Skocz do zawartości
IGNOROWANY

problem z piecem KTM (podajnik tłokowy)


marek1773

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

mam problem z ustawieniem pieca z podajnikiem tłokowym (kocioł stalowo-wodny KTM 25KW z firmy Rafał Grobelny Pleszew)

instrukcja jest bardzo nieczytelna (dobra dla fachowca).Może ktoś mógłby poradzić jak ustawić sterowanie (Ognik Plus)aby nie zasypywało paleniska.Ciekawy jestem ile taki piec spala eko groszka na miesiąc innym użytkownikom

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecej danych.

Ile m2 ?

Opis domu, ocieplenia.

Jakie zużycie na dobę ?

Jaki opał ? Kaloryczność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam! dom 120m2 nieocieplony ale grube mury z cegły ,okna wymienione ,zużycie na dobę ok 40kg(tona miesięcznie)opał eko-groszek ale nie mam danych.najbardzej mi chodzi o ustawienie pieca :pauza między dawkami paliwa(PD),limit obrotów dmuchawy(OB),podtrzymanie ognia(POD),czas pracy dmuchawy(PR), w jaki sposób ustawić?W chwili obecnej mam ustawione(próbowałem już różnych opcji) temperatura na piecu 45 stopni PD15,OB8,POD5,PR7 ale zasypuje mi palenisko i zostaje dużo nieprzepalonego opału,strasznie dymi się z pieca

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze przewymiarowany kocioł.

Spokojnie z ZAPASEM wystarczyłby 15 kW.

 

Temperatura CO minimum 55-60'C

Zwiększaj stopniowo czas przerwy/pauzy pomiędzy podawaniem paliwa.Dmuchawy narazie nie ruszaj i obserwuj.

Podaje ci za dużo paliwa którego kocioł nie jest w stanie spalić ( za krótka pauza podawania)

Jak ustawisz palenisko tak że nie bedzie ci przesypywał opału to ustawiaj dmuchawę tak aby uzyskac zółty kolor płomienia przy najmniejszej możliwej ilosci dymu.

 

Natomiast ,

Podtrzymanie ognia ustaw na 45 min ( masz obecnie POD 5 , czyli rozumiem 5 minut ? )

Czas pracy dmuchawy(PR) - 10 sekund

 

Trudno cokolwiek pomóc na odległość, ale możesz spróbowac moze to cię przynajmniej naprowadzi na właściwy kierunek działań.

 

Eko groszek bezwzglednie suchy w przeciwnym razie nie ma co liczyć na dobre spalanie

 

 

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

mam problem z ustawieniem pieca z podajnikiem tłokowym (kocioł stalowo-wodny KTM 25KW z firmy Rafał Grobelny Pleszew)

instrukcja jest bardzo nieczytelna (dobra dla fachowca).Może ktoś mógłby poradzić jak ustawić sterowanie (Ognik Plus)aby nie zasypywało paleniska.Ciekawy jestem ile taki piec spala eko groszka na miesiąc innym użytkownikom

 

Pozdrawiam

Witam

Jeżeli chodzi o sterownik OGNIK PLUS CWU (kocioł stalowo-wodny KTM 25KW z firmy Rafał Grobelny Pleszew) - mam taki sam, to w instrukcji obsługi jest wyraźnie napisane, że odległość czasu miedzy którymi jest podawane paliwo jest uzależnione od parametru Pod. i Pr., prościej mówiąc parametr Pod - to podtrzymanie ognia (podtrzymanie ognia to stan w którym piec ma za zadanie utrzymanie temperatury pieca oraz dostarczanie tylko niezbędnej ilości paliwa aby nie zgasł piec) wyrażane w minutach (ja mam ustawione 2 ) parametr Pr. - jest to praca wentylatora wyrażana w sekundach (ja mam 6) Pod.=2 i Pr. = 6 oznacza że co dwie minuty (120 sek) wentylator włączy się na 6 sek.i według takiego wzoru podawane jest paliwo 6min = 120 sec czyli 120:6 = 20 a 20 to ilość 6 sekundowych cykli z przerwą co 2 min po których będzie dostarczone paliwo do paleniska Teraz proponuję zabrać kalkulator i przeliczyć 120:6=20 tj 20 cykli czyli 20x120 sec(czas postoju) + 6x20(czas działania dmuchawy) zatem wychodzi 20x120=2400 + 2x20=120 dalej mamy 2400+120=2520 teraz 2520 jest to czas 20 cykli które piec musi wykonać aby dostarczyć paliwo do paleniska (przy ustawieniach Pod2 i Pr6) 2520 sekund = 42 minuty czyli co 42 minutki do paleniska będzie dostarczane paliwo

