Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Kotła Stąporków


jacek22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam uzytkownikow posiadam piec na ekogroszek Stąporków 25 kw i mam problem bo nie dopala mi groszku już próbuje różnych ustawien i w ciągu jednego dnia popielnik jest cały zawalony nie dopalonym groszkiem i spiekami początkowo instalator go ustawił czas podawania 30 s przerwa podawania 60 s siła nadmuchu 50 % klapka wentylatora przysłonieta na jakies 80 % dodam jeszcze ze z komina leci widoczny dym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tych parametrach to jest moc maksymalna a nadmuch za słaby

ustaw podawanie 5sek

przerwa 35

nadmuch 50%

jak będzie niedopalać wydłużaj przerwę jak będą spieki obniżaj nadmuch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dymi się ponieważ jak napisałem w swoim poprzednim poście do takiego czasu podawania i przerwy 30/60 ten nadmuch 50% jest zbyt mały

stąd dym - zapewne szary lub czarny

efekt niedopalania opału czyli niedoboru tlenu

 

podałem nieco inne nastawy dla których nadmuch 50% będzie  nieco lepszy a jak nie to również podałem co korygować i w którą stronę

zawsze reguluj nadmuch najpierw w sterowniku a dopiero potem "dopieszczanie" przesłoną na wentylatorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego timon zrobiłem tak jak napisałeś zjechałem czasem podawania do 10 s spalanie dużo lepsze niema tyle niedopalonego groszku tylko przedtem jak spadła temperatura zadana to dogrzał szybko a teraz grzeje i grzeje i niemoze dogrzać 4 stopnie grzeje z pół godziny czego tj wina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to niczyja wina

jedynie efekt obniżenia mocy

pozytywny efekt

tak powinno być

jeśli nadal są niedopałki daj odrobinę mocniejszy nadmuch ale dodawaj po 1% nie więcej

jak przyjdą mrozy i nie będzie osiągał zadanej w ciągu godziny to dodasz 1 sekundę do podawania i trochę podniesiesz nadmuch i będzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to takie założenia tylko

jak pracowałem w dwustanie to ustawiałem 3sek podawanie i 30-36sek przerwa

nijak to się w minucie nie zamyka

moim zdaniem ktoś uznał że tak łatwiej liczyć cykle, inni podłapali i poszło w świat jako reguła

należy ustawić takie parametry aby kocioł osiagał zadaną. nie można generalizować ze względu na rózne konstrukcje palników

inne przekładnie i moce silników

moze się zatem okazać że u jednego w sekundę podaje 5g opału a u innego 3 lub 8 bo inny ślimak czas obrotu i granulacja paliwa

nastawy zatem należy dobierać do konkretnego egzemplarza

poczytaj sobie fora firmowe konkretnych konstrukcji

chłopaki mają podobne kotły a zupełnie inne nastawy bo różnice w opale i zapotrzebowaniu na ciepło wymagają innych ustawień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo mówią tez ze ta kopułka żaru zawsze powinna być ponad palenisko nie nizej prawda powiem ci ze ustawiam podawanie 12 15 s i przerwę az 60 to jest w miare spalanie ładne mysle ze to nie za duza przerwa zadaną osiąga a powiedz jeszcze jakbym chciał obnizac to nadal czas podawania czy przerwę w dół a np. jak otworze górne drzwi i chodzi nadmuch to ogien powinien być dymiący czy bez dymu ? i proszę cie o cierpliwość bo chciałbym go w miare dobrze ustawić a nie wiem jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze łatwiej regulować większym parametrem bo możesz robić mniejsze zmiany

koryguj zatem przerwą a nie czasem podawania.

jak się dymi znaczy że za mało  powietrza

jestem cierpliwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak testowałeś na podawaniu 12s to tak zostaw

jak będziesz wszystko przestawiał to się zgubisz i nie będziesz wiedział dlaczego się rozjechało coś

określ sobie czy regulować nadmuchem czy przerwą podawania i jednej drogi się trzymaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolege ustawiłem jednak jak narazie ten kocioł podawanie 14 s przerwa 60 s i nadmuch 50 % jest lepiej niz było przedtem ale nadal są niedopałki pomieszane ze spiekamii teraz niewiem co jest kocioł w srodku jest tez okopcony sadza niewiem moze tak ma byc najbardziej mnie drazni to niedopalanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kopci i są niedopały to jest za mało powietrza

wyciągaj przerwę podawania lub podnoś nadmuch

obserwuj jak często i na jak długo się odstawia, ile wtedy jest opału na palniku

niedopały mogą powstawać w fazie podtrzymania a potem przy pracy są wydalane z palnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie włącza to pracuje jakies 12 minut jak osiągnie zadaną to odstawia sie na jakies pół godziny i wtedy mi sie wydaje ze ta kopułka opada jest nisko jak nie pracuje . a na patelce są i spieki i niedopałki niewiem własnie czym teraz korygowac i jak czy podniesc znów czas podawania a wydłuzyc przerwe no złosci mnie to juz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długie i częste podtrzymanie sprawia całe to zamieszanie

musisz zmusić kocioł by pracował a nie odpoczywał

zmniejszyć moc czyli wydłużyć przerwę i potem dopasować niższy nadmuch

jak uda Ci się zamienić czasy czyli sprawić by praca trwała pół godziny a postój 12 minut będzie lepiej.

skoro kopci to wydłużaj przerwę - będzie niższa moc i dłuższa praca

ja sie zacząłem złościć 2 zimę dopiero ale potem zajrzałem na fora i od tamtej pory jest lepiej

cierpliwości tu trzeba

i stałego opału na cały sezon 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodając podawania podniesiesz moc a masz ją obniżyć

jak wydłużysz przerwę i zacznie kopiec opadać to musisz wtedy obniżyć nadmuch dopasowując do tej nowej dłuższej przerwy.

duża ilość stałego w parametrach opału pozwala ustawić kocioł w dwustanie na cały okres palenia. niestety zmiana opału najczęściej wiąże się ze zmianą ustawień.

jak już się nauczysz swojego kotła zmian będziesz dokonywał intuicyjnie na podstawie obserwacji palnika i już tylko jednym parametrem.

teraz musisz znaleźć przyzwoite parametry, potem będą tylko korekty minimalne potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego wiec tak kocioł pracuje 14 minut osiagnie zadana i stoi 25 minut z komina jest mało widoczny dym podczas pracyjak otworze górne drzwiczki toiskry ciągnie w komin ale tez kopci w piecu teraz tak te spieki jak silno scisneto sie rozpadają i niedopałki tez kopułka z przodu i z boku jest troche ponad ale ztyłu jest nizej i z tyłu własnie to spaduje czysciutki popiół a z przodu i z prawego boku spadają te niedopałki zasobnik jest z lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie i małymi krokami

najpierw wydłużasz przerwę i zostawiasz na co najmniej pół dnia żeby to kociołek "przetrawił"

potem zaglądasz i oceniasz co się wydarzyło.

jeśli pojawią się spieki to wtedy dopiero korygujesz nadmuch w dół - też tylko odrobinę i znowu zostawiasz do następnego dnia

jak żar zejdzie w dół to musisz również nadmuch obniżyć 

taka zabawa trochę ale musisz to robić małymi krokami i w dużych odstępach czasu

wszystko bowiem musi się przestawić na nowe parametry i ustabilizować

najpierw musisz obniżyć moc aby kociołek dłużej pracował potem dopasujesz nadmuch zeby żar nie schodził za nisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.