Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piece Na Holzgaz -Atmos


Ryszard13

Rekomendowane odpowiedzi

do spalania gazów dochodzi w dyszy /ruscie jak to napisałeś tam jest precyzyjnie podawane powietrze wtórne i właśnie tam płomień dostanie niebieskawego koloru czyli temperatura jest spora ,ale masz atmosa a nie pamiętam dokładnie tej konstrukcji wieć jakbyś mi podesłał linka od tego kotła to wtedy jednoznacznie się odpowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pale wszystkim oczywiście jak cos się nawinie czy to groszek gdzieś serwisu mi przywiozą ,to pelet nawet w seszłym roku miałem wegiel kostkę dwa worki z ogrzewania budowy i tez super także w takim kotle wszystko spalisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma innych kotłów do spalania drewna wszystko inne to kopciuchy a sprawności nigny w kopciuchu nie uzyskasz na poziomie HG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że nie do końca w temacie ale to o gazyfikacji. Czy ktoś może mi wyjaśnić jak to gość zrobił, co się spala, i co jest podawane tą rurą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że masz nie wyregulowaną instalację w domu tzn pomimo pompki przepływ przez większą część instalacji ( tam gdzie zostawiłeś stare grzejniki domyślam się, że również zawory też) mówiąc popularnie zamyka się. Na piętrze zmieniłeś grzejniki i zawory ( prawdopodobnie zwiększyłeś opór tej części instalacji). Warto spróbować poprzykręcać te grzejniki, które grzeją najlepiej. Spróbuj.

 

Wracając do kotła.

Posiadam Atmos 32 S Dom prawie 300m2 ale ogrzewanej powierzchni jest 150m2 ( kocioł miał być na cały dom niestety nie dojdzie do rozbudowy instalacji). Nie posiadam bufora, mam mieszacz trójdrożny ustawiony w jednej pozycji aby część zawracał. Ukłąd ten działa ponad 10lat. Z powodzeniem spalam wnim również trociny i brunat, Kamienny się spali ale powstają spieki które blokują palenisko. Musisz tak ustawić termostat spalin, aby całkowicie nie wyziębiać paleniska i zbyt wcześnie nie wyłączał wentylatora. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do kotła.

Posiadam Atmos 32 S Dom prawie 300m2 ale ogrzewanej powierzchni jest 150m2 ( kocioł miał być na cały dom niestety nie dojdzie do rozbudowy instalacji). Nie posiadam bufora, mam mieszacz trójdrożny ustawiony w jednej pozycji aby część zawracał. Ukłąd ten działa ponad 10lat. Z powodzeniem spalam wnim również trociny i brunat, Kamienny się spali ale powstają spieki które blokują palenisko. Musisz tak ustawić termostat spalin, aby całkowicie nie wyziębiać paleniska i zbyt wcześnie nie wyłączał wentylatora. Powodzenia!

 

Nie wiem czy dobrze robię ustawiam wentylator tak aby pracował do określonej temperatury i się wyłączał, następnie drugim pokrętłem ustawiam tak jak temperatura spadnie o 5 stopnie to się wentylator załącza, w tym czasie pompa obiegowa cały czas pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu tak mniej więcej trwa od wyłączenia do ponownego włączenia i co drewno robi w tym czasie?

lezy i się opala ... ty to pytania zadajesz że śmiech na sali ,żarzy się a co by miało robić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie czytałeś instrukcji kotła.

Masz dwa pokrętła:

1 pokrętło -termostat spalin - Przy rozpalaniu musisz to pokrętło przekręcić maksymalnie w lewo, żeby włączył się wentylator przy rozpalaniu, po osiągnięciu zadanej temperatury ustawiasz to pokrętło na "ustaloną pozycję" ( o tym niżej)

2 pokrętło - termostat wody w kotle - na nim ustalasz zadaną temperaturę np. 60,70, 80 ' C zależy od ciebie.