Parametr Pd jest to pauza między dawkami paliwa (parametr tej jest brany przez piec wówczas gdy piec nie osiągnął jeszcze zadanej temperatury czyli chodzi na tzw rozruchu) najlepiej ustawić na 5-6 w zależności od kaloryczności opału by piec szybko osiągnął zadaną temperaturę

Parametr Ob. jest to limit obrotów wentylatora - czyli z jaką siłą ma dmuchać w palenisko (ja mam ustawione na 9)

Powyższy przykład podany jest do pieca KTM Rafał Grobelny 20 kW (podajnik tłokowy - paliwo to miał) ze sterownikiem OGNIK PLUS C.W.U.

Proszę zawsze pamiętać że przy ustawianiu tego sterownika trzeba brać pod uwagę powyższy algorytm - ten który podałem jest przykładowym - takim który ja mam u siebie wklepany i przy tych ustawieniach piec chodzi cały czas w stanie podtrzymania temperatura na piecu ustawiona jest na 60 stopni wzrasta nawet do 78 - ale to są oszczędności wtedy piec mało pali - a przecież oto nam wszystkim chodzi

Piecem ogrzewam dom o powierzchni 160 metrów ocieplony - z nowymi oknami (wyremontowana "gierkówka")

Pozdrawiam serdecznie i proszę pamiętać o algorytmie - podany on jest w instrukcji (ale np. instalator, który montował u mnie piec nie miał zielonego pojęcia jak go ustawić mało tego powiedział że ma taki sam piec w domu i pali gazowym bo mu ten gaśnie - żenujące ale prawdziwe)

Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z tego pieca - pali mało

Co do miału kupiłem najtańszy 1 października za 440 zł - miał musi być SUCHY!!! bo inaczej będzie się "zawieszał" w podajniku i piec będzie gasł a na wyświetlaczu pojawi się komunikat "brak opału"

Parametry pieca podałem na podstawie własnych doświadczeń

Obecnie ze względu na kiepski miał parametry jakie mam nastawione to:

 

Temperatura zadana 65 stopni

Pd. 6

Ob. 10

Pod. 3

Pr. 15

 

Dodatkowo podaje rozpisany algorytm w pliku (można łatwo kontrolować podawanie węgla w stanie podtrzymania ognia)

 

Co do drugiej części pytania to palę miałem - ekogroszek palił mi się gorzej miału pali mi jakieś 500 - 600 kg na miesiąc

Instalacja w miedzi - nowa Dom ocieplony 10 cm styropianu Okna nowe plastikowe Powierzchnia użytkowa ogrzewana 180 m2 Temperatura wewnątrz wczoraj przy -3 na zewnątrz w domu stale 23 stopnie - nie mniej Podejrzewam że gdybym kupił kaloryczniejszy miał wynik byłby lepszy

 

Pozdrawiam serdecznie

Damian

 

W razie konkretnych pytań co do tego pieca proszę śmiało pytać Postaram się w miarę możliwości i wiedzy odpowiedzieć

Zaznaczam, że nie jestem instalatorem a nie nie handluje piecami

 

 

witam! dom 120m2 nieocieplony ale grube mury z cegły ,okna wymienione ,zużycie na dobę ok 40kg(tona miesięcznie)opał eko-groszek ale nie mam danych.najbardzej mi chodzi o ustawienie pieca :pauza między dawkami paliwa(PD),limit obrotów dmuchawy(OB),podtrzymanie ognia(POD),czas pracy dmuchawy(PR), w jaki sposób ustawić?W chwili obecnej mam ustawione(próbowałem już różnych opcji) temperatura na piecu 45 stopni PD15,OB8,POD5,PR7 ale zasypuje mi palenisko i zostaje dużo nieprzepalonego opału,strasznie dymi się z pieca

 

pozdrawiam

 

Podstawowa sprawa to za niska temperatura zadana - przez to dymi bo się dusi

Po drugie piec chodzi cały czas na rozruchu - szkoda opału na takie palenie

 

 

Po pierwsze przewymiarowany kocioł.

