Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Pleśnią


plebidka

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich formułowiczów i proszę o porade w następującym temacie-ostatnio zauważyłem ze za meblami kuchennymi  pojawiła się plesn.meble sa w zwartej zabudowie,umiejscowione na wschodnio-polnocnej scianie zewnetrznej.dodam ze dom nie jest ocieplony (pustak,pustka powietrzna i cegła),podpiwniczony również pod tym pomieszczeniem.fakt nie przemyslałem sprawy przy montazu i te sciany zostałe zamkniete praktycznie bez ruchu powietrza za meblami (moze dlatego ze dom jest z lat 70-tych,i nigdy nie było takego problemu).wentylacja poprzez okap wyprowadzony na zewnątrz. W pozostałych miejscach w kuchni jak również w całym domu plesni nie ma.podłoga płyta na piwnicy,legary,deski przykryte panelami więc też bez docieplenia. i tu rodzi sie moje pytanie na wiosne chce zdemontowac meble,zrobic wylewke z ociepleniem lub poloze plyty osbz jakims ociepleniem (zalezy od kosztów),tylko co zrobic z scianami aby plesn nie wychodzila.nie chce przenosic mebli w inne miejsce gdyz sa to meble na wymiar.prosze o wszelki pomysły w mojej sprawie,i z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ocieplenie podłogi coś pomoże.

 

Trzeba sobie uświadomić mechanizm, który powoduje powstawanie pleśni.

To bierze się od wilgotnej ściany.

A czemu ściana jest wilgotna?

Bo jest dużo zimniejsza od powietrza w kuchni, które do niej dociera.

 

Trzeba zrobić tak, żeby ściana nie była wilgotna, czyli:

albo zrobić w kuchni zimno - z pewnością pomoże lepsza wentylacja niż dotychczas, ale to raczej nie wystarczy

albo ocieplić ścianę, z zewnątrz i od tych stron skąd się ona oziębia.

Te 2 rzeczy to bym zrobił jednocześnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował zrobić wentylację za meblami.

Jeżeli nie ma tam żadnego ruchu powietrza panuje tam swoisty mikroklimat.

W kuchni masz ciepło, ściana zewnętrzna nie ocieplona. meble pewnie spasowane...

I na tej ścianie tworzy się punkt rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze kolego mozesz miec rację i spróbuje tak zrobic,tylko czy to wystarczy,bo wydaje mi sie ze te zewnetrzne sciany w polaczeniu z połozeniem nad zimna piwnica mogą wymagac jeszcze docieplenia,ale cóz zaczne od najmniej kosztownych zabiegów tak ze dzieki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Wentylacja jak i ocieplenie powinno być....

W całej kuchni...

Jednak z tego co wywnioskowałem po opisie autora problemu...

Pleśń pojawiła się tylko za meblami kuchennymi?

Czy występuje na całej ścianie i podłodze? kuchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ,występuje tylko za meblami tam gdzie jak piszesz nie ma wentylacji,czyli tak jak sugerujesz musze  zapewnic ruch powietrza za meblami,ale na wiosne musze meble zdemontowac,osuszyc sciane,odgrzybic i ocieplic, przynajmniej tak mi się wydaje,ale prosze o wszelkie porady szanownych kolegów (koleżanki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli meble masz z cokołami,to zdemontuj jak się da ,mozna też ponawiercac ,a dziury wykończyć np czymś takim post-55264-0-00314800-1387629112.png   stosuje sie przy drzwiach łazienkowych.Wartało by jakoś sięgnąc i przemyć choćby Ace z chlorem,zanim weżmiesz się za to porzadnie,żeby do wiosny nie zarastało za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedwwszytkim jak jest wilgoc to trzeba grzać ,cały czas i równo jak wilgotność po tygodniu nie spada i jest nadal powyżej 50% to trzeba pomyslec nad wentylacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA będę się nadal upierał żeby zrobić wentylację za meblami...

Kolega 2 posty wyżej już podpowiedział jak to zrobić...

wywiercić kilka otworów w cokole mebli . i kilka w pobliżu blatu a naj lepiej przy ścianie...

