Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Z Sterownikiem I Małe Problemy ;)


LaBt3c

Rekomendowane odpowiedzi

WItam wszystkich

 

Zakupiłem i podłączyłem Piec Kotstal i sterownik MTS8 z dmuchawą (bez podłączonej pompy bo mam dobre spadki) Wcześniej miałem piec zwykły stary, bez sterownika. Wytrzymał dwadzieściakilka lat w tym domu (świadczy o tym data produkcji)

 

Palę głównie węglem, drzewo przy rozpalaniu, ewentualnie mam parestet kilo węgla brunatnego który wrzucę czasami bo dłużej się pali.

 

Teraz problemy hmmm nie wiem niestety jak najlepiej zaprogramować sterownik, żeby jak najrzadziej schodzić do piwnicy żeby dokładać... teraz latem to mam zakręcony zawór na grzejniki, chodzi tylko o wodę.

 

1. Jak rozpalam to włączam sterownik, wrzucam wszystko jednak się dymi strasznie (gęsto) Dmuchawa chodzi na 70% Na sterowniku mam ustawione 58 stopni, dmuchawa co 6 minut na 10 sekund 70% mocy. Może sterownik włącza się dopiero po rozpaleniu? Brat rozpalał pierwszego dnia i powiedział, że włączał go dopiero po rozpaleniu to u zgasło.

 

2. Dla mnie oczywistym było, że gdy w piecu zgaśnie to sterownik się wyłączy, jednak u mnie chodzi non stop dmuchając i muszę schodzić do piwnicy i wyłączać go, żeby nie zużywać dmuchawy i prądu. W menu jest takie ustawienie jak temp. wygaszania, temp itp. może coś muszę ustawić?

 

3. Jak pisałem powyżej ustawiam na sterowniku 58 stopni, a raz (wczoraj zdarzyło się) temperatura skoczyła do 94 stopni i zapalał się alarm na sterowniku. Nie wiem o co chodzi. W starym piecu bez sterownika woda się gotowała, musiałem otwierać zawór przy grzejniku, żeby woda się rozeszła.

 

4.To pytanie jest niezwiązane z piecem. Mam na strychu zbiornik wyrównawczy (kana 25l). Niestety nie ma do niego kranu aby wlać wodę i muszę wchodzić po schodach z wiadrami aby wlewać do niej wodę której często ubywa. Po wlaniu ok. 70% kany zazwyczaj po dwóch dniach zostaje ok. 10% A jak brakuje wody to się gotuje itd. Centralne ma około 30 lat więc jest stare, grzejniki żeliwne. To normalne, że woda tak ubywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowie ktoś chociaż zarysowo?

 

 

5.Mam pod wanną rozgałęzienie rur od centralnego. Chce zabetonować te rury by zrobić zabudowę wanny. jednak czy dać jakieś otuliny na te rury, które będą w betonie? jeśli tak to jaki typ? podejrzewam, że jeśli nie dam żadnych to mogę mieć stratę ciepła. Ojciec twierdzi, że jak dam tam te siwe otuliny (za 4-5zł) to rury mogą się zepsuć... ja w to nie wierzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam wszystkich

 

Zakupiłem i podłączyłem Piec Kotstal i sterownik MTS8 z dmuchawą (bez podłączonej pompy bo mam dobre spadki) Wcześniej miałem piec zwykły stary, bez sterownika. Wytrzymał dwadzieściakilka lat w tym domu (świadczy o tym data produkcji)

 

Palę głównie węglem, drzewo przy rozpalaniu, ewentualnie mam parestet kilo węgla brunatnego który wrzucę czasami bo dłużej się pali.

 

Teraz problemy hmmm nie wiem niestety jak najlepiej zaprogramować sterownik, żeby jak najrzadziej schodzić do piwnicy żeby dokładać... teraz latem to mam zakręcony zawór na grzejniki, chodzi tylko o wodę.

 

1. Jak rozpalam to włączam sterownik, wrzucam wszystko jednak się dymi strasznie (gęsto) Dmuchawa chodzi na 70% Na sterowniku mam ustawione 58 stopni, dmuchawa co 6 minut na 10 sekund 70% mocy. Może sterownik włącza się dopiero po rozpaleniu? Brat rozpalał pierwszego dnia i powiedział, że włączał go dopiero po rozpaleniu to u zgasło.