 

Proces spalana zmienia się podczas załadunku paliwem i można wyróżnić różne okresy: kiedy kocioł grzeje do zadanej temperatury, dogrzewa do zadanej temperatury, intensywne odgazowanie, spalanie ( temperatura wody w kotle niekiedy przekracza zadane parametry) i dopalanie załadowanego paliwa. W tych okresach występują różne temperatury wody i spalin ( raz jest większa raz mniejsza).

Najlepiej przy dopalaniu resztek paliwa po sprawdzać pokrętłem spalin w jakich momentach ( sprawdzić kreski na obudowie) wyłącza wentylator spalin. Prawidłowo ustawiona pozycja wyłączy ci wentylator wtedy gdy będziesz miał mało żaru i będzie ci załączał wentylator jak załadujesz zimne lub mokre paliwo albo przywiesi się.

U mnie ja przestawiam od pozycji rozpalenie o około 45'C. Mi to wystarcza ty musisz znaleźć swoją.

 

PS. Wydaje mi się, że masz za mały kocioł do potrzeb budynku Atmos 22Ds osiąga 22 kW mocy nominalnej, a ty masz dom 250m2 licząc na skróty 100W/m2 wychodzi 25kW. Przemyśl to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu tak mniej więcej trwa od wyłączenia do ponownego włączenia i co drewno robi w tym czasie?

 

Tozależy ile drewna i jakie drewno jest założone, ale tak mniejwięce ok 30 minut i spala się powolnie.

Interesuje mnie jeszcze z praktyki ustawienie powietrza pierwotnego i wtórnego, z tyłu pieca jest taki pręt zakończony zasuwą stykową dopuszczającą powietrze.

Według instrukcji ustawienia wygląda to tak.

Czy lepiej dać więcej tego powietrza czy mniej?

 

Ustawienie optymalne:

do końca (5 mm) + 5 = 10 mm Ustawienie maksymalne:

do końca (5 mm) + 10 – 20 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wykorzystać ustawienia optymalne. tylko przy niższych temperaturach twój kociołek będzie pracował przy mocy nominalnej i szybciej spalał paliwo wtedy przesuń na maksymalne

 

PS. nie słuchaj tym co wróżą, że kocioł zgnije po dwóch latach, mój jest przykładem i jest w świetnym stanie. Tylko paliłem na temperaturę 60"C i powyżej i jak trzeba było to paliłem 24h ba dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przepraszam że zadam jeszcze jedno pytanie , bo po raz pierwszy mam do czynienia z takim piecem

,paląc w nim przez krótki okres, zauważyłem że mimo wyłączenia automatyki{wentylatora} na piecu, po założeniu do pełna drewnem temperatura wzrasta mi i drzewo się wypala po kilku godzinach

Czym można to wyregulować aby spowolnić spalanie drewna, czy regulatorem ogrzewania Honeywellem ,czy też regulatorem pierwotnego i wtórnego powietrza.

Bardzo proszę o podpowiedz i z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypadało by poczytać trochę o posiadanym kotle (a nie piecu) i nie zadawać takich pytań. Kocioł na paliwo stałe to nie kocioł gazowy, który klik i wyłączysz.  Gdy się już pali, to się musi wypalić wszystko co do niego włożyłeś, a od ciebie zależy jak skutecznie się spali i czy to ciepło wykorzystasz. Zerknij w dane producenta, jaka jest minimalna moc z jaką kocioł może pracować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł czy piec ma wiele znaczeń , jak jeden drugiego chce pouczać to niech to robi przynajmniej z klasą i dopisze {centralnego ogrzewania} jak chce już pouczać, to tak na marginesie bez urazy gondoljeży ,mam nadzieje że nie piszesz o kotle gastronomicznym?

Oczywiście instrukcje mam i czytałem, jednak mi chodziło w jaki sposób spowolnić proces spalania w takim piecu centralnego ogrzewania mając dwa regulatory z kturych można zkorzystać.

Przepraszam za moją mowę potoczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.