Zamaskować maskownicami..

Powietrze samo znajdzie sobie cobie tam drogę. i osuszy ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobił bym tak:

- za meblami, tam gdzie jest pleśń umieścił bym czujnik wilgotności jak w linku

http://www.darewit.pl/sklep/index.php?p281,higrometr-elektroniczny-cyfrowy-z-wyswietlaczem-lcd-do-inkubatora-i-terrarium

on będzie twoim "okiem" do oceny czy podejmowane działania przynoszą skutek .

Kierując sie wiadomościami w zamieszczonym artykule itd.pdf 

chociaż dotyczy drewna (palety) to chyba można z pewnym błedem odnośić go do ściany i mebli (płyta wiórowa).

W olbrzymim skrócie, przy wilgotności względnej powietrza 80% której odpowiada 18% wilgotności drewna istnieje ryzyko pojawienia sie grzybów. Rozwojowi grzybów sprzyja stojące powietrze.

-metody które koledzy podali są dobre i należy je sprawdzić, na ile są skuteczne będzie można zobaczyć na czujniku. Najlepiej zacząć od tych najmniej kosztownych.

W trybie awaryjnym (aby dosuszyć) usunąbym pod meblami cokół i ewentualnie założył takie wywietrzniki jak proponuje kolega staran (jest też wersja bardziej meblowa takiego wywietrznika) w widocznych bokach mebli, przy ścianie. Za plecami szafek powinno byc kilka cm luzu, tam trzeba trafić z otworem.

- z mojej strony zwróciłbym jeszcze uwagę na dwie sprawy:

piszesz, że wentylacja odbywa sie przez okap jeżeli w tym okapie są filtry przeciwtłuszczowe (takie metalowe siatki) to wentylacja grawitacyjna nie będzie działała

druga sprawa zwróć uwagę jak jest zabudowana lodówka bo nowoczesne samoodszroniające się mają z tyłu zbiornik nad agregatem i tam spływa woda z komory.

Zabudowa dla lodówki powinna być zgodna z zaleceniami jej producenta , przykładowo może wyglądac takpost-26252-0-23279400-1387659078_thumb.png

Często otwór ma 200cm2 ale  zaślepiony jest kratką która ni daje nawet połowy tego przekroju.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok wentylację pod szafami można zrobić ale to jest leczenie doraźne trzeba znalesc przyczynę

nikt nie zapytał o sposób palenia ,jak jest otrzymywana temperatura ,czy palone jest stale ,czy jest wietrzone pomieszczenie i w jaki sposób czy przypadkiem nie jest nawilżane poprzez kretysnki sposób uchylania okna od góry itd. ta sa składowe które musimy znać żeby zaczaś poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam Podobnie jak "automatyk".

System wentylacji po przez  "uchylanie okna" ..

jest bez sensu...

Ale głębsze zagłębianie się w ten temat .nie ma sensu w tym temacie...

Proponuję założyć nowy temat..

"wentylacja po przez uchylanie okna"

czy coś w tym stylu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego automatyk mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy i wytłumaczyć o co chodzi?