 

2. Dla mnie oczywistym było, że gdy w piecu zgaśnie to sterownik się wyłączy, jednak u mnie chodzi non stop dmuchając i muszę schodzić do piwnicy i wyłączać go, żeby nie zużywać dmuchawy i prądu. W menu jest takie ustawienie jak temp. wygaszania, temp itp. może coś muszę ustawić?

 

3. Jak pisałem powyżej ustawiam na sterowniku 58 stopni, a raz (wczoraj zdarzyło się) temperatura skoczyła do 94 stopni i zapalał się alarm na sterowniku. Nie wiem o co chodzi. W starym piecu bez sterownika woda się gotowała, musiałem otwierać zawór przy grzejniku, żeby woda się rozeszła.

 

4.To pytanie jest niezwiązane z piecem. Mam na strychu zbiornik wyrównawczy (kana 25l). Niestety nie ma do niego kranu aby wlać wodę i muszę wchodzić po schodach z wiadrami aby wlewać do niej wodę której często ubywa. Po wlaniu ok. 70% kany zazwyczaj po dwóch dniach zostaje ok. 10% A jak brakuje wody to się gotuje itd. Centralne ma około 30 lat więc jest stare, grzejniki żeliwne. To normalne, że woda tak ubywa?

To jest wszystko nienormalne, wszystko na opak.

Żly sposób palenia, dmuchawa niepotrzebna, kocioł nieszczelny (przez dmuchawę), instalacja źle zrobiona albo zbiornik źle podpięty albo zbiornik za mały.

Te problemy musisz po kolei rozwiązać i wtedy dopiero coś z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze starym kotłem instalacja działała na grawitacji z nowym też będzie tak działać ale bez pomp temp wody w kotle osiąga 100C i następuje wygotowanie wody.

Jak założysz pompy to wody w instalacji przestanie wody ubywać.

 

Sterownik steruje wentylatorem i pompami, wymaga ustawienia wg instrukcji sterownika.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dymienia to występowało podczas największych upałów. Teraz gdy rozpalam to wyłączam sterownik (minusem), otwieram dolne drzwiczki a po rozpaleniu zamykam wszystko i włączam plusem. Dym jest ale dużo mniejszy. Co do tych przedmuchów to obecnie mam ustawione co 9 minut, włącza się na 9 sekund - 60%. Temp.ustawiam na 55 stopni. Na piecu jednak jest ok. 80 po kilku godzinach. Wydaje mi się, że to za dużo. Jeśli coś tu jest nie halo to skomentujcie.

Jeśli mam zbyt mały zbiornik to co w związku z tym?

 

Tu jest link do instrukcji tego sterownika.

http://www.zen-pol.eu/images/products/pdf/a9ba667afa8cd2fc0827f57ac03731debce7aee1.pdf

Mianowicie kompletnie nie mam pojęcia o co chodzi z ustawieniami w drugim Menu.

Temp. Wygaszania?

Czas rozpalania?

Czas Wygaszania?

Tylko się domyślam, jednak nie mam pojęcia jak to prawidłowo ustawić. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

 

 

Sambo Czyli to nie ma znaczenia jaką otulinę kupię? U mnie w sklepie mają najzwyklejszą (w kolorze grafitowym) z nacięciem za 5 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest link do instrukcji tego sterownika.

http://www.zen-pol.e...1debce7aee1.pdf

Mianowicie kompletnie nie mam pojęcia o co chodzi z ustawieniami w drugim Menu.

Temp. Wygaszania?

Czas rozpalania?

Czas Wygaszania?

Tylko się domyślam, jednak nie mam pojęcia jak to prawidłowo ustawić. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Prawidłowe ustawienie tego sterownika i dmuchawy jest bardzo proste w Twoim przypadku.

Otwierasz szafę, i tam obie te rzeczy ustawiasz w dowolnym położeniu.

Szafę następnie zamykasz a do kotła instalujesz miarkownik ciągu.

 

Prawidłowe palenie to zasypanie paliwa i zapalenie od góry - dymu ma nie być wcale już po 15 minutach.

 

Zbiornik - pojemność jego oblicz mierząc ile wody się mieści od dołu do przelewu (a nie do samej góry).

Następnie trzeba wiedzieć ile mniej więcej wody mieści się w całym układzie łącznie z kotłem.

Jak te 2 rzeczy będziesz wiedział to napisz i łatwo się to stwierdzi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.