Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Stanołem przed wyborem pieca do nowego domu.
powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych 140 metrów powierzchni uzytkowej plus garaż 25 metrów. Co daje około 160 - 170 do ogrzania.
Powierzchnia nieogrzewana - piwnica.
Zrobiłem wyliczenia na stronie ciepło właściwe i wychodzi

Ile energii potrzeba do ogrzewania
7,7kW - takiej maksymalnej mocy źródła ciepła potrzebujesz 16 143kW - tyle energii zużyjesz rocznie na ogrzewanie 74kWh/m2*rok - zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej B
W najmroźniejszy dzień zimy -20,0°C na zewnątrz
7,7kW - potrzebna moc grzewcza
W przeciętny dzień zimy 0,9°C na zewnątrz
3,7kW- potrzebna moc grzewcza
Jakiej mocy ogrzewania potrzebuję?
9-11kW dla kotła węglowego zasypowego lub podajnikowego Nie kupuj kotła o dużo większej mocy, nawet jeśli sprzedawca, sąsiad i szwagier twierdzą inaczej. Duży kocioł pracujący z małą mocą to katastrofa finansowa. 15-19kW dla kotła miałowego Kocioł miałowy o takiej mocy ma pojemność zasypu wystarczającą do bezobsługowej pracy przez ok. 24h, jeśli będzie rozpalany od góry (a to jedyny wygodny sposób palenia miałem).

W instalację będzie montowany bufor ciepła o powierzchni około 1600 litrów. i powyższe wyliczenia tego raczej nie obejmują.

Około 35 % powierzchni jest podłogówka reszta grzejniki

Chciałbym palić cyklicznie, żeby nagrzać bufor czyli żeby piec chodził prawie na maxa a następnie wygasić i mieć spokój na jakiś czas w którym bedę korzystał z ciepła z bufora.

Materiał do palenia: głównie drewno sosnowe trochę brzozy z racji dostępu do własnego drewna i węgiel

Przeczytałem kilka tematów na tym forum i skłaniam się do palenia od góry chociaż całe życie w obecnym domu paliłem o dołu.

Oglądałem kilka pieców i proszę o opinie który z poniższych wybrać i jakiej mocy.
Jestem ograniczony wysokością wyjścia czopucha ponieważ mam zrobiony komin z gotowych elementów ceramicznych i dół czopucha nie może być wyżej jak 106 cm od podłoża.

1. SAS MI - wiem że miałowy ale ma duży zasyp z myślą o paleniu drewnem, jednakże trochę mnie niepokoi, że chyba krótki obieg spalin, ogólnie gruba blacha i fajnie wykonany - cena średnia

http://www.sas.busko...kty/sas-mi.html

2. Sas NWT - nie za duży zasyp, konstrukcja górno-dolna, cena średnia

http://www.sas.busko...ty/sas-nwt.html

3. Cichewicz LOGICA - ogólnie fajny wykonany, u dwóch znajomych chodzi kilka lat i są zadowoleni, raczej oszczędny, komora nie za duża, cena raczej wysoka.

http://www.cichewicz...iel/logica1.php

4. SOKÓŁ SDG - dolno-górny z klapką, polecany przez mojego hydrauilka, mówi że dużo montował pieców z firmy meta-fach i nie miał nigdy z nimi większych problemówi chodzą bardzo długo pod warunkiem że nie pali się mokrym drzewem lub trociną.
Piecyk nie zaduży gabarytowo, mały zasyp. cena nieduża.

Proszę o opinie o tych piecach, lub jakiś inny model do rozpatrzenia. Na dzien dzisiejszy skłaniał bym się do SAS MI ze względu na dużą komore załadowczą, ale boją się, że będzie dużo uciekało w komin oraz że nie będę palił miałem tylko raczej drewnem a w mroźniejsze dni węglem i nie wiem jakiej mocy wybrać piec

Prosze o szybko odpowiedź, bo chciałbym we wrześniu kupić lub przynajmniej zamówic piec.

Edytowane przez Ryszard

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Posiadam SAS NWT ale z dmuchawą i sprzed zmiany wizerunku, teraz wybrałbym wersję z miarkownikiem, ale i tak trzeba go nieco przerobić na dolne spalanie, o czym poczytasz w moim profilu. Dolne jest efektywniejsze niż górne. Z innych HEF Hef - typowy dolniak bez udziwnień, ma wadę np. płaski ruszt ale i tak jest lepszym wyborem niż SAS. Miałowca bym nie brał - miał jest zanieczyszczony, brudna robota i uciążliwa. Cichewicz jak i SAS - żadne cudo. Kupując kocioł dziś wybrałbym HEFa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

SAS MI - chciałem bybrać ale ze względu na dużą komorę załądowczą, ale nie planuje palić miałem, a jaki model HEF byś wybrał. Dużo czytałem że górne jest efektywniejsze, chociaż osobiście jestem przyzwyczajony do dolnego. Jeszcze patrzyłem na FAKO Madera

http://www.fako.pl/index.php/pl/kotly-co/kotly-madera

Edytowane przez haghi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość lysy1l

Pisząc, że górne jest efektywniejsze od dolnego piszesz o kotle górnego spalania.

