejszał dojście do temperatury zadanej.

Tak bynajmniej zrozumiałem. Ustawienie tego parametru na 20 sprawi, że żeby dojść do zadanej temperatury kocioł sobie może lekko ją podwyższyć,

niż wynika to z krzywej grzewczej. 

 

Parametr = 0 oznacza, że kocioł nie będzie sobie modyfikował krzywej, tylko będzie grzał zgodnie z jej parametrami aż dojdzie do temperatury swojej zadanej.

 

Na pytanie o parametr TSP 51. Dla zera oznacza to, że kocioł będzie się wyłączał, dla jedynki oznacza, że kocioł nie będzie się wyłączał a jedynie zmodyfikuje sobie (obniży krzywą)

na temperaturę niższą np. nocną. Nie oznacza to, że kocioł bedzie cały czas palił. Może to oznaczać, że palnik nie będzie palił, ale pompka CO w kotle będzie chodzić 24h.

 

Teoretycznie jest to właśnie sytuacja, dla której mogę sobie kombinować z "odnalezieniem" dobrej dla moich warunków KG.

 

Niestety przy 53 =1 oraz "wpływie czujnika temp. wewn" = 0 kocioł w tej chwili nie pali i nie pompuje :-(, a chyba powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny telefon do Torunia, bo pojawił się nowy problem.

 

Ustawiając parametr "czasowe grzanie CWU" mogę ustawić godziny, w których grzane będzie CWU.

Niestety (potwierdzone przez Berettę), wyłącza to całowicie grzanie CO na pozostałe godziny.

Mamy więc grzanie CO tylko w czasie, gdy grzane ma być CWU.

 

Wiele parametrów jest możliwych do konfiguracji w programatorze, ale ogólnie i tak Conica Green ma je "gdzieś".

 

Jednakże nie mogę zmienić KG, a to już jest przeginka, wobec czego programator jedzie do Torunia :-(

Może nowszy firmware wypocą kiedyś.. (obecnie v.3)

 

Może czas rozglądać się za innym (bardziej kompatybilnym) programatorem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... Coś mi tu nie gra.

CWU i CO nie mają że sobą nic wspolnego.

No chyba że ten sterownik "komfort" jest aż tak badziewny. W sumie wiedziałem, że do starego RECa mu daleko, ale zeby aż tak go spartolili....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usłyszałem, że nawet jak wymieniony zostanie to i tak będzie kolizja CWU/CO (godziny programowania),

bo ten kocioł tak ma (coś o płycie w kotle Pan z Beretty mówił).

 

Teraz, gdy odłączony został programator w końcu jakoś to działa.

Temperaturka wyliczana dokładnie z wybraną (na trymerze na kotle) krzywą grzania. Obecnie 1.0

Jest to minimalna ze względu na ustawienie zworki na kotle na ogrzewanie grzejnikowe. 

 

W pokojach jest ponad 20st. (nawet 22), w salonie  - gdzie nie mam termostatu na grzejniku - 21 st.c niecałe,

więc chyba taką KG zostawię.

 

Spróbuję na kotle na pokrętle CO dać -1 (skala -5 +5) i zobaczę jak to będzie wyglądać.

 

Kocioł chodzi 24h (pompka bynajmniej) i ciekawi mnie jak często się załącza/wyłącza, bo rozumiem, że bada temperaturę na wylocie CO cały czas,

gdy nawet palnik nie chodzi (np. mam skręcone na 18 grzejniki).

 

Ciekawi mnie jednak (nigdzie nie mogę tego znaleźć).

 

1. Jak wygląda histereza dla grzania CWU, tj. mam ustawione minimum 35st.C na kotle dla CWU.

Co jaki czas sprawdza wartość z sondy na bojlerze CWU i przy jakiej wartości "znów" podgrzewa wodę i jaką temperaturą?

