Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym ogrzać mały pokój (15m2)? Koza :)?


mayura

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zadanie ogrzać jakoś i czymś taki mały pokoik o powierzchni 15m2. Pokój nie jest prostopadłościanem (jest skos ściany) tak więc objętość nie jest duża. Pomyślałem, że najtaniej i najekonomiczniej będzie kupno tzw. "kozy" np. takiej: http://www.okazje.info.pl/market/praktiker...zy-pw-iii-ii-1/

(piec PW III/II)

Może jakieś inne propozycje?

I czym w tym palić? Obecnie wybó padł na brykiet drzewny. Tona brykietiu to koszt 480 zł a przyczepa drzewa (obecnie) 550 zł.

 

Ktoś chętny do pomocy? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olej ten gówniany blaszany piecyk

jeśli musisz ogrzewać piecykiem na paliwo stałe (w domyśle masz komin dymny i drugi pion na kratke wentylacyjną oraz zadbac musisz o rozszczelnione okno) to polecam:

http://www.allegro.pl/item481052446_piec_z...k_met_spos.html

lub pdawałem w innym temacie link do aukcji z allegro z przenośnym piecem kaflowym za 300-400zł

 

na żeliwnym uzyskasz bez dokladania stałopalnośc spokojnie 12 godzin paląc weglem jednak musisz robic to sposobem takim:

wsypujesz wiaderko 10litrowe wegla (ok.10kg) przez krazek, od góry, nastepnie na to troche brykietu drzewnego lub drewna i odpalasz od góry (przydatna jest rozpałka ze sklepu)

paląc tak musisz zadbac by to paliło się od góry do dołu, a powietrze dochodziło od dołu przez drzwiczki popielnika

przy takim paleniu i takim opałem jest najmniej dymu i najmniej pracy wbrew pozorom

 

możesz sobie kupic wegiel w workach i troche brykietu na rozpałke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze. Dorwałem stary żeliwny piec wypełniony - ponad 200 kg wagi :). Palić w nim bede i tak brykietem drzewnym (większa wydajność w stosunku do drewna a i cena też ładniejsza :angry:). Pokój jest na piętrze, a na parterze jest też taki staruszek obity kaflami (tylko trochę większy) - tam palą drzewem. Heh będe miał dodatkowe grzanie od podłogi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem co to jest to zeliwne i "wypelnione" oraz ważace 200kg?

sprawdz czy sufit/strop wytrzyma..

 

 

pozostane przy swojej radzie co do pieca (waga ledwie 35kg, super trwałość i pełna mobilność) jak i opale-palenie weglem jako najmniej obslugowym

paląc brykietem po miesiącu znudzi Ci się ciągle podkladanie i za kazdym takim podłożeniem opalu na nowo zaczyna sie dymic a aromat dymu będzie roznosil sie po pokoju

 

jeszcze co do kosztów:

paląc weglem spalilbyś maksimum 700kg czyli licząć po 700zł/tona plus troche rozpalki czyli jak nic wychodzi 600zl za sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, przeglądarka mi siada i dodało to co wcześniej wykasowałem. Chodzi o to, że jest tam taki stary żeliwny piecyk - całośc obita kafelkami i ciężkie to jak cholera - ten sam pokoik był właśnie za pomocą tego pieca ogrzewany - 23C było nad ranem podczas jednego tylko podłożenia drewnem w nocy. Moc niesamowita :angry:. Wytrzymałość belek na to ustrojstwo jest już rozwiązane - stalowa blacha grubości 4 mm przycięta w taki sposób by opierała się na belkach - a dopiero na to piec :).

Mam zamiar palić brykietem bo jest wydajny. I tańszy od drewna - a względy ekonomiczne mam na dużej uwadze. Poza tym łatwiej się nim "operuje" niż drewnem czy węglem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brykiet bedzie dobry na rozpałke a nie do palenia

4 razy dziennie bedziesz dokladal do pieca, za kazdym razem będzie sie dymić i smrodzic na caly pokój

od tego dokladania dostaniesz jebla

 

kup wegiel i pal tak jak napisałem, rozpalając raz dziennie

 

500zł za brykiet to żadna rewelacja cenowa, a to co piszą że 1 kg brykietu jest kaloryczny jak 1kg wegla to tylko tak piszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brykiet bedzie dobry na rozpałke a nie do palenia

4 razy dziennie bedziesz dokladal do pieca, za kazdym razem będzie sie dymić i smrodzic na caly pokój

od tego dokladania dostaniesz jebla

 

kup wegiel i pal tak jak napisałem, rozpalając raz dziennie

 

500zł za brykiet to żadna rewelacja cenowa, a to co piszą że 1 kg brykietu jest kaloryczny jak 1kg wegla to tylko tak piszą

 

Pale drewnem i dziennie dokładam do pieca - poczekaj, palców mi zabrakło :angry:. Hmm a co do dymu to wystarczy mieć tylko dobry i drożny komin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha zapomnialem dodać że wartos opałowa drewna o wilgotności 5% wynosi tylko 15 MJ/kg, wartoś bryklietu drzewnego (wilgotność >7% ) wynosi 19 MJ/kg, wartość opałowa średniej jakość węgla kamiennego wynosi 24 MJ/kg

 

Kalkulacja jest prosta :angry:

nie jest prosta, bo:

1. poprzez czeste dokladanie będziesz mial duze straty kilokalorii, które uleca w komin wraz z dymem, zamiast spalic się i dac cieplo

2. nie jest prawdą że wystarczy mieć dobry komin by nie czuc gryzącego aromatu rozpalanego opału- ten aromat zawsze czuć, uznaj to za pewnik dlatego lepiej czuc go raz przy rozpalaniu gdy wietrzy sie też pomieszczenie niźli jeszcze pare razy za dnia

3. dochodzi czynnik zwany objetoscią, gdzie weglem mozesz zasypać całą dawke na 12 godzin w najtęższe mrozy

4. w piecu typu koza wegiel latwiej jest opanować, a szczególnie gdy jest wielkości orzech I bo wówczas spala się równomiernie bez zbednych manipulacji dopływem powietrza

 

 

suchy brykiet jest dobry na rozpałke węgla, chociaz i tak trzeba kupić specjalna rozpałke by i on wystartował

 

i jeszcze dodam że nie ma drewna opalowego o wilgotności 5%, tyle to jest z suszarni a nie suszenia na powietrzu pod zadaszeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.