Przeczytaj o różnicach konstrukcyjnych między kotłami dolnego i górnego spalania i o prawidłowym, efektywnym spalaniu drewna, bo póki co błądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko nie pomyl efektywności z efektownością bo na razie idziesz w tym kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzi Ci o piec zgazowujący, jeszcze nie rozważałem tego typu bo wydaje mi się za drogi i tylko na jedno paliwo, ale poczytam? Może podpowiedz na jakie kotły patrzeć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za sugestię, czytam że dmuchawa nie potrzebna ale jakoś korci ją mieć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napisałem - HEF model Hef. Dolniak z miarkownikiem, nie bez wad ale lepszy od SASa z dmuchańcem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam poczytałem trochę o górnym i dolnym spalaniu. Jednakże ciężko znaleźć piec z dolnym spalaniem. A zgazowujący jest dość drogi jedynie atmos jest w moim zasięgu, ale chyba są o nim średnie opinie. HEF model Hef - nie mam w pobliżu dystrybutora żeby zobaczyć go na żywo. Na chwilę obecną rozważam następujące kotły

1. HEF model Hef - http://www.hef.com.p...menu/2/10/index - tylko muszę gdzieś podjechać i zobaczyć na żywo

2. SOKÓŁ SDG - dolno-górny z klapką - http://www.metalfach...olno-gorne.html trochę mała komora załadowcza - jest niby klapka która przestawia na spalanie dolne.

3. Defro Optima lub Defro Optima PLUS - http://www.defro.pl/kotly-linia-tradycyjna/seria-optima-classic/optima-tradycyjna ale trzeba by szamotówką zatkać szczelinę u góry tak jaj zrobił to młodzieniec w SAS.

Jestem otwarty na wszelkie sugestie i porady.

Edytowane przez haghi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam doświadczonych forumowiczów, czy ktoś mógłby się jeszcze wypowiedzieć w moim temacie, przeżyję nawet krytykę. Siedzę i oglądam różne foty i powoli mam mętlik w głowie. Bo czym więcej czytam tym mniej wiem. A zima za pasem i trzeba w końcu coś kupić i zamontować, żeby wejść do nowego domu. Proszę o poradę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Defro DS jest stworzony dla buforów, na ebay.de sprzedają zestawy z ladomatem i buforem, ewentualnie Dakon Dor, ale mała komora zasypowa, na drewnie nie naładujesz tym bufora, KWKD to raczej węgiel, Hef podobnie jak dakon, do drewna się nie nadaje, ze względu na małą i wąską komorę, ewentualnie Cichewicz Vespa. Te Defro optima, plus czy sdg to bym sobie darował.

Edytowane przez arthi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za szybką odpowiedź, a czy te Defro DS nie ma zbyt krótkiego obiegu spalin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Defro podaje powierzchnie wymiennika dla kotła DS o mocy 20kW 2,4m2, taki hef dla mocy 24kW podaje 2m2. Nie wiem czy defro ma mały wymiennik sądząc po tym, raczej duży. zresztą zobacz kocioł na żywo, jest dwa razy większy of hefa, czy dakon dor tej samej mocy. Pewną wadą są z pewnością poziome półki i brak ruchomego rusztu oraz, że jest to jednak nowość, ale ktoś to kupuje. Gdyby miał certyfikat, to stałby u mnie, ale nie ma, a to był niestety warunek wymiany kotła.

PS. Co do tej ceramiki w Defro DS, nie podlega wymianie na gwarancji, a koszt wymiany przez serwis 300zł. :)

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15905-prosze-o-pomoc-w-prawidlowym-dobraniu-mocy-kotla-i-samego-kotla/page__st__20#entry158624

Edytowane przez arthi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez uki100
      Witam was serdecznie,

Proszę o wymianę zdań na temat kotła gazowego . Dom parterowy ocieplony 15 grafitem , na podłodze 10 steropianku na płycie też 10 + 15 wełny w belkach , na ten czas wentylacja grawitacyjna.
      Ogrzewanie sama podłogówka 12 obwodów po ok 60 mb każdy + 1 drabinka w łazience

