Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor i wężownica solarna


ijon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Mam zbiornik buforowy o pojemności ok. 3500 litrów, który będę zasilał kotłem na węgiel i wspomagał kilkoma solarami. Solary będą pracowały w układzie z miedzianą wężownicą. I tu moje pytanie i wątpliwość - mianowicie, nie wiem jaka powinna być powierzchnia tej wężownicy (solarnej). Czy waszym zdaniem powierzchnia 1,7 m2 jest wystarczająca (25 metrów rurki fi22) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w zasobniku 900 jest wężownica o pow. wymiany 3.17 m2 .zależy ile podłaczysz solarów .Mimo wszystko weś pod uwagę weżownicę o większej pow.wymiany najlepiej z rury o większej srednicy np 1,5 cala . Nie mam czasu na obliczenia ale z grubsza na 5 solarów "płaski "optymalna pow weżownicy to ok. 3 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dzięki za odpowiedź

 

co do 1,5 calowej rury - nie wiem czy miedź giętka jest dostępna w takiej średnicy - to raz, a dwa - wygiąć coś takiego to chyba nie jest łatwa sprawa :)

qrcze, żeby uzyskać 3m2 musiałbym zawinąć prawie 50 metrów i do tego zalutować - bo zwoje są po 25 metrów... Słowem - nie dobrze. Solarów planuje wstępnie 5, także 1,7m2 może okazać się mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz kształt bufora?

Ja chcialbym wykonac w ksztalcie prostopadloscianu ( ze wzgledu na latwosc wykonania- zrobi to sam a druga wazniejsza to taka ze mam waska kotlownie i tylko przy prostopadloscianie moge uzyskac 3m3)

 

Chodzi mi zastem o to czy taki prostopadloscian bedzie dzialal jako bufor.. rozklad temp itd.

Bylyby dwie spirale jedna u gory i jedna na dole Wykonane z miedzi fi 22 lub 18 dlugosc okolo 25 m

Ta dolna bylaby do podlaczenia opcjonalnego kolektora slonecznego a ta gorna jako przeplywowy wymiennik ciepla do CWU.

Kociol bylby podlaczony bezposrednio kroccami do bufora

kominek z plaszczem wodnym wpiety bylby gdzies kolo kotla - moz by dalo sie tak zrobic aby jedna papka obsluzyla oba zrodla ciepla.

 

Dlugosc tych wezownic to mozna posprawdzac jeszcze z oryginalnymi buforami, tam roducenci podaja powierzchnie grzewcza wymiennikow.

Ma to szanse dzialac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wężownica z miedzi o powierzchni około 2 m2 będzie miała moc spokojnie 25 kW, czyli krążek rury 22 mm z miedzi miękkiej wystarczy. Miedź należy giąć najlepiej giętarką. W buforze należy jeszcze uwzględnić odpowiednie przepływy przez wężownicę i koniecznie stosować sterowanie różnicowe. Niekiedy zasadne jest zastosowanie małej pompki do mieszania góra - dół bufora. Zaburza to rozwarstwienie temperatur na korzyść zwiększenia ilości energii zmagazynowanej w całej objętości bufora.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Witam

mam pytanko mam zbiornik hydroforowy o poj. 300l i chciałem zamontować w nim dwie wężownice z miedzi jakie dać grubości rurek i długość?? wężownicy ?? żeby to w miarę funkcjonowało ???? i jaki musiał być przekrój dolnej wężownicy którą chce podłączyć do kotła CO. żeby grawitacyjnie grzało wodę???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.