Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła- Niski Czopuch


karla

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum :)

 

Mam pewien problem z doborem kotła, niestety mamy komin systemowy i niestety czopuch na 1m - w sklepach radzono nam by przerobić ten czopuch na wyżej bo będzie problem ze znalezieniem kotła z podajnikiem z takim niskim wejściem. Przyznam szczerze nie chcemy tego przerabiać bo boje się, że coś może się stać z kominem.

Znaleźliśmy piec defro eko duo uni niestety jest on nieco drogi i gabarytowo troszkę za duży- nie bardzo się da go upchać w kotłowni oraz KWM-SGR LIDER niska wersja - ten natomiast ma wejście do czopucha na 104 i nie wiem czy te 4 cm w dół stanowią jakiś problem, cenę ma dosyć atrakcyjną ale niestety nic nie wiem na temat tych pieców, nie ma ich nigdzie w pobliżu, oczywiście mogę przejechać te 200km do Pleszewa tylko nie wiem czy warto. Wszyscy nam polecają Defro wolelibyśmy jednak coś tańszego jak się da. Czy wogóle znajdziemy jeszcze coś innego z tak niskim czopuchem i z podajnkiem. Czy odpuscić sobie ten podajnik bo są zwykłe piece które trzymają stałą temperaturę przynajmniej 12h?

Zależy nam by piec był na wszystko, również na miał. Dom jest nowy, będzie ocieplony, powierzchnia ok 180m w tym podłogówka ok.40m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar kotła z podajnikiem i jego wysokość zależy zazwyczaj od jego mocy.

Dobór odpowiedniej mocy jest ważniejszy niż wysokość dziury w ścianie a tu odnoszę wrażenie, że chcesz dobrać odwrotnie.

Najpierw podaj jaki ma być kocioł (dokument OZC dla Twojego domu o tym mówi). Podejrzewam, że dziura nie musi być problemem gdy już ustalimy jakiej mocy ma być kocioł.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie ktoś wyliczył że ma być 25kw, ale większość osób i z tego co wyczytałam na forum jest to dużo za dużo dla nowo wybudowanego budynku, ocieplonego, z nowymi oknami o powierzchni około 180m, Myśleliśmy o piecu co najwyżej 19kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekt a OZC to dwa różne światy

OZC ważniejsze - na jego podstawie dobierzesz moc kotła

dla tej powierzchni to myślę że 14KW maksymalnie a OZC zweryfikuje ile mniej

dodatkowo kotły z wymiennikiem pionowym są niższe ale głębsze i takie będą mieć dużo niżej czopuch umieszczony. może warto się w tą stronę kierować jak już poznasz jakiej mocy Ci trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o świadectwo energetyczne to zrobimy je dopiero po ociepleniu budynku. Wyliczyłam sobie na stronie archona że dla naszego domu potrzebne jest EP 182.59 Kwh/m2 rok i EK 165.99 Kwh/m2 rok czyli co to oznacza, bo nie bardzo wiem jak to przeliczyć tzn co mam przeliczać. Przepraszam za tak głupie pytania ale zupełnie się na tym nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy ze strony np Purmo pobrać program SDG - i obliczyć zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń domu.

Suma tych zapotrzebować to moc cieplna potrzebna do ogrzania domu przy -20C.

Jednocześnie można od razu dobrać grzejniki do pomieszczeń i porównać z posiadanym projektem domu.- na bank się nie będzie zgadzać.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karla

licząc wg wzoru który pdał mi jeden z bardziej obeznanych w temacie kolegów dla Ek 165,99KWh/m2 dla powierzchni 180m2 wychodzi mi 70W/m2 i moc urządzenia grzewczego na poziomie 15,8KW

to dużo jest- u mnie wstarej chałupie wychodzi na poziomie 75W/m2

trochę dziwne moim zdaniem ale ja się nie znam za bardzo na tej materii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za pomoc, i przyznam że teraz mam już straszny mętlik w głowie. Osoba która bedzie nam robić certyfikat energetyczny stwierdziła że lepiej abysmy zakupili piec 25kw bo im większa moc tym lepiej, że za mały piec nie da rady podczas mrozów.Co prawda domu jeszcze nie widział, ale stwierdził to na podstawie metrażu i własnego doświadczenia. Bedziemy jednak ogrzewać także garaż więc wychodzi 200m2, ale te dodatwe 20 m2 to nie jest znowu tak kolosalna różnica aby z 15kw przechodzić na 25kw.

Zauważyłam jeszcze taką tendencję czytają opisy tańszych piecy to niby przy 15kw ogrzeją góra 120m a te droższe w opisach już mają wiekszy metraż. Nie wiem z czego to wynika, czy producenci nie wiedzą co piszą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę duża ta energia pierwotna wyszła - wg WT z 2008 r Ep dla nowobudowanych budynków nie powinna przekraczać 130 kWh/m2rok a u ciebie jest ponad 182kWh/'m2rok

Jeżeli podałaś wszystkie dane to powinna być niższa wartość Ep.

Co do specjalisty od świadectwa energetycznego to zmień go zanim mu zapłacisz za świadectwo - będzie mało warte lub on nie wie jak wyniki obliczeń interpretować - to jeszcze gorzej.

