Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do Nowego Domu.


grejo2475

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkiego dobrego w nowym roku. Czytam to forum dość często od ponad roku i cieszę się że tu trafiłem. Rok temu pomogliście mi z piecem u rodziców. Jestem zadowolony. Niestety a raczej "stety" postawiłem w tym roku dom z projektu "Dom w tamaryszkach 7" z niewielkimi zmianami i będę potrzebował Waszej pomocy. Chodzi o kocioł i instalację co do ogrzania tego domku. Kilka danych odnośnie domu:

1. powierzchnia ok 170 m2

2. Ściany konstrukcyjne z betonu komórkowego odmiany 500 (będą ocieplone 18-20 cm styropianu)

3. ściany fundamentowe wylewane, ocieplone 15 cm hydrostyru

4. podłoga na gruncie 15 cm styropianu

5. dach 30 cm wełny mineralnej 

6. okna energooszczędne trzyszybowe (Uw poniżej 0,90)

7. docelowo wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

8.kominek przepalany dla klimatu i przyjemności

9.domek postawiony w okolicach Garwolina

10. Podłogówka prawdopodobnie tylko w kuchni, wiatrołapie i łazienkach.

11. 2 kominy systemowe konekt f20 ocieplone wełną mineralną.

12. brak dostępu do gazu

13. dostatecznie dużo ciepłej wody użytkowej (jak żonie zabraknie wody, awantura murowana).

  

Domek wykonany jest starannie i ocieplenie też będzie. Większość prac robiłem i zrobię sam ( od ponad 10 lat zajmuję się remontami i wykańczaniem wnętrz). Z hydrauliką nie mam większego problemu. Korzystając z dobrej pogody chciałem wybudować jeszcze komin w kotłowni, ale nie wiem jeszcze jaki będzie piec i na jakiej wysokości umieścić podłączenie do kotła. Myślałem o kotle z podajnikiem, ale drogie i nie ma o małej mocy. 2 opcja to zasypowy z buforem, albo bez. Nie wiem co będzie lepszym rozwiązaniem. Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zapotrzebowaniu 5-7kw przy -20 poszedłbym w strone buforka i jakiegoś DSa. Buforek 2000l + jakieś grzałki na grzanie w II jak nikogo nie ma. Tylko, że tutaj fajnie by było mieć podłogówkę w większośći domu bo można z buforka więcej wycisnąć i można by nawet co 2-3dni do kotłowni chodzić. Do buforka można też wstawić wężownicę do przepływowego grzania wody (jest o tym wątek na muratorze) ale nie wiadomo czy twojej żonie wystarczy :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W buforze o poj 2000l przy nagrzaniu z 30-70C ( delta 40C) zgromadzić można ok 336 MJ energii cieplnej w przypadku elektryki to potrzeba na to 93,3 kWh - 10 godzin grzania grzałką 10kW - czyli takie różowe to nie jest

Jak jest zapotrzebowanie na poziomie 5-7 kW to bufor 2000l wystarczy na max 12-15h a nie na 2-3 dni, tu trzeba uwzględnić też straty ciepła na takim  buforze oraz to że elektryką na drugiej taryfie nie grzejemy przez cały czas a prądu może zawsze braknąć.

Raczej DS  do 15kW i Bufor 1000l z przewagą podłogówki i CWU 300l z  dod grzałką el.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założyłem 5-7kW ale takie zapotrzebowanie będzie przez kilka-kilkanaście dni w roku. Średnia temperatura zimą jest dużo wyższa i wtedy 2-3dni powinno dać spokojnie radę. Oczwyście to trzeba policzyć ale z grubsza tak to powinno wyglądać.

A prąd wiadomo podałem jako zamiennik dla gazu i to tylko przy dłuższych wyjazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Też skłaniam się do bufora, ale raczej 1000l. Niewielka jest kotłownia. Wykańczałem kilka lat temu domek szkieletowy w Nowej Iwicznej. Był tam zamontowany kominek z płaszczem wodnym i buforem 1000l. Nie wiem jak dokładnie było wszystko ze sobą połączone, ale kominek grzał wodę w buforze a czujnik w pokoju załączał pompę wody na grzejniki. Pracowałem tam zimą i pamiętam że przy -20C grzaliśmy w kominku jednego dnia (bufor nagrzany do ok 70C),aby następnego dnia nie palić i dopiero kolejnego dnia rozpalaliśmy. Temperatura wtedy w buforze spadała do ok 20C. Grzałki elektryczne nie pracowały. W budynku temperatura była na 18-20C.

Mi osobiście spokojnie by wystarczyło jak rozpalałbym raz dziennie, ale chciałbym uniknąć przegrzewania domu. Oboje z żoną wolimy temperatury raczej chłodne 18 -20C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wstępnych ustaleniach z kolegą z forum odnośnie zestawu do mojego domu. Zaproponowano mi (też tak myślę) kociołek dolno-górnego spalania 10-22 kW z buforem 1000l, w którym umieszczona jest wężownica do solarów o mocy max 1,7kW/m2 przy temperaturze czynnika 90oC czynnika i wężownicę 50mb Cu fi 18 do przepływowego ogrzewania cwu. Do bufora podłączony  będzie również w przyszłości urządzenie do odzysku ciepła ze spalin kominka. (ma to sens?). 

Wydaje mi się że do ogrzania 1000l solarami potrzebna będzie ich duża powierzchnia.  Czy wężownica 25mb wyrobi, czy nie będzie przegrzewania czynnika przy większej ich powierzchni przy dużym słońcu? Może zastosować dwa bufory po 500l, albo po 750l. Jeden tylko akumulacyjny, a drugi z wężownicami. Osobiście wolałbym 1 tysiąc litrowy. Zastanawiam się tylko co będzie bardziej optymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.