Spokojnie z ZAPASEM wystarczyłby 15 kW.

 

Temperatura CO minimum 55-60'C

Zwiększaj stopniowo czas przerwy/pauzy pomiędzy podawaniem paliwa.Dmuchawy narazie nie ruszaj i obserwuj.

Podaje ci za dużo paliwa którego kocioł nie jest w stanie spalić ( za krótka pauza podawania)

Jak ustawisz palenisko tak że nie bedzie ci przesypywał opału to ustawiaj dmuchawę tak aby uzyskac zółty kolor płomienia przy najmniejszej możliwej ilosci dymu.

 

Natomiast ,

Podtrzymanie ognia ustaw na 45 min ( masz obecnie POD 5 , czyli rozumiem 5 minut ? )

Czas pracy dmuchawy(PR) - 10 sekund

 

Trudno cokolwiek pomóc na odległość, ale możesz spróbowac moze to cię przynajmniej naprowadzi na właściwy kierunek działań.

 

Eko groszek bezwzglednie suchy w przeciwnym razie nie ma co liczyć na dobre spalanie

 

 

Wszystko pięknie ładnie - tylko co z podawaniem paliwa - przecież jest zależne od parametrów Pod. i Pr. - proszę zagłębić się w instrukcję obsługi i nie wprowadzać innych w błąd

 

 

 

pozdr

Algorytm_piec.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
witam!

mam problem z ustawieniem pieca z podajnikiem tłokowym (kocioł stalowo-wodny KTM 25KW z firmy Rafał Grobelny Pleszew)

instrukcja jest bardzo nieczytelna (dobra dla fachowca).Może ktoś mógłby poradzić jak ustawić sterowanie (Ognik Plus)aby nie zasypywało paleniska.Ciekawy jestem ile taki piec spala eko groszka na miesiąc innym użytkownikom

 

Pozdrawiam

 

 

Witam kolego. Mozesz napisac cos wiecej o tym kotle. Zima sie konczy i zaliczyles juz prawie caly okres grzewczy. Załapałes już palenie w KTMie. Jak teraz sie pali czy osiaga temerature czym obecnie palisz i ile idzie ci tego paliwa dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Od miesiąca palę eko-groszkiem - pieklorz Zużycie na dobę 20 kg - worek (średnio) Do mojego zasobnika wchodzą 4 worki 20 kg - czyli 80 kg - eko-groszku Co drugi pełny zasyp zasobnika trzeba opróżnić popielnik

Co do eko-groszku - radzę kupować te oryginalne nie sypane na składnicach

Jeżeli komuś potrzeba więcej informacji na temat ustawień sterownika OGNIK PLUS CWU w tym piecu - KTM Rafał Grobelny 20 kW proszę śmiało pytać bo mi też piec GASŁ na początku Więc proszę się nie wstydzić :)

Jeżeli chodzi o czyszczenie pieca to.... po 2 miesiącach palenia (wtedy jeszcze miałem) (teraz palę eko-groszkem ponieważ nie mogę dostać miału z Chwałowic )rozebrałem piec i okazało się że niema z czego czyścić więc odpuściłem) Co jakiś czas przepalam go drewnem i wszystko chodzi pięknie i ładnie

