Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy wymiennik a ja marznę...


ady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Może ktoś z Was będzie w stanie poradzić mi co robić, bo marznę...

 

Tytułem wstępu:

Stara instalacja ? grzejniki żeliwne

Dwa mieszkania tej samej powierzchni ? trochę inny podział pomieszczeń ? na dole jest ich więcej ? stąd kilka grzejników tylko na dolnym poziomie.

Ostatni pion z 4ma grzejnikami (2 są do pokoi a 2 ogrzewają klatkę schodową)

Grzejniki na górze mają więcej żeberek niż ich odpowiedniki na dole.

Strych i piwnica ?nie ogrzewane.

Duże średnice ? w piwnicy do wszystkich pionów prowadzą przewody DN50 ? piony już są cieńsze ? ?? lub 1? (różnie) (wszystkie przewody zaizolowane ? aby nie traciły ciepła)

 

co.jpg

 

Do tej pory całość działała grawitacyjnie ale już ostatniej zimy pojawił się problem z dogrzewaniem końcowych pionów ? szczególnie tych z lewej (patrz schemat) ? te z prawej były chłodniejsze, ale nie aż tak jak te z lewej.

 

W związku z tym i faktem, że wymiennik był mały (1m2 powierzchni wymiany ciepła) i stary nastąpiła wymiana wymiennika na nowy (JAD X 3.18 ? 2,1m2 powierzchni wymiany ciepła).

Poza przepływem grawitacyjnym dodano obejście z pompą obiegową ? co miało poprawić przepływ w instalacji i dogrzać ostatnie piony. Dodatkowo całość przepłukano i przeczyszczono środkami chemicznymi.

Na wszystkich grzejnikach na górnym poziomie dołożono odpowietrzniki (wcześniej nie było ich na kilku grzejnikach)

W łazience (przedostatni pion na górze) wymeniono grzejnik na nowy ? nowego typu łazienowy (drabinka) o większej mocy (stary żeliwny miał około 300W a łazienka ma 8m2 i okno więc nowy ma około 1000W)

 

A po zmianach:

Gdy całość działa na pompie obiegowej ? ciepło dociera wszędzie (wszystkie grzejniki są letnie) ale niestety z wymiennika wychodzi temperatura w zakresie 36-40C a wraca 30-32C - mało zostaje w domu, generalnie jest chłodno.

Im pompa działa szybciej (6 stopni regulacji) tym tym temperatura jest niższa. Dodam, że woda sieciowa ma temperaturę (obecnie) 65-70C / 45-50C.

Jednak gdy pompa zacznie działać na najniższym możliwym biegu temperatura wychodząca z wymiennika wynosi około 44-46C ? ale wtedy ciepło nie dopływa do ostatnich dwóch pionów z lewej (grzejniki sa zupełnie zimne)

 

Gdy uruchamiam całość na grawitacji temperatura skacze do 44-46C ale ciepło nie dochodzi do ostatnich dwóch pionów z lewej... włączam pompę na bieg 2 lub wyżej to ciepło dochodzi ale temperatura na wymienniku spada i wszędzie się ochładza...

 

Co robić? Gdzie może być błąd? Pomóżcie.

 

Pozdrawiam

ady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

W/g mnie wymiennik jest zasilany za niskim parametrem. Zwiększając prędkość obiegu po stronie wtórnej temperatura na wymienniku spada a nie powinna no chyba, że masz zamówioną za małą moc cieplną z ciepłowni. Jeżeli tak to należy ją zwiększyć do tego stopnia aby przy załączonej pompie na max. temperatura wyjściowa z wymiennika na budynek nie wachałą się. Po stronie pierwotnej wymiennika (wejście z ciepłowni) powinien być zawór sterowany np programatorem pogodowym, który to by regulował temperaturę wymiennika a co za tym idzie i w budynku na podstawie temp. zewnętrznej, zwiększając lub zmniejszając dopływ wysokiego parametru do tego wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem też leży wina po stronie pierwotnej wymiennika ciepła, znaczy się prawdopodobnie prędkość przepływu wody przez wymiennik jest za mała (oczywiście w stronie pierwotnej) co powoduje duże wychłodzenie wody zasilającej. Trzeba by do ciepłowni zadzwonić żeby zwiększyli prędkość przepływu, albo dołożyć jeszcze jeden wymiennik JAD i połączyć je szeregowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie rozpatrywałem tego od tej strony... W sumie jak przeanalizowałem papiery to to co dostaję wynika z zapotrzebowania które było zgłoszone 27 (!) lat temu... Wymiennik się zwiększył to może za mało rzeczywiście ma z ciepłowni i w tym problem?

 

Ale w takim razie mam do Was pytanie "pomocnicze":

Zwiększenie mocy cieplnej = zwiększenie przepływu na budynek.

A jak ma się przepływ do kosztów za ciepło?

