Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kamen Dual Komfort Czy Wart Uwagi?


Kjuku

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie co sądzicie o tym kotle

 

http://www.portal-technika.pl/index.php?id=195&id2=101

 

Teraz posiada palnik ekoenergia. W sumie jest możliwość wyboru innych.

Jest to konstrukcja podobna do Ogniwo Eko plus rożni się tym iż Kamen posiada wymiennik pionowy z rury 6mm i ogólnie cały jest ze stali 6mm.

I dodatkowo posiada wymiennik poziomy.

Najnowsze wersie posiadają sterownik http://bruli.pl/ czyli to samo co eCoal. Rożnica jest niby taka iż bruli posiada możliwość wyboru zakresu mocy np. 7 do 15 kW i w takiej mocy palik pracuje

 

Co o tym Sądzicie

post-23694-0-97891300-1391719810_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kjuku jak szukasz nowego kociołka to zobacz eg duo multi, spalisz wszystko do 35mm, węgiel kamienny, antracyt, pelet i inne. Jak dla mnie idealny, do wyboru dwa sterowniki i co dla mnie najważniejsze system czyszczący wymiennik, jedynie raz w roku używasz szczotki. Generalnie mają interesujące kociołki, szkoda tylko że bardziej doceniane w austrii lub niemczech niż u nas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Greniu i go oglądałem i miałem okazję zobaczyć kociołek już złożony i do złożenia. Warto zauważyć i porównać pojemność wodną i powierzchnię wymiany eg do innych kotłów polecanych wszędzie, jak dla mnie eg rządzi.

 

post-12676-0-39300900-1391762645_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do ekogrena maja w następnym tygodniu testować sterownik Techa do pieca eg duo multi. Któren bardziej polecacie krzaczka 3d czy eg duo multi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam niczego zachwalać, a tym bardziej polecać. Nie wiem dlaczego ktoś bierze na siebie odpowiedzialność i poleca kotły, przecież to jest znaczący wydatek i nikt bez przyczyny nie będzie wymieniał kotła po kilku sezonach.

Generalnie uważam, że należy brać pod uwagę: pojemność wodna kotła (jak najmniejsza), powierzchnia wymiany (jak największa) i przyzwoity palnik i sam znajdziesz kociołek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ograniczone miejsce w kotłowni jeden i drugi pasuje. To może tak. Co byście wy wzięli dla siebie nowy dom kotłownia 5mi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dystrybutor w woj. Opolskim ma sterownik bruli a nie Plum. Co do sprawdzania dystrybutor może mi udostępnić osoby użytkujące kocioł. Pamiętajcie o jednym. Jak ktoś ma problem to pisze o tym. Jak wszystko jest dobrze i jest zadowolony nie będzie marnował czasu na forum tym bardziej iż wszyscy nie interesują się techniką ogrzewania. Grzeje m piec i tyle. Mam znajomych co mają piec na ekogroszek nawet nie znają jego morki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Greniu i go oglądałem i miałem okazję zobaczyć kociołek już złożony i do złożenia. Warto zauważyć i porównać pojemność wodną i powierzchnię wymiany eg do innych kotłów polecanych wszędzie, jak dla mnie eg rządzi.

A jak jest powierzchnia wymiany nie jest podana albo przegapiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafne pytanie bo producent nie pisze tego chyba nigdzie. Zdjęcie które umieściłem to wymiennik eg duo 38 kW to 18 rurek fi wew 4,8 cm, dł 45 cm i tylko 52 LITRY. Ciekawe czy ktoś z Pl kotów ma podobny wynik ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując dwa kotly eg duo multi, i krzaczek 3d bo rozważam zakup na wiosnę waszym zdaniem któren lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Zdjęcie które umieściłem to wymiennik eg duo 38 kW to 18 rurek fi wew 4,8 cm, dł 45 cm i tylko 52 LITRY. Ciekawe czy ktoś z Pl kotów ma podobny wynik ?

 

Pozdrawiam

 

CooleR każdy kocioł z wymiennikiem żeliwnym ma pojemność wodną sporo mniejszą.

Dla porównania kotły z wymiennikiem SIME Włochy przy mocy 34,5 kW pojemność 35 l , a przy mocy 40 kW pojemność wodna wymiennika wynosi 39 l.

