Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,jestem na etapie kupna pieca c.o do domu(obecnie samoróbka zrobiona w Zastalu), planowałem zakup pieca Logica II ale jest za długi o 50cm do mojej kotłowni. Teraz czytam wszystko o Ultimie q plus i nie mogę się doczytać czy to jest piec gs czy ds ? Na stronie Cichewicza pisze że to piec dolno-górny,ale na tym forum piszą żeby się wystrzegać takich pieców. Mój domek to 120m2 poddasze ocieplone 25cm wełna, ściany 10 cm styropian , komin 7m wysokości 15cm/24cm .Baaardzo proszę o naprowadzenie czy ta Ultima zda u mnie egzamin czy może jakiś inny kociołek do 3500zł. Mam zamiar palić węglem,miałem i trochę drewnem.Pozdrawiam i z góry wielkie dziękuję za ewentualne porady.

Edytowane przez Ryszard

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten kocioł byłby pseudo górniakiem gdyby nie miał tych otworów napowietrzających z boku. Z nimi to jest chyba typowy miałowiec.

Dobry górniak powinnien być wysoki (mała powierzchnia rusztu), mieć miarkownik ciągu, powietrze wtórne.

Dobry dolniak powinnien być wysoki, mieć palnik, miarkownik ciągu, powietrze wtórne dostarczane do palnika a do tego musisz być świadom, że dolniaki lubią pracować w okolicach mocy nominalnej (trzeba utrzymywać ogień w palniku) więc nie można ich przewymiarować.

Szukasz kotła do węgla, miału i drewna a takich to chyba nie ma. Co byś nie kupił to chyba będziesz męczyć siebie, sąsiadów i komin :).

Nie wiem o jakiej mocy kotła szukasz ale tak bez wyliczeń sądzę, że 10kW przy paleniu ciągłym mogłobybyć już ciut za duze.

Narazie zbliza sie lato więc nie podejmuj pochopnych decyzji bo będziesz się męczyć.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ultima w małych mocach nie wygląda na ciekawą propozycję ze względu na duże braki ;)

http://www.cichewicz.../ultima_ii.php# pierwszy rys. u dołu strony.

Ultima II jest to kocioł dolno górny ale i taki typ kotłów ma swoich amatorów ;) jednak ja za takowymi nie przepadam i nie polecam

Edytowane przez przemyslaw2ar

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wielkie dzięki za waszą odpowiedź. Ultimę odpuszczam więc może ktoś zaproponować jakiś solidny kociołek dolnego spalania (może Dakon Dor?).Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trafiłem na kociołek Heiztechnik q plus 11kw,co sądzicie na jego temat jaki opał do niego jaka stałopalność i czy jest to ogólnie dobry kociołek? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez mzu
      Witam forumowiczów, piec w domu moich rodziców nie dopala opału(dowiedziałem się ,że palił tak od zawsze). Zamiast popiołu powstaje koks lub szlaka. Ojciec próbował wielu sposobów: różnych ustawień przerw i podawania , od nowa mocował palnik. Niestety nic to nie dało , nie pomogła nawet wizyta polecanego człowieka od pieców.  Nie podejrzewam opału ,ponieważ znajomy bierze ekogroszek z tego samego punktu i ma dobre spalanie. Ja podejrzewam ,że palnik dostaje "lewe powietrze" (zdjęcie spodu palnika w załączniku) ,ale nie jestem pewien . Dlatego proszę o pomoc.
      Dane pieca:
      nazwa: Futura ECONO 15-18kW (zdjęcie tabliczki w załączniku)
      sterownik: GECO G403-P02
      wentylator: przysłona w pełni odsunięta
      ustawienia sterownika:
      u0 (temperatura zadana wody wylotowej z kotła)- 60 
      u1 (czas podawania węgla do kotła C.O.)- 07s
      u2 (czas postoju podajnika węgla)- 25s
      u3 (czas podtrzymania)- 07s
      u4 (opóźnienie wyłaczenia wentylatora w podtrzymaniu)- 10s
      Powierzchnia mieszkalna: ok. 140m^2