Mam licznik miejski - na nim mam następujące dane:

zużyta ilośc GJ (na podstawie tej ilości płacę rachunki)

ilość W

temp. zasilająca

temp. powrotu

przepływ (chyba m3/h)

 

Z których parametrów wynika ilośc GJ? Czy ktoś z Was zna wzór jak to się wylicza i co głównie ma znaczenie? Różnica temperatur? Przepływ?

 

Pozdrawiam

Ady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Obieg na budynku możesz załaczyć na max wtedy na każdy grzejnik będzie dostarczone ciepło z wymiennika. Regulując dopływ wysokiego parametru do wymiennika będziesz regulować temperaturę ogólną na budynku. Polecam montaż termostatów przy grzejnikach jeżeli ich nie ma. Licznik ciepła mierzy 3 parametry: temp. zasilania, temp. powrotu i prędkość przepływu. Czym więszka różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem oraz prędkość przepływu = większe wskazanie w GJ. Warto więc zadbać o to by do wymiennika nie wracała zimna np 40 C woda gdy na wyjściu będzie np 70 stopni (zwiększyć pracę obiegu pompy). Na budynku zostanie, więc 30 st i wraz z predkością przepływu w m3/h będzie wynikiem podawanym w GJ. Znajomy pewnego razu wykonał z sezonie test ustawił pompę na minimum aby przez wymiennik woda płynęła powoli. Gdy przyszły mrozy na wyjściu z wymiennika w kierunku grzejników miał ponad 80 st a na powrocie niespełna 40 C. Ciepło zostawało w budynku ale różnica temperatur po stronie wtórnej wymiennika odzwierciedlała się po stronie pierwotnej a co za tym idzie ciepłomierz pomimo małego przepływu liczył sporo bo różnica temp. była duża. Obecnie obieg w budynku ma na max a różnica temperatur jest mała nie więcej niż 15 stopni. Dodatkowo zainstalował elektro zawór na wejściu wysokiego parametru do wymiennika i steruje go poprzez czujkę temperatury wewnętrznej. Co by się nie działo na zewnatrz to w budynku ma 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienia.

 

Chwilowo w ramach możliwości i przydzielonej mocy cieplnej odkręcając przepływ na max osiągam 0,34 m3/h

co w tej chwili daje po stronie pierwotnej temperaturę 72/44.

 

Po stronie wtórej mam temperaturę 42/34 - przy uruchomionej pompce na wolnym biegu i wszystkie grzejniki mam stosunkowo ciepłe - nie gorące ale ciepłe - nawet na ostatnich pionach.

 

Zastanawia mnie cały czas fakt, że gdy różnica temperatur na wymienniku po stronie pierwotnej wynosi 28 stopni (72/44) to po stronie wtórnej raptem 8 stopni (42/34)... Chyba z wymiennika powinno wyjść więcej?

 

Pytanie - czy jak zwiększę moc zamówioną (pytanie o ile??) i będę miał większy przepływ - to czy wtedy różnica temperatur po stronie pierwotnej zmaleje a po stronie wtórnej temperatura zasilania będzie wyższa a różnica temperatur większa??

 

Pozdrawiam

Ady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zrób test. Ustaw pompę na max i porównaj wtedy temperatury. Do wymiennika po stronie pierwotnej będzie powracać woda o wyższej temperaturze i wymiennik szybciej ją podgrzeje a co za tym idzie różnica temperatur zmaleje. Bynajmniej powinna jeżeli nie to wydajność tego JAD'a jest wątpliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

No więc zrobiłem test i nie wiem co o tym sądzić a mianowicie:

Przepływ po stronie pierwotnej - max stały 0,34 m3/h

 

Pomka na najwolniejszym biegu:

Temperatura po stronie wtórnej: 42/30

 

Temperatura po stronie pierwotnej: 68/44 (~ 10kW na liczniku)

 

Pompka na środkowym biegu:

Temperatura po stronie wtórnej: 38/32

 

Temperatura po stronie pierwotnej: 68/50 (~8,5kW na liczniku

 

Pompka na najwyższym biegu:

Temperatura po stronie wtórnej: 36/33

 

Temperatura po stronie pierwotnej: 68/55 (~7kW na liczniku)

 

 

Reasumując:

Temperatura zasilająca instalację wtórną spadła o 5 stopni - w domu zrobiło się chłodniej

Temperatura powrotna instalacji pierwotnej wzrosła o 11 stopni - różnica temeratur spadła (spadła ilość kW)

 

Wniosek:

Szybsza praca pompki = mniejsza różnica temperatur po stronie pierwotnej = mniej kW = mniejszy rachunek ale = też chłodniej w domu...

 

Czyli jednak może to być sprawa mocy cieplnej. Pytanie tylko, czy:

- zwiększenie mocy cieplnej spowoduje, że z wymiennika wyjdzie wiecej na grzejniki?

- o ile tą moc trzeba zwiększyć, jak to obliczyć? ocenić? oszacować??