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ja jestem użytkownikiem takiego pieca 25kW, dom nowy dobrze ocieplony, powierzchnia mieszkalna to 120 m2 + CWU 240l, ogólnie jestem zadowolony z tego pieca, lecz w porównaniu z innymi uzytkownikami, mam dużo większe zuzycie opału. Głównie paliłem ekogroszkiem, zuzycie na dobę ekogroszku to około 40 -45 kg, czyli znacznie ponad tone na miesiąc. Próbowałem różnych ustawień lecz nie mogę jakoś ustawić aby piec chodził na podtrzymaniu. Miałem ustawione na ekogroszku podawanie na rozruchu na 6 min, przy podtrzymaniu co 2 min załączanie wentylatora na 6 sek, obroty wentylatora na 8, przy takich ustawieniach piec według mnie dosyć dobrze palił, lecz lekko dymił, oraz prawie cały czas chodził na rozruchu. Próbowałem w tym piecu palić również owsem, lecz bardzo duże zużycie, choć dobrze się pali, paliłem też zwykłym groszkiem o kaloryczności 30 kJ, lecz spalanie jak wcześniej mojego ekogroszku. Nie dawno zakupiłem na próbę miał, jest to miał o kaloryczności 25 kJ, przy tym miale powstawały lekkie spieki lecz nie blokowało to początkowo paleniska. Dodaję że miał był dosyć wilgotny lecz nie zawieszał się. Przy tym miale ustawiłem podawanie przy rozruchu na 4 minuty a przy podtrzymaniu wentylator co 1 minutę na 10 sekund, początkowo byłem zadowolony ponieważ co kilka podań piec zaczynał pracować na podtrzymaniu, lecz na drugi dzień okazało się że prawie cały podajnik został opróżniony, lecz opał nie został całkowicie przepalony i razem z popiołem był spychany a po zapełnieniu popielnika urosła mi pokaźna górka maiłu z popiołem na palenisku. Tak więc nie wiem jak dokładnie ustawić ten piec ponieważ chyba trochę za dużo mi spala opału i nie pracuje na podtrzymaniu. Dodaję że próbowałem różnych ustawień lecz nie wiele to pomagało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

witam.

jestem też posiadaczem takiego kotła 25kw. i też mam taki sam problem nie mogę go ustawić aby chodził na podtrzymaniu. jak mam go ustawiaić? czy chodzi w nim o to żeby ustawić parametry rozruchuna na niskie- podawanie paliwa 5-6 obroty dmuchawy- 9-10 po to aby częściej podawał paliwo wtedy gdy temperatura spadnie poniżej temp. ustawionej, i wtedy szybciej osiągnie temp. ustawioną i przejdzie w tryb podtrzymania ognia? jak ty masz ustawiony ten piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam

od miesiaca jestem posiadaczem kotla kws-p 26 kW (z podajnikiem tlokowym) firmy Marciniak powierzchnia do ogrzania to ok 200m2 nowy budynek sciana porotherm 30 docieplenie 12cm mam problem z tym kotlem zbyt duze zuzycie ekogroszku (kupilem czeski nie wiem czy tutaj tkwi powod) ok 50kg na dobe lub nawet wiecej , jezeli ktos posiada tego typu kociol prosze o pomoc ile zuzywa itp. z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

jestem też posiadaczem takiego kotła 25kw. i też mam taki sam problem nie mogę go ustawić aby chodził na podtrzymaniu. jak mam go ustawiaić? czy chodzi w nim o to żeby ustawić parametry rozruchuna na niskie- podawanie paliwa 5-6 obroty dmuchawy- 9-10 po to aby częściej podawał paliwo wtedy gdy temperatura spadnie poniżej temp. ustawionej, i wtedy szybciej osiągnie temp. ustawioną i przejdzie w tryb podtrzymania ognia? jak ty masz ustawiony ten piec.

Witam ja obecnie ogrzewam już docelowo ok. 160 m2 łącznie z garażem plus bojler 220 l, w tej chwili dom mam już całkowicie ocieplony i teraz spalam około 25 kg kg miału na dobę lecz temperatury na zewnątrz dodatnie temperatura w domu stała ok. 24-25 stopni (mam zamontowane sterowanie pogodowe). Ja na miale mam ustawione temp na piecu 65 podawanie opału na rozruchu na 9 minut, obroty dmuchawy mam ustawione na 10, natomiast w podtrzymaniu pauza 3 min a praca 14 sek, przy takich ustawieniach obecnie piec pracuje prawie cały czas na podtrzymaniu, jeżeli spadnie znacznie tempertura na zewnątrz i będzie dużo większe zapotrzebownie na ciepło będę zwiększał stopniowo czas pracy w podtrzymaniu(co jednocześnie skutkuje nieco częstszym podawaniem paliwa) moje ustawienia podałem jako orientacyjne latem przy ogrzewaniu samego bojlera miałem ustawione w podtrzymaniu pauza 2 min praca na 5 sek i zasobnik 100 kg miału wystarczał na całe dwa tygodnie. Napisz jak u ciebie się spisuje obecnie ten piec i jaki opał stosujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