 

Tylko nic z tego nie wynika, to znaczy nic dobrego przy tych wymiennikach żeliwnych o małej pojemności wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kjuku oba koty różnią się tylko palnikiem, a kocioł który przywołałeś jest jedynie podobny i to tyle, a firma jak firma nic dodać nic ująć, jej i klimosza nie lubię, a w klimoszu trochę godzin na kłótniach spędziłem i trochę wywalczyłem.

 

nieudacznik13 zmień nik pls, a który lepszy to musisz sam podjąć decyzje, najlepiej kup dwa a po dwóch sezonach zdaj relację :)

 

Andrzej_M, ale eg nie ma żeliwnego wymiennika tylko stalowy i do takich należ go porównywać, o żeliwnym mam nadzieje że szybko zapomnę. Przeglądając rodzime produkcje nie znalazłem kotła z taką małą pojemnością wodną z wymiennikiem stalowym.

 

Mając do wyboru dwa kotły o takiej samej mocy z takim samym palnikiem i z takim samym sterownikiem, będą jedynie różnić się pojemnością wodną i powierzchnią wymiennika to który należ brać pod uwagę Andrzeju_M ? Cenię sobie twoje opinie i oczekuję skromnej lecz wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedź postanowiłem na 80% na EG zobaczymy jak będzie się sprawował napewno zdam relacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ceny to 11 tys trzeba szykować za 15 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wymienik nie jest z kawsówki a zapewnie nie jest to troche za drogo. NIe ma kotłów takich jak kiedyś. Posiadałem predzej kocioł zasypowy który był spawany przez kowala i wytrzymał 25 l i dalej jest sprawny zalerzał mi na tym aby nie siedzieć w piwnicy. Teraz chodzi o to bysmy kocioł kupowali na max 10 l aby firmy miał z czego zarabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli coś jest naprawdę dobre to producent nie boi się dać na to gwarancji. W tym przypadku z ulotki nie wynika jak długi jest okres gwaracji na palnik z nierdzewki - jakiej nierdzewki, rodzaj.  Koniecznie trzeba od producenta palnika uzyskać, na piśmie, odpowiedź tym bardziej, że jako paliwo jest dopuszczony miał węglowy. 

Miały węglowe, niespiekające i stosunkowo tanie - Piast, Ziemowit, Janina i inne -  zawierają zazwyczaj około 1% siarki a ta lubi coś "zeżreć".

Jeżeli producent nie daje gwarancji dłuższej niż pozostali producenci to jest to zwykły chwyt marketingowy ( nierdzewka nieźle brzmi). I jeszcze trzeba sprawdzić jakie są warunki tej gwarancji, czy są do spełnienia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm tak jak z autami te stare a te nowe. Co do wymienika jutro zadzwonię do producenta i się zapytam interesuje mnie ten kocioł ponieważ chcę go zakupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł EG duo multi 15 kW bez wody waży 340kg

 

palnik ma 2 lata a wymiennik 5 lat gwarancji

 

te elementy są wykonane z: palnik - termax nierdzewna w wymiennik  stal p265gh

 

gwarancja dawana przez producenta obejmuje:

- wymiennik ,spawy - 5 lat

- elektronika, silniki 2 lata

- zawirowywacze, slimak - 1 rok

- uszczelnienia, sznury - brak

 

automatyka kotła zasteruje obiegiem co z mieszaczem dla podłogówek i obiegiem cwu

 

Co sądzicie o tej specyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jeszcze jakie warunki musi spełnić użytkownik tego kotła aby dostać te 5 lat gwarancji - przeważnie bardzo drobny druk na dole strony. ;)

Z gwarancji: 

II. Gwarancja nie obejmuje elementów eksploatacyjnych takich jak np. 

 
a) uszczelka zbiornika  szczeliwo drzwiczek i klapy kotła 
c) deflektor 
d) ślimak i rura podająca 
 