No i teraz pytanie zasadnicze pomoc w wyborze kotła. Kocioł jednofunkcyjny kondensat do tego zbiornik 120-150 l , chodzi tutaj o najlepszy stosunek jakości do ceny - brałem pod uwagę Ariston, Valiant oraz Junkers.
      1) Ariston genus one net + 120 zbiornik - mam zrobioną cene 5750 zł - najlepsza w tym zestawieniu
      2) Valiant ecotec pro 15,6kw 150 baniak najlepszy sterownik ale bez netu - 6900 zł , z net 7500
      3) junkers smart 14 cw400 zbiornik 150 z net - 8000 zl
      Dostałem info że niby ariston ciulowy, że lepszy valiant  - ale każdy tak czy inaczej mówi ze z 10 lat i kocioł może paść czy ten czy ten . Pytanie jak to faktycznie jest czy jest o wiele gorszy.

CZekam z ciekawością na wasze spostrzeżenia.
    • Przez liba6
      Witam, Mam dużo pytań do fachowców instalatorów... bo lubię wiedzieć i rozumieć. Mam taką sytuację... Nowy dom, 180m2 mierzone po podłodze, w tym 130m2 ogrzewanych użytkowych, parter w podlogowce (9 pętli) piętro z grzejnikami. W salonie na parterze będzie kominek bez płaszcza, w którym zamierzam przepalać bardzo okazjonalnie. Instalator proponuje piec Beratta Ciao Green 2 RSI lub Sunier Duval Thelia AS25+. Ma być zasobnik i cyrkulacja. Do tego Instalator proponuje sprzegło + 2 pompy obiegowe + 2 czujniki pokojowe T105RF Iryd, mieszacz termostatyczny AFRISO ATM 361. Styropian 15cm na ścianach, 20cm na stropie. Salon z dużymi przeszkleniami.   1. Oba piece mają moc 20kW. Z poradników internetowych wynika, że wystarczyłoby 15kW do tego metrażu a instalator tweirdzi że "zapas nie zaszkodzi". Słusznie?  Na dodatek oba piece modulują od ok. 5kW.... Są takie które schodzą do okolic 2-3kW... Wydaje mi się że przy małym domku to istotny parametr. Np. Junkers Ceraptur Compact 14-1 DE pasuje lepiej do tego domu? (2,3-15kW)   2. Chciałbym mieć możliwość zmiany temperatury w każdym pokoju na piętrze, więc najprościej będzie założyć głowice termostatyczne... ale czy wtedy czujnik pokojowy jest mi potrzebny? Jesli będzie umieszczony w niewłaściwym pokoju to może nawet przeszkadzać bo wyłączy pompę na podstawie odczytu z konkretnego pokoju, prawda? Jeśli nie jest potrzebny to trzeba zrezygnować takze z pompy obiegowej (bo nie ma jej czym wysterować) i sprzęgła? Czy lepiej użyć głowice termostatyczne, które bezprzewodowo włączą pompę (koszt, model, co proponujecie?)   3. Na parterze mamy podłogówkę. Czujnik pokojowy typu on-off może chyba tylko wyłączać prace pompy za mieszaczem. Czy, aby uniknąć wahań temperatury podłogi można sterować temperaturą na mieszaczu? Czy problem jest wydumany - nie ma odczuwalnych wahań?   4. Jak się ma sterowanie pogodowe pieca do mieszacza podłogówki. Niby piec dobiera temperaturę zasilania optymalną dla danej temp. zewnętrznej.... a potem mieszacz dla podłogówki zbija ją do stałej temperatury? Ja czegoś nie rozumiem czy to jest głupie? Czy piec może sterować temperaturą mieszcza na podstawie pogodówki? Który piec i sterownik polecacie jeśli mam racje że tak należy zrobić?   5. Czujniki T105RF są typu włącz-wyłącz. Czy to nie wpływa negatywnie na ekonomię? Obciażenie jest wtedy skokowe, a piece kondensacyjne podobno mają większą sprawność przy ciagłej pracy na niskich parametrach.   6. Piec w układzie zaproponowanym przez instalatora będzie jakoś sterowany przez czujniki pokojowe, czy raczej będzie ciągle grzał sprzędło nawet jeśli zapalę w kominku lub przyświeci słońce?   Epopeja mi wyszła, ale może ktoś ma czas aby mnie czegoś nauczyć?
    • Przez kamilsob
      Witam wszystkich ,
      proszę Was o pomoc w wyborze kotła peletowego, kilka słów o parametrach mojego domu, czyli
      - powierzchnia grzewcza 220m kw podłogówki + 5 grzejników
      - dom ocieplony 20cm grafit, sciany Silka
      - CWU zbiornik 250L
      - bufor 300-400l
      Kocioł z opcją dofinansowania "Czyste Powietrze".
      Firma wykonująca instalację przedstawiła następujące opcje kotła:
      - DREWMET Biotec Komfort ED 24 kW
      - Galmet EKO-GT KPP 24 kW palnik hybrydowy
      - Galmet Genesis PLUS KPP 24 kW palnik hybrydowy
      - PEREKO seria KSR BETA Pelet 24 kW 
      - SAS BIE EFEKT 23 kW
      - SAS BIO SOLID 23 kW 
      - SAS BIO SPARK 23 kW 
      - VITEO EG Pellet Mini Compact 24 Hybrid 24 kW
      - Kostrzewa EEI Pellets 21 kW
      - Kostrzewa EEI Pellets 24 kW
      Wszystkie w podobnej cenie, co o nich myślicie i co wybrać ? A może coś zupełnie innego ?

