Skocz do zawartości
IGNOROWANY

schemat instalacji 2 kotły + cuw


warmiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przedstawiam swoje wypociny -schemat instalacji dotyczący podłączenia do już istniejącej instalacji grzewczej (kocioł saunier duval z zasobnikiem w układzie zamkniętym) drugiego kotła w ukladzie otwartym na eko groszek plus zasobnika na cuw 200 litrów pionowy .Czy ktoś może wskazać błędy i co jest do poprawienia lub zmiany .Proszę o pomoc w tej kwestii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Ogólnie idea jest OK. Mam nadzieję, że przewidziałeś przed każdą pompą filterek siatkowy i za nią zawór zwrotny. Nie wiem może zboczek jestem, ale ja zamontowałbym zawór czterodrogowy pomiędzy wymiennikiem a kotłem na ekogroszek. Wymiennik jest dużej mocy i może mocno schłodzić wodę, a to dla kotła na ekogroszek nie jest wskazane, bardzo często producent zaleca lub wymaga tego zaworu i uzależnia gwarancję na kocioł od tego elementu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo. UWAGA: powroty obydwu obwodów są wspólne??? Przecież ciśnienie z gazowego przejdzie do c.o. węglowego!!!]

Więc te połączenie trzeba zlikwidiwać..............bojler jest dwuwężownicowy???

Tak naprawdę to po co dwie pompy po stronie pieca węglowego?? Jeśli wym.płytowy będzie oddawał ciepło, to do bojlera pójdą

resztki ciepła/ Potrzebne byłoby sterowanie pompą grzejników aby ustalić priorytet cwu. I ta pompka do bojlera byłaby

zbędna - szkoda dodatkowej kasy i hałasu. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo. UWAGA: powroty obydwu obwodów są wspólne??? Przecież ciśnienie z gazowego przejdzie do c.o. węglowego!!!]

Więc te połączenie trzeba zlikwidiwać..............bojler jest dwuwężownicowy???

Tak naprawdę to po co dwie pompy po stronie pieca węglowego?? Jeśli wym.płytowy będzie oddawał ciepło, to do bojlera pójdą

resztki ciepła/ Potrzebne byłoby sterowanie pompą grzejników aby ustalić priorytet cwu. I ta pompka do bojlera byłaby

zbędna - szkoda dodatkowej kasy i hałasu. Pozdro

 

Tak bojler jest z wężownicą i woda cwu ma piorytet jako pierwsza. no i zmienię na wymiennik 30 kw

 

Witaj,

Ogólnie idea jest OK. Mam nadzieję, że przewidziałeś przed każdą pompą filterek siatkowy i za nią zawór zwrotny. Nie wiem może zboczek jestem, ale ja zamontowałbym zawór czterodrogowy pomiędzy wymiennikiem a kotłem na ekogroszek. Wymiennik jest dużej mocy i może mocno schłodzić wodę, a to dla kotła na ekogroszek nie jest wskazane, bardzo często producent zaleca lub wymaga tego zaworu i uzależnia gwarancję na kocioł od tego elementu.

Pozdrawiam

Tak właśnie muszę zamontować albo zawór termostatyczny na powrocie albo zawór 4d .Wstawiam schemat poprawiony A i Binstalacja_A.bmp

inst1z_zaworem.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byłoby gdyby.... ani zaworu 4-D ani termostatycznego - tylko pompa po stronie grzejników działa tylko

jeśli powrót do pieca węgl. przekroczy np.:: 55 stopni?? Myślę ,że mniej zdecydowanie kosztów i komplikacji.

Obieg piec retort. - wymiennik jest tak króciutki........................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byłoby gdyby.... ani zaworu 4-D ani termostatycznego - tylko pompa po stronie grzejników działa tylko

jeśli powrót do pieca węgl. przekroczy np.:: 55 stopni?? Myślę ,że mniej zdecydowanie kosztów i komplikacji.

Obieg piec retort. - wymiennik jest tak króciutki........................

Tak się chyba nie da bez 4d,3d czy termostatycznego ponieważ nie otrzymam gwarancji 12 letniej na płaszcz w kotle tak jest w warunkach gwarancji no i jeszcze jakis środek muszę wlać do tego króciutkiego obiegu przeciwkorozyjny .Tak mnie poinformowano nawet telefonicznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byłoby gdyby.... ani zaworu 4-D ani termostatycznego - tylko pompa po stronie grzejników działa tylko

jeśli powrót do pieca węgl. przekroczy np.:: 55 stopni?? Myślę ,że mniej zdecydowanie kosztów i komplikacji.

Obieg piec retort. - wymiennik jest tak króciutki........................

Kilka razy już było o tym na forum - jeżeli chodzi o sterowanie temperaturą w domu zadziała, ale nie tak dobrze. Podstawową różnicą będzie to, że grzejemy kaloryferami o temperaturze zbliżonej do temperatury pieca. Zawór 4d umożliwia grzanie temperaturą niższą - co nie pozostaje bez wpływu na jakość powietrza w domu no i jest idealne w okresach przejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Steruję temp.c.o. podwójnie: raz ustawwienie maxymalne wody 50 stopni ; minimalne 30;drugi sterowanie termostatem pokojowym i minimalne 25 stopni. U mnie grzejniki zawsze są ciepławe /letnie/ i jest to miłe uczucie w domu.

Jestem zadowolony ze sterowania własnie temperaturą wody na grzejniki. Jest fakt ,ze po jakiejś przerwie dom wolniej dochodzi

do zadanej temperatury; ale jak mi się chce , to idę zwiększyć temp.np na 60 stopni

 

Tak się chyba nie da bez 4d,3d czy termostatycznego ponieważ nie otrzymam gwarancji 12 letniej na płaszcz w kotle tak jest w warunkach gwarancji no i jeszcze jakis środek muszę wlać do tego króciutkiego obiegu przeciwkorozyjny .Tak mnie poinformowano nawet telefonicznie .

Jeśli sterowanie będzie działac po przekroczeniu powrotu pieca np 55 stopni , to jest to forma zaworu 3,,4-D;Rozumiem że producent nie kapuje idei; przez co może być ten problem z gwarancją.Kiedyś słyszałem ,ze Niemcy stosują taka kombinację, że piec oddaje tylko "nadmiar " energii zapewniajac bezpieczną temp.powrótu. Coś podobnego mam zastosowane w jednej mojej instalacji............... Również w celu zwiększenia beawładności instalacji mój zawór ma w sobie ok. 10 litrów wody.....

czyli też nie puszcza nagle mocno oziębionej wody z instalacji,ale podaje najpierw swoją zawartość schładzając się kilka chwil...............Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.