Wczoraj byłem na moment, to zauważyłem, że na bojler dał 80 st.C do wężownicy (w obiet)

 

2. W obecnej sytuacji zastanawiam się nad programatorem, który niekoniecznie musi mieć bajery w stylu KG itd (te ustawię chyba na kotle),

ale w którym działa programowanie godzinowe + przesunięcie KG (parametr 51) tej na kotle i oczywiście grzanie CWU w konkretnych godzinach tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pan od Beretty gada głupoty - godziny grzania CWu i CO nie mają na siebie żadnego wpływu - miałem i REC07 i Konforta i w żadnym te dwie rzeczy nie były połączone.

 

2. Pisałem na początku, że ten kocioł dobrze radzi sobie sam beż żadnych sterowników zewnętrznych - zworka na Ta, raz ustawiona KG i jest git - o ile nie stosujesz nocnego obniżenia (bo nie wiem po co).

 

3.Teraz masz pełny 100% tryb pogodowy, pompa będzie chodzić cały czas, a ilośc startów zależy od tego ile potrzebuje Twój dom energii (i czy instalacja jest w stanie ją oddać) - generalnie im lepiej ocieplony dom, tym więcej może być startów - u mnie przy temp. zewn. powyżej zera potrafi dojść prawie do 100. Przykładowo - KG wymaga 40'C w instalacji, więc palnik chodzi do momentu aż t. czynnika wzrośnie do 45 i się wyłącza, woda krązy dalej, a jak spadnie do 35'C to palnik znów staruje - i tak w kółko, histereza to +/-5'C.

 

4.Histereza na CWU to fabrycznie +/-6'C, czyli jak masz ustawione 35 stopni, to gdy woda na czyjniku w boilerze spadnie do 29'C to włączy się palnik, zawór trójdrożny przełaczy na CWU i grzeje aż do momentu, gdy czujnik na boilerze wskaże 41'C. Dlatego ważne jest prawidłowe zamontoe\wanie tego czujnika. To, że kocioł pompuje w wężownice 80'C to normalne.

 

5. Czyli programator Komfort, REC5 lub REC7 - to z fabrycznych. Ale powinien chodzić każdy który obsługuje standard OpenTherm. Przemyśl, czy jest Ci on potrzebny, bo jeśli masz dobrze ocieploną chałupę, to obniżenie nocne i tak kiepsko się sprawdzi - mi przez noc przy mrozach temp. spadała zaledwie o pół stopnia - a poza tym i tak rano kocioł będzie musiał nadgonić straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jakoś dobrze ocieplonej chałupy. Cegła dziurawka, styropian w środku pomiędzy cegłami.

Okna 2 szybowe. Na 1.0 KG w salonie 20,7 (20,8) ale to przy temp > 0 na zewn.

 

Obniżenie często działa od nocy do 16ej następnego dnia.

 

Stąd jednak pomysł obniżenia.

 

W dokumentacji kotła jest opisany ten potencjometr CO +5 -5. Czy jego zmiana obniża / podwyższa (przesuwa) KG tak jakbym

dał obniżenie nocne? tj. czy idąc o 23ej wieczorem przekręcając pokrętło na -2 przestawiam go na nocną 18st. C ? 

 

W instrukcji: ("ta wartość" = pokrętło CO na kotle -5 +5)

 

Przy termostacie pokojowym (51=0)

.... 

 Modyfikacja tej wartości nie
zmienia bezpośrednio temperatury wody doprowadzonej do
instalacji c.o., lecz wpływa na obliczenie jej wartości w sposób
automatyczny zmieniając w systemie temperaturę odniesienia
(0=20°C).
...
 
Przy programatorze godzinowym: (51=1)
...
Modyfikacja tej wartości nie zmienia bezpośrednio
temperatury wody doprowadzonej do instalacji c.o. lecz
wpływa na obliczenie jej wartości w sposób automatyczny
zmieniając w systemie temperaturę odniesienia (0 = 20°C
dla poziomu DNIA, 16°C dla poziomu NOCY).
...
 
Czy na tym rec07 działa czasowe grzanie CWU + programowanie godzinne dla tego kotła? (Conica Green)
 
Dzięki za wyjaśnienia dot. CWU i działania pompki - sondy temp. Ogólnie chyba nie najlepiej jak się kociołek tyle razy odpala?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.