Wszystkie kotły z osprzętem i montażem ma wycenione na 21tys. zł i taki budżet chce przeznaczyć.
    • Przez michu1988
      Witam! 
      Na początku, jako nowy użytkownik chciałbym się przywitać :)
      Od kilku miesięcy śledzę tematy na forum i mam coraz więcej wątpliwości niż rozwiązań mojego problemu z którym chciałbym się z wami podzielić.
      Chodzi o dobór pieca/modernizacje obecnego (jeżeli jest sens)
      Piec w chałupce z 1912 roku - okna wymienione (nie ocieplona) podzielona na 2 mieszkania (po jedno na kondygnacje ok 130 m2 - ja mieszkam na parterze). Dom podpiwniczony - w piwnicy sa dwa piece jak w linku https://www.bazarek.pl/produkt/848629/heiztechnik-q-hit-20.html (mój i sąsiadów). nad mieszkaniem jest nieogrzewany strych. W mieszkaniu stare grzejniki akordeony wysokie na 120 cm, szerokie na ok 130 i głębokie na ok 20 cm umieszczone na ścianach naprzeciw okien i w dwóch pokojach dołożone grzejniki panelowe pod oknami (bez nich w pokojach było zimno).
      Na ogrzanie mieszkania w tym roku potrzebowałem 8m3 drewna bukowego i tonę węgla (nie ogrzewam wody użytkowej) przy dwukrotnym rozpalaniu (rano i po pracy z dokładaniem do godz. 20). Na piecu utrzymywana była temperatura ok 50 stopni do 60 przy grubszych mrozach (w domu robiło sie po 25 stopni poniewaz na tę chwilę w grzejnikach nie ma żadnych termostatów, a jedynym graniczeniem temperatury był zawór trójdrogowy za wyjściem z pieca ustawiony na 1/3) Z racji uciążliwości palenia postawiłem zmodernizować kotłownie bo mam dość bycia więźniem pieca...
      Zdecydowałem się na poprowadzenie nowej instalacji. Kupiłem już grzejniki panelowe (wymiary z naddatkiem aby móc utrzymywać niższą temperaturę. Chcę dokupić bufor (500l - na większy nie bardzo jest miejsce) i nie bardzo wiem co zrobić z piecem. 
      Dotychczasowy piec był zdecydowanie za duży (20kw) i po prawidłowym rozpaleniu działał na pół gwizdka... Chodziłem już po sklepach i proponowali mi różne piece do 15kw (heiztechnik, heiz, red, pelllux, tekla). Dodatkowym ograniczeniem jest wielkość wejscia do piwnicy w którym stoją piece (90cm x 90cm - zejscie dla krasnali po schodkach) i całkowita szerokość jaką moze zajmowac w kotłowni (100 cm ze wzgledu na piec sąsiadów) więc wchodziły by w grę zasobniki nad komorą spalania.
      Zastanawiałem się też nad modernizacją i pozostawieniem starego pieca i wsadzenia do niego palnika kipi - ale nie wiem czy to sens do pieca co grzeje 11 lat.
      Nadmienię, że obsługuje w pracy (praca w biurze xD) kocioł na pellet heiztechnika 60kw na palniku pellas i wiem z czym to się je :)
      Proszę o porady :)
    • Przez Tonek15
      Cześć, 
      zastanawiam się nad wymiana kotła węglowego na kocioł na pellet. Dom z 1970, ok 230 m2, ocieplony styropianem 12cm, dach wełna Ursa Platinum 25cm. Na stronie cieplowlasciwe.pl wyszło mi ok. 16 kW niezbędnej łącznej moc grzewczej (C.O. + CWU). 
      Instalator poleca mi jeden z 2 kotłów: Red Selecta lub Kotłospaw SlimCo. Który z tych kotłów jest lepszy? Który polecacie? Budżet na piec ok. 16k, (awaryjnie można rozszerzyć o 2-3k.)
      Może jakieś inne propozycje? Edilkamin laguna? Winhager BioWin?
      Z góry dziękuję za pomoc.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.