III. Gwarancją nie są objęte wady i uszkodzenia urządzenia spowodowane: 
 
a) niewłaściwym użytkowaniem lub nadmierną eksploatacją urządzenia przez 
uprawnionego do gwarancji, użytkowaniem urządzenia niezgodnie z instrukcją obsługi i przepisami 
bezpieczeństwa, 
c) zewnętrzami czynnikami mechanicznymi, 
d) niewłaściwym rodzajem lub jakością paliwa, 
e) zastosowaniem niewłaściwych rodzajów prądu oraz przepięciami i spadkami 
napięć w sieci elektroenergetycznej, 
f) niewłaściwą, niesprawną lub wadliwą instalacją elektryczną (podłączenie do 
nieuziemionego gniazdka zasilającego), 
g) niewłaściwym doborem urządzenia lub komina, 
h) zanieczyszczeniem powietrza do spalania, 
i) niewłaściwą jakością wody lub niewłaściwym napełnieniem i uzupełnieniem 
instalacji wodą, 
j) sterowaniem urządzenia za pomocą automatyki innej niż zalecana przez 
producenta, 
k) niewłaściwym ciągiem kominowym, 
l) podłączeniem urządzenia do niesprawdzonej lub grożącej zamarznięciem 
instalacji, 
m) niewłaściwym transportem urządzenia, 
n) innymi czynnikami powstałymi bez winy producenta. 
 
IV. Gwarancją nie są objęte urządzenia: 
a) które nie zostały zainstalowane, uruchomione i wyregulowane przez gwaranta 
lub firmę instalacyjną, czego potwierdzeniem jest pieczątką w karcie gw. w których dokonano zmian przez osoby nieupoważnione, 
c) które nie posiadają poprawnie i całkowicie wypełnionych kart gwarancyjnych, 
d) których numer seryjny i data zakupu nie odpowiadają numerowi i dacie 
zamieszczonej na karcie gwarancyjnej, 
e) które nie posiadają układu do podnoszenia temperatury wody na powrocie do kotła, 
f) były użytkowane niezgodnie z zasadami podanymi w niniejszej instrukcji, 
g) nie posiadają potwierdzenia z przeprowadzonego pierwszego rozruchu kotła, 
h) nie posiadają w instrukcji wpisu o zapoznaniu się z instrukcją i zasadami 
działania przez użytkownika, 
i) nie mające corocznego, płatnego przeglądu
........

Co do płatnych przeglądów i ich wartości prawnej, to wiele na ten temat mogą powiedzieć użytkownicy kotłów prod Cichewicza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za dobrze to wygląda im bardziej drąże temat z tym piecem i dzięki wam forumowicze to jestem bardziej świadomy zakupu. Czy z tą gwarancja to ma tak każdy producent pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Andrzej_M, ale eg nie ma żeliwnego wymiennika tylko stalowy i do takich należ go porównywać, o żeliwnym mam nadzieje że szybko zapomnę. Przeglądając rodzime produkcje nie znalazłem kotła z taką małą pojemnością wodną z wymiennikiem stalowym.

 

Mając do wyboru dwa kotły o takiej samej mocy z takim samym palnikiem i z takim samym sterownikiem, będą jedynie różnić się pojemnością wodną i powierzchnią wymiennika to który należ brać pod uwagę Andrzeju_M ? Cenię sobie twoje opinie i oczekuję skromnej lecz wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie.

 

Pozdrawiam

 

 

CooleR ja nie jestem żadnym autorytetem w dziedzinie kotłów, więc pytanie mnie i oczekiwanie z mojej strony wyczerpującej odpowiedzi to nie jest rozsądne.

 

Zaznaczę może i zaznaczę, że nie rozmawiamy o kotłach z ręcznym zasypem opału.

 

 

Moim zdaniem pojemność wodna kotła jak i powierzchnia wymiennika kotła nie dadzą nam żadnej informacji o sprawności wymiany ciepła pomiędzy spalinami a wodą.

O ile użytkownik może podejrzeć drogę spalin w kotle, to po drugiej stronie wymiennika, drogi wodnej raczej nie zobaczymy.

 

A musimy pamiętać, że sprawność wymiany ciepła przy przegrodzie płaskiej, nie tylko zależy od powierzchni wymiany, ale także od szybkości przepływu spalin i wody po przeciwnej stronie przegrody.

Warstwa laminarna, im mniejsza tym efektywność wymiany ciepła bardziej sprawna. To zjawisko dotyczy tak samo spalin jak i wody.

 

Kształt przekroju wymiennika (okrągły czy prostokątny) przy tej samej powierzchni czynnej wymiennika także odgrywa bardzo ważną rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.