Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik i zawór 4D


QbaB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wiele razy natknąłem sie na forum na tematy dotyczące zastosowania zaworu 4D jak i wymiennika ciepła jednak nie wiem jak to połączyć.

Chiałbym wykonac swoją instalację jak najlepiej dlatego prosze o pomoc w zaprojektowaniu tejże.

Założenia:

Kocioł na paliwo stałe w instalacji otwartej.

Grzejniki i podłogówka w instalacji zamkniętej

Wymiennik.

A teraz pytania:

1. Gdzie zawór 4D? W instalacji otwartej pieca czy w zamknietej grzejników.

2. W którym obiegu bojler?

3. Czy pompa potrzebna w instalacji otwartej? czy można ten obieg zrobić grawitacyjny?

 

Moze macie jakieś inne uwagi na które powinienem zwrócic uwagę?

 

Pzdr

QbaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako niefachowiec pozwolę sobie odpowiedzieć na podstawie wiedzy z forum:

 

ad 1. W zamkniętej - nie wiem czy w tym wypadku do regulowania temperatury nie wystarczy zawór 3d - wszak powrotu do pieca "chronić" nie trzeba.

ad 2. W obiegu z piecem (wymiennik generuje jednak pewne straty - po co przenosić je na zasilanie bojlera)

ad 3. Nie wiem :)

 

Oczywiście proszę o wypowiedzi fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o wymienniku ze wzgledu na grzejniki. Piec - przynajmniej teoretycznie - musi byc w układzie otwartym, stąd ten mix.

Wczoraj mój hydraulik zasugerowal mi jednak obieg otwarty. Odeszłoby wtedy nieco kosztow i moznaby zainwestowac w lepszy kociol.

W takim wypadku moze lepsze by byly grzejniki aluminiowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zawór czterodrożny zamontuj w części otwartej kotła. Działa bardziej stabilnie niż zamontowany w układzie po stronie zamkniętej. Jeśli chciałbyś z jakichś powodów zainstalować mieszacz po stronie za wymiennikiem zamontuj wtedy zawór trzydrożny w układzie podmieszania z powrotem z instalacji grzejnikowej ( a nie u układzie podgrzewającym powrót ). Zasobnik c.w.u . możesz spokojnie zamontować w układzie otwartym równolegle do kotła z ominięciem zaworu mieszającego - ważne, żeby był poniżej naczynia przelewowego. A układ grawitacyjny po stronie bezciścieniowej będzie zbyt mało wydajny. Nie rezygnuj z pompy c.o. na tym obiegu.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zawór czterodrożny zamontuj w części otwartej kotła. Działa bardziej stabilnie niż zamontowany w układzie po stronie zamkniętej. Jeśli chciałbyś z jakichś powodów zainstalować mieszacz po stronie za wymiennikiem zamontuj wtedy zawór trzydrożny w układzie podmieszania z powrotem z instalacji grzejnikowej ( a nie u układzie podgrzewającym powrót ). Zasobnik c.w.u . możesz spokojnie zamontować w układzie otwartym równolegle do kotła z ominięciem zaworu mieszającego - ważne, żeby był poniżej naczynia przelewowego. A układ grawitacyjny po stronie bezciścieniowej będzie zbyt mało wydajny. Nie rezygnuj z pompy c.o. na tym obiegu.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

W końcu odezwał sie Piotrek automatyk, liczylem na to po cichu. Jak zwykle rzeczowa odpowiedz na zadane pytanie.

Mam kolejne zatem. Czy stosowanie wymiennika jest opłacalne? O ile przedłuży to żywotność grzejników (instalacja zamknięta). Czy przypadkiem nie bedzie tak ze zamiast 30 lat wytrzymaja 50 lat (juz za 30 lat bedzie mnie to malo interesowalo bo pewnie bede wachal kwiatki od spodu :) )

Czy sa jakies ine zalety zastosowania wymiennika? Jaka jest jego żywotność? Co z kamieniem?

Poniewaz czesc planuje w podlogowce to wyliczylem ze koszt grzejnikow to 2-3 tys zl. Wymiennik kosztuje ok 1 tys zl. Jezeli bede musial go wymienic za kilka lat to inwestycja sie nie opłaca. Do tego dochodzi koszt zakupu i energii dla drugiej pompy.

Wiadomo ze najepiej stosowac bardziej zaawansowane uklady, jednak czy zawsze sie to oplaca. Czy poniesione naklady sie zwrócą?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam bardzo podobny, jeżeli nie identyczny dylemat. Ciepłownictwo jest pasjonujące, ale co z tego jeżeli jestem zupełnie w tej kwestii zielony i niedoświadczony, dopiero raczkuję. Uwagi z forum są dla mnie bezcenne, dlatego dziękuję tym którzy poświęcają czas prywatny aby takim "głąbom" jak ja wlać trochę oliwy do głowy.

