Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4D - średnice rur - gdzie pompa ?


pawelel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich na Forum :D

To pierwszy mój tutaj post.

Od miesiąca z grubsza siedzę i czytam i cieszę się, że jest takie forum!

Pokrótce opiszę co mnie tutaj sprowadza i w czym chciałem się poradzić.

 

Jestem w tech chwili w momencie przeróbki instalacji CO spowodowanej ceną gazu.

Wykańczam resztę domu i dlatego zdecydowałem o zakupie pieca retortowego

(eko-groszek, pelety) wraz z bojlerem z wężownicą. W tej wersji pieca cena była atrakcyjna a jednym z powodów był ubogi sterownik, który obsługuje jedynie podajnik, dmuchawę i jedną pompę obiegową.

Pomyślałem, że póki co może to wystarczy i obejrzawszy wiele propozycji wykorzystania jedynie jednej pompy zarówno do CO jak i do CWU obnyśliłem nawet jak to zrobię.

Ponadto oczywiście kupuję zawór 4drogowy i tutaj zaczynają się moje rozterki:

 

1. Jakimi przekrojami rur operować w obrębie małego obiegu - czy powinny być jak największe (wyjście i powrót z pieca jest 1 1/2"...) czy mogą być niższe. Dodam, że cała reszta instalacji, do której wpinam nowy piec, jest robiona na 3/4" plastikowych rurach klejonych (1/2' do grzejników). Jaka waszym zdaniem temperatura na kotle jest optymalna? Rury PCV wytrzymują 82 C więc raczej odpada ich użycie - będzie trzeba raczej stali użyć - czy może być miedź?...

 

2. który z załączonych schematów będzie lepszy?... ten drugi widziałem na wielu stronach producentów i nie tylko ale za nic nie rozumiem czemu ma działać poprawnie... Czy nadciśnienie na powrocie do pieca nie spowoduje odwrócenia kierunku przepływu przez bojler? Przecież w pierwszym wszystko powinno działać poprawnie - czy się mylę?

 

Aktualnie mam piec gazowy 22kW w ukł. zamkniętym i póki co myślę o nie otwieraniu układu (choć wiem, że to niezgodne z prawem...). W zamian chcę zainstalować dodatkowe 2 zawory bezpieczeństwa (oprócz już jednego istniejącego w instalacji). A może nawet zainstaluję naczynie wyrównawcze na strychu ale póki co nie to mnie frapuje ;-)

 

Bardzo proszę o Wasze fachowe opinie i porady.

Będę wdzięczny.

 

PS. Oczywiście schematy uprościłem, nie rysując zaworów, filtrów itp.

post-4040-1226868914_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zaznaczam, że robisz to na własną odpowiedzialność, i tracisz gwarancję producenta kotła.

Po pierwsze w obiegu kotła i układzie mieszającym zastosuj rurki miedziane o średnicy 28mm, koniecznie dopasuj naczynie przeponowe do pojemności układu ok. 4% w stosunku do wody o temp 10 st.C. Zawór czterodrogowy to konieczność w Twoim przypadku - temperatura na wyjściu i Twoje rurki.

Po drugie, w Twoim przypadku, kiedy musisz mocno pilnować temperatury wyjścia ten drugi schemat będzie lepszy. Ogólnie ja uważam, ze w większości regulacja jakościowa jest lepsza od ilościowej.

czemu skusiłeś się na tani sterownik masz instalację plastikowa, chcesz zachować układ zamknięty 1,5 bar, nie oszczędzaj na sterowniku polecam RK 2006. Twoje CO musi chodzić dokładnie tak jak zaprogramujesz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ten drugi naprawdę ma szansę działać? Czy nie będzie tak, że w obiegu CWU powstanie obieg odwrotny do zamierzonego? Kurczę - wielu pisało, że działa więc chyba zaryzykuję.

Kotłownia już "się składa" - poskręcane złączki, kupiona miedź, pompa i zawór w drodze.

 

Jeszcze kilka pytań przyszło mi na myśl:

-czy w obiegu cwu (drugi schemat) dawać zawór zwrotny klapkowy czy nie trzeba?

-czym uzupełnilibyście jeszcze schemat? co warto dodać a może czo koniecznie trzeba, żeby wszystko było ok?

 

Z góry dziękuję za wszystkie fachowe rady.

Na schemacie narysowałem termomanometr i zawór bezp 2bary przy piecu, przed pompą zawór z fitrem (będzie poziomo) i za pompą również odcinający. Czy przed i za bojlerem też dać zawory odcinające czy jeden na przykład zasuwę mosiężną, żeby regulować przepływ. Zawór zwrotny klapkowy tam gdzie jest, przed odpowietrznikiem, czy inaczej....

post-4040-1227651403_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.