• Przez JohnWayne
      Witam serdecznie,
      Proszę o pomoc w wyborze kotła z podajnikiem na ekogroszek.
      Budynek nowy  z poddaszem użytkowym
      Powierzchnia do ogrzania 180m2
      Dom będzie ocieplony styropianem grafitowym 20cm, poddasze wełna 25cm, podłogi styropian grafit 10cm.
      Okna trzyszybowe na profilach 7-komorowych
      Będę wdzięczny za konkretne propozycje najlepiej od osób które użytkują polecany kocioł przy podobnym metrażu.
    • Przez abc123
      Cichewicz Ultima 12
      Mam problem z tym piecem w środku jak i w kominie znajduje się dużo mokrej smoły 
      Piec jest górnego spalania  ale nie mogę rozpalać z góry
      Palę drewnem i węglem , piec muszę czyścić co tydzień
      Temperatura na piecu wynosi 55 stopni
      Proszę o pomoc dlaczego wydziela się ta mokra smoła 
      Z góry Dziękuję

• Przez purflux
      Czy ktos moze pomoze/doradzi co do ustawień pieca jak w temacie ?
      Ewentualnie jest ktoś może z okolic Wrocławia/Jelcza-Laskowic/Olesnicy kto ma doświadczesnie i mogłby za odpowiednia opłatą ustawić/doradzić jak ustawić ten sterownik ?
      Duzo czytałem na forum i nie tylko i są sprzeczne informacje co do ustawień. Np. spotkałem się z tym że przesłona wentylatora ma być zamknieta/przymknieta lub calkiem otwarta?
      Ekogroszek jest z górnej pułki -28-30tys kalorycznosc ( +/-900zł ) a robią się spieki i żużel. Po 2 tyg wyczystka cała w sadzy. Ciezko mi określic zuzycie na dobę ale myślę że to min 25kg. A w duze mrozy jeszcze wieksze. A czytam gdzieniegdzie to pisza ze spalaja piece 15kg/doba.
      Dom ok 200m ,  zbiornik CWU 200L o ile dobrze pamietam. Kaloryfery + podłogówka kuchnia i czesc salonu.
      Piec stoi i nagle zaczyna pracować - sygnał ze sterownika w salonie - zapala się kontrolka od kaloryferów na strerowniku po czym za chwile staje i znowu nie pracuje. Dziwi mnie takie zachowanie sterownika bo jak dostaje sygnał od sterownika w salonie to powinien pracować az do zalaczenia pompy ktora podaje wodę do kaloryferów. A nie zaczyna pracowac po czym staje. 
      Sterownik: 
      Piec: 

W razie czego mogę spisać aktualne ustawienia poszczególnych parametrów sterownika pieca. 

• Przez pretor777
      Witam stoję przed wyborem kotła. Zdecydowałem się na kocioł górnego spalania ale mam dylemat czy wybrać z miarkownikiem ciągu czy tez z wentylatorem i sterownikiem. Czytałem że wielokrotnie użytkownicy wymieniali nadmuch na miarkownik. Zastanawiam się jednak czy rozpalając rano przed pracą, gdzie każda minuta cenna, nie będę musiał zbyt długo czekać na rozpalenie kotła posiadając jedynie miarkownik. Nie mam doświadczenia ale wyobrazam sobie że na czas rozpalania trzeba chyba ręcznie uchylić dolne drzwiczki, a dopiero potem zdać się na pracę miarkownika. 
      Będe miał tez zbiornik CWU i nie wiem jak to jest rozwiązane w kotłach bez sterownika, chodzi mi o sterowanie pompą. Co z podgrzewaniem jedynie wody użytkowej latem?
      Sprawa jest dosyć pilna bo zakupu musze dokonac lada moment, gdyby ktoś miał chwilę czasu i napisał parę słów, byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.