mam problem z ustawieniem pieca z podajnikiem tłokowym (kocioł stalowo-wodny KTM 25KW z firmy Rafał Grobelny Pleszew)

instrukcja jest bardzo nieczytelna (dobra dla fachowca).Może ktoś mógłby poradzić jak ustawić sterowanie (Ognik Plus)aby nie zasypywało paleniska.Ciekawy jestem ile taki piec spala eko groszka na miesiąc innym użytkownikom

 

Pozdrawiam

Przyjacielu najpierw przymknij czopuch na minimum a potem baw się z ustawieniami powietrza i węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

serrdecznie witam szukałem informacji na temat sterownika ognik plus i troche jestem mondrzejszy ale to nie tak do końca

bardzo proszę o wyrozumiałośc

posiadam piec z pleszewa Grobelny 45 kw podajnik tłokowy do ogrzania około 330 m2 sterownik ognik plus jest to budynek bez docieplenia 8 rodzinna wspólnota

pytanie - jaki wpływ na ustawienia sterownika ma Pd ponieważ sąsiad który pali w naszym piecy ustawia tylko pd ob i pod

ztego co wyczytałem ustawiam pr i pod następnie kontroluję i ustawiam pd i ob ustawienie które było wprowadzone przez sąsiada to pd- 6 ob -10 pod -3 pr - 20

temp pieca 60 i wyszła tragedia ekogroszek w połowie ziostał spalony spalił 120kg/24h

Za tydzień mam przejąc palenie proszę o pomoc jakie ustawienie na początek przy -7

ALGORYTM MAM WYDRUKOWANY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serrdecznie witam szukałem informacji na temat sterownika ognik plus i troche jestem mondrzejszy ale to nie tak do końca

bardzo proszę o wyrozumiałośc

posiadam piec z pleszewa Grobelny 45 kw podajnik tłokowy do ogrzania około 330 m2 sterownik ognik plus jest to budynek bez docieplenia 8 rodzinna wspólnota

pytanie - jaki wpływ na ustawienia sterownika ma Pd ponieważ sąsiad który pali w naszym piecy ustawia tylko pd ob i pod

ztego co wyczytałem ustawiam pr i pod następnie kontroluję i ustawiam pd i ob ustawienie które było wprowadzone przez sąsiada to pd- 6 ob -10 pod -3 pr - 20

temp pieca 60 i wyszła tragedia ekogroszek w połowie ziostał spalony spalił 120kg/24h

Za tydzień mam przejąc palenie proszę o pomoc jakie ustawienie na początek przy -7

ALGORYTM MAM WYDRUKOWANY

Napisz czy żar na paleniskuy znajduje się mniej więcej na środku drzwiczek czy też jest przesuniety jeżeli tak to czy pali się bloiżej popielnika czy bliżej podajnika. Napisz cy to jest nowy budynek który dopiero rozgrzewasz oraz czy masz duzo podłogówki czy budynek jest ocieplony, napisz coś więcej to ,może coś będzie można podpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serdecznie witam

Chciałem podziękować kolegą za zainteresowanie ,algorytm ściągnięty , film oglądnięty .

Dostosuję się zaleceń algorytmu.

Pozwolę sobie wypisać dane budynku:

posiadam piec grobelny podajnik tłokowy 45 kw opał ekogroszek

budynek z płyty mini blok 330 m2 lata 70-te bez ocieplenia nowe okna

Ogrzewanie podłogowe 4m2 w całym budynku.