no co tu tłumaczyć jakiś kretyn 20 lat temu wymyślił system bezpieczny otwierania okna czyli uchył od góry ,a ludziska stosują to jako wentylację mieszkania /budynku ,jak wiadomo choćby z zajęc ZPT z 4 klasy podstawówki (a podejrzewam że większość tu zalogowanych przynajmniej te 4 klasy skończyli )wiedzą ze aby prawidłowo wietrzyć trzeba mieć różnice temperatur czy otwieranie okna na oścież na kilka lub kilkanaście min co powoduje skuteczne wywietrzenie pomieszczenia im wyższe okno tym krótsze wietrzenie ,a rozwiązanie uchylnego okna to jedynie wychładzanie sufitu i ścian przy oknach gdyż o wietrzeniu można zapomnieć bo nie ma wymiany powietrza a jedynie ucieczka ciepła i części wilgoci i nie zawsze bo wychłodzenie ścian i sufitu powoduje zwiększenie wilgotności względnej a to w 99% objawia się grzybem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem kolegom,odpowiedziec na zadane pytania,a mianowicie-instalacja w miedzi ,kaloryfery panelowe ,palone w sposób ciagły (stała temp. okolo 21 stopni),regularnie wietrzone zawsze rano poprzez otwieranie okien na osciez i na przestrzał przez kilka minut,co do mech.wentylacji tylko okap z wyjsciem bezposrednio na zewnatrz-i dodaje plesn tylko za meblami i nigdzie indziej.wywierciłem narazie w dolnym cokole otwory co 35 cm fi37 wiertłem piórowym, a dalsze kroki tak jak pisałem naraznie doraznie,a wiosna odjazd meblami,i...- no własnie czekam na propozycje.dodam ze do doraznego zwalczania plesni stosuje preparat-PULMAS-bardzo szybko działa niestety bardzo go "czuć"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Wentylacja pomiędzy meblami ,a ścianą powinna trochę pomóc.Powinien być oprócz okapu oddzielny  kanał do wentylacji grawitacyjnej.Zwłaszcza jeżeli do gotowania służy kuchenka gazowa.

Moja propozycja jest następująca (oczywiście o ile to możliwe)- wydłużyłbym rurkę powrotną od grzejnika kuchennego (lub najbliższego), prowadząc ją po za meblami przy zachowaniu odpowiednich spadków.Rurka wracałaby do tego samego miejsca gdzie teraz jest włączona. Jeśli można podnieść zawieszenie grzejnika to już było by super.Dostęp powietrz + lekkie ogrzewanie i..po wilgoci i grzybie.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy taka zmiana w  instalacji wchodzi w grę :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
  • 2 miesiące temu...

stosowanie chemii na tym etapie bardziej szkodzi niż pomaga 

najlepiej ocieplić ścianę może być od wewnątrz ( izolacja w takich sytuacjach musi dobrze przylegać osobiście w twojej sytuacji dałbym maty kauczukowe)   iiiii tak jak powiedział kolega automatyk jest wiele czynników wpływających na pleśń teoretycznie każda sytuacja jest nieco inna

większość preparatów pleśnio-bujczych  jest na bazie chloru stosuje się je jako kropkę nad iii  ewentualnie wtedy gdy problem jest chwilowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie "ocieplisz" ściany od wewnątrz co najwyżej ją odetniesz od ciepła pomieszczenia, ściana pozostanie zimna i wilgotna.  cytuję żebyś nie pisał że Twoja mata załatwi problem.

Główną przyczyną ich rozwoju jest wilgoć spowodowana złą izolacja przeciwwilgociową ścian i fundamentów, nieszczelnymi pokryciami dachowymi, wadliwym ociepleniem, niedogrzaniem mieszkań, brakiem wentylacji lub jej niską skutecznością. W warunkach dużej wilgotności grzyby strzępkowe mogą rozwijać się praktycznie na wszystkich materiałach budowlanych.

Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr z higrometrem zakup najprostszy za kilkanaście zł... zaobserwuj co się drzeje przez kilka dni w obecnych warunkach, a potem przy:

- otwartych drzwiach w pomieszczeniach (jeśli musisz mieć je zamkniętę to podetnij drzwi od dołu tak aby szczelina miała te 3 cm)

- rozszczelnionych oknach "na klamce" (nie otawartych)

Jeżeli wilgotnośc po tych zabiegach Ci spada to powinieneś dojśc o co chodzi...

Ewentualnie przekuć się przez ścianę, wewnątrz otworu rura pcv na zewnatrz kratka, od wewnątrz kratka z regulacją otworu.

Duża zaletą jest też dobudowanie komina wentylacyjnego, nie musi on przebiegać w ścianie może być postawiony na stropie i kratka wentylacyjna w suficie.

To, że masz wilgoć za meblami nie oznacza, że w całym domu poziom wilgotności jest prawidłowy..

Jeżeli zmierzysz tym higrometrem wilgotność i jest ona dajmy na to 60% to znaczy, że jest prawidłowa to za meblami następuje wyziębienie powierzchni plus brak dopływu powietrza

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.