W pierwszym poście piszesz że dom będzie ocieplony ale nie podajesz jak.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany zewnętrzne: pustak ceramiczny Porotherm 25 cm plus ocieplenie styropian 15cm. Liczyłam zapotrzebowanie na stronie archona bo z tamtąd jest projekt- normalnie bez zmian przy opale gazowym dom ma zapotrzebowanie EP 93.58 kWh na rok i 118.78 kWh na rok, zmieniłam tylko typ ogrzewania na paliwo stałe z podajnikiem oraz ogrzewanie ciepłej wody przez zasobnik na paliwo stałe i odrazu wskoczyły takie liczby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle gazowym moc kotła nie ma takiego znaczenia - kocioł się wyłącza jak nie potrzeba ciepła, gorzej jest z kotłem na paliwa stałe - kotła bez podajnika nie wyłączysz , musi się wypalić.

 

Przeczytaj jeszcze raz post#9 i wykonaj to co tam piszę - będziesz miała moc kotła i moc grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W koncu jakoś ogarnełam ten program, nie wiem czy dobrze :) Wyszło: moc cieplna niecałe14kW, nasz instalator propounuje conajmniej 20kW, postanowiliśy więc wypośrodkować i weźmiemy coś o mocy o od 15kW do 20kW w zależności od kotła bo nie wszystkie są w danej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc na ogrzewanie 14kW daje ok 77W/m2 - to trochę dużo, u mnie na 260m2 wychodzi ok12,5kW,- wynik liczony przez dwóch fachowców. niezależnie ( ściany gazobeton 36cm +15cm styro)

 

Pamiętaj że najwięcej ciepła ucieka przez dach i otwory okienne/ drzwiowe.

 

Kocioł o mocy 15kW wraz z grzaniem CWU powinien wystarczyć.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie dobiera przez instalatora tylko wahadełkiem (patrz post #10).

Jest to moc maksymalna, jak będzie większa, to to są straty (o tym możesz poczytać na tym forum w wielu miejscach).

Ale nikt Ci nie zabroni założyć kotła 25kW, tylko po co to sprawdzasz, skoro instalator (który jest zupełnie niezorientowany i nie wie czym grozi przewymiarowanie takiego kotła, nigdy w życiu nie zmierzył sprawności podczas spalania itp) od razu Ci podał.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzam bo się na tym nie znam, a z wyjątkiem jednego sklepu i tego forum wszyscy mi radzą kupić wielki kocioł o wielkiej mocy bo niby lepiej przewymiarować. Przyznam szczerze, że teraz ogrzewamy mieszkanie 55m2 piecem 12kW bo taki już był i nie mamy za ciepło ale to jest zupełnie inna historia, inne budownictwo, okna itd.

Zazwyczaj piec dobiera instalator i tak pewnie sie dzieje w 80% nowo wybudowanych domów i nie tylko, i pewnie większość z nich jest przewymiarowana bo zauważyłam taką tendencję i instalatorów i sprzedawców- lepiej więcej niż mniej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że gdyby nie problemy z wyprowadzeniem do komina to trafiłabyś na forum później jako bezradny palacz który ma problem z kotłem przewymiarowanym co jest jedną z najgorszych rzeczy.

Zastanów się przez 3/4 zimy ten kocioł nie będzie pracował z mocą większą niż 5-7kW, Przez 15-30dni z mocą równą 15-16kW a co zrobisz z mocą którą kocioł np 25kW ma w zapasie?

Przecież to dodatkowa strata paliwa oraz wytwornica smoły i popiołu.

Lepiej ocieplić dodatkowo dach np z 15 cm wełny dać 20 lub 25cm dobrej np 0,033 a nie kupować kocioł przewymiarowany o 40%

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, ze by tak było, chociaż może i nie bo na forum trafiłam wcześniej zanim zrobiono nam jeszcze instalacje, gdyż lubię wszystko sprawdzić 10 razy. Dlatego nawet nie myśle o kotle o mocy 25kW, teraz już nawet zastanawiam się nad tymi 19 kW tym bardziej że jesteśmy jeszcze przed etapem ociepleń więc można coś z tym jeszcze zrobić. Ze ścianami sobie nie zaszalejemy ponieważ nie możemy ocieplić domu więcej niż 15cm, natomiast dach będziemy ocieplać mam nadzieję że dobrym rockwolem. No nic na razie szukam kotłów góra do 19 kW i zobaczę co się z tego pasuje do naszej kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę mi napisać gdzie ja pisałam ze chce 25kW... no już bez takich, od początku skłaniałam się do 19 kW nawet piece które podałam w pierwszym poście mają po 19kW a Defro AGRO ktorego może tu nie podałam ma 15kW. Pisałam o piecach z niskiem czopuchem i głownie to był problem nie natomiast moc. Bo akurat jeśli chodzi o moc to przy niczym sie nie upieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, żeby było wszystko jasne bo nie podałam mocy kotłow w pierwszym poscie i być może z tąd ta cała dyskusja o mocy:

defro eko duo uni - 19kW - bo z tego co widze nawet nie ma mniejszych

KWM-SGR LIDER stalkot - wersja niska - 19kW

DEFRO AGRO UNI 15kW

TERMO-TECH Stąporków DUO KRS 18kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.