Żar na palenisku prawie przy podajniku ,żar jest rozlany na cały ruszt, aż opada do popielnika do połowy spalony opał .Żar czasem spieka się i nie opada do popielnik tylko przesuwa się na ruszt zapasowy .

sąsiad który pali w piecu cały czas ustawia a w zasadzie zgaduje jakie parametry powinny być ustawione na sterowniku reguluje parametrami pd oraz pod

obserwowałem piec jednak nie chodził według zadanych parametrów w zasadzie dmuchał kiedy chciał i tak długo jak chciał to samo z podawaniem opału . Zużycie opału waha się od 110 do 145 gk/24h

serdecznie pozdrawiam Grzegorz :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam

Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu, ale może ktoś jeszcze przegląda temat. Chciałem napisać, że wyjaśnienia Damiana są fantastyczne. Niby to samo, co w instrukcji, ale jakoś tak bardziej po ludzku. Nareszcie rozumiem zasadę działania „Ognika”.

Chciałem dopytać o kilka rzeczy. Mam sterownik „Ognik plus C.W.U”, piec KTM p. Grobelnego moc 45 KW, powierzchnia grzewcza ok. 200 m2, dom nieocieplany, wymienione okna, palę tym piecem drugi rok.

Ustawiłem regulator zgodnie z wyjaśnieniami Damiana tj. Pd.8 ; Ob.7 ; Pod.2 ; Pr.15 temperatura ustawiona 65C. Jeśli chodzi o spalanie to wygląda na to, że wypala mi wszystko, co jest podawane na palenisko nie mam problemów w niedopalonym opałem spychanym do popielnika natomiast nie bardzo umiem sobie wytłumaczyć, dlaczego piec wpada w dość głębokie stany. Chodzi o temperaturę, która utrzymuje się na poziomie ok. 65 stopni przez pewien czas by po chwili dość raptownie zacząć spadać do np. 60 a czasem 58 stopni. Piec oczywiście reaguje na taki stan pobierając nową dawkę paliwa, ale do uzyskania z powrotem ustawianych 65 stopni dmucha dmuchawą dość długo. Moje pytanie jest takie, dlaczego tak się dzieję, dlaczego piec utrzymuję przez kilka minut stałą temperaturę a później raptownie spada? Przecież nie dostaje nagle większej ilości chłodniejszej wody. Taki cykl powtarza się non-stop jakby to narysować na wykresie to będzie taka spłaszczona od góry sinusoida. Opał to ekogroszek.

 

Drugie pytanie to skąd wiem, że piec pracuje w trybie rozruchu?

 

Trzecie pytanie to czy mogę tak beztrosko ustawiać dość wysokie obroty dmuchawy? Czy nie przedmuchuje dmuchawa niejako ciepła z pieca w komin?

 

Pozdrawiam będę wdzięczny za odpowiedź.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam odnośnie pierwszego pytania to zwiększ parametr Pr. o 1 lub 2 i to powinno pomóc aby temperatura nie spadała a takie nagłe obniżenie temperatury spowodowane jest tym że w dolnej części stopniowo ochładza się woda a czujnik temperatury jest w górnej częsci pieca i kiedy tak piec się nieco ochłodzi to nastepuje taki spadek temperatury.

odnośnie drugiego pytania to piec pracuje w trybie rozruchu wtedy kiedy temperatura spadnie poniżej zadanej i wtedy tak jak w Twoim przypadku piec co 8 minut do czasu osiągnięcia temperatury zadanej będzie podawał opał i przez cały czas będzie pracowała dmuchawa.

Odnośnie trzeciego pytania to ja już drugi rok mam ustawione obroty dmuchawy na 10 i tak mi najlepiej piec pracuje i wtedy właśnie najszybciej osiąga zadaną temperaturę. Dodaję że palę miałem, przy ekogroszku miałem niższe obroty lecz było to 8 lub 9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje „miroslawm” za odpowiedź. Tak, więc wiem już, co to jest faza rozruchu, z dmuchawą (mocą) ustawię na większe, bo faktycznie szybciej osiąga temperaturę, ale 10 to u mnie trochę przesada. Wartość bezpieczna to max 8 przy 9 może się pojawić dym wydmuchiwany z okolic szuflady a przy 10 dymi dość mocno. Tak przy okazji, dlaczego dymi, za mały przekrój komina, wysokość to ok.8 m? Piec często czyszczony, ciąg jest mocno wyczuwalny, przekroju nie pamiętam, ale na pewno jest większy niż zalecany w instrukcji montażu pieca.