 

Najbardziej martwi mnie to, że weekend był raczej ciepły więc i miasto dawało stosunkowo niską temperaturę. Po wymianie wymiennika miasto nigdy nie dało temperatury wyższej niż 75 stopni... Zastanawiam się, czy jak np temperatura z miasta byłaby ponad 80-85 stopni - co nastąpi gdy będzie na zewnątrz mróz - to czy wtedy z wymiennika wyjdzie mi więcej niż 42 stopnie?

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
Wniosek:

Szybsza praca pompki = mniejsza różnica temperatur po stronie pierwotnej = mniej kW = mniejszy rachunek ale = też chłodniej w domu...

 

Czyli jednak może to być sprawa mocy cieplnej. Pytanie tylko, czy:

- zwiększenie mocy cieplnej spowoduje, że z wymiennika wyjdzie wiecej na grzejniki?

- o ile tą moc trzeba zwiększyć, jak to obliczyć? ocenić? oszacować??

 

Najbardziej martwi mnie to, że weekend był raczej ciepły więc i miasto dawało stosunkowo niską temperaturę. Po wymianie wymiennika miasto nigdy nie dało temperatury wyższej niż 75 stopni... Zastanawiam się, czy jak np temperatura z miasta byłaby ponad 80-85 stopni - co nastąpi gdy będzie na zewnątrz mróz - to czy wtedy z wymiennika wyjdzie mi więcej niż 42 stopnie?

 

Pozdrawiam

Wojtek

 

Wydajność tego wymiennika jest zastanawiająca. Zbyt duża różnica temperatur pomiędzy wejściem po stronie pierwotnej i wyjściem po stronie wtórnej. Czy na obiegu pierwotnym prócz licznika ciepła masz jakieś zawory ewentualnie inne urządzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność tego wymiennika jest zastanawiająca. Zbyt duża różnica temperatur pomiędzy wejściem po stronie pierwotnej i wyjściem po stronie wtórnej. Czy na obiegu pierwotnym prócz licznika ciepła masz jakieś zawory ewentualnie inne urządzenia ?

 

 

Idąc po kolei od wejścia do piwnicy:

Zasilanie: Wejście o średnicy DN50 => Zawór odcinający z dźwignią (chyba kulowy) DN50 => czujnik temperatury => odmulacz DN50 => filtr DN50 => kryza do DN32 => regulator przepływu (zaplombowany i ustawiany przez SPEC) DN32 do tego miejsca instalacja jest własnością SPEC => kryza do DN25 => zawór regulacyjny Oventrop - do regulacji przepłwu => rozszerzenie średnicy do DN50 => Wymiennik - całość na długości około 4m

 

Powrót: Wymiennik wyjście o średnicy DN50 => kryza do DN25 => Wodomierz/przepływomierz => rozszerzenie do DN50 => filtr DN50 => filtr DN50 => czujnik temperatury => zawór odcinający (identyczny jak na zasilaniu) DN50.

 

Licznik ciepła (APATOR LQM) wisi na ścianie i jest podłączony kablami do czujników temperatury (zasilanie/powrót) i przepływomierza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
zawór regulacyjny Oventrop - do regulacji przepłwu

 

Regulacja odbywa się automatycznie czy ręcznie ?

Jeżeli ręcznie to zwiększ przepływ, jeżeli automatycznie np przez programator pogodowy to podnieś krzywą grzania. Np w programatorze Danfosa = 1,8

Uruchom pompę na max i zobacz czy nadal temperatura w domu będzie spadać. Może sie tak dziać do czasu aż rozgrzejsz całą instalację ale jak to już nastąpi utrzymanie właściwej temperatury za wymiennikiem nie powinno stanowić problemu. Gdy temp. zacznie spadać to zwiększaj przepływ przez wymiennik. Dostarczysz w ten sposób do niego więcej wysokiego parametru a on nie pozwoli na dużą stratę przy wymianie ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja jest ręczna

 

Generalnie zauważam poprawę wraz ze wzrostem temperatury czynnika pierwotnego.

 

Dziś rano przy temperaturze 84/52 i przepływie 0,25m3/h po stronie wtórnej było 47/38 a w domu już ciepło...

 

Czyli może na słabych parametrach wtórnych układ działa kiepsko a im większa będzie temperatura po stronie pierwotnej tym wyniki po stronie wtórnej będą lepsze? Myślę, że jak teraz będzie chłodniej to się to okaże na 100%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im większa będzie temperatura po stronie pierwotnej tym wyniki po stronie wtórnej będą lepsze?

 

Oczywiście.

Sugeruję pompę obiegu wtórnego ustawić stale na max przepływ. Temperaturę na budynku regulować poprzez zwiększenie dopływu wysokiego parametru po stronie pierwotnej wymiennika.

Szybki przepływ po stronie wtórnej zmniejszy różnicę temperatur poboru ciepła po stronie pierwotnej a co za tym idzie zmniejszy się pobór GJ. Test już robiłeś i wyniki poboru zmalał z 10 kW do 7 kW.

Ja bym zainstalował w mieszkaniu programowalny czujnik temperatury, który by sterował temperaturą wewnętrzną sterując dopływ wysokiego parametru do wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.