Z analizy kilku książek i przed wszystkim forum, wynika, że zastosowanie wymiennika ma swoje "zady i walety" (i tu głośno myślę i wcale nie mówię, że dobrze)

Do zalet:

1. Ochrona instalacji za wymiennikiem (układ zamknięty) zwłaszcza jeżeli jest wykonana z tworzywa (jak w moim przypadku podłogówka i grzejniki)

2. Dłuższa żywotność grzejników (zwłaszcza stalowych) Zład mniej agresywny i zawsze ten sam.

3. Możliwość zastosowania płynu niezamarzającego w obiegu zamkniętym

4. Naczynie wzbiorcze może pozostać w kotłowni (Nie trzeba ciągnąć kosztownych rur o dużej średnicy do najwyższego punktu instalacji a wraz ze zbiornikiem, zasilania wody, odpływu do kanalizacji, nie trzeba też ocieplać zbiornika na zimnym z reguły poddaszu)

5. Nie mam więcej pomysłów...

 

Wady:

1. Dodatkowy koszt zakupu: zbiornika przeponowego po stronie obiegu zamkniętego i koszt samego wymiennika, dodatkowa pompa i zwiększone zużycie energii

2. "większy" akumulator z przetwornicą w przypadku stosowania UPS

3. Straty temperatury (nieznaczne ale jednak)

4. co dalej?

 

Proszę o pomoc w dopisywaniu wad i zalet a także w podjęciu decyzji.

Domek nasz (100 m2) z zamówionym już piecem Duo Ling 15 KW, z 5 obwodami podłogówki na dole i 1 obiegiem na górze (łazienka) z wymiennikiem c.w.u (Biawar 300 L) i grzejnikami stalowymi. I wydawało mi się, że już wiem jak to wszystko podłączyć, ale im więcej czytam, radzę się lokalnych fachowców, czytam literaturę książkową, to tym mniej wiem. RATUNKU! POMOCY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobny, jeżeli nie identyczny dylemat.

 

Witam

Wygląda na to że jedyną wadą jest polskie prawo w tym zakresie.

 

Ja zdecydowałem sie na instalacje otwartą bez wymiennika. Myślę że taka jest najprostsza, najbezpieczniejsza, najtańsza, a po dodaniu ewentualnie jakiegoś inhibitora korozji, wystarczająco trwała.

Teraz jedynym dylematem pozostał wybór kotła.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wiesz, chyba pójdę w Twoje ślady i będzie to instalacja w układzie otwartym. W końcu piece z podajnikiem, mają jakieś zabezpieczenia w przypadku barku prądu, a po drugie tego paliwa na retorze kotła nie jest aż tak dużo, żeby zagotwoał się zład? (Nie wiem czy dobrze myślę). Ciekawe co dzieje się z kotłem w przypadku braku prądu i jak reaguje sterownik kotła

 

pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura pex-al-pex spokojnie wytrzymuje temperatury do 120 st. A w zasadzie nawet duzo wiecej. W przypadku zaniku napiecia układ cie sie nie zagotuje a napewno goraca woda nie pojdzie w instalacje. Poprostu wywali wode przez naczynie. Wykonuje takie ogrzewanie w układzie otwartym i jeszcze nigdy mi sie nic nie stało. Ważne jest oczywiście odpowiednie wykonanie układu ale jeśli tylko jest taka możliwości to zalecam cały układ otwarty. Układ z wymiennikiem stosuje tylko wtedy kiedy niemożliwe jest zamontowanie naczynia otwartego. Czyli np trzeba rujnować całą chate zeby pociągnąć rurki do naczynia w innym przypadku nie widze potrzeby wykonywania instalacji z wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, <_<

Chyba zostałem przekonany... Pociągnę instalację do zbiornika wyrównawczego (zasilanie zimna woda, przelew do kanalizcji no i oczywiście rura wzbiorcza) Zastosuję na poddaszu naczynie z instalacji kominków z płaszczem wodnym z systemem pływakowym.

Pewnie pytanie zadawane było już setki razy, ale zapytam o sens instalowania zaworu różnicowego w systemie otwartym (układ z pompami).

Drugie pytanie. Czy jedna pompa np Grundfos Alpha 2 ( 6m) pociągnie grzejniki (góra 5x, dół 4x i podłogówkę dół 4 obwody (łącznie ok 20m2) i 1 obwód góra (ok 10m2) Nie chcę stosować osobnego obiegu (zasilania) dla podogówki z racji tego, że domek jest mały (100 m2), a po drugie należałoby wówczas zastosować 2 pompę obiegową. A chcę piec (Ling Duo 15 KW) podpiąć wraz z pompami pod porządniejszy UPS.

 

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za życzliwość i poświęcony czas... :angry:

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.