Wracając do mojego zasadniczego pytania, czyli dlaczego piec wpada w tak „głębokie” dołki temperatury to czy uważasz, że podniesienie o 1 lub 2 sek. czasu pracy wentylatora coś zmieni? Dla jasności nie podważam tego, co mi doradziłeś. Wypróbowałem to w praktyce niestety nic to nie pomogło. Dlaczego się zastanawiam? Ponieważ sterownik według mnie działa dziwnie. Tak jak napisałem wcześniej parametry mam ustawione tak: Pd.8; Ob.7; Pod.2; Pr.15 daje mi to podawanie nowej dawki, co 18 minut. Tyle, że w momencie, kiedy temperatura spadnie poniżej ustawionej np. 65C i -0.5 histerezy piec pierwsze, co robi to pobiera sobie nową dawkę paliwa, mimo iż na ruszcie jest jeszcze dość poprzedniej wystarczyłoby tylko rozdmuchanie węgla poprzez włączenie dmuchawy. Dzieje się tak znacznie wcześniej niż wynikające z algorytmu 18 minut. Nie było by w tym nic złego w chłodne dni, ale teraz jest trochę cieplej powyżej 0 stopni i zaczyna mi „zawalać” palenisko nowymi porcjami węgla, a jeszcze nie tak dawno cieszyłem się, że nie mam takiego problemu. Wracając do sedna piec po podaniu nowej dawki paliwa nadal nie może „odzyskać” kontroli nad temperaturą i wpada w wyjaśniony mi przez Ciebie stan rozruchu, natomiast temperatura opada dość znacznie, bo nawet o 8 stopni! Po dłuższej chwili czasem dodając sobie kolejną dawkę nowego paliwa osiąga ustawioną temperaturę, ale na palenisku jest już dość sporo rozżarzonego węgla. Po chwili węgiel delikatnie przygasa, temperatura znowu opada i cała historia powtarza się od początku a na palenisku gromadzi się coraz większa górka czerwonego węgla. Ręczne włączenie dmuchawy wyciska ze zgromadzonego węgla parę stopni w górę tak, więc to nie jest słabej jakości groszek.

Zastanawiam się, po co to wszystko jest tak pogmatwane czy naprawdę nie można było zrobić tego prościej np. ustawienie Pod., ustawienie Pr. i ustawienie normalne nie wynikające z jakiegoś algorytmu czasu podawania nowej dawki paliwa w fazie podtrzymania ognia.

Kiedyś ktoś podał mi procedurę przestawienia dolnej temperatury włączenia pompy oczywiście nie jest to opisane w standardowej instrukcji, ale zastanawiam się czy ktoś ma opis innych kodów niestandardowych? Nie żebym chciał zaraz coś przestawiać, ale chętnie poczytam, jakie są inne możliwości.

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom 277 jeśli mógłbym ci w czymś doradzić to postaraj się tak ustawić podawanie nowej dawki paliwa aby piec nie przechodził w stan pracy czyli rozruchu, a te dołki z temperaturą też z tym walczyłem i rozwiązałem to w następujący sposób, przez cały czas tez dmuchałem mocniej i też ok. 15 sek. i miałem dokładnie ten sam objaw co ty, a potem zrobiłem dokładnie coś odwrotnego zmniejszyłem nadmuch prawie do minimum i wydłużyłem czas nadmuchu do 35 sek. i co się okazało groszek spala się rewelacyjnie sam pyłek temp. zadana 60 st. na kotle non stop ok 66-68 i nic nie buja ani w dół ani w górę. Posiadam tłokowca Krzaczka 24KW raczej działanie podobne tylko u mnie paliwo podawane jest jednorazowo tak jak sobie ustawie teraz właśnie mam podanie nowej dawki ustawione co 18 min. Może ci to coś pomoże trzeba próbować. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.